Złoto było jedną z pierwszych walut w historii, a jednocześnie jednym z tych dóbr luksusowych, które stały się rodzajem standardu, traktowanego jak większość pieniędzy emitowanych przez rządy.
Obecnie jest on wykorzystywany w produkcji większości urządzeń elektronicznych, w astronautyce, przemyśle dekoracyjnym, a także w niektórych bardzo drogich rodzajach żywności.
5
Metody Płatności
Parametry
Obsługa klienta
Ocena
Aplikacja Mobilna
Stałe Prowizje Za Operację
Opłata za prowadzenie konta
- Platforma przyjazna dla początkujących inwestorów
- Darmowe sygnały handlowe
- Aplikacja na iOS i Android
70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Brak prowizji od handlu funduszami ETF i akcjami
- Nieograniczony wolumen obrotu
- Darmowy dostęp do analiz eksperckich
Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 75% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Dostępne 142 pary walutowe
- Dwie platformy handlowe do wyboru
- Dostęp do funkcji stop loss
Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzyz powodu dostępu do dźwigni finansowej. 72,6% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Brak prowizji
- Broker regulowany przez CySec
- Środki zabezpieczane na oddzielnych rachunkach bankowych
Pamiętaj o ryzyku! 76,4% rachunków CFD inwestorów detalicznych traci pieniądze.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Zerowe spready
- Intuicyjna platforma handlowa
- Autoryzowany i regulowany broker
74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
Najlepsze giełdy do inwestycji w złoto 2024
POLECANY BROKER
capital.com
Załóż KontoKontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzyz powodu dostępu do dźwigni finansowej. 72,6% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.......
POLECANY BROKER
Alvexo
Załóż Konto70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy......
POLECANY BROKER
eToro
Załóż KontoKontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 75% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.......
POLECANY BROKER
Libertex
Załóż Konto74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.......
Złoto jest uważane za bezpieczne aktywo
Cena złota jest podawana w dolarach amerykańskich za uncję, która odpowiada 31.1 g tego metalu szlachetnego.
Złoto jest jednym z popularniejszych towarów będących przedmiotem handlu na świecie. Traktowane jest jako najbardziej bezpieczne aktywo w gospodarce, które przyciąga inwestorów w czasach kryzysu ekonomicznego, wojny czy innych kryzysowych sytuacji.
Dzieje się tak również ze względów historycznych. Złoto był kiedyś najcenniejszym metalem używanym w rozliczeniach transakcji handlowych (np. złote monety). Mimo, że dzisiaj coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty, surowiec nie traci na wartości.
W późniejszym okresie złoto było wykorzystywane jako zabezpieczenie dla banków centralnych do emisji banknotów. Podczas okresu złotej waluty, banki centralne były zobowiązane do posiadania złota w ilości odpowiadającej wartości wyemitowanej gotówki.
Jeszcze do niedawna Szwajcarski Bank Narodowy był zobowiązany do posiadania 40% wartości wyemitowanego pieniądza w złocie – powoduje to, ze dla waluta ta jest traktowana jako jedna z najbezpieczniejszych na świecie.
Cena złota jest uzależniona od ilości jego wydobycia i zmian w rezerwach banków centralnych. Jest ono często traktowane jako aktywo rezerwowe – zarówno przez banki centralne, jak i prywatnych inwestorów, wskutek czego chroni ich przed wpływem inflacji.
Zainteresowanie inwestorów złotem wzrasta w czasach gorszych oczekiwań co do przyszłej sytuacji gospodarczej czy zawirowań politycznych.
Głównymi konsumentami złota są Indie i Chiny, a sytuacja ekonomiczna obu krajów ma wpływ na ceny długoterminowe tego surowca.
Zasada ogólna:
Okresowo można zaobserwować ujemna korelację pomiędzy cenami złota, a wartością dolara amerykańskiego. W takiej sytuacji, słaby dolar doprowadza do wzrostu popytu na złoto, a umocnienie waluty amerykańskiej może doprowadzić do spadku ceny złota.
Handel złotem
Inwestowanie na rynku złota jest coraz bardziej modne. Poza oczywistym ryzykiem związanym z tego typu handlem, stoi również szansa na bardzo intratne zyski, przez które warto zainteresować się tradowaniem na tym instrumencie finansowym.
- Zmienność ceny w krótkim czasie
Handel na złocie to atrakcyjny kierunek inwestycji, ze względu na dużą zmienność ceny, także w ciągu dnia. Znajduje się tu wiele okazji do handlu dla daytraderów oraz dla graczy oczekujących na szybkie zyski.
- Popularność wśród uczestników rynku
Coraz więcej inwestorów i brokerów jest zainteresowana handlem na złocie. Z tego powodu handel na złocie coraz atrakcyjniejszy, ponieważ warunki transakcyjne na tym instrumencie stają się coraz korzystniejsze.
- Sentyment do metali szlachetnych
Wielu graczy wciąż wykazuje sentyment do kruszców, w tym w szczególności do złota. Jest to spowodowane ograniczonym zaufaniem do walut, których kursy mogą być mocno zachwiane przez sytuację polityczną i nieujawniane działania wewnętrzne.
- Pełna transparentność na rynkach
Handel na złocie jest globalny, a samo złoto jest odporne na różne manipulacje i tzw. „insider trading”. Inwestorzy mogą być zatem spokojniejsi handlując złotem niż na innych instrumentach.
- Wpływ danych makroekonomicznych
Skupywanie złota przez Władimira Putina lub działania rządów innych państw mogą mieć wpływ na krótkoterminowe silne wahania cenowych tego metalu. Powoduje to powstanie dużych szans na zawierania bardzo intratnych transakcji, nawet w przeciągu jednego dnia.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.
Dlaczego warto handlować złotem?
Wysoka płynność
Rynek złota jest globalny i niewiarygodnie duży. Handel złotem jest względnie opłacalny, a złoto jest dostępne w dużych ilościach i zwykle nawet bardzo duża transakcja nie może wstrząsnąć rynkiem, który jest bardzo stabilny.
Złoto można handlować tak jak towary, a większość renomowanych brokerów ma je w ofercie.
Wartość wewnętrzna
To dzięki wartości wewnętrznej handel złotem jest uważany za jeden z najlepszych. Ilość zasobów złota jest ograniczona i nie można wyprodukować nowego.
W rezultacie z czasem staje się on bardziej wartościowy i dotrzymuje kroku inflacji, a nawet ją wyprzedza, nawet jeśli inne czynniki wpływają na globalną gospodarkę. W przeciwieństwie do innych produktów, złoto nigdy nie stanie się bezwartościowe.
Ponadto jest cenny nie tylko jako metal szlachetny, ale także jako materiał stosowany w dziedzinie nauki i inżynierii.
Wiedza historyczna
Dzięki temu, że posiadamy daleko idącą wiedzę historyczną oraz wiele analiz na ten temat, łatwiej jest przewidzieć zachowanie złota w przyszłości.
Na przykład, jedną z zasad, która została dotychczas zaobserwowana, jest to, że wartość złota zwykle wzrasta za każdym razem, gdy widzimy globalne napięcia. Dzięki tej wiedzy znacznie łatwiej jest wcześniej zaplanować transakcje.
Porady i wskazówki
Problem polega na tym, że zanim uzyskasz porady tego typu, musisz najpierw oddzielić przysłowiowe ziarno od plew. Jest jednak niezaprzeczalna korzyść: dzięki temu możesz dowiedzieć się wiele na temat złota, w krótkim czasie.
Społeczność inwestorów publikuje informacje i analizy złota często i gęsto, na każdym kroku można znaleźć wiele wskazówek, a także dostępne są różne przydatne usługi, takie jak powiadomienia handlowe, w których specjalizuje się rynek złota.
Wszystko to sprawia, że rynek ten jest bardzo przystępny, szczególnie na samym początku, przynajmniej w porównaniu ze znacznie bardziej złożonym handlem na rynku towarów.
Czynniki kształtujące handel złotem i metalami szlachetnymi
Podstawowa zasada brzmi następująco: gdy cena złota rośnie, notowania na rynku lecą w dół. Analizując ruch cen złota, w grę wchodzi kilka czynników:
- Zmienność rynkowa – kiedy sytuacja na rynku staje się nieprzewidywalna, złoto często jest traktowane jako “bezpieczna przystań” (safe haven).
- Inflacja i deflacja – powszechnie uważa się, że podwyżka stop procentowych sprawia, że inwestorzy odwracają się od złota na rzecz obligacji rządowych. Tutaj przeczytasz, jak inwestować w obligacje skarbowe.
- Podaż – tutaj ma wpływ spadek rentowności, polityczna niestabilność oraz odkrycie nowych złóż
- Popyt – głównie w związku z przemysłem biżuteryjnym i elektronicznym.
Dlaczego warto mieć złoto w swoim portfelu
Przechowywanie wartości
Podaż złota jest ograniczona. Nie można go zwiększyć na żądanie, tak jak w przypadku drukowania pieniędzy. Z tego powodu w długim okresie ruda uważana jest za jedną z najlepszych metod zabezpieczenia wartości przed inflacją lub dewaluacją.
Bezpieczna przystań
Podczas znacznych zawirowań na rynkach finansowych złoto zwykle zyskuje na wartości. Jest to również jeden z niewielu rodzajów inwestycji, które nie wiążą się z ryzykiem niewypłacalności lub bankructwa.
Z tego powodu rudę traktuje się jako „bezpieczną przystań” dla inwestorów.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
Zmiany kursu złota nie są powiązane ze zmianami cen innych klas aktywów. Z tego powodu ruda jest uważana za ważny element dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.
Chociaż cena złota może być zmienna w krótkim okresie, sztaba zawsze zachowała swoją wartość w długim okresie.
Ważny element systemu walutowego
Złoto było ponad 2700 lat temu podstawą systemów monetarnych. Również dzisiaj złoto stanowi znaczną część rezerw walutowych wielu krajów (w tym większości najbardziej rozwiniętych), aw ostatnich latach banki centralne zakupiły około 20% rocznego wydobycia rudy.
Rosnący popyt
Historycznie najwięcej złota kupuje się na cele inwestycyjne i biżuterię. Jednak rola złota w zastosowaniach przemysłowych wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach: w elektronice i medycynie.
Ciekawostki na temat złota
- Słowo „złoto” pochodzi od staroangielskiego geola lub żółtego.
- Uważa się, że około 80% złota na świecie wciąż znajduje się pod ziemią …
- Szacuje się, że na dnie oceanu leży około 10 miliardów ton złota. Oznacza to 25 ton złota na każdą milę sześcienną wody morskiej.
- Dwie trzecie światowych rezerw złota pochodzi z Afryki Południowej.
- Obecnie Indie są największym konsumentem złota na świecie.
- Złoto jest jadalne.
- Największa na świecie sztabka złota waży 250 kg
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.
5 faktów na temat Rynku Złota
Złoto jest unikalnym zasobem ze względu na jego rzadkość w przyrodzie. Dla porównania złoża srebra są około 19 razy większe, a miedzi – do 15 tys. razy.
Złoto jest jednym z najmniej reaktywnych pierwiastków, dlatego nie ulega korozji. Jest to zatem bardzo trwały materiał.
Wycena złota kształtuje się na rynku pozagiełdowym. Dwa razy dziennie pięć londyńskich instytucji finansowych ustala cenę tego kruszcu.
Złoto odbywa się o 10:30 i 15:00 czasu lokalnego. Jest to swego rodzaju punkt odniesienia – lub punkt odniesienia – dla całego rynku.
Cena złota podawana jest w dolarach amerykańskich, dlatego aktualny kurs USD / PLN odgrywa kluczową rolę dla polskiego inwestora.
Ceny złota można śledzić regularnie za pomocą różnych narzędzi, takich jak aplikacja mobilna TMS Brokers. Dzięki niemu możesz szybko sprawdzić, jak wyceniany jest Royal Metal, i ocenić obecną sytuację na wykresie.
Inwestowanie w złoto to rodzaj ucieczki do bezpiecznej przystani. Złoto ma niską korelację z tradycyjnymi aktywami, co może pod pewnymi względami zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. Royal metal jest również uważany za globalną walutę.
Cechy złota: Czy warto inwestować w złoto?
Złoto posiada korzystną sytuację fundamentalną
Produkcja tego metalu jest na stabilnym poziomie. Wynika to z faktu, że koszty wydobycia stale rosną, ponieważ na świecie jest coraz mniej rud bogatych.
Strona popytowa jest stymulowana przez sektor przemysłowy, bogatsze kraje azjatyckie i sektor ETF. Wycena złota jest wspierana przez ciągłe drukowanie pieniędzy i luzowanie ilościowe przeprowadzane przez wiele banków centralnych.
Złoto to dobra dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
Metale szlachetne to aktywa o niskiej korelacji z innymi aktywami. Dlatego wielu inwestorów wykorzystuje złoto jako instrument dywersyfikacji.
Ten brak korelacji (głównie z rynkiem akcji) wynika z faktu, że wiele czynników wpływa na rynek złota. Istnieje kilka źródeł podaży i popytu, a niektóre z nich są specyficzne dla tego sektora (koszty wydobycia, polityka banku centralnego, indyjski sezon weselny).
Zabezpieczenie przed inflacją
Historycznie ceny złota rosły w trudnych warunkach rynkowych. Patrząc wstecz, złoto faktycznie zapewnia dobrą ochronę przed prawdziwym osłabieniem dolara, ponieważ zachowuje swoją siłę nabywczą.
Podaży tego surowca nie można zwiększyć, co jest możliwe w przypadku walut papierowych. Należy również wziąć pod uwagę koszty wydobycia złota, które są wysokie (koszty energii i płac). Powoduje to niższą produkcję i wyższą wycenę.
Ochrona przed deprecjacją dolara
Powszechna zależność od książek mówi o silnym związku między ceną złota a kursem amerykańskiej waluty. Istnieje odwrotnie proporcjonalna korelacja między tymi dwoma aktywami – wzrost cen złota generalnie powoduje spadek siły nabywczej dolara.
Zjawisko to występuje również na odwrót. Zależność ta wynika z faktu, że surowiec wyceniany jest w USD. Pamiętajmy, że dolar ma największy udział w rezerwach walutowych banków centralnych.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.
Jak inwestować w złoto?
Złoto jest doskonałym instrumentem inwestycyjnym. Czytaj dalej, a dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby najwięcej zyskać.
Zwrot z inwestycji w złoto na przestrzeni lat
Korzyści z inwestycji w złoto możemy się spodziewać nie tylko, kiedy na rynku panuje nerwowość i panika. Pamiętajmy, że cena złota pnie się w górę i średnio rocznie jest wyżej o 10 proc. od 1971 roku, od upadku systemu z Bretton Woods.
