Zachód zyskuje, ciągnie go sektor detaliczny, w tym H&M, a Trump nie przeszkadza

1254

Na Zachodzie giełdy podążają do góry. Zwyżkują akcje spółek detalicznych, w tym H&M. Na razie przycichły obawy o ostatnie decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa, a przynajmniej nie widać na razie ich skutków na rynkach – wskazują maklerzy.

Handel akcjami

Firma H&M podała we wtorek w swoim raporcie kwartalnym, że jej zysk przed opodatkowaniem wyniósł w IV kwartale 7,41 miliarda koron szwedzkich wobec prognoz za poziomie 7,04 miliarda koron.

Na rynku przed południem pojawiły się zaskakująco dobre dane z niemieckiego rynku pracy.

Stopa bezrobocia w Niemczech w styczniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła niespodziewanie 5,9 proc. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,0 proc., bez zmian. 5,9 proc. to najniższa stopa bezrobocia w historii zjednoczonych Niemiec.

Liczba osób poszukujących pracy spadła w styczniu w Niemczech aż o 26 tys., po uwzględnieniu czynników sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 20 tys., po korekcie z -17,0 tys. Analitycy spodziewali się teraz spadku o 5 tys.

W strefie euro stopa bezrobocia w grudniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 9,6 proc., wobec 9,7 proc. w poprzednim miesiącu. A tu analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 9,8 proc.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł zaś o 0,4 proc. w IV kwartale 2016 r. kdk, podczas gdy w III kw. wzrósł o 0,2 proc. – poinformował z kolei urząd statystyczny Insee we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się, że PKB kdk wzrośnie o 0,4 proc.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w IV kwartale o 1,1 proc., po wzroście w III kwartale o 0,9 proc. – podał Insee. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w IV kw. o 1,1 proc.

PKB w strefie euro w IV kwartale 2016 r. wzrósł natomiast o 0,5 proc. kdk – poinformował Eurostat we wstępnym wyliczeniu. Analitycy prognozowali, że PKB kdk wzrósł o 0,5 proc. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w IV kw. o 1,8 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,7 proc

A nastroje brytyjskich konsumentów niespodziewanie poprawiły się w styczniu. Wskaźnik zaufania wyniósł -5,0 pkt. wobec -7,0 pkt. miesiąc wcześniej – podał GfK NOP Ltd. Analitycy spodziewali się w styczniu wskaźnika na poziomie -8,0 pkt.

We wtorek inwestorzy poznają jeszcze m.in. wskaźnik S&P CoreLogic z rynku nieruchomości w USA w XI, indeks aktywności managerów w okręgu Chicago w I, a także wskaźnik zaufania konsumentów w USA w I opracowany przez Conference Board.

A już w środę w centrum uwagi rynków znajdzie się komunikat po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która ogłosi pierwszą w 2017 r. decyzję ws. stóp procentowych. Po grudniowej podwyżce inwestorzy nie spodziewają się, by Fed zdecydował się już teraz zmienić poziom stopy funduszy federalnych.

W czwartek swoje posiedzenie zakończy bank Anglii. Konsensus rynkowy nie zakłada zmiany ani referencyjnej stopy procentowej (0,25 proc.), ani skali programu skupu aktywów (435 mld funtów dla papierów skarbowych oraz 10 mln dla obligacji korporacyjnych).

Tymczasem prezydent USA odwołał pełniącą obowiązki ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Sally Yates. Została ona odwołana po tym, jak skrytykowała antyimigrancki dekret Trumpa.

Biały Dom zarzucił Yates, że “zdradziła Departament Sprawiedliwości”, odmawiając realizacji prawa, które służy zapewnieniu bezpieczeństwa Amerykanom.

Dekret podpisany w piątek przez prezydenta USA Donalda Trumpa zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów – na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko.

Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu. Antyimigracyjny dekret Trumpa wzbudził krytykę ze strony siedmiu krajów muzułmańskich i poważne zastrzeżenia wielu sojuszników USA na świecie.

“Polityka izolacjonizmu prowadzona przez Donalda Trumpa oznacza wzrost ryzyk związanych z amerykańskimi aktywami” – ocenia Imre Speizer, strateg rynku w Westpac Banking Corp. Dodaje, że zwolnienie Yates oczywiście jeszcze zwiększa te ryzyka.