Handel metalami szlachetnymi

Złoto i Srebro

2175

Metale szlachetne – rzadkie pierwiaski chemiczne o wysokiej wartości ekonomicznej. Bardzo często określane są mianem “bezpiecznej przystani” podczas dużych zawirowań na rynku. Dlatego też wielu doświadczonych inwestorów część swojego portfela trzyma w metalach szlachetnych.

Zalety handlu złotem i srebrem
  • Dostęp do niezwykle niskich spreadów oraz ultra szybkiej egzekucji zleceń
  • Minimalna wielkość zlecenia to 0.01 lot
  • Niska prowizja
  • Możliwość otwierania pozycji przeciwstawnych
GOLD

gold-icon XAU/USD to para walutowa spot Gold, oparta na fizycznej cenie złota, rozliczanego w Dolarach Amerykańskich. Maksymalna dźwignia wynosi 1:250 (1:50 dla Klientów z Polski).

Wartość rynkową złota można śledzić 24h na dobę, 5 dni w tygodniu. Jego cena w przeważającej mierze zależy od obecnych nastrojów na rynku.

Cena złota rośnie w przypadku:

  1. Niestabilności finansowej. Gdy ogólne nastroje na rynku finansowym są słabe, złoto staje się jednym z najbardziej pożądanych aktywów. Czym bardziej niestabilne są rynki, tym większe zainteresowanie wokół złota.
  2. Gdy ceny w gospodarce rosną w szybkim tempie a waluta traci na wartości, inwestorzy zazwyczaj wracają do surowca gwarantującego stabilność – złota.
  3. Wojny lub kryzysów politycznych. Podczas konfliktów zbrojnych ludzie zazwyczaj kupują złoto. Łatwo je przetransportować i możne je wykorzystać jako środek płatniczy, do zakupu towarów potrzebnych do przetrwania.
SILVER

silver-icon XAG/USD to para walutowa spot Silver, oparta na fizycznej cenie srebra, rozliczanego w Dolarach Amerykańskich. Maksymalna dźwignia wynosi 1:125 (1:25 dla Klientów z Polski).

Srebro charakteryzuje się większą zmianą cen niż złoto. Płynność na srebrze jest mniejsza a jednocześnie bardzo duży wpływ na zmianę ceny ma przemysł. Różne gałęzie przemysłu potrzebują tego pierwiastka, między innymi przemysł medyczny czy też telekomunikacyjny, elektroniczny itp.

Przykładowe branże, mające wpływ na popyt srebra:

  1. Przemysł fotograficzny. W przemyśle fotograficznym srebro odgrywało bardzo dużą rolę. Było używane w kliszach fotograficznych. Od roku 2000, wykorzystanie srebra znacząco spadło. Wraz z rewolucją cyfrową zmalało zapotrzebowanie na klisze, które zastąpiono nośnikami cyfrowymi.
  2. Przemysł energetyczny. Srebro jest głównym składnikiem komórek paneli fotowoltaicznych, które zamieniają promienie słoneczne w energię. Wzrost popularności źródeł czystej energii spowodował wzrost popytu na srebro.
  3. Przemysł medyczny. Srebro ma silne właściwości antybakteryjne, dlatego też masowo używane jest w przemyśle medycznym. Może także być wykorzystane w procesie oczyszczania wody.

Korelacja pomiędzy złotem i srebrem

Gdy złoto rośnie lub spada, srebro ma tendencje do naśladowania. Współczynnik Beta srebra w stosunku do złota jest większy od 1, co oznacza iż srebro ma większą zmienność. Dla przykładu: Jest bardzo prawdopodobne, że w momencie gdy złoto zyska 1% wartości, srebro osiągnie zysk w wysokości 2%.

Pamiętaj, że metale szlachetne oraz skorelowane z nimi waluty charakteryzują się dużą zmiennością.Weź ten fakt pod uwagę i rozsądnie zarządzaj ryzykiem.