Po upadku systemu Bretton Woods w 1973 roku, został stworzony przez amerykańską Rezerwę Federalną indeks dolara U.S. Dollar Index DX/Y. Indeks ten mówi nam o wartości dolara w porównaniu do sześciu walut. Indeks zbudowany jest w następujących wagach: 57.6% Euro, 13.6% Japoński Jen, 11.9% Brytyjski Funt, 9.1% Kanadyjski Dolar, 4.2% Szwecka Korona oraz 3.6% Szwajcarski Frank. We wtorek indeks ten spadł do poziomu 91,92$, co przełamało poziom wsparcia i spowodowało osiągnięcie minimum z 52 tygodni.
Ruch ten usunął wszelkie istotne poziomy wsparcia na wykresie 0,50$ do poziomu 79,00$. Pierwszym wsparciem na wykresie 1$ jest poziom 86$. Wykresy sugerują, iż spadki dla dolara będą kontynuowane. Już wielokrotnie dolar na przemiennie ma okresy wzrostów i okresy spadków, średnio taki okres trwa 500 dni.
Trend dolara wpływa także na inne aktywa inwestycyjne. W czasie umacniającego się dolara akcje amerykańskie silniej wzrastają aniżeli akcje z giełd międzynarodowych. Małe i średni spółki przynoszą lepsze wyniki aniżeli duże spółki. Z kolei w czasie słabnącego dolara jest to odpowiedni czas na inwestycje w akcje poza USA, surowce, złoto oraz inne waluty.