Od ostatnich 10 lat średnioroczne stopy zwrotu z tego aktywa są mniejsze od tych z rynku akcyjnego, ale wyższe od wyników jakie potencjalnie dawał rynek obligacji amerykańskich czy rynki towarowe.
Jeśli przeanalizujemy ostatnie 20 lat okazuje się, że królewski metal dał więcej zarobić niż rynek papierów udziałowych USA oraz akcje krajów wchodzących w skład indeksu EAFE.
Rodzaje inwestycji w złoto
Inwestować w złoto możemy na różne sposoby. Poniżej opisujemy poszczególne z nich.
Inwestycje bezpośrednie
To zakup fizycznego surowca. Najczęściej metale szlachetne występują w postaci sztabek inwestycyjnych oraz monet lokacyjnych. Ta forma lokowania kapitału wymaga jednak dużych nakładów pieniężnych.
Kluczowe jest bezpieczne przechowywanie surowca, co dodatkowo wiąże się z kosztami jego przewiezienia, zabezpieczenia oraz ubezpieczenia. Fizyczny metal można kupić w wyspecjalizowanych instytucjach.
Inwestycje pośrednie
Obecnie na rynku istnieje kilka form pośrednich inwestycji w metale szlachetne. Jedną z nich jest lokowanie kapitału w papiery wartościowe spółek trudniących się wydobyciem surowca.
Jednak kurs akcji nie zawsze jest silnie skorelowany z wyceną metalu na rynku, dlatego na popularności zyskują coraz częściej instrumenty oparte o cenę rynkową złota.
Wśród nich można wyróżnić:
- kontrakty futures – notowane na giełdzie. Najpopularniejsze z nich można znaleźć na giełdzie COMEX, należącej do CME. W tym miejscu handel odbywa się w formie elektronicznej oraz w systemie tzw. open outcry – za pomocą gestów i krzyków maklerów będących bezpośrednio na parkiecie. Futures wymagają jednak stosunkowo wysokiego depozytu wstępnego (ok 3740 USD) od 1 kontraktu, który jest niepodzielny.
- kontrakty CFD – instrumenty pochodne, bardziej dostępne dla początkującego inwestora. Dzięki dźwigni finansowej, aby zainwestować w złoto, srebro (tutaj przeczytasz jak inwestować w srebro), platynę czy pallad, nie trzeba pod transakcje zastawiać dużych środków. Kontrakty CFD są instrumentami podzielnymi, co oznacza, że inwestor może kupić dziesiętną lub nawet setną część kontraktu. CFD na złoto charakteryzują się możliwością „grania na spadki”. Oznacza to możliwość otwierania „krótkich pozycji”, dzięki dużej płynności tych instrumentów.
- fundusze ETF – można w nie inwestować, kupując tytuły uczestnictwa. Niektóre fundusze ETF inwestują bezpośrednio w fizyczny metal. Do najpopularniejszych i największych zaliczyć należy SPDR Gold Shares, utworzony w listopadzie 2004 roku oraz iShares Gold Trust, zapoczątkowany w styczniu 2005 roku.
Jedna z form inwestycji w złoto – CFD
Jak już wcześniej pisaliśmy, inwestycje w złoto mogą przybierać różne formy. Do tych najbardziej tradycyjnych należą monety lokacyjne oraz sztabki.
Ten rodzaj lokowania kapitału charakteryzuje się długim horyzontem inwestycyjnym. Coraz większą popularnością cieszą się też fundusze zarządzane pasywnie, inwestujące w fizyczny metal, czyli tzw. produkty ETF.
Aby jednak mieć realny wpływ na transakcje rynkowe na rynku metalu szlachetnego, warto zainteresować się inwestycjami średnio- i krótkoterminowymi, takimi jak kontrakty CFD (kontrakty na różnice cenowe) oparte o cenę złota. Poniżej prezentujemy wykres dla CFD na złoto.
Można wykorzystywać je do zarabiania na wzrostach cen, jak również na spadkach. Transakcje można dokonywać z poziomu telefonu, za pomocą platformy inwestycyjnej. Dzięki temu na bieżąco będziesz śledził aktualną cenę złota.
Inwestowanie poprzez kontrakty CFD jest dostępne również dla osób z nieco mniejszym portfelem. To dlatego, że CFD wykorzystują dźwignię finansową, dzięki której na transakcję potrzeba jedynie kilku procent wartości nominalnej instrumentu bazowego.
Inwestowanie poprzez kontrakty CFD odbywa się za pośrednictwem domu maklerskiego, który udostępnia platformę do trading-u. Postęp technologiczny galopuje. Świat rozwija się w takim tempie, że inwestowanie przeniosło się do naszych telefonów.
Za pomocą mobilnej aplikacji jesteśmy w stanie zarządzać naszym całym portfelem. Czytelna, prosta i intuicyjna apk-a sprosta oczekiwaniom najbardziej wytrawnych trader-ów. Również początkujący znajdą w niej coś dla siebie i szybko zobaczą że trading nie jest skomplikowany.
