Wiele osób inwestuje w bitcoina z jednej przyczyny: „bo podobno można na nim zarobić”. Nawet nie zadają sobie trudu, by sprawdzić, co to jest bitcoin i jak on działa.
W efekcie wielu niedzielnych inwestorów szybko traci kapitał i w odwecie zaczyna pałać żywą nienawiścią do kryptowalut.
Nie tędy droga.
Zamiast iść śladem tych osób, wykaż się większym sprytem i najpierw naucz się czegoś o bitcoinie. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do wejścia na rynek kryptowalut i unikniesz pochopnych decyzji inwestycyjnych.
Zacznij od lektury artykułu, gdzie w przystępny sposób odsłaniamy tajemnice „cyfrowego złota”. Dowiesz się z niego, czym jest bitcoin, w jaki sposób działa i jak możesz na nim zarobić.
Jak kupić bitcoin w 5 łatwych krokach
- Wybierz najlepszą ofertę: Binance
- Załóż konto.
- Dokonaj pierwszej wpłaty.
- Znajdź bitcoin na liście aktywów.
- Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Gdzie kupić bitcoin? Najlepsze Giełdy 2024
Co to jest bitcoin?
Bitcoin jest pierwszą i najpopularniejszą kryptowalutą. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut nie można go „dotknąć”, ponieważ jego istnienie sprowadza się wyłącznie do kodu komputerowego.
Dzięki temu zyskuje ogromną przewagę nad „normalnym” pieniądzem, gdyż otwiera przed użytkownikami świat zdecentralizowanych płatności.
Co to znaczy? Że do realizowania transakcji bitcoinami nie potrzeba pośrednika (np. banku centralnego), aby sieć sprawnie działała. Dzięki temu transfery pozostają anonimowe i są bezpieczniejsze, ponieważ trudniej na nie wpłynąć z zewnątrz.
Czytaj dalej, a dowiesz się więcej na temat BTC.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Kto stworzył bitcoina?
Twórcą bitcoina jest enigmatyczna postać programisty (lub grupy programistów) pod pseudonimem “Satoshi Nakamoto”. W listopadzie 2008 roku opublikował tzw. whitepaper bitcoina, czyli 8-stronicowy dokument, w którym wytłumaczył koncepcję i podstawy bitcoina.
W skrócie: Satoshi doszedł do wniosku, że tradycyjne metody płatności są za wolne i obarczone zbyt wysokimi prowizjami. Dlatego zdecydował, że czas na coś nowego.
Nie oznacza to, że bitcoin jest całkowicie wolny od opłat, ale w porównaniu do zwykłego przelewu bankowego, Netellera lub Skrilla są one tak niskie, że pozostają praktycznie niezauważalne.
Technologia blockchain
Bitcoin działa na bazie technologii blockchain. Sieć blockchain (po polsku „łańcuch bloków”) to w gruncie rzeczy baza danych, która gwarantuje transparentność pomiędzy stronami transakcji. Czyni to za pomocą decentralizacji.
Łańcuch bloków chroni użytkowników sieci przed manipulacjami, czyli gra rolę, którą do tej pory pełnił pośrednik (np. bank centralny).
W jaki sposób to robi?
Jak sama nazwa wskazuje, łańcuch bloków składa się z wielu bloków, które się ze sobą łączą. Każdy z nich zawiera trzy elementy:
- dane (szczegóły transakcji),
- hash (cyfrowy „odcisk palca” danych),
- hash poprzedniego bloku.
W ten sposób do łańcucha dochodzą nowe bloki.
Hash pełni bardzo ważną rolę, ponieważ jest nieodwracalnym szyfrem. Możesz go sobie wyobrazić jako rodzaj zamka, który zamyka drzwi do danego bloku.
Jednak do każdego zamka istnieje klucz, który w tym przypadku przybiera formę kopania bitcoinów. Poniżej przeczytasz o niej więcej.
Kopanie bitcoinów
W procesie kopania bitcoinów biorą udział komputery z całego świata. Każdy z nich metodą prób i błędów próbuje rozwiązać szyfr hash bloku. Jest to bardzo skomplikowany i kosztujący wiele energii proces, który stanowi niezbędny element weryfikacji transparentności transakcji.
Komputery rywalizują między sobą, aż w końcu jeden z nich odnajdzie rozwiązanie hasha. Na tym polega algorytm proof-of-work.
