Proof of Stake: Co To Jest? Na Czym Polega Kopanie Tą Metodą? Dostępne kryptowaluty

Koncepcja dowodu stawki (Proof of Stake) jest alternatywą dla algorytmu Proof of Work (dowód pracy). Została zaprezentowana w 2011 roku na forum Bitcointalk. Jej celem jest rozwiązanie problemów charakterystycznych dla PoW, takich jak duże zużycie energii.

PoS jest rodzajem algorytmu konsensusu oraz metodą potwierdzenia transakcji w blockchainie. Opiera się na nim wiele kryptowalut. Według danych z 2015 roku, jedna transakcja BTC wymaga tyle energii elektrycznej, ile potrzeba do zasilenia 1,57 amerykańskich gospodarstw domowych dziennie.

Od tamtej pory ta liczba wzrosła. Bitcoin zużywa obecnie około 119.87 terawatogodzin rocznie – więcej niż kraje takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Holandia. Tak duże zużycie energii oznacza wysokie rachunki za prąd. Aby je opłacić, górnicy (ang. miners) sprzedają swoje monety za tradycyjne pieniądze. To prowadzi do spadku ceny kryptowaluty.

Proof of Stake stara się rozwiązać ten problem. Przypisuje moc wydobywczą do proporcji monet posiadanych przez użytkownika. Oznacza to, że górnik może wydobyć procent transakcji, który odzwierciedla jego udział własnościowy. Jeśli posiada np. 3% dostępnych monet, teoretycznie wydobędzie tylko 3% bloków.

W kryptowalutach opartych na PoS kolejne bloki tworzy się na podstawie różnych losowo wybranych kombinacji, np. liczba monet przechowywanych pod danym adresem i ich wiek. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Proof of Stake? Przeczytaj poniższy artykuł.

Kryptowaluty: Najlepsze oferty 2022

 1. Exmo – załóż konto na najlepszej platformie.
 2. eToro – zainwestuj w popularne kryptowaluty!
 3. Alvexo – korzystaj z szerokiej oferty narzędzi handlowych.
 4. Capital.com – skorzystaj z błyskawicznej realizacji zleceń.
 5. Libertex – kupuj instrumenty finansowe oraz kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najlepsze giełdy kryptowalut 2022

Jak działa algorytm Proof of Stake?

blockchain powiązania pomiędzy użytkownikami sieci Celem PoS jest bezpieczna weryfikacja operacji na blockchainie. Weryfikatorzy dostarczają określoną liczbę monet na tzw. staking.

Weryfikują kolejny blok, a następnie otrzymują nagrodę w postaci tokenów. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo sieci.

Dowiedz się więcej o tokenach!

Weryfikatorzy są odpowiedzialni za to samo, co górnicy (ang. miners) w PoW. Zamawiają transakcje i tworzą nowe bloki, aby wszystkie węzły porozumiały się co do stanu sieci.

Aby zapobiec nadużyciom, Proof of Stake wykorzystuje pseudolosowy proces wyboru węzła, który staje się walidatorem następnego bloku. Wybiera nie tylko użytkowników z największą liczbą monet.

Dowód stawki bierze pod uwagę kombinację czynników, które obejmują czystą losowość, liczbę posiadanych tokenów oraz ich wiek. Aby uniknąć faworyzowania najbogatszych węzłów, przy wyborze walidatorów stosuje się dodatkowe metody selekcji:

 • Losowy wybór bloku (randomized block selection) – wyszukiwanie węzłów na podstawie kombinacji najniższej wartości tzw. hashu i najwyższej stawki. W sieci blockchain stawki są jawne, dlatego dość łatwo przewidzieć, który węzeł potwierdzi kolejną transakcję.
 • Wybór na podstawie wieku monety (selection coin age) – bierze pod uwagę czas stakowania. Liczy się go poprzez pomnożenie liczby dni, w których kryptowaluta jest w posiadaniu węzła, przez liczbę monet, które są stakowane. Dzięki temu nie da się zgadnąć, kto zostanie kolejnym walidatorem. Po wykuciu bloku, węzeł jest zamrażany na jakiś czas i nie może potwierdzać transakcji. Mechanizm zapobiega dominacji bogatych węzłów.

Każda kryptowaluta, która wykorzystuje algorytm PoS, używa różnych metod przy wyborze węzła. Ten z kolei zatwierdza transakcje w łańcuchu bloków.

Co się dzieje, gdy węzeł przestaje działać? Na początku sprawdza się, czy nie pośredniczył w dodawaniu fałszywych bloków. Jeśli nie, zarobione przez niego środki zostają uwolnione.

Jak zarobić na Proof of Stake?

proof of work W przypadku dowodu stawki użytkownicy nie potrzebują drogiego sprzętu do kopania krypto. To duża zaleta dla wszystkich osób, które chcą zarabiać na PoS.

W algorytmie Proof of Stake funkcjonuje staking. Polega na tym, że użytkownik kupuje minimalną ilość danej kryptowaluty (tutaj przeczytasz więcej o kryptowalutach) i przechowuje ją w portfelu elektronicznym. Stakowane monety są zablokowane – nie można nimi obracać.

W Dowodzie Stawki kopanie odbywa się na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to:

 • Virtual Private Server (VPS) – wirtualny prywatny serwer, który wynajmiesz od firmy oferującej tego rodzaju usługi;
 • Cloud Mining (kopanie w chmurze) – polega na połączeniu mocy obliczeniowej z innymi użytkownikami;
 • Posiadanie własnego serwera – główną zaletą tego rozwiązania jest pełna kontrola nad portfelem i sprzętem. Z drugiej strony, jego koszt jest dość wysoki.

Dowiedz się więcej o kopaniu kryptowalut.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Zalety i wady Proof of Stake

Technologia blockchain cały czas się rozwija. Koncepcja Proof of Stake rozwiązała wiele problemów, z którymi borykał się starszy od niej protokół Proof of Work.

Nie oznacza to jednak, że nie ma słabych punktów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady PoS.

Zalety:

 • Oszczędność energii – sieć oparta na PoS nie wymaga dużej mocy obliczeniowej. Dzięki temu jest bardziej ekologiczna, tańsza w utrzymaniu i łatwiej dostępna niż PoW.
 • Wyższy poziom decentralizacji – w przeciwieństwie do PoW, nie ma potrzeby zakładania basenów wydobywczych (mining pools). Każdy, kto posiada wymaganą minimalną pulę monet, może zostać walidatorem.
 • Szybkość transakcji – czas oczekiwania na ich zatwierdzenie jest krótszy niż w PoW.
 • Niskie opłaty transakcyjne.
 • Bezpieczeństwo – PoS jest odporny na ataki 51%.

Wady:

 • Ryzyko monopolu – mimo stosowania losowych metod wyboru węzłów, system wciąż faworyzuje najbogatszych. Posiadacze dużej liczby tokenów, których wiek przekracza 30 dni, mają największe szanse na zarobek.
 • Zniechęcenie do handlu kryptowalutami – użytkownikom nie opłaca się sprzedaż kryptowalut. Im więcej tokenów posiadają, tym więcej zarobią na stakingu.
 • Dzielenie (fork) łańcucha – koszt podziału jest niższy niż w PoW, dlatego występuje dość często.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Bezpieczeństwo PoS

zdjęcie ekranu z napisem "security" W przypadku Proof of Stake, ryzyko ataku ze strony górnika (ang. miner) jest niższe niż w PoW.

Model stawek działa jako motywator finansowy dla poszczególnych węzłów. Bardziej opłaca się, aby węzły działały niezawodnie, niż wykonywały podejrzane operacje.

W przypadku wykrycia nieuczciwej transakcji, węzeł traci część zablokowanej stawki i prawo do uczestnictwa w sieci, w przyszłości jako walidator. Dopóki stawka jest wyższa niż nagroda, użytkownik straci więcej tokenów, niż otrzymałby, gdyby próbował oszukać.

Zagrożenie atakami 51% jest dużo wyższe w przypadku PoW niż w PoS.

Na czym polega tego typu atak? Jeśli grupa górników kontroluje ponad 50% systemu wydobywczego danej sieci, zakłóca proces tworzenia nowych bloków. Uniemożliwia innym ukończenie bloków i otrzymanie nagród. Jak dotąd taka sytuacja nie miała miejsca, jednak jest teoretycznie możliwa.

W przypadku PoS, prawdopodobieństwo tego rodzaju ataku jest bardzo niskie.

