Akcje groszowe ( Penny stocks )

Penny stocks – akcje groszowe

1606

Inwestorzy giełdowi nieustannie polują na akcje sprzedawane po zaniżonych cenach, które mają szansę zwielokrotnić z biegiem czasem swoją wartość. Niestety, często sprawdza się tu znane polskie przysłowie: „mądry Polak po szkodzie” – niezwykle trudno jest bowiem przewidzieć, które z nich mogłyby okazać się w przyszłości następnym Microsoftem lub Macdonaldem… Mimo to penny stocks, czyli akcje groszowe (o minimalnej kapitalizacji), za które płaci się poniżej 5 dolarów, czasem okazują się wyjątkowo opłacalne. Jednak ich spekulacyjna natura sprawia, że są one bardziej ryzykowne niż zwykłe akcje czy inne instrumenty finansowe więc wymagają od inwestora zwiększonej pracy w postaci kontroli ryzyka.

Inwestorzy często błędnie rozumieją to, czym tak naprawdę są akcje groszowe. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ akcje groszowe nie mają ściśle określonej definicji. Spór o wielkość przedsiębiorstwa, kapitalizację rynkową czy obrót giełdowy spowodował, że pojawiły się sprzeczne, konkurujące ze sobą opinie dotyczące tego, co w zasadzie składa się na penny stocks. Dla porządku przyjęliśmy więc, że akcja groszowa to taka akcja, którą można kupić za mniej niż 5 dolarów.

Aczkolwiek penny stocks mogą wydawać się bardzo atrakcyjne ze względu na niską cenę, należy uznać je za instrument wysoce spekulatywny. W większości przypadków inwestor nie ma żadnych podstaw, żeby uznać, że dana akcja groszowa może okazać się dobrą inwestycją. Spółki groszowe to zazwyczaj bardzo małe przedsiębiorstwa z małą płynnością, niską kapitalizacją i ograniczonym nadzorem. Typowa spółka groszowa najzwyczajniej w świecie nie spełnia kryterium wartości rynkowej, stworzonego przez genialnego Benjamina Grahama.

Mimo wielu minusów po akcje groszowe mogą sięgać inwestorzt z doświadczeniem, którzy zadbali o dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. Nawet sam Benjamin Graham zostawiał sobie nieco miejsca na “spekulację”. Można to jednak zrobić tylko i wyłącznie pod warunkiem, że nie będzie ona stanowiła podstawy strategii inwestowania. Ponieważ zgodnie z nazwą akcje groszowe nie kosztują zbyt wiele, we właściwych warunkach rynkowych można się na nie zdecydować.

Jeśli zdecydowałeś się inwestować w groszowe akcje, oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć w związku z nimi pod uwagę:

  • Analizuj jedynie te firmy, co do których jesteś przekonany, że mogą odnieść sukces. Przeprowadź analizę fundamentalną dokładnie tak samo, jak byś postąpił w przypadku zwykłych akcji. Sprawdź majątek firmy, jej długi, zwrot, koszty.
  • Użyj narzędzia w postaci skanera akcji, żeby przefiltrować akcje groszowe w oparciu o ich przychody, dywidendy, przepływ pieniężny.
  • Nie bierz pod uwagę żadnych porad, czy prognoz rynkowych – wszystkie mają naturę spekulacyjną, a poza tym najczęściej stoją za nimi ci, którym zależy na ich szybkiej sprzedaży.
  • Przygotuj się na o wiele bardziej dynamiczną niż w przypadku innych instrumentów finansowych zmianę sytuacji rynkowej.
  • Chyba nie trzeba podkreślać, że duże transakcje są w tym przypadku bardzo ryzykowne, niezależnie od tego, jak bardzo wierzysz w sukces wybranej przez ciebie spółki.
  • Jeśli jeszcze nie zająłeś się analizą techniczną, weź ją pod uwagę w najbliższym czasie. W przypadku wysoce zmiennych akcji groszowych znajomość oprogramowania do analizowania rynku, z wykresami pozwalającymi na zdefiniowanie poziomu wsparcia i oporu, jest wybitnie ważne.

Jako inwestor musisz pamiętać, że nie ma żadnej gwarancji, że odniesiesz na rynku akcji groszowych (penny stocksjakikolwiek sukces. Można tylko raz jeszcze podkreślić, że ważne jest tutaj zrozumienie, jak ryzykowne mogą być penny stocks, a także konieczność dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, jeśli się po nie sięga.