Górnik, który pierwszy odnajdzie rozwiązanie zagadki, otrzymuje w nagrodę określoną liczbę bitcoinów. Dlatego wiele osób stworzyło z kopania bitcoinów wielomilionowe biznesy.
Po odnalezieniu szyfru hash kolejny blok dołącza do łańcucha bloków. Każda transakcja w sieci jest w ten sposób zabezpieczana.
Jak w praktyce działa bitcoin?
Najlepszym sposobem na wyjaśnienie działania bitcoina jest porównanie go do typowej transakcji gotówkowej z dawnych lat. Jak wiemy, jej największą zaletą była pełna anonimowość.
W przypadku bitcoina jest podobnie. Mimo że wszystkie transakcje są zapisywane w łańcuchu bloków (blockchain), poza anonimowym adresem portfela nie zawierają żadnych informacji dotyczących podmiotów biorących w nich udział.
Ponadto bitcoin nie podlega żadnemu bankowi, przez co nie można go „dodrukować” ani wycofać z obiegu. Ma ograniczoną podaż, co znacząco ogranicza możliwość manipulacji cenowej.
Całkowita liczba Bitcoinów, jaka kiedykolwiek zostanie wydobyta, wynosi 21 milionów.
Brak kontroli bankowej i rządowej w praktyce oznacza brak niebezpieczeństwa nagłej utraty środków w wyniku jakiejś zorganizowanej odgórnej akcji. „Czarny Piątek” społeczności pokerzystów nie miałby w ogóle miejsca, gdyby ich oszczędności były zgromadzone w bitcoinach.
Kto rządzi bitcoinem?
Nikt nie rządzi bitcoinem. Kryptowaluta jest przechowywana w internecie i nie ma jednej osoby, instytucji albo organizacji rządowej, która kontroluje jej podaż albo zasady użytkowania.
Bitcoin powstaje za sprawą rzesz „górników” i ich koparek, które rozwiązują skomplikowane równania matematyczne. Ci sami ludzie odpowiadają również za utrzymanie sieci przy życiu, za co otrzymują wynagrodzenie.
Bitcoin jest w 100% open source, co oznacza, że każdy ma dostęp do danych projektu.
Programiści, naukowcy i eksperci z całego świata wspólnie pracują nad kryptowalutą, dzięki czemu nie ma tu lepszych ani gorszych. Co więcej, takie rozwiązanie gwarantuje pragmatyczne i pełne pasji podejście do projektu.
Świetnie potwierdza to system płatności peer-to-peer (P2P), w którym działa bitcoin. W tłumaczeniu na język polski oznacza on transakcję „równego z równym”.
Czy istnieje nieograniczona liczba bitcoinów?
Nie. Liczba bitcoinów jest ograniczona, co wynika z samego protokołu. Został on skonstruowany tak, aby osiągnąć maksymalną liczbę 21 milionów coinów.
Jednak “cały” bitcoin może być podzielony na mniejsze części: połowki, ćwiartki, części dziesiętne, itp.
Nawet najmniejszy ułamek bitcoina, który nazywa się satoshi (jest to 0.00000001 bitcoina), może zostać przesłany za pośrednictwem sieci.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Największe zalety bitcoina
- Decentralizacja: bitcoinem nie zarządza żadna organizacja, instytucja, bank czy rząd. Transakcje są nadzorowane tylko i wyłącznie przez użytkowników bloku, dzięki czemu nikt nie jest w stanie przejąć kontroli nad siecią.
- Łatwość obsługi: gdy tylko dowiesz się, jak działa bitcoin, pokochasz go za łatwość obsługi. Portfel założysz w minutę, co jest wyraźnym przeciwieństwem banków, gdzie rejestracja konta może trwać długo i napotkać po drodze wiele trudności. W sieci Bitcoin nie ma dodatkowych opłat i nikt nie zadaje zbędnych pytań.
- Anonimowość: możesz wydać swoje bitcoiny na co chcesz i kiedy chcesz, zachowując anonimowość. Oczywiście jeśli dany sklep lub usługodawca umożliwia płatność kryptowalutą.
- Przejrzystość: sieć Bitcoin zawiera rejestr wszystkich transakcji od początku istnienia kryptowaluty. Mimo że strony przelewu pozostają anonimowe, każdy ma wgląd do transakcji.
- Brak opłat: jedną z najważniejszych zalet bitcoina są nikłe albo zerowe opłaty za transakcje. Wysłanie równowartości $0.01 przez internet jest teraz proste, opłacalne i sensowne dla każdego, kto obawiał się mikropłatności.
