Dlaczego warto kupować akcje groszowe?

Inwestorzy giełdowi nieustannie polują na akcje sprzedawane po zaniżonych cenach, które mają szansę zwielokrotnić z biegiem czasem swoją wartość.

Niestety, często sprawdza się tu znane polskie przysłowie: „mądry Polak po szkodzie” – niezwykle trudno jest bowiem przewidzieć, które z nich mogłyby okazać się w przyszłości następnym Microsoftem lub Macdonaldem…

Mimo to penny stocks, czyli akcje groszowe (o minimalnej kapitalizacji), za które płaci się poniżej 5 dolarów, czasem okazują się wyjątkowo opłacalne.

Jednak ich spekulacyjna natura sprawia, że są one bardziej ryzykowne niż zwykłe akcje czy inne instrumenty finansowe – wymagają więc od inwestora zwiększonej pracy w postaci kontroli ryzyka.

Jak kupić akcje w pięciu szybkich krokach

  1. Wybierz najlepszą darmową platformę.
  2. Załóż konto.
  3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
  4. Znajdź wybrane akcje na liście aktywów.
  5. Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.

Akcje Groszowe – co to jest i dla kogo?

Inwestorzy często błędnie rozumieją to, czym są akcje groszowe.

Nie powinno nas to dziwić, ponieważ akcje groszowe (penny stocks) nie mają ściśle określonej definicji.

Spór o wielkość przedsiębiorstwa, kapitalizację rynkową czy obrót giełdowy spowodował, że pojawiły się sprzeczne i konkurujące ze sobą opinie dotyczące tego, co w zasadzie składa się na penny stocks.

Akcje Groszowe Dla porządku przyjęliśmy więc, że akcja groszowa to taka akcja, którą można kupić za mniej niż 5 dolarów. W przypadku spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, terminem tym określa się spółki, których cena akcji nie przekracza 50 groszy.

Penny stocks mogą wydawać się bardzo atrakcyjne ze względu na niską cenę. Musisz jednak wiedzieć, że są to instrumenty wysoce spekulatywny. W większości przypadków inwestor nie ma żadnych podstaw, żeby uznać, że dana akcja groszowa może okazać się dobrą inwestycją.

Spółki groszowe to zazwyczaj bardzo małe przedsiębiorstwa z małą płynnością, niską kapitalizacją i ograniczonym nadzorem. Typowa spółka groszowa najzwyczajniej w świecie nie spełnia kryterium wartości rynkowej, stworzonego przez Benjamina Grahama.

Jak inwestować w akcje groszowe? 4 kroki

Tanie spółki można kupować za pośrednictwem brokerów internetowych. Działają oni jako pośrednicy między giełdą a kupującymi, ułatwiając przeprowadzenie całej transakcji.

Oto krótka instrukcja, jak kupić akcje groszowe w Polsce. Wykonaj te cztery kroki, aby spółki groszowe znalazły się w twoim portfelu.

Krok 1: Wybierz brokera akcji groszowych

Wybór odpowiedniego brokera nie jest zadaniem prostym, ale jest to istotna decyzja. Od jakości oferowanych przez pośrednika usług, może zależeć twój sukces lub porażka na giełdzie papierów wartościowych.

Zrób więc odpowiedni research i poszukaj informacji o najlepszych brokerach akcji groszowych. Koniecznie zapoznaj się z opiniami inwestorów, którzy korzystają z usług danego domu maklerskiego.

Z naszego doświadczenia możemy polecić trzech brokerów online. Każdy z nich to uznana na rynku marka, która cieszy się dużym zaufaniem wśród inwestorów.

XTB

xtb

XTB to polski broker, który oferuje usługi finansowe już od 20 lat. Ponadto spełnia wymogi regulacyjne Komisji Nadzoru Finansowego, a także kilku innych organizacji o międzynarodowej renomie. Oferta obejmuje szeroki wybór instrumentów finansowych, w tym kontrakty CFD na akcje, kryptowaluty, indeksy czy towary.

Broker wyróżnia się autorską platformą xStation 5, która jest prosta w obsłudze, a jednocześnie oferuje zaawansowane narzędzia analityczne. Co więcej, skorzystasz z konta demo i materiałów edukacyjnych. Zdaniem naszych ekspertów, XTB sprawdzi się zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych traderów.

W dodatku XTB nie wymaga minimalnego depozytu i akceptuje płatności w różnych formach, w tym karty kredytowe i debetowe, przelewy bankowe czy e-portfele. Natomiast dział obsługi klienta zapewnia wsparcie przez 24 godziny na dobę i 5 dni w tygodniu.

Pepperstone

pepperstone

Australijski broker Pepperstone gwarantuje dostęp do ponad 1200 różnorodnych instrumentów finansowych. W jego ofercie znajdziesz kontrakty CFD na akcje, kryptowaluty, towary i aktywa forex. Firma ta działa zgodnie z normami światowych organów nadzoru finansowego, w tym ASIC, FCA i DFSA, co potwierdza jej bezpieczeństwo i rzetelność.

Pepperstone wyróżnia się konkurencyjnymi spreadami i niskimi prowizjami. Oferuje handel na renomowanych platformach, takich jak MT4 i MT5. Broker umożliwia także korzystanie z konta demo, dostarcza materiałów edukacyjnych i prowadzi program lojalnościowy dla aktywnych inwestorów.

Pepperstone akceptuje różne metody płatności, w tym karty debetowe, kredytowe, przelewy bankowe i e-portfele. Natomiast wsparcie klienta jest dostępne przez całą dobę, pięć dni w tygodniu.

Libertex

Libertex logotyp Jeśli szukasz brokera z ogromnym doświadczeniem to Libertex jest idealnym wyborem. Ten uznany dom maklerski działa na rynku od 1997 roku, obsługując w tym czasie ponad 2 miliony klientów z ponad 30 krajów.

Libertex oferuje inwestorom doskonałą aplikację, która ułatwia nabywanie groszowych akcji. Wyróżnia się ona ogromną liczbą dostępnych funkcji, a jednocześnie dużą przejrzystością.

Intuicyjny interfejs sprawia, że z jej obsługą bez trudu poradzą sobie również początkujący inwestorzy.

Akcje groszowe GPW to jedne z wielu instrumentów finansowych, który można kupić za pośrednictwem Libertex.

W ofercie brokera są również akcje, kontrakty CFD, obligacje, waluty, metale oraz indeksy giełdowe.

Poznaj opinie użytkowników o Libertex!

Krok 2: Zarejestruj konto

Rejestracja u brokerów jest bardzo prosta.

Przykładowo, aby otworzyć nowe konto w XTB wystarczy podać nazwę użytkownika, hasło oraz adres mailowy.

Następnie wystarczy potwierdzić rejestrację kodem weryfikacyjnym, który otrzymasz na skrzynkę mailową.

Krok 3: Uzupełnij saldo

Do inwestowania w akcje groszowe (penny stocks) potrzebne są środki na koncie inwestycyjnym.

Jego doładowanie jest proste i szybkie, ponieważ brokerzy udostępniają wiele metod płatności.

Pamiętaj jednak, że na tym etapie poproszony zostaniesz również o podanie kopii dokumentu tożsamości, na przykład dowodu osobistego.

Musisz również potwierdzić swoje miejsce zamieszkania, przedstawiając umowę najmu lub rachunek za media.

Krok 4: Wybierz spółki groszowe

Czas wybrać się na zakupy. Poszukaj akcji, które wydają Ci się interesujące i dodaj je do swojego portfela inwestycyjnego.

Zanim to zrobisz, dobrze sprawdź daną spółkę, aby ocenić czy wartość jej akcji ma szansę wzrosnąć.

Dlaczego akcje groszowe są bardziej ryzykowne?

Niskie ceny akcji nie oznaczają, że z daną spółką jest coś nie tak. Dla wielu firm rola spółki groszowej jest etapem przejściowym, który powiązany jest z fazą jej rozwoju.

Jednak nie każda spółka będzie w stanie zaliczyć spektakularny wzrost, dlatego akcje groszowe uznawane są za ryzykowne.

Wynika to z kilku powodów:

  • brak historii,
  • mniejsza płynność,
  • mała kapitalizacja,
  • niewiele informacji finansowych,
  • niewiele informacji na temat spółki.

Jak się już pewnie domyślasz, akcje groszowe dotyczą najczęściej małych i średnich firm. 

Wady i zalety inwestowania w akcje groszowe

Akcje groszowe, podobnie jak inne instrumenty finansowe mają swoje wady oraz zalety.

Przyjrzymy się im teraz.

Zalety akcji groszowych

  • Możliwość uzyskania dużego zysku – niska wartość akcji sprawia, że możesz liczyć na duże zyski, jeśli kurs pójdzie w górę.
  • Średni zysk z długoterminowej inwestycji jest większy niż w przypadku lokat czy obligacji. 
  • Dywidenda – wiele spółek groszowych wypłaca swoim udziałowcom dywidendy. To drugi sposób, aby zarabiać na akcja groszowych, obok wzrostu ich wartości. 
  • Duża elastyczność – akcje groszowe można bez trudu kupić i sprzedać. Jest to więc atrakcyjny instrument finansowy, który zapewnia dużą płynność.
  • Duża różnorodność – wśród spółek groszowych można znaleźć firmy z wielu branż i sektorów. Część z nich możesz nawet znać. Obecnie akcje groszowe sprzedaje między innymi Nokia.

