Ledger Staking: Co To Jest? Czy Warto?

Istnieje kilka sposobów zarabiania na kryptowalutach. Największą popularnością cieszy się handel cyfrowymi monetami na giełdach. Inną możliwością jest wydobywanie krypto opartych na algorytmie Proof of Work.

Kupno i sprzedaż tokenów wymaga dużego zaangażowania ze strony inwestora. Z kolei kopanie monet pochłania ogromne ilości energii, przez co nie jest to opcja dostępna dla każdego.

Ciekawym sposobem zarabiania na kryptowalutach jest staking. Pozwala na generowanie pasywnego dochodu przy jednoczesnym wspieraniu zabezpieczenia sieci (ang. securing the network). Działa na kryptowalutach opartych, na algorytmie Proof of Stake.

W tym artykule podpowiemy, jak stakować krypto na portfelach sprzętowych Ledger (ang. how to stake through Ledger hardware wallets).

Na czym polega? Czy warto? Jakie tokeny są dostępne do stakowania? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.

Najlepsze Giełdy Kryptowalut 2024

Staking kryptowalut na portfelach Ledger – jak działa?

ilustracja staking Sposobów na stakowanie wirtualnych walut jest kilka. Zrobisz to m.in. za pośrednictwem giełdy kryptowalutowej.

Minusem rozwiązania są wysokie prowizje. Giełdy pobierają opłaty transakcyjne, które zmniejszają nagrodę za stakowanie.

Nie dają też możliwości wyboru walidatora.Pod względem zysków, lepszym rozwiązaniem jest staking na portfelu sprzętowym (ang. hardware wallet), np. Ledger Nano S. Urządzenia Ledger zapewniają ci pełną kontrolę nad twoimi środkami. Dzięki temu zyskasz możliwie najwyższe nagrody za staking.

Ledger umożliwia stakowanie następujących tokenów:

 • ethereum (ETH)
 • polkadot (DOT)
 • tezos (XTZ)
 • tron (TRX)
 • cosmos (ATOM)
 • algorand (ALGO)

Ogłoszenia na temat nowych obsługiwanych monet znajdziesz na blogu firmy Ledger (ang. announcements can be found on the blog).

Aby rozpocząć staking, wybierz kryptowalutę, którą chcesz postawić. Zainstaluj powiązaną z nią aplikację na swoim urządzeniu. Załóż konto na Ledger Live i przenieś swoje tokeny do aplikacji. Możesz też skorzystać z portfela zewnętrznego i przesłać środki na odpowiedni adres.

Kolejne kroki mogą się różnić w zależności od wybranej kryptowalutywskaż, ile monet chcesz postawić i postępuj według instrukcji.

Gotowe! Portfel kryptowalut zasili twoje konto za każdym razem, kiedy otrzymasz nagrodę za staking.

Jak stakować ethereum?

Ledger umożliwia stakowanie ETH za pośrednictwem Lido – partnera, który zapewnia usługę liquid staking dla ethereum 2.0. Lido znajdziesz w katalogu Ledger Live Apps.

Aby stakować ETH, wykonaj poniższe kroki:

 1. Zainstaluj aplikację Ethereum Nano na swoim urządzeniu i utwórz konto ethereum.
 2. Przejdź do zakładki „Discover” w Ledger Live i wybierz Lido. Po podłączeniu konta ethereum wyświetlisz swoje saldo ETH bezpośrednio w Lido;
 3. Wprowadź kwotę ETH (ang. the amount), którą chcesz stakować. Naciśnij przycisk Submit;
 4. Potwierdź transakcję.

Ledger Staking: Czy jest bezpieczny?

zdjęcie ekranu z napisem "security" Chociaż portfele sprzętowe są powszechnie uważane za bezpieczne, użytkownicy powinni zachować ostrożność.

Producent ostrzega klientów, aby uważali na ataki phishingowe. Pamiętaj, że Ledger nigdy nie poprosi cię o 24-wyrazowe hasło do odzyskiwania środków. Na oficjalnej stronie internetowej znajdziesz następujące ostrzeżenie:

„Beware of phishing attacks. Ledger will never ask for the 24 words of your recovery phrase. Never share them.”

Aby uchronić się przed atakami:

 • Nigdy nie zatwierdzaj transakcji na swoim urządzeniu, jeśli jej nie zlecałeś;
 • Nie instaluj aplikacji Ledger Live z innych źródeł niż oficjalna strona internetowa;
 • Zawsze upewnij się, że kontaktujesz się z firmą poprzez oficjalne kanały Ledger. Zwróć uwagę na pisownię nazwy domeny – fałszywe strony często zawierają literówki;
 • Ignoruj wszelkie wiadomości dotyczące dezaktywowania twojego urządzenia. Firma Ledger nie może tego zrobić;
 • Pamiętaj, że Ledger nigdy nie skontaktuje się z tobą poprzez wiadomości SMS lub telefonicznie. Firma komunikuje się z użytkownikami wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej i oficjalnych kanałów w mediach społecznościowych;
 • Przechowuj swoje urządzenie w bezpiecznym miejscu;
 • Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich kluczy prywatnych;
 • Twórz kopie zapasowe.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Ledger – zalety i wady

dwa kciuki w górę i w dół Główną zaletą portfeli sprzętowych Ledger jest bezpieczeństwo. Kryptowaluty są przechowywane w trybie offline, a użytkownik ma pełną kontrolę nad swoimi zasobami.

W przeciwieństwie do giełd kryptowalutowych, Ledger nie pobiera opłat za staking. Dzięki temu otrzymasz wyższe nagrody i zarobisz więcej niż na giełdzie.

Proces stakowania na urządzeniach Ledger jest bardzo prosty. Wystarczy, że założysz konto w aplikacji Ledger Live lub skorzystasz z zewnętrznego portfela.

Dodatkowo, samodzielnie wybierzesz walidatora, któremu przekażesz swoje monety.

Wadą urządzenia Ledger Nano S jest ograniczona pojemność (156 Kb). Zmieści się na nim od 3 do 6 aplikacji. Większą pojemność ma model Ledger Nano X – wynosi 1,8 Mb.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Chcesz kupić wirtualną walutę? Sprawdź ofertę Binance, jednej z najlepszych platform PoS krypto w Europie!

Binance

binance coin logo

Binance będzie dobrym wyborem dla każdego, kto szuka jak największych możliwości w handlu kryptowalutami. Jest to największa giełda na świecie, która posiada w ofercie ponad 500 różnych monet.

Co więcej, możesz nimi handlować zarówno na rynku spot, jak i margin, futures oraz opcji.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Binance wyróżnia się jednymi z najniższych opłat transakcyjnych na rynku — tylko 0,1%.

Zalety:

 • Ponad 500 kryptowalut do kupna i handlu;
 • Niska prowizja od transakcji;
 • Wiele dodatkowych funkcji i usług;
 • Szereg dodatkowych zabezpieczeń chroniących kapitał klientów.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
76.22% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

W jakie tokeny zainwestować w 2024?

W jakie kryptowaluty zainwestować, żeby osiągnąć wymierne zyski? To trudne pytanie. Weź pod uwagę, które sektory rynku dynamicznie się rozwijają. Część projektów ma znacznie lepsze perspektywy, niż konkurencja. Więc na jakie tokeny się zdecydować?

Ciekawą propozycją jest ogólnoświatowa loteria oparta o smart contract na Binance Smart Chain. To rozwiązanie proponuje Lucky Block. Obiecująco zapowiada się także rozwój zdecentralizowanych finansów. Przyjrzymy się bliżej tokenowi DeFi Coin, który dotyczy właśnie tego segmentu.

Lucky Block

lucky block Lucky Block rewolucjonizuje rynek zakładów pieniężnych online, wykorzystując do tego inteligentne kontrakty. Twórcy deklarują, że dzięki temu gra będzie w pełni uczciwa i transparentna. W jaki sposób zyskasz, inwestując w Lucky Block?

Tokeny wykorzystaj do udziału w loterii. Każdego dnia zarobisz na niej nawet 2% puli jackpot! Masz także inną możliwość zarobku. Stakuj monety w swoim portfelu, a platforma codziennie wypłaci Ci dywidendę. To dobra metoda na generowanie dochodu pasywnego w dłuższym terminie.

Kryptowaluta Lucky Block została świetnie przyjęta na rynku. Przedsprzedaż zakończyła się jeszcze przed planowanym terminem w połowie 2022 roku. W krótkim czasie moneta znacznie zyskała na wartości, co przełożyło się na zyski inwestorów.

Lucky Block kupisz na giełdzie zdecentralizowanej Pancake Swap oraz na stronie internetowej projektu.

DeFi Coin

Logo DeFi Coins DeFi Coin to token dynamicznie rozwijającej się giełdy DeFi Swap. Za projektem stoi strona internetowa Deficoins.io, na której sprawdzisz szczegóły. Dlaczego ta kryptowaluta ma szansę urosnąć w przyszłości?

Rynek spodziewa się, że giełda DeFi Swap mocno się rozwinie w 2022 r. Wartość DeFi Coin jest powiązana z wewnętrznymi wynikami DeFi Swap. Dzięki temu cena tokenu będzie wzrastała wraz z ekspansją giełdy.

Jak zarobisz na DeFi Coin? Twórcy założyli, że będą premiowali inwestorów długoterminowych, którzy zdecydują się stakować tokeny w swoich portfelach. Są oni nagradzani tzw. nagrodami statycznymi, które przypominają nieco dywidendę od akcji.

DeFi Coin miał swój debiut na giełdzie Pancake Swap i tam też go kupisz. Monety wymienisz bezpośrednio z innymi użytkownikami w systemie wallet-to-wallet, bez pośrednictwa zcentralizowanych stron trzecich.

Czy warto stakować kryptowaluty przez Ledger? Podsumowanie

Staking jest ciekawą alternatywą dla handlu kryptowalutami. Pozwala na generowanie pasywnego dochodu przy niewielkim zaangażowaniu.

Staking na portfelach sprzętowych Ledger umożliwia osiągnięcie wyższych zysków niż na giełdzie kryptowalutowej (tutaj sprawdzisz ranking giełd kryptowalutowych).

Użytkownik sam wybiera walidatora, któremu przekazuje środki. Ma pełną kontrolę nad swoimi monetami.

Cyfrowe aktywa są przechowywane offline, co minimalizuje ryzyko ataków hakerskich. Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności. Trzymaj swoje urządzenie w bezpiecznym miejscu oraz uważaj na phishing. Twórz kopie zapasowe oraz stosuj się do zaleceń producenta.

Chcesz rozpocząć staking, ale nie masz jeszcze kryptowalut? Kup tokeny bezpośrednio w aplikacji Ledger Live lub u sprawdzonego brokera, np. Binance.

Artykuły

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.