Proof of Stake: Co To Jest? Na Czym Polega Kopanie Tą Metodą? Dostępne kryptowaluty

Koncepcja dowodu stawki (Proof of Stake) jest alternatywą dla algorytmu Proof of Work (dowód pracy). Została zaprezentowana w 2011 roku na forum Bitcointalk. Jej celem jest rozwiązanie problemów charakterystycznych dla PoW, takich jak duże zużycie energii.

PoS jest rodzajem algorytmu konsensusu oraz metodą potwierdzenia transakcji w blockchainie. Opiera się na nim wiele kryptowalut. Według danych z 2015 roku, jedna transakcja BTC wymaga tyle energii elektrycznej, ile potrzeba do zasilenia 1,57 amerykańskich gospodarstw domowych dziennie.

Od tamtej pory ta liczba wzrosła. Bitcoin zużywa obecnie około 119.87 terawatogodzin rocznie – więcej niż kraje takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Holandia. Tak duże zużycie energii oznacza wysokie rachunki za prąd. Aby je opłacić, górnicy (ang. miners) sprzedają swoje monety za tradycyjne pieniądze. To prowadzi do spadku ceny kryptowaluty.

Proof of Stake stara się rozwiązać ten problem. Przypisuje moc wydobywczą do proporcji monet posiadanych przez użytkownika. Oznacza to, że górnik może wydobyć procent transakcji, który odzwierciedla jego udział własnościowy. Jeśli posiada np. 3% dostępnych monet, teoretycznie wydobędzie tylko 3% bloków.

W kryptowalutach opartych na PoS kolejne bloki tworzy się na podstawie różnych losowo wybranych kombinacji, np. liczba monet przechowywanych pod danym adresem i ich wiek. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Proof of Stake? Przeczytaj poniższy artykuł.

Kryptowaluty: Najlepsze oferty 2024

 1. Binance – największa giełda kryptowalut.
 2. Libertex – kupuj instrumenty finansowe oraz kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najlepsze giełdy kryptowalut 2024

Jak działa algorytm Proof of Stake?

blockchain powiązania pomiędzy użytkownikami sieci Celem PoS jest bezpieczna weryfikacja operacji na blockchainie. Weryfikatorzy dostarczają określoną liczbę monet na tzw. staking.

Weryfikują kolejny blok, a następnie otrzymują nagrodę w postaci tokenów. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo sieci.

Dowiedz się więcej o tokenach!

Weryfikatorzy są odpowiedzialni za to samo, co górnicy (ang. miners) w PoW. Zamawiają transakcje i tworzą nowe bloki, aby wszystkie węzły porozumiały się co do stanu sieci.

Aby zapobiec nadużyciom, Proof of Stake wykorzystuje pseudolosowy proces wyboru węzła, który staje się walidatorem następnego bloku. Wybiera nie tylko użytkowników z największą liczbą monet.

Dowód stawki bierze pod uwagę kombinację czynników, które obejmują czystą losowość, liczbę posiadanych tokenów oraz ich wiek. Aby uniknąć faworyzowania najbogatszych węzłów, przy wyborze walidatorów stosuje się dodatkowe metody selekcji:

 • Losowy wybór bloku (randomized block selection) – wyszukiwanie węzłów na podstawie kombinacji najniższej wartości tzw. hashu i najwyższej stawki. W sieci blockchain stawki są jawne, dlatego dość łatwo przewidzieć, który węzeł potwierdzi kolejną transakcję.
 • Wybór na podstawie wieku monety (selection coin age) – bierze pod uwagę czas stakowania. Liczy się go poprzez pomnożenie liczby dni, w których kryptowaluta jest w posiadaniu węzła, przez liczbę monet, które są stakowane. Dzięki temu nie da się zgadnąć, kto zostanie kolejnym walidatorem. Po wykuciu bloku, węzeł jest zamrażany na jakiś czas i nie może potwierdzać transakcji. Mechanizm zapobiega dominacji bogatych węzłów.

Każda kryptowaluta, która wykorzystuje algorytm PoS, używa różnych metod przy wyborze węzła. Ten z kolei zatwierdza transakcje w łańcuchu bloków.

Co się dzieje, gdy węzeł przestaje działać? Na początku sprawdza się, czy nie pośredniczył w dodawaniu fałszywych bloków. Jeśli nie, zarobione przez niego środki zostają uwolnione.

Jak zarobić na Proof of Stake?

proof of work W przypadku dowodu stawki użytkownicy nie potrzebują drogiego sprzętu do kopania krypto. To duża zaleta dla wszystkich osób, które chcą zarabiać na PoS.

W algorytmie Proof of Stake funkcjonuje staking. Polega na tym, że użytkownik kupuje minimalną ilość danej kryptowaluty (tutaj przeczytasz więcej o kryptowalutach) i przechowuje ją w portfelu elektronicznym. Stakowane monety są zablokowane – nie można nimi obracać.

W Dowodzie Stawki kopanie odbywa się na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to:

 • Virtual Private Server (VPS) – wirtualny prywatny serwer, który wynajmiesz od firmy oferującej tego rodzaju usługi;
 • Cloud Mining (kopanie w chmurze) – polega na połączeniu mocy obliczeniowej z innymi użytkownikami;
 • Posiadanie własnego serwera – główną zaletą tego rozwiązania jest pełna kontrola nad portfelem i sprzętem. Z drugiej strony, jego koszt jest dość wysoki.

