Rynki akcji notują straty po ujawnieniu tajnych informacji przez prezydenta USA

1721

Indeks dolara amerykańskiego oraz akcje globalne zanotowały straty po tym, jak okazało się, że prezydent USA ujawnił tajne informacje Rosji.

Za wyprzedaż na globalnych rynkach akcji oraz dolara amerykańskiego odpowiadają inwestorzy, którzy na skutek raportów o ujawnieniu Rosji tajnych informacji przez Donalda Trumpa, odwrócili się od aktywów obciążonych ryzykiem.

Zaufanie w administrację Trumpa uległo jeszcze większemu spadkowi, gdy okazało się, że prezydent poprosił ówczesnego szefa FBI, Jamesa Comeya, o zakończenie dochodzenia w sprawie Mike’a Flynna, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, co wywołało pytania, czy nie próbuje on przypadkiem wpłynąć na śledztwo federalne.

Atmosfera strachu pokazuje, że prezydent USA być może będzie się musiał zmierzyć z procedurą impeachmentu, co pogłębia niepewność względem zdolności Trumpa do przeprowadzenia reform podatkowych i bankowych, a także związanych z wydatkami na infrastrukturę.

Amerykańskie rynki zanotowały gwałtowne straty. Dow Jones Industrial Average w pewnym momencie tracił nawet 422 punkty. Zarówno indeks Dow Joneas, jak i S&P 500 zanotowały największą stratę od września 2016 roku.

Indeks VIX, czyli tzw. indeks strachu, mierzący implikowaną zmienność na podstawie notowań akcji na S&P 500, zamknął się powyżej poziomu 15, najwyżej od 13 kwietnia. Indeks dolara amerykańskiego zniwelował wszystkie zyski zanotowane od dnia wyborów prezydenckich, gdy w ciągu tygodnia kurs zielonego gwałtownie zanurkował względem koszyka walut głównych.

Inwestorzy zainteresowali się bezpieczniejszymi aktywami, takimi jak jen japoński. Para USD/JPY znalazła się na niskim poziomie 110.227, po tym jak rozpoczęła tydzień tuż poniżej poziomu 114.

Kurs euro ma za sobą mocny tydzień – wzrósł do 6-miesięcznego maksimum względem dolara amerykańskiego, osiągając poziom nieco ponad 1.1200, po tym jak rozpoczął tydzień przy 1.0900.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii przekroczyła oczekiwania i po raz pierwszy w tym roku wywindowała kurs funta do poziomu 1.3000 względem dolara amerykańskiego. Funt wzrósł do poziomu 1.30386, najwyższego w tym roku, gdy okazało się, że sprzedaż detaliczna za kwiecień wykazała wzrost o 2,3%, znacznie przekraczając spodziewane 1.1%. W minionym miesiącu byliśmy świadkami spowolnienia wydatków konsumenckich, wywołanego większą presją z powodu rosnącej inflacji, jednak mimo to raport z kwietnia zwiększył poziom zaufania inwestorów w gospodarkę brytyjską po Brexicie.

Kwietniowe dane o poziomie zatrudnienia w Australii wykazały zaskakujący wzrost i przekroczyły konsensus rynkowy, windując kurs dolara australijskiego wyżej względem USD. Oficjalna stopa bezrobocia spadła w kwietniu do poziomu 5.7% z wykazanego miesiąc wcześniej poziomu 5.9%.