Każdy inwestor giełdowy będzie w stanie z poziomu telefonu spojrzeć na wykres i wykonać analizę do czego służą rozbudowane narzędzia AT.
Jak w praktyce handlować na złocie?
Przykład transakcji na złocie (kontrakcie CFD opartym o cenę metalu), która miała miejsce na portfelu Live Trading pokazuje jak wykorzystywać trendowe środowisko rynkowe.
Zaprezentowany obok set-up na wykresie 4-godzinowym (H4) w prosty sposób obrazuje jak łączyć ze sobą kilka elementów analizy technicznej w trading-u. Zawarta transakcja w okolicach punktu D (1387.41 USD) okazała się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Na drugim wykresie widzimy jak potoczyły się dalsze wydarzenia. Cena przez kolejny miesiąc pięła się na coraz wyższe poziomy oraz przebiła kilkuletni szczyt (punkt A).
Poniżej prezentujemy oryginalną treść rekomendacji, która trafiła do klientów TMS Brokers oraz wykres złota, na którym zaznaczyliśmy miejsce otwarcia długiej pozycji.
Złoto po silnym rajdzie, który miał miejsce w 2 połowie czerwca, obecnie znajduje się w ruchu korekcyjnym. Przewiduję, że okolice 1381 powinny stanowić wsparcie dla ceny i zatrzymać spadki na surowcu.
Kurs oparł się na wsparciu horyzontalnym, wyznaczonym przez dołek z 21 czerwca. Cała struktura korekty, którą obserwujemy od 25 czerwca, składa się z regularnych odcinków AB, BC i CD.
Zakładam, że z dużym prawdopodobieństwem może dojść tutaj do zjawiska równości impulsów w tym ruchu korekcyjnym, czyli odcinki AB i CD mogą mieć podobną długość. Pamiętajmy, że złoto, na wyższych interwałach czasowych wygenerowało już wcześniej sygnał kupna.
Na interwale H4 oscylator stochastyczny nadal znajduje się w strefie wyprzedania, co zwiększa prawdopodobieństwo odbicia.d
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.
Inwestuj w złoto za pośrednictwem brokera online
Możesz wygodnie inwestować w akcje spółek wydobywających złoto lub w sam surowiec. Nie musisz wychodzić z domu ani kontaktować się z brokerem telefonicznie. Proponujemy, abyś skorzystał z usług sprawdzonego brokera – eToro.
eToro
- brak prowizji na akcje i fundusze ETF,
- wysoka dźwignia finansowa,
- dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów finansowych,
- intuicyjna platforma transakcyjna.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.
XTB
XTB jest polskim brokerem z niemal dwudziestoletnim doświadczeniem. Firma działa zgodnie z regulacjami Komisji Nadzoru Finansowego oraz innych znanych organizacji regulacyjnych.
Oferta XTB obejmuje ponad 3000 instrumentów finansowych, w tym CFD na akcje, kryptowaluty, towary, indeksy czy ETF-y.
Broker słynie z własnej platformy handlowej xStation 5, która jest prosta w obsłudze i zapewnia dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych. Mocną stroną XTB jest również konto demo z wirtualnym saldem.
XTB nie narzuca minimalnej kwoty depozytu i akceptuje wiele metod płatności, w tym karty debetowe i kredytowe, przelewy bankowe i e-portfele. Co ważne, dział obsługi klienta jest dostępny przez 24 godziny na dobę i 5 dni w tygodniu.
Zalety XTB:
- Regulowany i bezpieczny broker;
- Szeroka oferta instrumentów finansowych;
- Intuicyjna i zaawansowana platforma xStation 5;
- Konto demo z wirtualnym saldem;
- Różnorodność metod płatności.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.
Pepperstone
Pepperstone jest brokertem z Australii, który działa zgodnie z wymaganiami regulacyjnymi takich organizacji jak: ASIC, FCA czy DFSA. Broker oferuje ponad 1200 instrumentów inwestycyjnych, w tym CFD na akcje, kryptowaluty, surowce czy aktywa na rynku forex. Co wiecej, zapewnia atrakcyjen spready i prowizje.
Pepperstone umożliwia handel na różnych platformach, w tym MT4 i MT5. Ponadto broker oferuje konto demo oraz materiały edukacyjne. Natomiast zaawansowani traderzy docenią program lojalnościowy, który wprowadza nagrody i zniżki na opłaty handlowe.
Pepperstone akceptuje różne metody płatności, w tym karty debetowe i kredytowe, e-portfele oraz przelewy bankowe. W razie potrzeby możesz liczyć na pomoc działu obsługi klienta, który jest dostępny 24 godziny na dobę i 5 dni w tygodniu.
Zalety:
- Regulowany broker;
- Bogaty wybór ponad 1200 instrumentów finansowych;
- Dostęp do różnych platform handlowych;
- Możliwość korzystania z konta demo;
- Różne metody płatności.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.
Popyt na złoto
Popyt na fizyczne złoto jest determinowany przez wiele sektorów. Nadal olbrzymią rolę pełni przemysł jubilerski ale nie mniej ważny jest sektor inwestycyjny, za który odpowiada rynek monet i sztabek bulionowych oraz fundusze ETF.