Dowiedz się więcej o kopaniu kryptowalut.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Zalety i wady Proof of Stake

Technologia blockchain cały czas się rozwija. Koncepcja Proof of Stake rozwiązała wiele problemów, z którymi borykał się starszy od niej protokół Proof of Work.

Nie oznacza to jednak, że nie ma słabych punktów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady PoS.

Zalety:

 • Oszczędność energii – sieć oparta na PoS nie wymaga dużej mocy obliczeniowej. Dzięki temu jest bardziej ekologiczna, tańsza w utrzymaniu i łatwiej dostępna niż PoW.
 • Wyższy poziom decentralizacji – w przeciwieństwie do PoW, nie ma potrzeby zakładania basenów wydobywczych (mining pools). Każdy, kto posiada wymaganą minimalną pulę monet, może zostać walidatorem.
 • Szybkość transakcji – czas oczekiwania na ich zatwierdzenie jest krótszy niż w PoW.
 • Niskie opłaty transakcyjne.
 • Bezpieczeństwo – PoS jest odporny na ataki 51%.

Wady:

 • Ryzyko monopolu – mimo stosowania losowych metod wyboru węzłów, system wciąż faworyzuje najbogatszych. Posiadacze dużej liczby tokenów, których wiek przekracza 30 dni, mają największe szanse na zarobek.
 • Zniechęcenie do handlu kryptowalutami – użytkownikom nie opłaca się sprzedaż kryptowalut. Im więcej tokenów posiadają, tym więcej zarobią na stakingu.
 • Dzielenie (fork) łańcucha – koszt podziału jest niższy niż w PoW, dlatego występuje dość często.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Bezpieczeństwo PoS

zdjęcie ekranu z napisem "security" W przypadku Proof of Stake, ryzyko ataku ze strony górnika (ang. miner) jest niższe niż w PoW.

Model stawek działa jako motywator finansowy dla poszczególnych węzłów. Bardziej opłaca się, aby węzły działały niezawodnie, niż wykonywały podejrzane operacje.

W przypadku wykrycia nieuczciwej transakcji, węzeł traci część zablokowanej stawki i prawo do uczestnictwa w sieci, w przyszłości jako walidator. Dopóki stawka jest wyższa niż nagroda, użytkownik straci więcej tokenów, niż otrzymałby, gdyby próbował oszukać.

Zagrożenie atakami 51% jest dużo wyższe w przypadku PoW niż w PoS.

Na czym polega tego typu atak? Jeśli grupa górników kontroluje ponad 50% systemu wydobywczego danej sieci, zakłóca proces tworzenia nowych bloków. Uniemożliwia innym ukończenie bloków i otrzymanie nagród. Jak dotąd taka sytuacja nie miała miejsca, jednak jest teoretycznie możliwa.

W przypadku PoS, prawdopodobieństwo tego rodzaju ataku jest bardzo niskie.

Aby przeprowadzić atak na sieć blockchain, dana osoba musiałaby uzyskać 51% kryptowaluty (tutaj przeczytasz więcej o technologii blockchain). Taka operacja byłaby nie tylko bardzo kosztowna, ale też spowodowałaby spadek wartości danej krypto. W związku z tym, atak stałby się nieopłacalny.

Gdzie kupić kryptowalutę?

Chcesz kupić cyfrowe monety? Sprawdź naszą listę rekomendowanych brokerów online!

Binance

binance coin logo

Binance jest największą giełdą kryptowalut na świecie. Wyróżnia się nie tylko ogromnym wolumenem transakcji, ale również obszerną ofertą ponad 500 kryptowalut. Co więcej, na platformie możliwy jest handel spot, margin, futures, a nawet opcjami.

Wszystko to na przystępnych warunkach, bowiem prowizja od transakcji wynosi zaledwie 0,1%.

Zalety:

 • Ponad 500 kryptowalut do kupna i handlu;
 • Niska prowizja od transakcji (0,1%);
 • Multum dodatkowych funkcji i usług;
 • Liczne zabezpieczenia chroniące klientów.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
76.22% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Libertex Libertex logotyp

Libertex jest doświadczonym brokerem internetowym. Działa na rynku od 1997 roku. Dzięki świadczeniu wysokiej jakości usług jest jednym najbardziej cenionych pośredników w Europie.

Platforma Libertex oferuje ponad 200 aktywów, w tym kryptowaluty, indeksy i kontrakty CFD. W Libertex zainwestujesz także w surowce naturalne i energetyczne.

Zalety:

 • Ponad 200 aktywów w ofercie;
 • Niskie spready i prowizje;
 • Dwie platformy transakcyjne do wyboru: autorska oraz MetaTrader4;
 • Możliwość zautomatyzowania handlu.

Dowiedz się więcej o Libertex!

Podsumowanie

Proof of Stake powstał jako alternatywa dla Proof of Work – oryginalnego algorytmu konsensusu w technologii blockchain, na którym opiera się bitcoin. Służy do potwierdzania transakcji i dodawania nowych bloków do łańcucha.

PoS ma wiele zalet. Zapewnia bezpieczeństwo i szybkość transakcji, przy dużo mniejszym zużyciu energii niż w przypadku PoW. Duża ilość węzłów pozwala na większą decentralizację. Węzeł może stworzyć niemal każdy.

Z PoS korzysta wiele altcoinów, np. ADA. Twórcy Ethereum (ETH) planują przejście na Proof of Stake w niedalekiej przyszłości.

Artykuły

Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków.