We wtorek na porannej sesji europejskiej notowania dolara albo nie zmieniły się

dolar vs dolar

1510

We wtorek na porannej sesji europejskiej notowania dolara amerykańskiego albo nie zmieniły się, albo wzrosły względem pozostałych walut z grupy G10. Amerykańska waluta wzmocniła się w stosunku do GBP, AUD, CAD i NZD, dokładnie w tej kolejności.

Najwięcej na porannej sesji europejskiej stracił funt szterling mimo lepszego od oczekiwanego odczytu PMI dla sektora budowlanego za sierpień. Brytyjska waluta osłabiła się jednak względem dolara po publikacji wyników badania brytyjski firmy badawczej Yougov, które wykazały wzrost poparcia dla niepodległej Szkocji z poziomu 47% do 53%. To gwałtowny wzrost głosów na „tak” w porównaniu z wynikami sprzed dwóch tygodni. Chociaż inne sondaże nie potwierdzają wyników tego badania, to jednak ryzyko ciągłego wzrostu poparcia dla oderwania Szkocji od Anglii rośnie wraz ze zbliżaniem się daty referendum (18 września); co nasila negatywne nastawienie inwestorów do brytyjskiego funta.

Dolar kanadyjski osłabił się przed środowym posiedzeniem banku centralnego Kanady w sprawie polityki monetarnej. Mało prawdopodobne jest, żeby Bank Kanady zmienił swoje neutralne stanowisko w kwestii czasu i kierunku zmian w polityce stóp procentowych, lecz inwestorzy obawiają, że rada prezesów tego banku umniejszy rolę CAD. Indeks PMI dla kanadyjskiego sektora produkcji zostanie opublikowany dziś w drugiej części dnia, ale nie są dostępne żadne prognozy.

Dolar USA/Dolar CAD: Kurs na tym zestawieniu odrobił około połowę ubiegłotygodniowych strat po znalezieniu wsparcia w okolicy poziomu 50% zniesienia krótkoterminowego trendu z okresu od 11 lipca do 26 sierpnia. Dziś na porannej sesji azjatyckiej cena na tej parze skoczyła powyżej poziomu 1,0880 (gdzie opór przeszedł we wsparcie); a w południe na sesji europejskiej cena porusza się w kierunku oporu na wysokości 1,0930 (R1). Udane przecięcie powyżej tego poziomu może skierować cenę ku kluczowemu i silnemu oporowi na wysokościach między 1,0985 a 1,1000. Na wykresie dziennym można zaobserwować świecową formację młota w pobliżu poziomu 50% zniesienia wspomnianego wcześniej trendu zwyżkowego, co utwierdza mnie w przekonaniu, że prawdopodobnie dojdzie do kontynuacji tendencji wzrostowej. Na obrazie w skali makro nadal utrzymuje się długoterminowy trend zwyżkowy. Para nadal porusza się powyżej głównej linii trendu zwyżkowego, kreślonej od początku września 2012 roku, łączącej dołki na wykresie tygodniowym. Niemniej jednak, wolałbym zobaczyć wyraźne zamknięcie powyżej silnej strefy oporu na wysokościach między 1,0985 a 1,1000, aby upewnić się odnośnie do długoterminowego kierunku akcji ceny. Należy pamiętać, że w sierpniu zwyżki aż czterokrotnie próbowały i nie zdołały pokonać tej strefy oporu.

Poziomy wsparcia pary walutowej: 1,0880 (S1); 1,0855 (S2); 1,0825 (S3)

Poziomy oporu pary walutowej: 1,0930 (R1); 1,0985 (R2); 1,1000 (R3)