Aby przeprowadzić atak na sieć blockchain, dana osoba musiałaby uzyskać 51% kryptowaluty (tutaj przeczytasz więcej o technologii blockchain). Taka operacja byłaby nie tylko bardzo kosztowna, ale też spowodowałaby spadek wartości danej krypto. W związku z tym, atak stałby się nieopłacalny.

Gdzie kupić kryptowalutę?

Chcesz kupić cyfrowe monety? Sprawdź naszą listę rekomendowanych brokerów online!

Exmo

Exmo logo

Exmo to największa platforma kryptowalutowa w Europie Wschodniej.

W ofercie brokera znajdziesz 59 kryptowalut, 185 par walutowych i 7 walut fiducjarnych (USD, EUR, GBP, RUB, PLN, UAH, KZT). Minimalistyczny interfejs pozwala na swobodne użytkowanie przez początkujących jak i zaawansowanych traderów.

Zalety:

 • 2955 BTC wolumenu obrotu w ciągu 24h;
 • 15-100% zniżki na prowizję od transakcji;
 • Stały rabat niezależnie od wolumenu transakcji;
 • Wysokość prowizji zależy od aktywności handlowej użytkownika;
 • 4 pakiety Exmo Premium.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

eToro Logotyp eToro (zielony)

eToro jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych brokerów inwestycyjnych w Europie. Oferuje szeroki wybór instrumentów finansowych, m.in. papiery wartościowe, kryptowaluty i kontrakty CFD. W eToro skorzystasz z portfela kryptowalut, w którym przechowasz swoje tokeny.

Zalety:

 • Kupno, sprzedaż i wymiana tokenów bezpośrednio w portfelu;
 • Nowoczesna i łatwa w obsłudze platforma transakcyjna;
 • Funkcje: social i copy trading;
 • Brak prowizji za wpłaty i wypłaty.

Przeczytaj naszą recenzję eToro!

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

Alvexo Alvexo-logo

Alvexo zalicza się do wiodących brokerów CFD. W jego ofercie znajdziesz ponad 450 instrumentów finansowych z różnych rynków (nie tylko kryptowaluty, ale również akcje, surowce czy waluty fiat). Handel jest wolny od prowizji.

Zalety:

 • Handel bez prowizji i niskie spready;
 • 2 platformy transakcyjne w ofercie;
 • Sygnały handlowe do copy tradingu;
 • Duży wybór aktywów.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
76.22% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Capital.com Capital.com logotyp

Broker Capital.com świadczy usługi inwestycyjne na terenie całej Unii Europejskiej. Jest regulowany przez CySEC. Na platformie znajdziesz szeroki wybór instrumentów finansowych oraz aktualne dane ze światowych rynków.

Zalety:

 • Łatwa obsługa platformy transakcyjnej;
 • Szeroki wybór metod płatności;
 • Ochrona przed ujemnym bilansem;
 • Darmowy dostęp do danych ze światowych rynków.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Libertex Libertex logotyp

Libertex jest doświadczonym brokerem internetowym. Działa na rynku od 1997 roku. Dzięki świadczeniu wysokiej jakości usług jest jednym najbardziej cenionych pośredników w Europie.

Platforma Libertex oferuje ponad 200 aktywów, w tym kryptowaluty, indeksy i kontrakty CFD. W Libertex zainwestujesz także w surowce naturalne i energetyczne.

Zalety:

 • Ponad 200 aktywów w ofercie;
 • Niskie spready i prowizje;
 • Dwie platformy transakcyjne do wyboru: autorska oraz MetaTrader4;
 • Możliwość zautomatyzowania handlu.

Dowiedz się więcej o Libertex!

Podsumowanie

Proof of Stake powstał jako alternatywa dla Proof of Work – oryginalnego algorytmu konsensusu w technologii blockchain, na którym opiera się bitcoin. Służy do potwierdzania transakcji i dodawania nowych bloków do łańcucha.

PoS ma wiele zalet. Zapewnia bezpieczeństwo i szybkość transakcji, przy dużo mniejszym zużyciu energii niż w przypadku PoW. Duża ilość węzłów pozwala na większą decentralizację. Węzeł może stworzyć niemal każdy.

Z PoS korzysta wiele altcoinów, np. ADA. Twórcy Ethereum (ETH) planują przejście na Proof of Stake w niedalekiej przyszłości.

Artykuły

Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków.