Akcje PKN Orlen

1374

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna (PKN Orlen) – polski koncern paliwowo-energetyczny, lider wśród firm petrochemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obszar działalności PKN Orlen obejmuje również produkcję polimerów. Główny producent produktów petrochemicznych w Czechach.

Notowania akcji PKN Orlen

Aktualne notowania giełdowe spółki PKN Orlen SA (PKN) 

Wykres i aktualny kurs PKN Orlen

Analiza i prognozy

Akcje PKN Orlen – Analiza fundamentalna i dywidenda

Profil akcji: Polski Koncern Naftowy Orlen SA (PKN Orlen)

Polski Koncern Naftowy Orlen SA, największy polski producent i dystrybutor produktów petrochemicznych i naftowych, w tym jedyny w Polsce producent polimerów i monomerów. Powstał on w wyniku połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA i Petrochemii Płock SA w 1999 roku.

Od wielu lat PKN ORLEN jest postrzegany jako najcenniejsza marka w Polsce, o wartości 4,7 mld zł. PKN ORLEN jest także jedyną spółką w regionie, która już szósty rok z rzędu otrzymała prestiżowy tytuł Najbardziej Etycznej Firmy przyznawany przez Amerykański Instytut Etyki.

PKN Orlen posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie. Jest właścicielem największej sieci stacji paliw w Europie Środkowej. Oprócz produkcji paliw, olejów i tworzyw sztucznych, zajmuje się także eksploatacją gazu ziemnego i ropy naftowej oraz produkcją energii elektrycznej i cieplnej.

PKN Orlen jest jedyną polską firmą notowaną w rankingu Global Fortune 500.

Akcje PKN Orlen należą do indeksu WIG20.

Państwo Polska
Adresul. Chemików 7
09-411 Płock
Data założenia7 września 1999
Forma prawnaspółka akcyjna
PrezesDaniel Obajtek
UdziałowcySkarb Państwa (27,52%)
Nationale-Nederlanden OFE (7,01%)
Aviva OFE (6,60%)
pozostali (58,87%)
Nr KRS0000028860
Zatrudnienie20 262 (2017)
ISINPLPKN0000018
Symbol akcjiPKN

Kontakt – PKN Orlen

  • BIURO WARSZAWA Budynek SENATOR
  • Ulica. Bielańska 12
  • 00-085 Warszawa
  • Telefon: +48 22 778 00 00
  • BIURO PŁOC KPKN ORLEN SA
  • Ul. Chemików 7
  • 09-411 Płock

PKN ORLEN notowania spółki

PKN ORLEN jest firmą, która nie musi być nikomu przedstawiana. Największy koncern petrochemiczny w Polsce i Europie Środkowej jest jedną z najbardziej rozległych i największych polskich firm. Jest częścią WIG20 i zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2003 roku. Działalność firmy w zakresie produktów naftowych, sprzedaży i dystrybucji paliw odbywała się przed 2000 rokiem w formie koncernu Centralne Produkty Naftowe “CPN”. Ostatecznie to właśnie w 2000 roku władze zdecydowały o zmianie nazwy na Polski Koncern Naftowy ORLEN. Zmiana ta została skomentowana jako zdecydowanie konieczna z punktu widzenia marketingu i wizerunku, który nie miał być kojarzony z PRL-em jak dotychczas, ale miał być nowoczesny, choć patriotyczny (stąd odniesienie do orła). Notowania PKN ORLEN należą do bardziej stabilnych na całej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Patrząc na notowania w perspektywie od początku notowań do dnia dzisiejszego, widzimy, że ORLEN powoli, ale systematycznie rośnie w górę. Może to wynikać z zaufania klientów, bez którego z pewnością trudniej byłoby spółce wyjść z kłopotów finansowych, z którymi boryka się co kilka lat (co jakoś widać w raportach skonsolidowanych). Należy pamiętać, że PKN ORLEN jest jedną z największych sieci stacji paliw w Polsce. Ponadto spółka działa również w wielu innych krajach europejskich, takich jak Litwa, Niemcy czy Czechy, a w Kanadzie produkuje ropę naftową.

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA kurs akcji

Spółka, istniejąca na polskiej giełdzie od 2003 roku, jest atrakcyjną cenowo pozycją inwestycyjną. Obecnie cena akcji ORLENU idzie w kierunku północncym i widoczne są trendy wzrostowe, które de facto utrzymują się na giełdzie od kilku lat. Dlatego mało prawdopodobne jest, aby można było przewidzieć bardzo radykalny spadek cen – przynajmniej w najbliższych miesiącach. Jeśli chodzi o podstawowe informacje, należy wskazać obecny poziom dywidendy: 2,40%; z kolei kapitalizacja wynosi 2,40%: 45,40 mld zł, co świadczy o wielkości i znaczeniu PKN ORLEN. Patrząc na długoterminowe wykresy giełdowe spółki, łatwo zauważyć, że prawdziwy sukces rozpoczął się w 2014 roku. W tym okresie obserwujemy coraz częstsze występowanie linii wsparcia, które w dłuższej perspektywie przyniosły spółce bardzo korzystne wyniki giełdowe. W historii spółki możemy również zaobserwować znaczący spadek wartości akcji na koniec 2007 roku; silne linie oporu utrzymywały się do połowy 2009 roku. Sytuacja ta związana była z globalnym kryzysem finansowym, zapoczątkowanym przez upadłość ogromnego amerykańskiego banku inwestycyjnego – Lehman Brothers.

PKN ORLEN giełda – analiza techniczna

Aby skutecznie, a więc opłacalnie zaplanować inwestycję w PKN ORLEN S.A., należy umiejętnie wykorzystywać analizy techniczne. Jest to narzędzie umożliwiające inwestorom i analitykom przewidywanie przyszłej wartości akcji. Im bliższa jest ona rzeczywistości, tym bardziej efektywna jest analiza w procesie przygotowawczym. W przypadku potencjalnych inwestycji krótkoterminowych, zwłaszcza tzw. day trading, ryzyko jest relatywnie wyższe. Wynika to m.in. z faktu, że obecne wskaźniki giełdowe są bardzo zróżnicowane – jedni rekomendują zakup akcji ORLENU, inni sprzedają je. Ogólny wynik, będący sumą tych wskaźników, jest więc w tym momencie neutralny. Pomaga nam jednak fundamentalna analiza, która okazuje się skuteczna przede wszystkim w długoterminowym inwestowaniu środków na tego typu instrumentach finansowych. Biorąc pod uwagę publikowane przez Spółkę raporty skonsolidowane, a także szereg czynników około-ekonomicznych, zakup akcji PKN ORLEN może być bardzo korzystny dla co najmniej nieco zaawansowanego inwestora.