Na razie przerwa w globalnym rajdzie

giełda

1245

Na razie przerwa w globalnym rajdzie; rezygnacja Flynna momentem na przemyślenia

Giełdy w Europie we wtorek na minusach – na razie przerwa w globalnym rajdzie i chwila na przemyślenia. Na rynkach są obawy o to, co dzieje się z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa. Po południu wystąpienia przedstawicieli Fed, w tym szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen – podają maklerzy.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn złożył rezygnację w związku ze swoimi kontaktami z przedstawicielami Rosji – podały w poniedziałek wieczorem amerykańskie media. P.o. doradcy został emerytowany generał Joseph K. Kellogg.

Flynn, emerytowany generał piechoty morskiej i były dyrektor Agencji Wywiadu Ministerstwa Obrony USA, był 25. doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w historii Stanów Zjednoczonych. Funkcję tę sprawował zaledwie przez trzy tygodnie i trzy dni – najkrócej w historii.

Zobacz: Strategie inwestowania na giełdzie.

Obawy o to, co dzieje się z administracją nowego prezydenta USA, przeważyły nad optymizmem co do możliwej poprawy w amerykańskiej gospodarce dzięki polityce Donalda Trumpa.

Na fali tego optymizmu jeszcze w poniedziałek, kolejną sesję z rzędu, indeksy na Wall Street osiągnęły historyczne maksima. Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,69 proc. do 20.409,14 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,52 proc. i wyniósł 2.328,25 pkt. Nasdaq Comp (WA:CMP). zyskał 0,52 proc. do 5.763,96 pkt.

„Newsy z USA, o dymisji Flynna, stłumiły nieco oczekiwania na rynkach sprawnej realizacji założeń politycznych Trumpa” – mówi Minori Uchida, szef badań globalnych rynków w Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.

„Oczekiwania rynkowe nadal jednak są związane z realizacją polityki gospodarczej Trumpa, i chociaż funkcja Flynna była znacząca, to jednak nie ma bezpośrednich związków z gospodarką” – podkreśla.

„Na razie mamy niepewność jeśli chodzi o politykę finansową i fiskalną” – wskazuje z kolei Kazuharu Konishi, główny zarządzający Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management Co.

Tymczasem szefowa Fed Janet Yellen we wtorek i w środę, od godz. 16.00 czasu polskiego, będzie przedstawiać raport o polityce monetarnej Fed i odpowiadać na pytania kongresmenów. W centrum zainteresowania rynków znajdować się będą sygnały kształtujące oczekiwania dotyczące ścieżki normalizacji polityki monetarnej w USA.

Na rynku nie ustają spekulacje co do terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach. Z ostatnich, grudniowych projekcji Fed wynika, że większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) opowiada się za trzema podwyżkami stóp procentowych w 2017 r. Rynek wciąż wycenia jednak dwie podwyżki i spodziewa się pierwszego ruchu w górę dopiero w czerwcu.

We wtorek, o 14.50, na University of Delaware, głos zabierze Jeffrey Lacker, prezes Fed z Richmond.

O 19.00 zaś prezes Fed z Dallas Robert Kaplan wystąpi podczas lunchu w Greater Houston Port Bureau.

Rano opublikowano już dane makro z Chin, Japonii i Niemiec.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w styczniu o 2,5 proc. rdr – podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,4 proc. wobec wzrostu o 2,1 proc. miesiąc wcześniej.

Ceny producenta PPI wzrosły zaś w I rdr o 6,9 proc., po wzroście poprzednio o 5,5 proc. – wynika z danych statystycznych. To najmocniejszy wzrost od ponad 5 lat. Analitycy spodziewali się wzrostu PPI o 6,5 proc.

W Japonii zaś produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 0,7 proc. mdm – podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 0,5 proc., po zwyżce w XI o 1,5 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 3,2 proc. – podał resort gospodarki. Tu spodziewano się wzrostu o 3,0 proc., po wzroście w XI o 4,6 proc.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł tymczasem w IV kwartale 2016 r. o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych – poinformował z kolei Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,5 proc., po wzroście w III kw. o 0,1 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 1,7 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,8 proc., po wzroście w III kw. o 1,7 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 1,2 proc. rdr po wzroście w III kw. o 1,5 proc. Tu oczekiwano 1,4 proc.

O 11.00 w strefie euro zostanie podany PKB w IV kw. w regionie, produkcja przemysłu w eurolandzie i wskaźnik ZEW zaufania niemieckich analityków i inwestorów