Kurs funta brytyjskiego – GBP/PLN

3354

Interesuje Cię aktualny kurs pary walutowej i cena funta brytyjskiego GBP w relacji do polskiego złotego PLN? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania funta brytyjskiego do złotego polskiego (GBP/PLN).

Kurs: GBP (funt brytyjski) / PLN (polski płoty)

Wykres i notowania funta brytyjskiego GBP

Analiza i prognozy funta brytyjskiego GBP

GBP/PLN – Great Britain Pound do Polish Zloty

Para funta brytyjskiego i polskiego złotego (GBP / PLN) jest uważana za egzotyczny instrument finansowy na rynku. Para ma małą płynność, a więc też bardzo znaczny poziom spreadu (25-30 pkt). Co dotyczy przewidywalności, para GBP / PLN jest średnioprzewidywalna. Wynika to z faktu, że zarówno funt, jak i złoty są walutami krajów UE i zmierzają w podobnym kierunku, z drugiej strony gospodarki Anglii i Polski bardzo się od siebie różnią.

Funt brytyjski (GBP)
Kod ISO 4217GBP
PaństwoWielka Brytania
Podział£1 = 100p
Symbol£ – funt szterling
p – pens
Monety1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 – często używane
£5 – rzadko używane.
Banknoty£5, £10, £20 – często używane
£1, £50, £100 – rzadko używane
Bank centralnyBank of England
MennicaRoyal Mint

Waluta: Funt brytyjski

Funt brytyjski, inaczej funt szterling jest walutą Zjednoczonego Królestwa. 1 funt brytyjski dzieli się na 100 pensów. Banknoty posiadają następujące nominały: £5, £10, £20 i £50, a monety, nie licząc serii okolicznościowych i kolekcjonerskich w kolejności: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 i £5 (mała ilość w obiegu).

Kurs funta brytyjskiego
5 GBP, 10 GBP, 20 GBP, 50 GBP

Symbol, oznaczenie, znak funta brytyjskiego wyglądem przypomina pisaną wielką polską literę Ł, a dokładnie tak: £. Międzynarodowy trzyliterowy kod (ISO 4217) funta to GBP. Funt jest potocznie znany jako „quid”, banknot 5-funtowy to „fiver” (piątka), a banknot 10-funtowy to „tenner” (dycha). Pens w skrócie zapisywany jest symbolem małej litery „p„. Czasami można usłyszeć, jak Brytyjczycy zamiast pens mówią „pi„, na przykład 20 pi (20p) zamiast 20 pence (20 pensów).

Symbol funta GBP £
Symbol funta GBP £

Jeszcze do daty 15.02.1971 1funt był podzielony na 240 pensów. (symbolizowanych literą „d” od słowa denar), lub na 20 szylingów (skrót „l“, lub „s“ od solid). Od tego dnia system podziału funta na 20 szylingów i jednego szylinga na 12 pensów zmieniono na europejski system podziału waluty – dziesiątkowy. W wyniku tego jeden funt szterling dzieli się teraz na 100 pensów. Po przejściu na system dziesiątkowy pens początkowo nazywany był nowym pensem ze względu na inną wartość w porównaniu do starego pensa.

Sprawdź kurs funta brytyjskiego

Zarabiasz za granicą i chcesz wymienić funty na ? A może wyjeżdżasz i interesuje Cię cena funta? Sprawdź aktualny średni kurs Forex oraz ceny kupna i sprzedaży funta. Na pytanie ile kosztuje funt odpowiedź znajdziesz na górze strony. Dane aktualizuowane są na bieżąco. Zwróć również uwagę na wykresy i zrealizowane oferty. Funt brytyjski jest jedną z popularniejszych walut na globalnym rynku finansowym. To daje Ci gwarancję, że transakcję wykonasz zawsze po najlepszej cenie. Zacznij kontrolować ceny i wybierz kurs funta, który naprawdę Cię interesuje.