Wady akcji groszowych

  • Ryzyko – inwestowanie w akcje groszowe na gpw wiąże się ze sporym ryzykiem ze względu na rynkową pozycję firm oferujących tak tanie akcje. W najgorszym wariancie może się okazać, że stracisz wszystko, jeśli kurs danego instrumentu zacznie gwałtownie spadać na skutek zmian prawnych lub złych informacji na temat samej firmy. 
  • Brak regularnych zysków – duża ruchomość kursu tanich akcji sprawia, że trudno jest liczyć na stały zysk.
  • Hazard – wielu inwestorów kupuje akcje groszowe dla zabawy, traktując je jak hazard. Należy jednak pamiętać, że inwestowane są prawdziwe pieniądze, których utrata może przyczynić się do problemów finansowych lub pogorszenia aktualnego standardu życia.

Inwestowanie w spółki groszowe na giełdzie papierów wartościowych - jak to robić?

Jeśli zdecydowałeś się inwestować w groszowe kursy, oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Analizuj jedynie te firmy, co do których jesteś przekonany, że mogą odnieść sukces. Przeprowadź analizę fundamentalną dokładnie tak samo, jak byś postąpił w przypadku zwykłych akcji. Sprawdź majątek firmy, jej długi, zwrot, koszty.
  • Użyj narzędzia w postaci skanera akcji, żeby przefiltrować akcje groszowe w oparciu o ich przychody, dywidendy, przepływ pieniężny.
  • Nie bierz pod uwagę żadnych porad, czy prognoz rynkowych – wszystkie mają naturę spekulacyjną, a poza tym najczęściej stoją za nimi ci, którym zależy na ich szybkiej sprzedaży.
  • Przygotuj się na o wiele bardziej dynamiczną niż w przypadku innych instrumentów finansowych zmianę sytuacji rynkowej.
  • Chyba nie trzeba podkreślać, że duże transakcje są w tym przypadku bardzo ryzykowne, niezależnie od tego, jak bardzo wierzysz w sukces wybranej przez ciebie spółki.
  • Jeśli jeszcze nie zająłeś się analizą techniczną, weź ją pod uwagę w najbliższym czasie. W przypadku wysoce zmiennych akcji groszowych znajomość oprogramowania do analizowania rynku, z wykresami pozwalającymi na zdefiniowanie poziomu wsparcia i oporu, jest wybitnie ważne.

Groszowe akcje - dlaczego warto kupić?

Jako inwestor musisz pamiętać, że nie ma żadnej gwarancji, że odniesiesz na rynku tanich akcji (penny stocks) jakikolwiek sukces.

Trzeba jednak przyznać, że spółki te są ciekawą propozycją, przede wszystkim dla początkujących inwestorów. Za stosunkowo niewielkie środki możesz dodać do swojego portfela kilka spółek.

Jeśli wartość ich kursu wzrośnie to zarobisz sporo pieniędzy.

FAQ

Czym są akcje groszowe?

Akcje groszowe to te, których wartość jest na niskim poziomie, mają bardzo niską kapitalizację rynkową i są przeważnie niepłynne. Przyjmuje się, że są to wszystkie akcje, które kosztują mniej niż 5 USD. Na warszawskiej GPW za akcje groszowe uznaje się te, których wartość nie przekracza 50 groszy.

Gdzie kupić akcje groszowe?

Najlepiej zrobić to u sprawdzonego brokera online. Zakup akcji groszowych będzie dużo prostszy jeśli skorzystasz z wygodnej platformy inwestycyjnej, na przykład XTB.

Czy akcje groszowe pozwalają zarobić?

Tak. Wystarczy korzystna informacja na temat danej spółki, aby wartość akcji wzrosła o 20-30%. Na rynku są już spółki, które zaczynały akcji groszowych, a dzisiaj ich kurs jest o kilkukrotnie wyższy.

Czy akcje groszowe są dla początkujących inwestorów?

Zdecydowanie tak. Musisz jednak pamiętać, aby nie inwestować całego kapitału w jeden instrument finansowy. Bardzo ważna w przypadku penny stocks jest dywersyfikacja portfela.

Ile kosztują groszowe akcje?

Wszystko zależy od kraju. W USA przyjęto granicę na poziomie 5 USD, w Polsce jest to 50 groszy, a w Niemczech poniżej 1 EURO.

 

Artykuły

Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków. Jest również pasjonatką gier kasynowych, dzieli się swoją szeroką wiedzą na temat hazardu w internecie. Ola doskonale rozumie mechanizmy działania kasyn i podpowiada, jak grać bezpiecznie i odpowiedzialnie.