O udziale banków centralnych również należy wspomnieć, bo stanowi ona trzecią siłę. Najmniejszy udział posiada rynek technologiczny, ale jest to tendencja, która nie ulega zmianie od lat.
- Jubilerstwo – tu duży udział mają takie kraje jak Indie oraz Chiny.
- Sektor inwestycyjny – rosnąca rola funduszy ETF, które kupują fizyczny metal Banki centralne – rezerwy walutowe coraz częściej są powiększane przez Bank centralny Rosji oraz Chin. Instytucje te w ostatnim czasie coraz częściej kupują metal dbając o stabilizację finansową całego kraju.
- Sektor technologiczny – surowiec wykorzystywany jest w elektronice oraz w dentystyce.
Jubilerstwo
Mimo, że Indie wydobywają znikome ilości złota, metal ten stanowi nieodłączny element hinduskiej tradycji narodowej i religijnej. Kruszec jest popularnym podarunkiem, który wręczają sobie tam bliskie osoby.
Nie może go zabraknąć głównie na uroczystościach ślubnych. Okres ten zaczyna się świętem Tulsi wiwah, które kończy jednocześnie czas monsunowy.
Wzmożony popyt na złotą biżuterię trwa aż do maja. Popyt jubilerski w Indiach był największy na świecie do 2012 roku. Od kilku lat prym wiodą Chiny.
Adhik Mass – dodatkowy miesiąc w Indiach
Indyjski okres Adhik Mass powoduje, że popyt na złoto jubilerskie w tym kraju odnotowuje spadek. Adkih Mass to dodatkowy miesiąc w kalendarzu hinduskim, który odbywa się co 30-36 miesięcy.
Ten zabieg ma na celu dostosowanie kalendarza księżycowego i słonecznego. Jest on uznawany za niepomyślny czas do organizacji np. wesel.
Popyt inwestycyjny na złoto fizyczne
Zapotrzebowanie ze strony sektora inwestycyjnego realnie wpływa na wycenę kruszcu na giełdzie w Londynie. Spoglądają na wykres przedstawiający wielkość popytu oraz wycenę metalu obserwujemy wysoką, dodatnią korelację.
Jeśli natomiast cały sektor inwestycyjny rozłożymy na podkategorie, wówczas tutaj największy wpływ ma rola rynku funduszy ETF. Odpływ kapitału z ETF w 2013 roku zbiegł się z silną przeceną kruszcu. Z drugiej strony silny napływ pieniędzy do funduszy w 2016 roku pociągnął za sobą notowania na zdecydowanie wyższe poziomy.
Tak silnej zależności między ceną złota nie ma w przypadku popytu na fizyczne sztaby oraz monety inwestycyjne. Pamiętajmy, że rynek funduszy ETF jest częścią rynku finansowego, który w głównej mierze kreuje cenę surowca. Dlatego też zależności te są silniejsze.
Sektor technologiczny odgrywa nieznaczącą rolę . Od wielu lat plasuje się na podobnym poziomie. Głównie złoto wykorzystywane jest w przemyśle elektronicznym oraz w dentystyce.
Złote ETF-y
Fundusze ETF są jedną z alternatyw inwestycji w metal szlachetny. W ostatnich latach zyskują one na popularności. ETF-y są instrumentami zarządzanymi pasywnie. Mają zadanie odzwierciedlać zachowanie określonego aktywa.
Fundusz nabywa do swojego portfela instrumenty finansowe lub fizyczne aktywo i dokonuje emisji jednostek ETF. Są one papierami wartościowymi a ich obrót dokonuje się na giełdzie.
ETF-y oparte o cenę złota kupują fizycznie surowiec. To one w ostatnich latach generują duży popyt na metal szlachetny. Od samego początku, czyli od 2003 roku, zgromadziły one ponad 2500 ton królewskiego metalu a jego wartość przekroczyła 100 mld USD.
Liderem w tej kategorii jest fundusz ETF SPDR Gold Shares, który w swoim posiadaniu ma ponad 780 ton czystego metalu.
Popyt na metal jest w głównej mierze stymulowany przez północno amerykański oraz europejski rynek ETF. To fundusze z tych dwóch kontynentów odpowiadają za większościowy udział w zakupach fizycznego kruszcu.
Łatwo zauważyć , że wyższy popyt tego sektora jest dodatnio skorelowany z wyceną złota na giełdzie. Spoglądając na wykres z łatwością odczytamy, że gorszy okres dla cen metalu szlachetnego (lata 2012-2015) zbiegł się z momentami największego odpływu kapitału z funduszy.
Ewidentnie widać, że dopiero od 2016 roku ponownie inwestorzy uwierzyli w potencjał złota i zaczęli kierować swoje środki do tego rodzaju instytucji.
Analizując cały rynek funduszy ETF, kluczową rolę odgrywa Stary Kontynent oraz Ameryka Północna. Z całych 2548 ton złota, które są w posiadaniu ETF, aż 2446,5 tony należy do instytucji działających w tych dwóch rejonach.