Skąd bierze się cena bitcoina?
Wiele osób rezygnuje z inwestycji w wirtualne waluty, ponieważ uważają, że nie mają one żadnej wewnętrznej wartości. Są dla nich jedynie kilkoma linijkami komputerowego kodu.
Teoretycznie jest to prawda, ponieważ bitcoina i inne waluty wirtualne trudno porównać do takich aktywów, jak chociażby złoto czy srebro. Kryptowaluty nie mają żadnej namacalnej, materialnej wartości.
Jednak ktoś mógłby zapytać, skąd w takim razie bierze się tak wysoka cena za jednego bitcoina?
Otóż jego wartość wynika z kilku czynników, którymi są:
- rzadkość (bitcoinów nigdy nie będzie więcej, niż 21 milionów);
- podzielność (każdy bitcoin dzieli się na 100 milionów satoshi, czyli bitcoinowych groszy);
- użyteczność (wiele dodatkowych zalet w porównaniu do walut fiducjarnych, o czym pisaliśmy wcześniej);
- długowieczność (zniszczenie bitcoina jest tak trudne, że niemal niemożliwe).
Ponadto cena BTC zależy od rynkowych zasad podaży i popytu. Co to znaczy? Że im więcej osób fizycznych ufa i wierzy w ten projekt, tym większa szansa, że cena bitcoina wzrośnie jeszcze bardziej (sprawdź aktualne prognozy dla bitcoina).
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Bitcoin — jak zarabiać na kryptowalucie?
Istnieje wiele dróg, którymi możesz zarabiać na bitcoinie. Poza tą najbardziej oczywistą, czyli kupnem i późniejszą sprzedażą kryptowaluty z zyskiem, istnieje jeszcze możliwość zainwestowania w koparkę lub różne formy spekulacji cenowych.
O szczegółach piszemy poniżej.
Zapoznaj się z nimi i wybierz taki sposób na obrót kryptowalutami, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom (przeczytaj, jak zarabiać na kryptowalutach).
Spekulacja
Spekulacja na giełdzie jest jedną z najszybszych opcji zarabiania pieniędzy na bitcoinie.
Wymaga minimalnego wkładu finansowego i pozwala na osiąganie zysków na bardzo wysokim poziomie.
Jednak wymaga znajomości analizy technicznej, za pomocą której trader przewiduje zmianę kursu bitcoina.
Niestety spekulacje są również bardzo ryzykowne, ponieważ nikt nie wie w 100%, w którą stronę zmierza kurs.
W rzeczywistości bitcoin (BTC) opiera się na wielu spekulacjach. Zaś inwestorzy, którzy zarabiają w ten sposób pieniądze, stale obserwują wykresy, newsy i inne aspekty rynku.
Jako że kurs kryptowalut zmienia się diametralnie, spekulacja przynosi o wiele większe zyski, niż na innych giełdach.
Poniżej przedstawiamy kilka możliwości tego sposobu zarabiania.
Day trading
Handel dzienny polega na przeprowadzaniu transakcji w oparciu o niewielkie wahania kursów. Jeżeli chcesz zarabiać w bitcoinach, handluj na parach BTC z innymi kryptowalutami. Wtedy każdy zysk zwiększy twoją pulę BTC.
Decyzje inwestycyjne w tej strategii wynikają głównie z analizy technicznej, tj. zmian na wykresie.
Day trading polecamy przede wszystkim tym, którzy mają duże doświadczenie lub korzystają ze sprawdzonych sygnałów kupna i sprzedaży. Początkujący inwestorzy często ponoszą w wyniku day tradingu straty.
Co więcej, handel dzienny wymaga zaangażowania. Musisz obserwować wykresy, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować.
Handel z dźwignią
W najprostszym rozumieniu handel z dźwignią to handel pożyczonymi pieniędzmi. Za jej pomocą znacznie podniesiesz swój podstawowy kapitał, dzięki czemu zarówno zysk, jak i straty będą większe.
Handel z dźwignią to metoda dla najlepszych inwestorów giełdowych. Wymaga doświadczenia, wiedzy i czasu. W zamian możesz pomnożyć liczbę zarobionych bitcoinów nawet razy 100 (zależy od lewara dostępnego na konkretnej platformie handlowej).
Arbitraż
Metoda arbitrażowa pozwala zarabiać bitcoiny na podstawie różnic kursowych na różnych giełdach kryptowalut. Każda z nich jest odrębnym organizmem, dlatego ceny bitcoinów mogą się nieznacznie różnić, co wykorzystują inwestorzy.
Aby przeprowadzić arbitraż, najpierw znajdź dwie giełdy o różnych cenach BTC. Następnie kup bitcoiny na giełdzie A, przenieś na giełdę B i natychmiast sprzedaj.
Całą operację musisz przeprowadzić jak najszybciej, bo warunkiem jej powodzenia jest utrzymanie pozytywnej różnicy kursowej.
Arbitraż jest mniej ryzykowny niż dwie wcześniejsze metody, ale przynosi niewielki zysk, nawet jeśli operacja się powiedzie. Ponadto poszukiwanie odpowiednich platform i warunków rynkowych zajmuje dużo czasu.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Inwestycja długoterminowa (hodling)
Hodling polega na długotrwałym przechowywaniu bitcoina. Kupujesz go i czekasz kilka miesięcy, a nawet lat. Sprzedajesz dopiero wtedy, gdy jego kurs znacznie wzrośnie.
W ten sposób możesz zarabiać na bitcoinach bez większego zaangażowania. Wystarczą dwie lub trzy dobre transakcje rocznie.
Inwestycja długoterminowa opiera się na bardzo dużych fluktuacjach kursu kryptowalut, które są normalne na tym rynku. Zdarzały się wzrosty cen o kilkaset, a nawet kilka tysięcy procent.
Jednak najważniejszym elementem tej strategii jest moment wejścia na rynek. Najlepiej zrobić to po pęknięciu bańki spekulacyjnej lub podczas przedłużającej się bessy.
Hodling jest odpowiedni dla osób, które mają kapitał, ale brakuje im czasu na codzienne dbanie o inwestycję lub nie mają doświadczenia niezbędnego do handlu.
Kopanie bitcoinów
Kopanie bitcoinów (z ang. mining) wymaga dużej inwestycji początkowej. Jedna porządna koparka kosztuje kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzi koszt energii elektrycznej, który też nie jest mały.
Koszty napraw i przestojów też powinny być uwzględnione. Konserwacja jednej koparki kosztuje około 300 PLN miesięcznie.
Ponadto musisz mieć stały dostęp do internetu oraz umieć uruchamiać i konfigurować sprzęt.
Nawet jeśli dobrze zorganizujesz pieniądze i wszystko skonfigurujesz poprawnie, szansa na zysk jest niewielka. Obecnie wydobycie BTC jest na granicy opłacalności z powodu ogromnej liczby górników.
Aby inwestycja się zwróciła, konieczne są odpowiednie warunki. Najważniejszymi z nich są:
- duża liczba posiadanych koparek,
- tania energia elektryczna,
- niskie trudności z wydobyciem,
- brak przestojów i problemów ze sprzętem.
Kopanie w chmurze
Dodatkową możliwością wydobywania kryptowalut jest kopanie w chmurze. Polega ono na tym, że kupujesz udziały w już działającej kopalni, a w zamian otrzymujesz część zysków wprost proporcjonalną do twojej inwestycji.
Z oczywistych względów jest to wygodniejsze, ale zyski są niewielkie.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Gdzie kupić bitcoina? Ranking brokerów
Chcesz inwestować w bitcoina? W takim razie zacznij od wyboru odpowiedniego pośrednika handlowego, ponieważ to właśnie od niego zależą takie kwestie, jak wygoda transakcji bitcoinami oraz jej koszt (przeczytaj nasz poradnik – bitcoin: jak zacząć).
Aby ułatwić ci decyzję, poniżej przygotowaliśmy krótki ranking brokerów, którzy zdobyli najwyższe oceny w naszych testach.
1. Binance
Binance, uruchomiona w 2017 roku, stała się jedną z wiodących globalnych giełd kryptowalut. Oferuje użytkownikom dostęp do imponującej liczby ponad 600 cyfrowych monet.
Platforma jest znana z niskich opłat transakcyjnych, które wynoszą maksymalnie 0,1%. Możesz je dodatkowo zmniejszyć, jeśli kupisz kryptowalutę BNB.
Proces zakładania konta jest prosty i intuicyjny, co czyni Binance przyjazną zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
Aplikacja mobilna platformy odzwierciedla funkcjonalność i estetykę strony internetowej, zapewniając spójne wrażenia.
Plusy:
- Dostęp do ponad 600 kryptowalut;
- Niskie maksymalne opłaty transakcyjne (0,1%);
- Zaawansowane narzędzia analityczne;
- Prosty i intuicyjny proces zakładania konta;
- Wysokiej jakości aplikacja mobilna;
- Obsługa klientów z ponad 180 krajów.
Minusy:
- Ograniczona oferta kryptowalut dla użytkowników z USA.
2. Libertex
W przypadku Libertex na pierwszy plan wysuwa się doświadczenie brokera, który działa w branży już ponad 20 lat. Oferuje handel kryptowalutami i innymi aktywami za pośrednictwem kontraktów CFD (dowiedz się więcej o bitcoin CFD).
Libertex wyróżnia się brakiem własnych spreadów. Zamiast tego pobiera niewielkie prowizje od transakcji, ale i to nie zawsze.
Poza tym oferuje coś zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów, ponieważ do wyboru masz aż trzy platformy handlowe: autorską, a także MetaTrader 4 i 5.
Poznaj opinie o Libertex!
Plusy:
- Więcej niż 20 lat doświadczenia w branży;
- Zerowe spready (zamiast nich niskie prowizje);
- Ponad 50 par kryptowalut do handlu;
- Oprócz tego 200+ innych aktywów w ofercie;
- Kilka platform handlowych do wyboru;
- Broker podlega regulacjom CySEC.
Minusy:
- Handel wyłącznie w oparciu o kontrakty CFD.
Jak kupić bitcoin w Binance? Poradnik
Platforma handlowa online bywa onieśmielająca dla początkujących inwestorów. Dlatego poniżej przygotowaliśmy poradnik na podstawie brokera Binance, który przeprowadzi cię od procesu rejestracji aż do kupna bitcoina.
Całość zajmie ci mniej niż kwadrans.
Przeczytaj również: jak kupić bitcoin przez PayPal?
Krok 1: Rejestracja
Odwiedź oficjalną stronę internetową Binance. Zobaczysz tam duży przycisk „Dołącz teraz”. Kliknij go, a przeniesiesz się do krótkiego formularza rejestracyjnego.
Wystarczy, że uzupełnisz 3 puste pola:
- nazwa użytkownika,
- hasło,
- adres e-mail.
Gdy to zrobisz, zaznacz, że zapoznałeś się z regulaminem i polityką prywatności. Na koniec kliknij przycisk „Utwórz rachunek”.
Krok 2: Weryfikacja konta
Po rejestracji twoje konto nie jest jeszcze w pełni aktywne. Aby takie się stało, zweryfikuj swoją tożsamość.
Wystarczy, że prześlesz brokerowi skany dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz dokumentu, który potwierdzi twoje miejsce zamieszkania (np. aktualny wyciąg z banku).
Krok ten jest konieczny, ponieważ Binance działa legalnie i podlega regulacjom państwowych instytucji finansowych. Jednym z wymogów tych ostatnich jest weryfikacja tożsamości klientów.
Na koncie niezweryfikowanym też możesz handlować, ale jest ono bardzo ograniczone, jeśli chodzi o wpłaty. Zaś wypłaty są całkowicie zablokowane, dopóki nie potwierdzisz tożsamości.
Krok 3: Depozyt
Zanim kupisz bitcoina i inne kryptowaluty, zasil konto. W tym celu kliknij przycisk „Wpłać środki” na platformie handlowej.
Pojawi się nowe okno, w którym wpiszesz kwotę przelewu, a następnie wybierzesz metodę transferu środków. Masz do dyspozycji m.in.:
- przelew bankowy,
- karta kredytowa/debetowa.
Jednak weź pod uwagę, że w Binance (tak jak u większości brokerów) obowiązuje minimalny depozyt. Wynosi on 10 USD. Dlatego pierwszy przelew na rachunek inwestycyjny nie może być niższy, niż ta kwota.
Krok 4: Kupno bitcoina
Kiedy pieniądze znajdą się na koncie, możesz kupić bitcoina. Znajdź go w ofercie lub wpisz nazwę kryptowaluty bezpośrednio w wyszukiwarce brokera. Następnie kliknij interesujące cię aktywa.
Przejdziesz do nowej zakładki, w której sprawdzisz szczegółowe dane na temat kryptowaluty. Są to m.in.:
- cena bitcoina,
- historyczna wartość bitcoina,
- najnowsze wiadomości dotyczące BTC,
- opinie innych inwestorów.
Kiedy już zapoznasz się z informacjami, kliknij przycisk „Dalej”.
Pojawi się okno ze szczegółami transakcji. Ustalisz w nim:
- kwotę inwestycji.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Jaka przyszłość czeka bitcoina? Jaki ma potencjał?
Trudno przewidzieć, co najpopularniejszej kryptowalucie świata przyniesie przyszłość. Póki co obserwujemy stale rosnące zainteresowanie rynkiem kryptowalut, co przekłada się również na jego wartość.
Jednak warto zaznaczyć, że bitcoin ma aktualnie dużą konkurencję. Poza znanymi projektami, takimi jak Ethereum czy Cardano, na rynku funkcjonuje mnóstwo innych kryptowalut. Większość z nich oferuje dużo więcej możliwości, niż sieć Bitcoin.
Sprawdź opinie inwestorów na temat bitcoina!
Please enter and activate your license key for Cryptocurrency Widgets PRO plugin for unrestricted and full access of all premium features.- Bitcoin
(BTC) - Price $61,087.00
- Market Cap
$1.21 T
Ponadto nie możemy zapomnieć, że kopanie bitcoina zużywa mnóstwo energii, co stanowi pewne ryzyko dla klimatu. Jest to jeden z powodów, który nastawia ludzi krytycznie do kryptowalut (więcej o kopaniu kryptowalut przeczytasz tu).
Tak czy inaczej mamy do czynienia z innowacyjną alternatywą dla tradycyjnych walut. Bitcoin zdobył sobie zaufanie mnóstwa osób na całym świecie, co przejawiło się w tym, że jego cena osiągnęła historyczne ATH na poziomie 69 tys. USD.
Zaś wielu ekspertów uważa, że przebicie pułapu 100 tys. USD to tylko kwestia czasu. Aby to ocenić, sprawdź aktualne prognozy dla kryptowalut!
Podsumowanie
Bitcoin jest cyfrową walutą, która dzięki technologii blockchain i algorytmowi proof-of-work nie potrzebuje pośredników (takich jak np. banki centralne). Ponadto wynosi bezpieczeństwo transakcji na zupełnie nowy poziom.
Kryptowalutę możesz traktować jak standardową walutę fiat, tyle że bez banknotów i monet. Jest w pełni cyfrowa, dlatego stanowi krok milowy w rozwoju cyfryzacji na całym świecie.
Bitcoin, jako pierwsza i największa kryptowaluta świata, wiedzie prym w dążeniu do innowacyjnych rozwiązań finansowych w przyszłości. Ponadto jest bezpieczniejszy, odporny na inflację i zdecentralizowany.
Dla wielu atrakcyjność bitcoina ma przede wszystkim charakter inwestycyjny. W końcu od swoich początków kryptowaluta diametralnie zyskiwała na wartości, dając pierwszym inwestorom tak ogromny zysk, że nie sposób porównać go z żadnym innym rynkiem finansowym.
Jeżeli ty również chcesz kupić bitcoina, polecamy platformę handlową Binance— brokera idealnego dla początkujących i średniozaawansowanych inwestorów.
Przeczytaj również: jak zdobyć bitcoin za darmo?
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
FAQ — Najczęściej zadawane pytania
Czy bitcoina można wymienić na tradycyjną walutę?
Tak, bitcoina wymienisz na tradycyjną walutę za pośrednictwem giełdy lub brokera (np. Binance). Wystarczy, że prześlesz kryptowalutę do portfela giełdowego, dokonasz wymiany i przelejeszm klasyczne pieniądze na konto bankowe.
Czy warto zainwestować w bitcoina?
Historia pokazuje, że warto zainwestować w bitcoina. Kryptowaluta od początku swojego istnienia stale zyskuje na wartości, dzięki czemu wielu inwestorów zarobiło na niej pokaźne pieniądze. Jednak weź pod uwagę, że ceny na rynku kryptowalut równie szybko rosną, co spadają.
Ile potrzebuję pieniędzy, żeby kupić bitcoina?
Potrzebujesz tylko kilkudziesięciu złotych, żeby kupić bitcoina. Kryptowaluta dzieli się aż do ośmiu miejscu po przecinku, dzięki czemu nie trzeba być milionerem, żeby w nią zainwestować. Jednak minimalna kwota inwestycji zależy również od pośrednika (np. w Binance wynosi ona 25 USD).
Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.