Stal – dlaczego jest najlepsza?

2773

W budownictwie na szeroką skalę używa się tego stali. To wyjątkowo solidny materiał, stworzony z połączenia żelaza oraz węgla.

Stal – dlaczego jest najlepsza?

W budownictwie na szeroką skalę używa się tego stali. To wyjątkowo solidny materiał, stworzony z połączenia żelaza oraz węgla. W nich właśnie powstają wyroby stalowe. Poznań i inne miasta każdego dnia korzystają z jego zalet – praca staje się po prostu łatwiejsza, a konstrukcje solidniejsze.

Stal – co to takiego?

Stal to stop żelaza i węgla. Stężenie tego drugiego osiąga maksymalnie 2,11 %. Jego ilość może być różna, ale mówiąc prosto: im więcej tym lepiej. Granica ta powstaje dlatego, że możliwe jest roztopienie najwyżej takiej zawartości. Jeżeli w stali znajduje się 2,11% węgla jest ona po prostu najtwardsza. Wyjątkiem są stale stopowe, jednak to odrębny temat.

Właściwości stali

Stal jest niezwykle przydatna i właściwie nie można już wyobrazić sobie budownictwa bez niej. Ma granicę sprężystości – zawsze wraca do wyjściowego rozmiaru. Jest odporny na rozciąganie, co stanowi niezwykle ważną kwestię w tej dziedzinie.

Możliwe jest spawanie – to tworzywo jest bardzo podatne i w łatwy sposób można łączyć fragmenty bez obaw, że ulegnie zniszczeniu.

Ważną kwestią jest odporność na zmiany pogodowe. Stal może być narażona na mocne słońce, deszcz, czy śnieg i nie wpłynie to na jaj jakość w żadnym stopniu. Sprawia to, że można używać części czy elementów stalowych bez malowania czy zabezpieczania. I bez tego będą bardzo trwałe i posłużą nam wiele lat.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest twardość. Zależy to oczywiście od składu, mianowicie ilości węgla użytego do stworzenia stopu. Im twardszy materiał tym lepszy i bardziej odporny na odgniatanie – w budownictwie to istotna kwestia.

Stal może się rozciągać podczas obróbki, dlatego tworzy się z niej tak wiele różnych elementów o przeróżnym kształcie i wszystkie są tak samo wytrzymałe.

Jest materiałem udarnym, czyli nie ma obaw o odkształcenia przy dynamicznym obciążaniu.  Stal doskonale poddaje się obróbce, jest plastyczna, a po zakończeniu (np. zabraniu formy) pozostaje w takim kształcie.

W obróbce tali prym wiodą Chiny, które używają jej bardzo dużo i zwiększa się to z każdym rokiem. Z tego metalu bardzo często korzystają też Japonia, Stany Zjednoczone i Rosja. Nic dziwnego, to naprawdę solidne tworzywo, które wykorzystywane jest zarówno w budownictwie, jak i innych dziedzinach gospodarki. W Polsce w 2004 roku wyprodukowano niespełna 10 600 ton, podczas gdy Chiny przekroczyły ilość 270 000!

Stal łączy w sobie wiele świetnych właściwości, które sprawiają, że jest niezastąpiona. Można ją łatwo formować – oczywiście w specjalnych fabrykach, a po odkształceniu znów staje się twarda i bardzo odporna. Nie groźne jej złe warunki atmosferyczne czy korozja, ani wgniecenia. Tak naprawdę stal bardzo trudno jest uszkodzić. Zapewnia bezpieczeństwo użytkowania oraz wiele lat zastosowania. Zarówno narzędzia, jak i ogromne konstrukcje będą doskonałej jakości, dzięki temu posłużą w każdej fabryce, na zewnątrz oraz w domach prywatnych. W tym temacie warto zwracać uwagę na skład, ponieważ można spotkać typu o zwiększonej wytrzymałości.