Gdzie i jak sprawdzić kurs akcji na żywo?
Kurs akcji jest podstawowym elementem, do którego należy mieć dostęp spekulując na giełdzie.
Sprawdzanie i śledzenie kursu akcji na żywo jest obecnie bardzo proste, ponieważ informacja ta jest dostępna za pomocą nowych mediów. Poza stronami internetowymi takimi jak nasza, na której możesz w każdej chwili sprawdzić w czasie rzeczywistym wykresy kursów akcji na giełdzie, istnieją aplikacje na telefony komórkowe przekazujące te kursy na żywo.
Oczywiście wszyscy brokerzy online oferujący handel akcjami udostępniają te same wykresy i wyświetlają kurs akcji na żywo na swoich platformach, aby ułatwić opracowywanie strategii i śledzenie zajętych pozycji.
Jak i dlaczego kurs akcji zmienia się
POLECANY BROKER
capital.com
Załóż KontoKontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzyz powodu dostępu do dźwigni finansowej. 72,6% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.......
POLECANY BROKER
Alvexo
Załóż Konto70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy......
POLECANY BROKER
eToro
Załóż KontoKontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 75% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.......
POLECANY BROKER
Libertex
Załóż Konto74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.......
Zajmijmy się teraz sposobem, w jaki kurs tych akcji ulega zmianom w czasie,ponieważ jak już wiesz, akcje są notowane na giełdzie w sposób ciągły i ich kurs zmienia się stale w górę lub w dół.
Ściślej rzecz biorąc, kurs akcji zmienia się w zależności od różnicy pomiędzy wielkością kupna a wielkością sprzedaży akcji. Na kupno i sprzedaż mają wpływ trzy główne czynniki, którymi są wyniki spółki emitującej, czynniki makro-ekonomiczne oraz czynniki psychologiczne.
Im kupno instrumentów jest większe, tym bardziej kurs akcji będzie wzrastał, a więc zyskiwał na wartości. I odwrotnie, duża sprzedaż spowoduje spadek kursu akcji.
Wskaźniki graficzne pozwalające zrozumieć kurs akcji
Wykresy umożliwiające sprawdzenie kursu akcji na żywo, szczególnie te proponowane przez brokerów, są również bardzo użyteczne do analizy sytuacji rynkowej i aby przewidzieć zmiany kursu tych papierów wartościowych. Nazywamy to analizą techniczną.
Aby wykonać skuteczną analizę techniczną wystarczy aktywować wybrane wskaźniki na tych wykresach. Otrzymasz wtedy najistotniejsze informacje na temat stabilności danego papieru wartościowego, jego trendu krótko lub długoterminowego oraz ewentualnych przyszłych zwrotów trendów.
Inwestowanie w akcje według Warrena Buffetta
Kurs akcji jest podstawowym elementem, do którego należy mieć dostęp spekulując na giełdzie.
Inwestowanie w akcje najlepiej rozpocząć gdy bessa jest mocno zaawansowana, kursy akcji na giełdzie spadają od wielu miesięcy, a inwestorzy uważają, że czeka nas Apokalipsa. Aby jednak kupić dobre spółki trzeba je jakoś wyodrębnić. Najlepsze spółki do kupna długoterminowego to takie, które są niedowartościowane, mają sporo wolnej gotówki i wypłacają regularne dywidendy. Dobre spółki działają często w niszach rynkowych, gdzie jest niewielka konkurencja, mogą więc uzyskiwać wyższe marże.
W działalności Warrena Buffetta można doszukać się wskazówek, wynikających w dużym stopniu z zasad Benjamina Grahama, które stworzą nasz system poszukiwania firm wartościowych, niedocenionych przez rynek.
- rynkowa kapitalizacja jest mniejsza niż 67% szybkich aktywów netto
- stopa dywidendy stanowi przynajmniej 67% oprocentowania obligacji
- zadłużenie jest mniejsze niż kapitał własny
- na przestrzeni ostatnich lat ROE jest (2-3)% większe od inflacji
- średnioroczny zysk z ostatnich 8 lat wynosi przynajmniej 10%
- przyrost wartości rynkowej w ciągu ostatnich 8 lat był wyższy od sumy zysków niepodzielonych za te lata
- wycena matodą DCF wskazuje na niedowartościowanie firmy
- firma jest nastawiona na redukcję kosztów i zwiększanie marży zysku
- zarząd przestrzega zasad ładu korporacyjnego
W praktyce może być niemożliwe spełnienie wszystkich warunków, zwłaszcza pierwszy jest bardzo rygorystyczny. Proponuję w arkuszu kalkulacyjnym zebrać dane z ostatnich 8 lat dla wszystkich spółek, następnie obliczyć, względnie oszacować (w przypadku dwóch ostatnich warunków), które firmy je spełniają i znaleźć zbiór wspólny tych spółek. Jeżeli nie jest spełnionych co najmniej pięć warunków należy odłożyć zakupy do następnej większej korekty. W mojej ocenie bezwzględnie muszą być prawdziwe 4, 5, 6, 7 i 9.
Jakie akcje kupić według Benjamina Grahama
Zasady inwestycyjne Benjamina Grahama mają u podstaw twierdzenie, że akcje należy kupić z marginesem bezpieczeństwa, czyli dużo taniej niż wynika to z ich wartości. Jest to możliwe – mimo twierdzeń o efektywności rynku, nie jestem o niej przekonany. Cykle hossy i bessy świadczą o tym najdobitniej. Podczas fazy euforii akcje są sprzedawane kilka razy powyżej wartości księgowej i kilkadziesiąt razy powyżej rocznych zysków. W fazie rozpaczy te same akcje można nabyć poniżej wartości księgowej, a wskaźnik C/Z jest poniżej 10.
Jeśli chodzi o podział środków inwestycyjnych Graham proponuje, aby 25% ulokować w tanie akcje podczashossy, a resztę w bezpieczne papiery typu obligacji. Z kolei w czasie bessy, gdy akcje łatwiej spełniają 7 warunków zakupu Grahama, lokujemy w nie 75% naszego kapitału inwestycyjnego. W pozostałym okresie część akcyjna portfela powinna zawierać się w przedziale 25-75% wszystkich oszczędności.
Co kupić? – Dla konserwatywnych inwestorów, nie zajmujących się zawodowo giełdą, Graham proponuje wyszukanie spółek, których akcje spełniają poniższe warunki:
1. Wielkość większa niż przeciętna
Powiedzmy, że w naszych warunkach ograniczamy się do spółek z WIG20, MIDWIGu i kilku innych dużych spółek.
2. Dobra kondycja finansowa
Wskażnik płynności bieżącej powinien wynosić conajmniej 2, a zadłużenie długoterminowe powinno być niższe od kapitału obrotowego.
3. Stabilność zysków
Przez ostatnie 10 lat spółka nie powinna mieć strat w bilansie rocznym.
4. Regularne dywidendy
Spółka powinna co roku, w czasie ostatnich 20 lat, wypłacać dywidendy. Ponieważ nasz rynek jest bardzo młody, proponuję przyjąć założenie, że dywidenda jest wypłacana przez co najmniej 75% czasu istnienia firmy.
5. Wzrost zysków
Średni zysk z trzyletniego okresu obecnie jest większy conajmniej o 33% od zysku z trzyletniego okresu sprzed 10 lat .
6. Wskaźnik ceny do średnich zysków za ostatnie 3 lata powinien być niższy od 15
7. Cena do wartości księgowej niższa niż 1,5
Praktycznie Graham proponuje, aby dwa ostatnie warunki sprowadzić do jednego. Mianowicie, aby iloczyn tych dwóch warunków był niższy od 22,5 co odpowiada 15 (C/Z) x 1,5 (C/WK).
Które akcje będą najlepsze na okres bessy
Być może teraz (początek 2012) ma miejsce faza zniechęcenia do akcji. Przemawia za tym trend boczny WIG20 przy stosunkowo małych obrotach. Należy śledzić zachowanie dolara i fundusze obligacji. Wejście tych towarów w fazę nasycenia (brak wzrostów) może świadczyć o przyjściu pory na akcje w portfelach globalnych graczy.
Jeśli nadejdą większe spadki cen na giełdzie, lepiej niż średnia powinny zachowywać się akcje spółek zakupionych w zgodzie z systemem stosowanym przez Buffetta i Grahama. Krótko mówiąc spółki o małym zadłużeniu, małym współczynniku C/WK i C/Z, wypłacające dywidendę oraz z branży usług komunalnych powinny być lepsze niż pozostałe, co nie znaczy, że unikną spadków. Gdy nadchodzi rynek „niedźwiedzia” najlepiej nie mieć wogóle akcji w portfelu.
Czy można prognozować kurs akcji?
Aby móc szybko zarabiać pieniądze dzięki akcjom na giełdzie i spekulowaniu online idealnie byłoby być w stanie wykonywać prognozy zmiany kursu akcji.
Czy można przewidzieć zmianę kursu akcji?
Oczywiście można w pewnym stopniu przewidzieć zmianę kursu papierów giełdowych takich jak akcja. Jednakże prognozy jakie otrzymujemy, czy to wykonując samodzielnie niezbędne analizy czy śledząc sygnały lub za pomocą automatycznego programu transakcyjnego nigdy nie są w 100% wiarygodne.
W chwili obecnej nie istnieje niezawodna metoda zarabiania na giełdzie. Jednakże umiejąc interpretować różne wskaźniki techniczne i fundamentalne można wykonać spójne prognozy, a więc pomnożyć wygrywające pozycje.
Prognozy oparte na analizie technicznej
Analiza techniczna jest pierwszą formą analizy używaną przez traderów. Opiera się jedynie na analizie wykresów i znajdujących się na nich wskaźników technicznych. Nauczenie się analizy technicznej wymaga dużo czasu i inwestycji, ponieważ istnieje wiele metod analizy i wiele wskaźników.
Rozpoczynając inwestowanie na giełdzie warto więc skupić się na dwóch rodzajach analizy. Pierwszy polega po prostu na zauważeniu silnych trendów. Silny trend ma duże szanse utrzymać się dłużej i może wspierać zajęcie pozycji lub wykupienie opcji binarnej.
Druga metoda polega na przewidywaniu zwrotu trendu, czyli odwrócenia kierunku, w którym podąża kurs akcji. Na podstawie wykresów, wiemy, że zwroty trendów następują najczęściej w sytuacji osiągnięcia najniższego lub najwyższego kursów, zwanych poziomami wsparcia i oporu. Rzecz jasna, wszystkie te wskaźniki znajdują się na większości wykresów oferowanych przez brokerów online.
Prognozy oparte na analizie fundamentalnej:
Mimo, że analiza techniczna jest wiarygodną metodą tworzenia prognoz w zakresie kursu akcji, nie można zaniedbać analizy fundamentalnej, czyli analizy wydarzeń gospodarczych mających wpływ na rynek. W zakresie akcji giełdowych wydarzeniami takimi są zwykle:
- Publikacja wyników spółek i ważne daty
- Koniunktura gospodarcza kraju, w którym spółka ma siedzibę
- Wartość waluty notowania
Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.