Najlepsza Platforma PoS Krypto: Ranking| Jaką Wybrać?

Jedną z głównych cech, która czyni kryptowaluty atrakcyjnymi, jest potencjał ogromnych zarobków w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto wraz z rozwojem rynku w głowach deweloperów narodziło się pytanie: „a co, gdyby na cyfrowych aktywach można też było zarabiać pasywnie, jak na koncie oszczędnościowym?”

Taka sposobność pojawiła się wraz z protokołem PoS i szturmem zdobyła zainteresowanie wielu inwestorów. Bo kto odmówiłby sobie szansy powielenia kapitału kryptowalutowego praktycznie bez wysiłku?

Dzisiaj na rynku znajdziesz wiele platform do stakowania (czyli pasywnego zarabiania) kryptowalut. Jaka jest najlepsza i jak to rozpoznać? O tym w szczegółach piszemy w artykule.

Najlepsze Platformy PoS Krypto 2024

 1. Binance – Ma imponującą ofertą ponad 600 cyfrowych monet.
 2. Libertex – Doświadczony broker z wielokrotnie nagradzaną ofertą.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najpopularniejsze giełdy krypto 2024

Binance, czyli najlepsza platforma PoS krypto

Platforma Binance w ostatnich lata zyskała bardzo dużą popularność, również wśród entuzjastów kryptowalut.

Mimo że firma zaczynała od aplikacji tradingowej, dzisiaj zalicza się do największych przedsiębiorstw z branży FinTech. W Binance zainwestujesz w wiele różnych aktywów, wśród znajdziesz też kryptowaluty.

Jednak nas interesuje bardzo konkretna usługa platformy, czyli możliwość stakowania.

Opcja ta funkcjonuje pod nazwą „Binance Staking” i oferuje inwestorom „zamrożenie” kryptowalut na platformie, w zamian za co otrzymują nagrody. Każdy użytkownik, który się na to zdecyduje, co miesiąc otrzymuje zysk ze swojego kapitału.

Strona domowa aplikacji Binance

Jakie kryptowaluty możesz stakować w Binance?

Na ten moment masz do wyboru 3 możliwości: Ethereum (ETH), Cardano (ADA) i TRON (TRX). Od każdej z nich Binance wypłaca zysk obliczany na podstawie miesięcznej stopy procentowej, która różni się w zależności od twojej rangi jako członka klubu Binance. Wysokość odsetku comiesięcznego wynagrodzenia waha się od 75-90%.

Warto dodać, że Binance to również jedna z najbardziej intuicyjnych platform, która idealnie nada się dla początkujących i średniozaawansowanych inwestorów. Stakowanie tutaj jest proste i przyjemne, nie potrzebujesz do tego zaawansowanej wiedzy o sieci blockchain.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Jak zacząć pasywne zarabianie za pomocą kryptowalut? Poradnik

Znasz już najlepszą platformę do stakowania kryptowalut. Teraz dowiesz się, jak zacząć przygodę z nią. Od rejestracji do inwestycji przejdziesz w kilku prostych krokach, które zajmą ci maksymalnie kwadrans.

Po prostu postępuj zgodnie z instrukcją.

Krok 1: Załóż konto

Wejdź na oficjalną stronę Binance i przejdź do formularza rejestracyjnego. Następnie wypełnij 3 wymagane pola, czyli:

Jak zarejstrować konto w Binance

 • nazwę użytkownika,
 • hasło,
 • adres e-mail.

Gdy skończysz, zaakceptuj regulamin, wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych i zakończ rejestrację. Możesz też przyspieszyć cały proces i zarejestrować się za pomocą Facebooka lub konta Google.

Od tego momentu masz dostęp do konta demo, na którym bez ryzyka przetestujesz funkcje platformy.

Krok 2: Zweryfikuj dane osobowe

Aby przejść do handlu na żywo, aktywuj konto do pełnej wersji. Zrobisz to, gdy zweryfikujesz swoje dane osobowe, czyli przejdziesz proces KYC (Know Your Client).

Wymaga on od ciebie przesłania skanu dowodu tożsamości oraz dokumentu, który potwierdzi twoje miejsce zamieszkania (wystarczy np. wyciąg z banku).

Gdy Binance sprawdzi i zaakceptuje dokumenty, twoje konto stanie się w pełni aktywne.

Krok 3: Wpłać depozyt

Zanim przejdziesz do stakowania, będziesz potrzebować kryptowalut. Jeśli jeszcze ich nie posiadasz, nie martw się — kupisz je w Binance. Jednak najpierw wpłać depozyt na rachunek inwestycyjny.

Zrobisz to za pośrednictwem różnych metod transferu środków, m.in.:

 • przelewem bankowym,
 • kartą debetową/kredy

Pamiętaj jednak, że w Binance obowiązuje minimalny depozyt, który wynosi 10 USD.

Krok 4: Zacznij stakować

Kiedy pieniądze znajdą się na twoim koncie, możesz zacząć stakować kryptowaluty.

Wystarczy, że odnajdziesz na liście aktywów odpowiedniego coina, klikniesz go i wybierzesz opcję stakingu.

Od tego momentu postępuj zgodnie z instrukcjami, które wyświetli ci platforma handlowa, a szybko zaczniesz pasywne zarabianie.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Czym cechuje się dobra platforma do stakowania?

Dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutami? To zrozumiałe, że na początku możesz mieć problemy z wyborem najlepszych platform do podejmowania decyzji inwestycyjnych i stakowania.

Dlatego poniżej przygotowaliśmy kilka cech, które warto rozważyć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję i wybierzesz ofertę konkretnej firmy.

Regulacje

prawo ustawa regulacje podatki Jeżeli dana platforma podlega regulacjom odpowiednich instytucji, jest to sygnał, że masz do czynienia z wiarygodnym i uznanym przez prawo przedsiębiorstwem.

Zwiększa to twoje bezpieczeństwo na giełdzie, ponieważ pośrednik musi postępować zgodnie z ustalonymi przez rząd rygorami.

Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej renomowanych światowych instytucji regulacyjnych są: FCA, SEC, CySEC czy ASIC. Jeśli dana platforma działa pod ich nadzorem, jest legalna i (prawdopodobnie) uczciwa.

Opłaty

Opłaty
Opłaty

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem przy inwestycjach w jakiekolwiek instrumenty finansowe jest koszt, który ponosisz.

To samo tyczy się stakingu. W końcu im mniejsze opłaty, tym więcej zyskasz na „zamrożeniu” kapitału w protokole PoS (Proof-of-Stake, czyli dowód stawki).

Binance zalicza się do najlepszych platform pod względem wysokości opłat — tym bardziej w porównaniu do innych ofert, gdzie prowizja wynosi nawet 25%.

Przystępność

intuicyjny interfejs Ten aspekt platform do stakingu jest szczególnie ważny, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutami. To dlatego, że staking sam w sobie jest skomplikowanym procesem.

Tutaj przeczytasz, na czym polega ledger staking.

Stąd warto by było, żeby dana platforma maksymalnie go dla ciebie upraszczała. W ten sposób unikniesz problemów, które mogłyby pojawić się po drodze.

Dobrym wyborem pod tym względem będzie Binance. Jako że cechuje się wyjątkowo intuicyjnym interfejsem, z łatwością zaczniesz zarabiać na kryptowalutach.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Obsługa klienta

dział obsługi klienta infolinia Nawet platformy najprostsze w obsłudze mogą zawierać elementy, które (szczególnie dla początkujących użytkowników) nie są do końca jasne.

Wtedy z pomocą przychodzi dobra obsługa klienta. Szybka i rzetelna odpowiedź z jej strony w mgnieniu oka rozwieje twoje wszelkie wątpliwości.

Dlatego dobra platforma powinna oferować użytkownikom profesjonalne wsparcie swoich pracowników. Jeśli tego nie robi, traci wiarygodność. Dla własnego dobra lepiej unikaj takich pośredników inwestycyjnych.

Reputacja

R Ludzik trzymający znaczek tak egulacje odpowiednich instytucji to nie jedyna rzecz, która dodaje platformie do stakowania wiarygodności.

Równie ważne jest to, jaki procent pozytywnych ocen użytkowników zebrała. Dlatego zanim którąś wybierzesz, sprawdź opinie innych inwestorów.

W dzisiejszych czasach zrobisz to bez problemu. Wystarczy, że odwiedzisz tematyczne fora lub witryny poświęcone wyłącznie opiniom użytkowników.

Wpłaty/Wypłaty

wpłaty wypłaty Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem są dostępne opcje wpłat i wypłat. Dobra platforma korzysta z- i udostępnia użytkownikom wiele możliwości transferu środków.

Dzięki temu nie tylko dysponujesz większą elastycznością w tym zakresie, ale również łatwiej unikniesz dodatkowych kosztów (np. wysokich prowizji od niektórych metod transferu).

Przede wszystkim upewnij się, że dana platforma udostępnia tę opcję wpłat i wypłat, która najbardziej ci odpowiada.

Coiny, które warto kupować w 2024

Wbrew niektórym głosom sceptyków, rynek kryptowalut w 2024 roku wciąż pozwala osiągać spektakularne zyski. Zarabiają na nim Ci, którzy mądrze wybierają kryptowaluty i znają projekty, w które inwestują. Chcesz dołączyć do tego grona?

Przeczytaj, czym wyróżnia się Lucky Block oraz DeFi Swap – dwa tokeny zdecentralizowanych finansów, które wybraliśmy do naszej recenzji.

Lucky Block

lucky block Lucky Block to ogólnoświatowa, zdecentralizowana loteria pieniężna, w której wezmą udział gracze z całego świata. Cel zespołu stojącego za tym projektem jest jasny. Zapewnić każdemu na świecie dostęp do loterii online, bez względu na jurysdykcję i lokalizację geograficzną.

Co będzie Ci potrzebne? Portfel kryptowalutowy oraz tokeny LBLOCK, które kupisz na giełdach Pancake Swap, LBank. Chcesz jes kupić za walutę fiat? Nie ma problemu, zrobisz to na stronie własnej projektu.

Kiedy zdobędziesz token LBLOCK, użyj go do kupienia biletu na loterię. Każdego dnia wygrasz 2% puli jackpot. To za mało? Zdobądź rzadki token NFT Lucky Block, a wygrana będzie podwójna.

Twórcy przewidzieli również ciekawy mechanizm dla inwestorów nastawionych na długoterminowe, pasywne zyski. Trzymaj tokeny LBLOCK w portfelu, a każdego dnia dostaniesz część z 10% puli jackpot, która jest dzielona między posiadaczy monet.

DeFi Coin

Logo DeFi Coins DeFi Coin oprócz tokenu DEFC oferuje użytkownikom w pełni zdecentralizowaną giełdę DeFi Swap. Dopiero zaczyna ona swoją działalność, ale oczekiwania rynku już są duże. Wartość DEFC jest uzależniona od wyników giełdy, więc cena tokenu będzie rosła wraz z jej rozwojem.

Na DeFi Swap skorzystasz z funkcji token swap i od łatwo wymienisz swoje kryptowaluty na inne. Możesz również wysyłać je bezpośrednio do innych użytkowników. Jednak największą zaletą DeFi Swap jest możliwość dostarczania płynności oraz stakingu coinów.

Chcesz zostać dostawcą płynności? To proste: dołóż swoje tokeny do puli. Nabędziesz udział w puli 0,25% wartości wszystkich transakcji na giełdzie! Swoją nagrodę odbierzesz po prostu wycofując płynność z giełdy.

Staking jest podobny do inwestycji w obligacje. Zamroź swoje tokeny DEFC na wybrany okres czasu (od miesiąca do nawet roku). Jak wysokie są roczne odsetki? W przedziale 30-75%, w zależności od długości zamrożenia aktywów. To świetna oferta dla każdego, kto jest nastawiony na pasywny zysk.

Co jest lepsze: kopanie czy stakowanie kryptowalut?

Rozwój technologii sprawił, że sposób generowania nowych coinów w sieci blockchain uległ znacznej poprawie.

Dawniej, przy kryptowalutach takich jak BTC (działających w systemie PoW), byli niezbędni górnicy (więcej o kopaniu kryptowalut przeczytasz tu).

Ich komputery rozwiązywały skomplikowane zagadki matematyczne, w zamian za co otrzymywali nagrodę w postaci wykopanych monet.

Jednak w protokole PoS wygląda to inaczej. Tutaj nowe coiny powstają we wspólnym funduszu (pool) ludzi, którzy trzymają (stakują) swoją kryptowalutę. Nosi on nazwę „staking pool”. PoS uchodzi za sporą innowację, ponieważ pobiera znacznie mniej energii od protokołu PoW.

Co więcej, PoS pozwala posiadaczom kryptowalut zarabiać bez konieczności zakupu drogiego sprzętu do kopania. Dzięki stakowaniu każdy inwestor doda swój kapitał do staking poola na określony czas, za co otrzyma nagrodę w postaci nowych coinów.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Rodzaje stakingu

W zależności od platformy natkniesz się na różne sposoby stakowania kryptowalut. Wyróżniamy przede wszystkim dwa:

 • on-chain staking — stakujesz kryptowaluty bezpośrednio w blockchainie za pomocą protokołów PoS. Wszystkie transakcje zbierają się w publicznym miejscu i są widoczne w sieci;
 • off-chain staking — zarabiasz kryptowaluty za pośrednictwem umowy pomiędzy dwiema stronami, której nie znajdziesz w blockchainie, tylko w scentralizowanej bazie danych.

Aktualnie większość usługodawców oferuje pierwszą opcję stakowania. Jednak usługi off-chain stają cię coraz bardziej popularne i znajdują zastosowanie przede wszystkim w transakcjach peer-to-peer.

Zalety i wady stakowania kryptowalut

Wiesz już, jak generować pasywny zysk na kryptowalutach i jak znaleźć najlepszą platformę do tego zadania. Jednak pytanie brzmi: czy warto?

Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zalety

Poniżej zebraliśmy kilka zalet stakingu. Oto one:

 • zarabiasz pasywnie na posiadaniu kryptowalut — tak samo jak inwestorzy giełdowi otrzymują dywidendy za posiadanie akcji danej firmy, tak również ty otrzymasz nagrody za trzymanie cyfrowej waluty;
 • nie potrzebujesz dużej ilości gotówki — stakowanie zaczniesz już od 1 USD w kryptowalucie (co prawda niektóre sieci wymagają pewnego minimum przy stakingu, ale przy wielu coinach nie wynosi ono więcej niż 1 USD);
 • wspierasz twoją ulubioną sieć blockchain — gdy stakujesz kryptowaluty, stajesz się walidatorem sieci i bierzesz udział w zapewnianiu bezpieczeństwa transakcjom, w zamian za co dostajesz wynagrodzenie;
 • stakowanie jest znacznie tańsze, prostsze i wymaga mniej energii niż kopanie — przejście z modelu PoW na PoS odblokowało możliwość pasywnego zarabiania wielu kryptowalutowym inwestorom.

Wady

Niestety staking ma również kilka wad. Są to:

 • duża niestabilność kryptowalut — cyfrowe aktywa mają to do siebie, że szybko zyskują i tracą na wartości, przez co może zdarzyć się sytuacja, w której nagły spadek kursu pozbawi cię większości zysków ze stakowania;
 • zablokowany kapitał — stakowanie na jakiś czas „zamraża” twoje kryptowaluty w sieci blockchain, przez co nie możesz operować kapitałem.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Gdzie inwestować w kryptowaluty? Ranking brokerów

Inwestorzy zarabiają na kryptowalutach na różne sposoby. Jednym z najpopularniejszych jest trading, czyli zarabianie na krótko- i średnioterminowej zmianie cen aktywów. Jeśli interesuje cię szybszy zysk i jesteś w stanie podjąć ryzyko gry na giełdzie, wybierz pośrednika, który zaoferuje ci najlepsze warunki.

Poniżej przygotowaliśmy ranking platform, które regularnie wygrywają w naszych testach.

1. Binance

binance coin logo

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie.

Charakteryzuje się imponującą ofertą ponad 600 cyfrowych monet, co czyni ją jedną z najbardziej różnorodnych platform na rynku.

Co więcej, Binance wyróżnia się nie tylko ilością, ale i jakością świadczonych usług. Oferuje zaawansowane narzędzia analityczne i opcje handlu oraz niskie prowizje.

Najważniejsze zalety Binance to:

 • Niskie opłaty transakcyjne (maksymalnie 0,1%);
 • Szeroka oferta ponad 600 kryptowalut;
 • Zaawansowane funkcje handlowe i narzędzia analityczne;
 • Wysokie standardy bezpieczeństwa;
 • Możliwość stakingu i zarabiania pasywnego dochodu na kryptowalutach;
 • Intuicyjna i łatwa w obsłudze aplikacja mobilna.

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

2. Libertex

Libertex logotyp Kolejnym brokerem na naszej liście jest Libertex, który działa na rynku już od ponad 20 lat. Oferuje całkiem szeroki wybór kryptowalut oraz kameralną selekcję innych aktywów. Wszystkie dostępne są jako kontrakty CFD.

Najważniejsze zalety Libertex to:

 • Zerowe spready (zamiast nich niskie prowizje od transakcji);
 • Ponad 50 kryptowalut w ofercie;
 • Poza tym ok. 200 innych aktywów;
 • Dwie platformy inwestycyjne do wyboru: autorska oraz MetaTrader 4;
 • Bezpieczeństwo.

Dowiedz się więcej o Libertex!

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Podsumowanie

Chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że staking kryptowalut to przełom w sektorze finansów. W końcu praktycznie każdy inwestor bez większych problemów pomnoży swoje zyski, co może stać się pasywnym i bardzo dochodowym (w zależności od sumy stakowanego kapitału) źródłem zarobku.

Oprocentowanie staking poola w dużej mierze zależy od danej sieci blockhain, ale w większości przypadków możesz liczyć na co najmniej kilkanaście razy większy przychód w porównaniu do konta bankowego.

To i tak mało, bo niektóre opcje dają zwrot rzędu 80% i więcej! Nic dziwnego, że banki nie lubią kryptowalut.

Jednak pamiętaj: odpowiednia platforma do stakowania jest bardzo ważna! Nie tylko ułatwi cały proces, ale również zapewni ci ochronę.

Dlatego bardzo dobrym wyborem dla początkujących i średniozaawansowanych inwestorów będzie Binance. Platforma tego brokera oferuje ci trzy bardzo istotne rzeczy: duże oprocentowanie stakingu, przystępny interfejs oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

FAQ

Jak działa mechanizm PoS?

Mechanizm PoS działa według prostej zasady. Każdy węzeł, który chce brać udział we wzmacnianiu i rozwoju danej sieci blockchain, musi wcześniej wykupić jakąś ilość już dostępnych tokenów i zamrozić je w sieci jako dowód stawki. Następnie sieć wybiera węzły zatwierdzające transakcje wedle częściowo losowego procesu, który opiera się na wielu czynnikach. Jednym z głównych jest wysokość stawki, czyli większy kapitał ma też większą szansę na zostanie wybranym (i zarobek na opłacie od transakcji). Jednak nie zawsze tak jest, bo nowsze protokoły kładą nacisk również na inne kwestie.

Jakie są nagrody za staking?

Nagrody za staking sprowadzają się do tokenów, które inwestorzy otrzymują za wspieranie i ochronę sieci w konsensusie PoS. Owe tokeny są częścią całej puli świeżo wytworzonych coinów. Ich wartość w dużej mierze zależy od relacji między podażą i popytem. Z łatwością sprawdzisz ją na giełdzie kryptowalut.

Czy staking kryptowalut jest ryzykowny?

Pewne ryzyko zawsze istnieje. Może być zewnętrzne, jak np. atak hakerski na platformę, z której korzystasz. Dlatego tak ważny jest wybór bezpiecznego miejsca do stakingu. Drugim rodzajem ryzyka jest charakterystyczna cecha kryptowalut, czyli duża niestabilność rynkowa. Istnieje ryzyko, że zamrożony kapitał w ciągu kilku miesięcy znacznie straci na wartości, co zniweluje cały twój przychód ze stakowania. Tylko od ciebie zależy, czy warto podjąć to ryzyko dla bardzo dobrego oprocentowania staking poolów.

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.