Kiedy skończy się ropa naftowa ?

Kiedy zabraknie ropy?

5774

Era surowców naturalnych powoli dobiega końca. Surowce takie jak ropa naftowa, węgiel i gaz powoli odchodzą do lamusa. W Polsce i na świecie systematycznie zamykane są kopalnie wydobywający węgiel lecz wciąż jest to nasz główne źródło energii.

Eksperci przewidują, że w połowie wieku w 2050 roku zaczniemy odczuwać niedostatek ropy naftowej. Zwiastowałoby to koniec ery paliw kopalnianych. Oznacza to ,że systematycznie zacznie brakować energii, która niezbędna jest do funkcjonowania. Obecnie ciężko sobie wyobrazić jak wyglądałby świat np. bez ropy naftowej czy gazu.

Już dziś na całej kuli ziemskiej rządy poszczególnych państw budują dziesiątki paneli słonecznych i elektrowni wiatrowych.

Należy zwrócić uwagę,że cyklicznie pojawiają się informację na temat końca ropy naftowej, które służą pewnym grupom interesów. Prawda obecnie jest taka ,że kula ziemska wciąż posiada ogromne ilości tych surowców. I nawet jeśli jakieś złoże zostanie wyczerpane zaraz po tym pojawia się informacja o odkryciu nowego złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego.

Kolejny fakt , na który należy zwrócić uwagę to to ,że Stany Zjednoczone i Chiny co kilka lat aktualizują umowę odnośnie ograniczenia produkcji dwutlenku węgla. Jednak wciąż są największymi „trucicielami” świata.Pogłoski o ocieplaniu się klimatu ziemi są podważane coraz liczniej pojawiającymi się faktami. Ostatnio odkryto, że takie sytuacje mają miejsce na ziemi co kilkaset lat i nie należy się tym przejmować.

Ropa Naftowa
Ropa Naftowa-Handel Ropą

Według nas nawet jeśli do 2050 roku skończy się era ropy naftowej to ludzkość ma już alternatywne metody pozyskiwania energii. Na razie ropa pozostanie w trendzie ponieważ interes w tym mają światowe korporacje i cały biznes z tym związany.

Co dalej z ropą naftową ?

Energia słoneczna, wykorzystanie spadków wody (hydroelektrownie) oraz pływów morskich, energia geotermalna. Przykłady: W Norwegii 100% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych, w Brazylii 80%., a w Szwajcarii, Szwecji, Kanadzie niewiele mniej. Z turbin wiatrowych pochodzi w Danii już 40% energii elektrycznej, a w Niemczech 20%. Wielkie projekty hydroenergetyczne powstają w Chinach, Brazylii, Kanadzie, Republice Kongo. Nowo projektowana siłownia wodna na rzece Kongo będzie w stanie zaopatrzyć pół Afryki w energię elektryczną.