Kupowanie i sprzedawanie funta online:

Dzięki brokerom online możesz kupować i sprzedawać funta brytyjskiego (GBP) bezpośrednio w internecie i na żywych wykresach, bez konieczności fizycznego posiadania waluty. Jest to świetny sposób na wykorzystanie zmian kursów, aby zarobić pieniądze samemu podejmując decyzje inwestycyjne czy postawić na wzrost czy na spadek cen funta.

Funt bytyjski i polski złoty GBP / PLN – Podstawowe informacje

GBP jest symbolem funta brytyjskiego. Dolar USA ma znaczący wpływ na funta. W związku z tym, przewidując późniejszą cenę pary GBP / PLN, należy wziąć pod uwagę główne cechy gospodarcze kraju. Są to m.in.: refinansowanie, wzrost produktu krajowego brutto, bezrobocie, liczba nowych pracowników i in. Należy zauważyć, że funt reaguje z różną prędkością na zmiany w amerykańskiej gospodarce. Dlatego para GBP / PLN jest ważnym czynnikiem dla uzyskania informacji o każdej z tych walut w parze.

Złoty jest walutą dziesiętną. Oznacza to, że każdy złoty składa się ze 100 mniejszych jednostek. Każda z tych mniejszych jednostek nazywana jest groszem. Chociaż wycena złotego jest różna w zależności od światowych rynków walutowych, jeden polski złoty kosztuje około jednej czwartej USD (lub 25 centów).

Każdy banknot przedstawia osobę historyczną jednej z polskich rodzin królewskich; z tyłu są lata, w których żył ten człowiek. Na przykład z przodu banknotu 100 złotych przedstawiony portret króla Władysława II, a z tyłu – symbol jego zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Od momentu pojawienia się polski złoty miał różne kształty. Termin „złoty” pochodzi od polskiego słowa „złoty” i dosłownie oznacza „złoto”. Ta nazwa jest bardzo odpowiednia, ponieważ złoty funkcjonował jako moneta przez większą część swojej historii. Od średniowiecza złoty był monetą ze srebra lub złota i służył, jako narzędzie wymiany w regionie Polski.

W ciągu całej swojej historii Polska wielokrotnie zmieniała swoją walutę, aby poradzić sobie z problemami inflacyjnymi i zapewnić stabilność cen.

Czynniki gospodarcze, wpływające na GBP/PLN

Polska doświadczyła wielu okresów zwiększonej zmienności związanej z wyceną w złotych w wyniku utrzymującej się inflacji. Aby poradzić sobie z problemami inflacyjnymi, polski rząd wynajął bank centralny do zarządzania złotym. Narodowy Bank Polski (NBP) jest bankiem centralnym Polski. Realizuje politykę pieniężną mającą przede wszystkim na celu utrzymanie stabilności cen. Od 1998 r. organizacja koncentruje się bezpośrednio na inflacji, a jej dopuszczalny cel inflacyjny wynosi 2,5%, a od 2004 r. dopuszczalna dyspersja wynosi 1%. Oprócz zarządzania inflacją NBP ma wyłączne prawo do emisji pieniądza i działa jako regulator lokalnych banków.

Pod względem produktu krajowego brutto (PKB) polska gospodarka zajmuje ósme miejsce w Unii Europejskiej. PKB na mieszkańca pozostaje jednak poniżej średniej UE: 17% ludności kraju żyje poniżej granicy ubóstwa. PKB Polski składa się głównie z usług i przemysłu, które stanowią 96% całkowitego PKB.

Prawie 55% siły roboczej jest zatrudnionych w sektorze usług gospodarki. W sektorze przemysłowym – 30%. 12,6% przypada na sektor rolny, który stanowi zaledwie około 3% polskiego PKB. Najważniejsze branże w Polsce to wydobycie węgla, produkcja żelaza i stali, przemysł stoczniowy i produkcja nawozów chemicznych. Największym partnerem handlowym Polski są Niemcy, Rosja i poszczególne kraje UE.

Giełda Papierów Wartościowych jest największym rynkiem finansowym w Polsce i główną giełdą na wschodzących rynkach europejskich (EME). Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, specjalizująca się w akcjach i instrumentach pochodnych, jest jedną z najszybciej rozwijających się giełd w regionach Europy Środkowo-Wschodniej.

Organem regulacyjnym rynków finansowych w Polsce jest Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Oprócz monitorowania operacji handlowych na GPW KNF kontroluje praktyki bankowe, rynki ubezpieczeniowe, kasy oszczędnościowo-kredytowe. Polski organ nadzoru finansowego działa zgodnie z poleceniami polskiego rządu.

Jak handlować GBP/ PLN

Z powodu niskiej płynności, od czasu do czasu pojawiają się nieprzewidywalne wykresy o dużej zmienności. Wykresy te mogą być wykorzystywane przez osoby, które są profesjonalistami w skalpowaniu. Jednak niektórzy nowicjusze mogą również z powodzeniem handlować tą parą.

Odnalezienie właściwej analizy dla PLN GBP nie jest łatwym zadaniem, nawet na specjalnych forach inwestycyjnych. Co więcej, dane takie rzadko są poświęcone parom egzotycznym, ponieważ większość inwestorów handlujących polskim złotym preferuje inwestowanie w USD / PLN lub EUR / PLN.

Historia funta brytyjskiego GBP

Funt brytyjski (GBP £) i historia tej waluty sięga ponad 1200 lat wstecz i jest najstarszą na świecie istniejącą walutą. Funt gra jedną z głównych ról na światowym rynku walutowym, którego wartość wycenia się na 5,3 tryliony dolarów dziennie. Chociaż stanowi symbol dumy Brytyjczyków, jego ślady prowadzą do Europy kontynentalnej, do czasów króla Offa, władcy Mercji. Wprowadził on w obieg srebrnego pensa, który szybko rozprzestrzenił się w całym anglosaksońskim społeczeństwie.

Starożytny Rzym

Podążając za historią funta, docieramy do Europy kontynentalnej podczas Cesarstwa Rzymskiego. Nazwa tej waluty pochodzi od funta łacińskiego i oznacza wagę.

Era anglo-saksońska

Funt został oficjalnie uznany za walutę już w 775 r. W anglosaskiej Wielkiej Brytanii. W tym czasie jeden funt był równowartością funta srebra. W VIII wieku była to ogromna fortuna.
W 928 r. Pierwszy król Anglii uznał funta za walutę narodową, a jeden funt szterling był wart 15 krów.

Powstaje Bank Anglii

Kolejnym wielkim krokiem w rozwoju brytyjskiej waluty było ustanowienie King Bank of England przez króla Williama III w 1694 roku, który miał finansować jego wojnę z Francją.

W 1717 r. Wielka Brytania przeliczała wartość funtów nie na srebro, ale na złoto. Złoty standard stanie się w pełni oficjalny w 1800 r., Kiedy zostanie przyjęty przez Niemcy. Wielka Brytania utrzymywała złoty standard do 1914 r., Kiedy to został zawieszony z powodu wojny.

Złoty standard został przywrócony w Wielkiej Brytanii w 1925 r., Ale w 1931 r. System ten został ponownie porzucony.

Czasy współczesne

Kiedy brytyjska gospodarka przeżyła kolejny kryzys w 1967 roku, rząd ogłosił dewaluację w wysokości 14 procent. Wartość funta w stosunku do dolara spadnie do połowy lat siedemdziesiątych. W 1979 r. Rząd zniósł kontrolę dywidendy i listy płac, co podniosło funta w stosunku do dolara amerykańskiego.

Szterling musiał stawić czoła ogromnemu spadkowi o 20% w 1992 r., Kiedy Zjednoczone Królestwo wycofało się z mechanizmu kursowego (ERM). Kolejny wielki spadek nastąpił w 2008 r., Na początku kryzysu finansowego.

I wreszcie: funt doświadczył historycznego spadku latem 2016 r., Po referendum w sprawie odejścia od Unii Europejskiej, kiedy brytyjska waluta osiągnęła najniższą wartość od 168 lat w stosunku do koszyka głównych walut.

Krótka historia dewaluacji

Historia funta szterlinga sięga ponad tysiąca lat – jest to okres, który historycy nazywają „tysiącem lat inflacji”. Co ciekawe, nazwa „szterling” pojawiła się dopiero po inwazji normańskiej (słowo pierwotnie odnosiło się do „pensów”, a nie „funtów”).

Wartość funta znacznie spada od stuleci. W książce Davida Sinclaira „The Pound: A Biography” można przeczytać, że w 980 r. Można było kupić 15 sztuk bydła za jednego funta. Od XV wieku wartość funta spadła czterysta razy. Inne szacunki pokazują, że wartość brytyjskiej waluty od 1750 r. Do chwili obecnej straciła 118 razy.

Na przestrzeni wieków nie tylko siła nabywcza funta straciła na wartości. W 1158 r. Król Henryk II obniżył zawartość srebra w monecie ze 100% do 92,5%.

Krótka historia kryzysu

Podobnie jak inne waluty, funt brytyjski również cierpiał z powodu kryzysów. W 1976 r. Stracił 25% w stosunku do dolara amerykańskiego w ciągu dziewięciu miesięcy, zmuszając Brytyjczyków do złożenia wniosku o pożyczkę do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dał to MFW – wyniósł 2,3 biliona funtów w zamian za ograniczenie wydatków publicznych. Ta kwota wydaje się dziś niewielka, ale była to największa kwota, jaką MFW pożyczył każdemu w tym czasie.

Czy możesz zapomnieć o Georgie Sorosie, inwestorze znanym z tego, że w 1992 roku „złamał” Bank of England? Soros uznał wówczas, że funt szterling jest zawyżony, więc spekulował przeciwko niemu, biorąc pod uwagę miliardy dolarów i grę o zniżkę. BOE został zmuszony do wycofania swojej waluty z ERM II, a Soros zarobił miliard dolarów.

Funt stoi teraz w obliczu nowego kryzysu: za kilka miesięcy odbędzie się referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tak zwany „Brexit” podzielił społeczeństwo brytyjskie, które dokładnie rozważa zalety i wady członkostwa w UE. Według ostatnich sondaży 55% głosujących chciałoby pozostać częścią Unii, a 45% chce z niej wyjść.

21 lutego wartość funta w stosunku do dolara amerykańskiego spadła do najniższego poziomu od prawie siedmiu lat. Kiedy opadł kurz, funt stracił co najmniej 1% w stosunku do 16 walut, z którymi jest najczęściej porównywany.

Wartość funta w stosunku do dolara spadła o ponad 5% w pierwszych dwóch miesiącach tego roku i prawie o 20% od lipca 2014 r., Kiedy to osiągnęła maksymalnie 1,7159.

Miejsce funta bytyjskiego na globalnym rynku walutowym

Funt brytyjski przeżywał swój najlepszy okres w dziewiętnastym wieku i pierwszej połowie XX wieku, kiedy był preferowaną walutą zarówno w handlu międzynarodowym, jak i rozliczeniach finansowych. Konsekwencje gospodarcze II wojny światowej i stopniowego upadku Imperium Brytyjskiego spowodowały, że funt stracił przewagę w latach 40. XX wieku. Chociaż funt szterling jest nadal uważany za jedną z pięciu głównych walut, obok dolara amerykańskiego, euro, jena japońskiego i franka szwajcarskiego, jego rola jako waluty międzynarodowej stopniowo maleje od dziesięcioleci.

Dzisiaj zdecydowana większość walut obcych na świecie dotyczy euro i dolara. W kwietniu 2013 r. Dolar stanowił 87% wszystkich transakcji walutowych, w porównaniu do 33,4% w przypadku euro, 23% w przypadku jena i 11,8% w przypadku funta brytyjskiego. Wymiana dolara na euro (EUR / USD) stanowiła 24,1% dziennych obrotów, a dolara do jena (USD / JPY) 18,3%. Natomiast dolar do funta (GBP / USD) – 8,8%.