Haki Rossa jako narzędzie analizy technicznej

1661
Haki Rossa są jednym z lepszych narzędzi analizy techniczneh. Każdy początkujący inwestor napotyka magiczną frazę „Graj zgodnie z trendem” na własnej ścieżce edukacyjnej. Zgadzamy się, że nieefektywna gra przeciwko głównej tendencji rynkowej często powoduje utratę pieniędzy na rynku. Jeśli więc chcesz wykorzystać tę perspektywę w swoich inwestycjach, zacznij od tego najbardziej podstawowego założenia: rynek ma większą szansę na kontynuację obecnego ruchu niż na zmianę głównego trendu.

Wielu guru handlu na rynku kapitałowym ma własne wyspecjalizowane metody, by dołączyć do panującego trendu, ale jeden z nich zwrócił naszą uwagę w szczególny sposób. Nazwa tej metody pochodzi od nazwiska jej autora i znana jest w nomenklaturze polskich inwestorów jako „Haki Rossa” (z jęz. ang. Ross Hooks). Technikę tę szczegółowo opisano w książceTrading the Ross Hook” autorstwa Joe Rossa, która pokazuje, jak łatwo możemy ją wykorzystać w codziennym handlu. Warto zauważyć, że będziesz używać tej strategii tylko w czasach, gdy rynek jest w trendzie, więc wszystkie konsolidacje lub momenty, w których rynek odchodzi w bok, nie bedą więc dobrym momentem do otwarcia transakcji.

Joe Ross jest traderem, który opiera swój handel na analizie samego wykresu, koncepcja ta opiera się również na zależnościach wynikających z samej ceny. Jednak zanim będziemy mogli zidentyfikować „Haki Rossa” bezpośrednio na wykresie, powinniśmy być w stanie określić trend na danym rynku i wyczuć, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki do jego zmiany.

Aby zrozumieć koncepcję Joe Rossa, aby zidentyfikować fazę, w której trend może się zmienić, zastosujemy klasyczną analizę rozpoznawania lokalnych dołków i szczytów na wykresie cenowym korzystając z Teorii Dowa. Spójrz na poniższe zdjęcie i zadaj sobie pytanie, czy widzisz moment, w którym nastroje na rynku się zmieniają?

Haki Rossa
Haki Rossa

Kiedy trend traci swoją moc, sprzedający nie mogą już tworzyć nowych dołków, jak pokazano na poniższym wykresie:

haki rossa

Zielony prostokąt pokazuje jeden z kilku układów, na którym oparta jest koncepcja Haków Ross’a. Nie powiodła się kolejna próba zaatakowania poprzedniego minimum przez sprzedających, co doprowadzi do powstania formacji formacji 1-2-3. Ta struktura jest niczym więcej niż właściwym kształtowaniem poszczególnych dołków i szczytów (LL, LH, HL) lub lokalnych szczytów i dołków (HH, HL, LH). Aby kształt tej struktury był dla Ciebie bardziej czytelny, zobaczmy, jak wygląda to na poniższym schemacie:

Haki Rossa

Po narysowaniu powyższego schematu otrzymamy pierwszy sygnał, że rynek może zmienić swój obecny kurs i zacząć przesuwać się na północ. Oczywiście rozważamy strukturę, w której poprawne rozmieszczenie szczytów i otworów obiecuje wzrost. Istnieje przeciwieństwo tego schematu, który w naturalny sposób przewiduje spadki, co widać na poniższym rysunku:

rossa haki

Formacja jest negowana, gdy tzw. pierwszy dołek zostanie złamany, tj.niższy dołek lub wyższy szczyt jest ustalony w punkcie 3. Joe Ross dokładnie zdefiniował parametry tego układu, takie jak wyświetlenie odpowiedniej liczby świec / słupków, które będą miały nowe ekstrema cenowe, aby potwierdzić punkty 2 i 3, których można nauczyć się z jego książki. Formacja 1-2-3 jest łatwa do zidentyfikowania i można ją znaleźć w dowolnym przedziale czasu. Zarówno inwestorzy skalpujący, jak i inwestorzy długoterminowi mogą z niej korzystać, szukając punktów zwrotnych na wykresie cen, aby zająć pozycję wraz z ruchem nowo rozwijającego się trendu Sama w sobie jest to nie tylko odpowiednia struktura złożona ze szczytów i dołków, ale także bardzo dobry plan wejścia na rynek z zachowaniem odpowiedniego stosunku zysku do ryzyka. Wielu inwestorów opiera swoje strategie na modelu 1-2-3. Należy jednak pamiętać, że zawsze powinniśmy szukać tego scenariusza, gdy rynek wykazuje tendencję wzrostową lub spadkową. Możesz dowiedzieć się więcej o modelu 1-2-3, czytając nasz blog. Następnym krokiem po prawidłowym określeniu struktury 1-2-3 jest znalezienie formacji Hook Ross. Jest to dość proste i bardzo obiektywne, ponieważ świeca uderza w system 1-2-3 i tworzy nowe lokalne maksimum lub minimum. Po niej powinna nastąpić korekta, którą może stworzyć co najmniej jedna świeca o niższych lub wyższych cenach: maksimum i minimum. Ten moment narysowany na wykresie przypomina nam haczyk – Hak Rossa (zielony prostokąt).

Haki Rossa

Haki Rossa
Haki Rossa

Haki Rossa

Handel na rynku przy pomocy haków rossa w najprostszej formie zakłada ich regularne wybijanie się i wejście na rynek zgodnie z panującym trendem. Wybijanie haków to kompleksowa gra, ponieważ nie wchodzisz od razu na rynek, ale ustawiasz „drut kolczasty” zabezpieczony zleceniem SL poniżej lub powyżej dolnej granicy ostatniej korekty i czekasz na efekt ceny. Jeśli dojdziemy do momentu, w którym rynek zakończy trend, pozycji nie należy otwierać. Jeśli jednak trend na wykresie będzie się utrzymywał, możemy właściwie poprowadzić naszą pozycję, na przykład przesuwając kolejność SL na coraz wyższe lub niższe szczyty. Istnieje wiele możliwości prowadzenia pozycji, ale nie jest to przedmiotem tego wpisu, więc zakładam, że każdy z was ma swoje własne dostosowane reguły i mechanizmy, których używają na co dzień. Jak widać na poniższym wykresie, jeśli poprawnie odczytasz zachowanie rynku, możesz łatwo uczestniczyć w dłuższym ruchu lub wykorzystać tę wiedzę do piramidowania swojej pozycji.

Gdyby ktoś z Was zbyt późno zindentyfikował formacje 1-2-3 lub po prostu znajdziecie taki moment na wykresie, to wówczas strategia zakłada, że zawsze po pojawieniu się Haka Ross’a możecie dołączyć do reszty inwestorów uczestniczących w trendzie. Jak widać na powyższym przykładzie Haki Ross’a występowały dosyć często, co pozwoliło w wielu momentach wykorzystać tę zależność aby grać na wzrosty ceny. Kilka punktów nad każdym hakiem oznaczonym literami RH została zaznaczona zielona linia wskazująca miejsce złożenia zlecenia Buy Stop, zaś czerwona linia umieszczona pod ostatnim lokalnym dołkiem zlecenia Stop Loss. Haki Ross’a są dobrym narzędziem dla traderów skupiających się tylko i wyłącznie na wykresie ceny w praktycznei każdym interwale czasowym. Jest do solidny fundament do zbudowania zaawansowanej strategii generującej regularne zyski z racji handlu instumentami finansowymi. Ponadto prawie każdy trader stosujący haki powinien w ten sam sposób interpretować to co jest widoczne na wykresie, co czyni ją jeszcze bardziej wyróżniającą się. Oczywiście tak jak każda strategia nie jest ona idealna i należy być świadomym fałszywych wybić, które mogą pojawić się w każdym momencie na rynku. Jednak strategia ta cieszy się przyzwoitą skutecznością o czym możecie się przekonać testując ją na własnych kontach demonstracyjnych.