Stanowi to 96 proc. całego rynku. Aby zobrazować lepiej kluczową rolę europejskich i północno-amerykańskich ETF podkreślmy, że w I kwartale 2019 roku napłynęło do nich ok 46 ton metalu.
W tym samym czasie w rejonie azjatyckim oraz w innych częściach świata nastąpił odpływ pieniędzy z funduszy replikujących cenę złota.
Do najważniejszych funduszy amerykańskich pod kątem posiadanych aktywów w zarządzanie należy SPDR Gold Shares oraz iShares Gold Trust. W Europie prym wiedzie Xetra-Gold oraz ETFS Physical Gold.
Banki centralne a złoto
W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z płynnym kursem walutowym, rezerwy w postaci złota, podnoszą wiarygodności finansową kraju. Metal szlachetny jest istotnym składnikiem rezerw banków centralnych.
Pełni funkcję dywersyfikacyjną. Na przykład w Narodowym Banku Polskim ok 44 proc. rezerw walutowych stanowią aktywa dolarowe. Dzięki ujemnej korelacji pomiędzy złotem a amerykańską waluta, 10 procentowy udział złotych rezerw pełni rolę stabilizatora wartości portfela inwestycyjnego NBP.
Pamiętajmy również, że metal znajdujący się w aktywach banków centralnych wzbudza zaufanie i wzmaga wiarę w stabilność finansową kraju.
Regularnie swoje zasoby tego kruszcu powiększa Rosja oraz Chiny. Liderem pod kątem wielkości rezerw w kruszcu nadal są Stany Zjednoczone. Oficjalnie posiadają 8 133,5 tony metalu, drugie pod tym kątem są Niemcy z 3 367,9 tonami kruszcu.
W I kwartale 2019 banki kupiły najwięcej złota od 6 lat w pierwszej części roku.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.
Podaż złota
Szacunki pokazują, że ponad 190 tys. ton wynoszą nagromadzone zasoby tego kruszcu przez ludzkość od czasu zagłady Atlantydy. Występuje ono w różnej postaci, m.in. koronek dentystycznych, sztab, monet, biżuterii oraz rezerw banków centralnych.
Wyobraźmy sobie proces przetopienia tej całej ilości metalu. Otrzymalibyśmy wówczas sześcian o boku ponad 21 metrów. Pamiętajmy jednak, że duże zasoby tego metalu znajdują się w muzeach, u wystawców dóbr sztuki, w bankach centralnych, u kolekcjonerów czy w szufladach kobiet.
Być może zostałaby część jego sprzedana, gdyby ceny kruszcu poszybowały wysoko w górę. Dane pokazują, że straty w podaży złota w związku z tym oscylują na poziomie 5-10 proc.
Złoto nie może być porównanie do żadnego innego surowca, np. ropy, która jest wydobywana dziennie w ogromnych ilościach i błyskawicznie wykorzystywana.
Metal w zasadzie nie jest konsumowany. Po wydobyciu złoto jest przetwarzane, następnie przetapiane, po czym może być kolejny raz przerabiane.
Światowe zasoby złota w liczbach
Globalnie: 193 472 tony
1. Sektor jubilerski: 92 043 tony 47.6 %
2. Sektor inwestycyjny (sztaby, monety, ETF-y): 41 279 ton 21.3 %
3. Banki centralne: 33 230 ton 17.2 %
4. Pozostałe sektory: 26 921 ton 13.9 %
5. Szacowane ziemskie rezerwy złota: 54 000 ton
Jeśli zebralibyśmy złoto z całego świata w jedno miejsce, powstałby sześcian o boku 21.6 m.
Jak wygląda rynek kopalni królewskiego metalu?
Złoża złota są równomiernie rozłożone po całym świecie. Inaczej jest z metalami pozyskiwanymi z rudy. Najbogatsze w metal są jednak rejony Republiki Południowej Afryki, Chin. Australii, Rosji oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Kopalnie złota wyglądają różnie. Mogą to być klasyczne kopalnie odkrywkowe lub głębinowe. Należy pamiętać również o nielegalnych sztolniach, w których to mieszkańcy poszukują zaciekle tego metalu szlachetnego.
Dzieje się tak głównie w Ameryce Południowej oraz środkowej części Afryki. Nie zapominajmy o tradycyjnych poszukiwaczach złota, o których często powstają programy w telewizji. Używają oni do tego procesu tradycyjnych narzędzi. Ostatni sposób wydobywania złota odbywa się głównie na Alasce.
Poziom rozwoju kopalni może być całkowicie różny. Najmniej zaawansowane należą do początkujących producentów. Nieco bardziej rozwinięte to własność juniorów.
Te w pełni zaawansowane to miejsce działań tzw. seniorów. Złoto jest głównie pozyskiwane z rud. Czasem jednak występuje w połączeniu z innymi metalami takimi jak nikiel, srebro, ołów czy miedź.
Które sektory decydują o podaży złota?
Za podaż złota odpowiadają w głównej mierze takie źródła jak: kopalnie, hedging, recykling, złom złota oraz sektor urzędowy. W okresie 2003 do 2012 podaż surowca oscylowała wokół 4200 ton rocznie.
Za największą produkcję odpowiadają oczywiście kopalnie (od 59 proc do 64 proc) oraz sektor recyklingu (od 21,8 proc do 39,6 proc).
W latach 2012 – 2018 kopalnie zaczęły lekko zwiększać produkcję, natomiast drugi wymieniony sektor w mniejszym stopniu wpływał na wielkość całkowitej podaży metalu.
Znaczącym determinantem, który ma wpływ na wielkość produkcji jest oczywiście cena metalu na rynku.
Wyższa kurs metalu powoduje nie tylko to, że dużo łatwiej jest pokryć koszty produkcji ale również jest możliwe poszukiwanie nowych złóż rudy i ponownie uruchomienie kopalń, które przestały być eksploatowane.
Rynek finansowy a złoto
Odwrotna korelacja złota i dolara amerykańskiego
Podczas analizowania rynku złota nie wolno nam zapomnieć o tym, aby spojrzeć na kondycję amerykańskiej waluty. Rynek walutowy da nam odpowiedź na pytanie, w którą stronę powinna podążać cena złota w najbliższym czasie.
Silna ujemna korelacja kruszcu z dolarem nadal obowiązuje. Pamiętajmy, że złoto, jak większość surowców, jest wyceniane w nim. Metal często wzrasta silniej przy osłabieniu USD, niż spada, gdy waluta ulega aprecjacji.
Pozycjonowanie inwestorów na rynku kontraktów futures
Jednym z istotnych barometrów nastrojów rynkowych są informacje płynące ze światowych giełd na temat rynku kontraktów futures.
Najpopularniejszym raportem jest dokument Commitment of Traders, który wydaje instytucja o nazwie The Commodity Futures Trading Commision (CFTC). CFTC to federalny nadzór nad giełdami towarowymi w USA.
Jego raporty ukazują się w każdy piątek o 21:30 polskiego czasu. Dane pochodzą jednak sprzed 3 dni (wtorkowe zamknięcie sesji). Dokument zawiera informacje na temat liczby długich oraz krótkich pozycji na kontraktach futures opartych np. o cenę złota.
Jeśli na rynku przeważają „kupujący” (przewaga pozycji long nad pozycjami short) wówczas mówimy o „byczym” sentymencie. Grupa, która podlega temu raportowi to duzi inwestorzy, fundusze hedgingowe czy banki inwestycyjne.
Wszystkie te podmioty zawierają transakcje nie w celu zabezpieczenia pozycji (hedging) a wyłącznie w ramach czystej spekulacji.
Poniżej widzimy pozycjonowanie się inwestorów na kontraktach futures na złoto na giełdzie COMEX.
Nie ulega wątpliwości, że za wyjątkiem krótkiego okresu w 2018 roku, zarządzający funduszami w swoich portfelach posiadają w większości długie pozycje, które w połowie 2019 roku mocno wzrosły .
Stopy procentowe i polityka monetarna
Polityka monetarna a tym samym stopy procentowe to główny czynnik wyceny aktywów finansowych. Poziom stóp pokazuje jaki jest koszt pozyskania pieniądza na rynku.
Złoto, które silnie powiązane jest z dolarem amerykańskim, bez wątpienia będzie reagować na decyzje Rezerwy Federalnej dotyczącej stóp procentowych oraz całego programu luzowania ilościowego. Przykładu długo nie trzeba szukać.
Zmiana retoryki przewodniczącego Powella na mniej restrykcyjną, zawieszenie podwyżek stóp i sama zapowiedź ich obniżki, spowodowała, że dolar zaczął tracić na wartości.
Efektem tego były silne wzrosty złota, które wywindowały notowania na poziomy najwyższe od kilku lat.
Złoto jako „safe haven”
Złoto zyskuje na wartości w momentach niepewności i podwyższonego ryzyka. Kapitał, który płynął do surowca w I połowie 2019 roku był pochodną m.in. niepewności związanej z napięciami geopolitycznymi.
O dziwo w tym czasie indeksy amerykańskie nadal znajdowały się wysoko. Mowa tu o relacjach Waszyngton – Chiny i niepewność związana z handlem międzynarodowym oraz zaognione stosunki Stanów Zjednoczonych i Iranu.
Prezydent USA zapowiedział nałożenie sankcji, które chce wycelować w przywódcę ajatollaha Alego Chamenei i innych kluczowych urzędników Iranu.
Wszystko to w konsekwencji zestrzelenia amerykańskiego drona w okolicach Cieśniny Ormuz.
Oprócz wzrostów cen złota widzimy, że równie mocno zyskują takie waluty jak szwajcarski frank oraz japoński jen, które w momentach większej niepewności ulegają aprecjacji.
Na dodatek o niepewności rynkowej świadczą spadające rentowności amerykańskich obligacji, które oscylują wokół 2 proc.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.
Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków.