Polkadot staking umożliwia pasywne zarabianie na tokenach DOT. To forma pomnażania kapitału, która jest mniej ryzykowna od handlu kryptowalutami, zarabiania na kontraktach CFD czy inwestowania w MFT.
Jeżeli nie chcesz stracić okazji do zarobienia DOT, przeczytaj artykuł do końca.
Nie masz jeszcze doświadczeń ze stakingiem i nie wiesz, jak się do niego zabrać? Zastanawiasz się, czym różni się staking polkadot od stakowania innych kryptowalut?
Zamierzasz kupić swoje pierwsze monety w życiu i zastanawiasz się, jak czerpać z nich zyski? Jeżeli przynajmniej jedna odpowiedź była twierdząca, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Staking polkadot: najpopularniejsze oferty 2024
Binance – największa giełda kryptowalut dla wszystkich inwestorów.
Aqru.io – sprawdzona platforma do stakingu dla początkujących użytkowników.
Crypto.com – stakuj polkadot na popularnej giełdzie kryptowalut.
Coinbase – zarabiaj na stakowaniu 5% w skali roku.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Staking polkadot: najlepsze giełdy 2024
Jaką platformę wybrać do stakowania DOT?
Stakowanie za pośrednictwem wyspecjalizowanej platformy lub giełdy krypto jest bardzo proste nawet dla początkujących inwestorów. W wielu przypadkach nie wymaga żadnych działań – wystarczy, że posiadasz na rachunku odpowiednią sumę kryptowalut.
Poznaj ofertę czterech platform, które rekomendujemy wszystkim inwestorom zainteresowanym stakingiem.
Binance
Binance działa na rynku od 2017 roku. Jest największą giełdą kryptowalutową na świecie.
Prowizja wynosi tylko 0,10% za transakcję. Co więcej, Binance oferuje obniżone stawki dla większych wolumenów handlu oraz 25% zniżki za płatności w BNB.
W ofercie giełdy znajdziesz ponad 600 kryptowalut. Katalog jest regularnie aktualizowany o nowe monety.
Konto zasilisz w łatwy sposób za pomocą pieniędzy fiducjarnych. W zależności od waluty, masz do wyboru przelew bankowy i kartę debetową/kredytową. Dostępne są także transakcje kryptowalutowe.
Po dokonaniu wpłaty możesz wybrać między klasyczną a zaawansowaną platformą Binance.
Klasyczna wersja jest odpowiednia dla początkujących. Zaawansowana natomiast oferuje rozbudowane funkcje handlowe, niestandardowe wykresy, wskaźniki techniczne i narzędzia analityczne.
Ponadto Binance oferuje szeroką gamę pochodnych instrumentów kryptowalutowych oraz możliwość handlu z wykorzystaniem dźwigni.
Platforma stosuje zaawansowane narzędzia bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Posiada również fundusz na wypadek włamania do systemu.
Plusy:
- niskie prowizje;
- możliwość zarabiania na stakingu;
- duży wybór kryptowalut.
Minusy:
- prowizja 2% za transakcje kartą debetową/kredytową.
Aqru
Staking z Aqru.io jest prosty nawet dla początkujących inwestorów. Platforma nagradza stablecoinami nowych użytkowników. Za rejestrację otrzymasz 10 USDT (Tether).
Nagrodą za założenie depozytu (min. 100 USD) i utrzymanie go przez 30 dni jest 75 USDT. Za skuteczne polecenie platformy otrzymasz kolejne 75 USDT.
Aqru.io ma czytelną strukturę, a treści są zrozumiałe nawet dla osób, które o krypto wiedzą bardzo mało. Stałe oprocentowanie w skali roku wynosi: 12% dla stablecoinów, 7% dla ethereum i 7% dla bitcoina.
Obecnie w ofercie Aqru.io znajduje się tylko 5 kryptowalut do stakowania: BTC, ETH, USDT, USDC i DAI. W przyszłości zapewne pojawi się wśród nich również DOT.
Jedyną opłatą, którą pobiera platforma, jest 20 USD za wypłaty kryptowalut. Waluty fiat wypłacasz bez prowizji. Akceptowane są płatności kartą, przelewem bankowym lub kryptowalutami z portfela do portfela.
Aqru.io należy do Accru Finance Ltd. z siedzibą w Bułgarii. To podmiot zależny spółki z o.o. zarejestrowanej w Anglii i Walii.
Plusy:
- klarowny interfejs;
- wysoki zwrot ze stakowania, nawet do 12%;
- firma zarejestrowana w Europie.
Minusy:
- 20 USD za każdą wypłatę kryptowalut, bez względu na kwotę;
- tylko 5 kryptowalut do stakowania.
Crypto.com
Crypto.com to jedyna platforma w zestawieniu, która wspiera staking DOT oraz kilkudziesięciu innych monet. Oprocentowanie jest zależne od wybranego coina, liczby monet oraz metody stakowania.
Dysponujesz znacznymi zasobami i jesteś skłonny zamrozić je na 180 dni? Wybierz Staking CRO. Jeżeli zdecydujesz się postawić 10 tys. CRO (Crypto.com Coin), otrzymasz wszystkie dostępne rabaty i gwarantowane 10% APR od wartości stakowanych monet.
Zwolennicy elastyczniejszych form inwestowania chętniej wybierają Soft Staking. W tym modelu nagrody są obliczane na podstawie dziennego salda Twojego portfela.
Nie musisz podejmować żadnych dodatkowych zobowiązań. Ponadto użytkownicy posiadający status VIP otrzymują nagrody Soft Staking Rewards, w tym zwiększone APR lub nieograniczone saldo stakingu.
Platforma Crypto.com początkowo miała ułatwiać płatności kryptowalutami. Obecnie jest jedną z popularnych giełd krypto. Nowym klientom oferuje 3 miesiące bezpłatnego użytkowania konta.
Potem wysokość prowizji mieści się w granicach 0,1-0,4% wartości transakcji. Giełda posiada własną aplikację mobilną na systemy Android i iOS.
Plusy:
- kilkadziesiąt kryptowalut do stakowania,
- wysokie zyski ze stakingu,
- promocje dla nowych użytkowników.
Minusy:
- długi okres zamrożenia aktywów przy stakowaniu.
Coinbase
Coinbase umożliwia stakowanie algorand (ALGO), kosmos (ATOM), ethereum (ETH 2.0), tezos (XTZ) i cardano (ADA). Aby rozpocząć staking, wystarczy mieć na koncie minimalną ilość odpowiednich monet.
Progi wejścia są bardzo niskie, dostępne dla każdego inwestora. Niezbędne krypto kupisz na Coinbase lub przeniesiesz z zewnętrznego portfela. Maksymalny zysk ze stakowania sięga 5% w skali roku.
Coinbase automatycznie zapisuje uprawnionych użytkowników do programu stakowania. Ręcznego zgłoszenia powinieneś dokonać, jeżeli podczas rejestracji nie posiadasz odpowiedniej ilości monet na koncie.
Pulą stakowanych kryptowalut dysponujesz bez ograniczeń: wypłacasz, wymieniasz, sprzedajesz. Jedynie w przypadku dużych transferów platforma zastrzega sobie prawo do uwolnieniu środków z opóźnieniem.
Giełda Coinbase powstała w 2012 r. Cieszy się dużym uznaniem i zaufaniem zawodowych traderów. Obecnie korzysta z niej ponad 20 mln inwestorów. Platforma oferuje portfel kryptowalutowy z własnym hostingiem.
Otrzymasz też szybką pożyczkę i skorzystasz z karty debetowej Visa. Coinbase jest znana z wysokiego poziomu ochrony przed atakami hakerskimi. Ponadto ubezpiecza wszystkie salda gotówkowe do kwoty 250 tys. USD.
Poznaj opinie o Coinbase!
Plusy:
- Zysk ze stakowania do 5% w skali roku;
- Automatyczne stakowanie, bez żadnych działań ze strony inwestora;
- Ułatwienia w płatnościach kryptowalutami.
Minusy:
- niewielka liczba kryptowalut do stakowania.
Czy każdą kryptowalutę można stakować?
Stakowanie, znane też jako staking (ang. also known as staking), dotyczy kryptowalut, które opierają się na konsensusie Proof-of-Stake (PoS). Jedną z nich jest DOT.
Z punktu widzenia inwestora proces polega na „zamrożeniu” pewnej liczby tokenów na określony czas, w zamian za co przyznawane są nagrody za stakowanie (ang. staking rewards).
Celem stakingu jest walidacja (potwierdzenie poprawności) transakcji i stworzenie nowego bloku łańcucha. Proces zapewnia właściwe funkcjonowanie i bezpieczeństwo sieci blockchain. Walidatorzy otrzymują nagrody w postaci nowych tokenów.
Stakowanie nie jest możliwe w odniesieniu do kryptowalut, które wykorzystują mechanizm konsensusu Proof-of-Work (PoW). Na przykład nie można stakować bitcoina, który należy do monet powstających w procesie wydobywania (więcej o kopaniu kryptowalut przeczytasz tu).
Tworzenie nowego bloku odbywa się w drodze rywalizacji pomiędzy górnikami. Wygrywa ten, który najszybciej rozwiąże zagadkę kryptograficzną i stworzy nowy blok danych. Nagrodą dla zwycięzcy są monety.
Obecnie za dodanie bloku w sieci Bitcoin górnik otrzymuje 6,25 BTC.
Więcej o stakowaniu kryptowalut przeczytasz tu.
Na czym polega staking polkadot?
Proces stakowania w sieci Polkadot przebiega podobnie jak w przypadku innych kryptowalut. Istotna różnica polega na podkreśleniu znaczenia nominatorów.
Staking DOT przebiega w następujący sposób:
- wybór roli – wybór roli walidatora lub nominatora ma kluczowe znaczenie: obie funkcje różnią się zakresem zadań i odpowiedzialności, a w konsekwencji także wysokością zysków;
- nominowanie walidatorów – staking w sieci Polkadot wymaga dużej interaktywności od wszystkich uczestników: decydując się na rolę walidatora, musisz przejść proces aplikacyjny, pozyskać zaufanie inwestorów i poczekać na decyzję sieci o wyborze Twojej kandydatury – z kolei rola nominatora obliguje do podejmowania przemyślanych decyzji, które pozwolą Ci generować zyski;
- dystrybucja nagród – klucz podziału nagród ze stakowania DOT nie należy do prostych: na wysokość Twojej nagrody wpływa m.in. ilość delegowanych tokenów, ale także walidator – jego prowizja, wysokość wkładu do stakowanej puli tokenów, liczba pozyskanych nominatorów;
- wypłata nagród – finałem stakowania jest wypłata nagród: wymienisz je na waluty fiducjarne, zachowasz w portfelu lub wybierzesz opcję automatycznego dołączenia do puli stakowanych tokenów DOT.
Chcesz podnieść swoje szanse na zdobycie nagrody? Skorzystaj ze stakowania w poolu!
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Na czym polega stakowanie DOT w poolu?
Czym jest staking pool? To nic innego jak staking grupowy.
Inwestorzy łączą zasoby, aby stworzyć jak największą pulę stakowanych tokenów.
W ten sposób zwiększają szansę na to, że jeden z nich zostanie wylosowany do roli walidatora i zdobędzie nagrodę. Oczywiście każdy zwycięzca dzieli się zyskiem z pozostałym członkami poola.
Staking grupowy ma dużą skuteczność. Jednak pamiętaj, że im większa jest liczba wszystkich członków poola (ang. the number of all members of the pool), tym mniejsza będzie Twoja nagroda.
Zyski są mniejsze niż przy samodzielnym stakowaniu, lecz mniejsze są też wymagania. Nie musisz zgłębiać tajników sieci Polkadot ani troszczyć się o zgromadzenie wymaganej liczby tokenów. Powierzasz swoje zasoby i czekasz na zyski.
Kiedy warto samodzielnie stakować DOT?
Stakowanie w poolu i korzystanie z oferty giełd to dobre sposoby dla początkujących inwestorów. Zapewniają poczucie bezpieczeństwa finansowego i pozwalają poznać mechanizmy rządzące siecią Polkadot.
Jednak przestają być atrakcyjne, gdy Twoim celem staje się maksymalizacja zysków.
Masz już za sobą pierwsze doświadczenia ze stakingiem? Stronę support.polkadot.network znasz niemal na pamięć? Spróbuj samodzielnego stakingu – sprawdź zdobytą wiedzę w praktyce.
Do wyboru masz dwie role: walidatora i nominatora. Obie wymagają aktywności i zaangażowania.
Techniczna różnica stakowania polkadot (DOT) wynika z mechanizmu konsensusu, czyli NPoS (Nominated Proof-of-Stake). Sieć (ang. The Network) kładzie silny akcent na rolę nominatora.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Jakie warunki powinien spełnić nominator?
Kandydat na nominatora powinien mieć w portfelu minimum 10 DOT. Taka jest teoria. Jak to wygląda w praktyce?
Niestety, minimalna ilość DOT (ang. amount of DOT) potrzebna do zdobycia nagród zmienia się dynamicznie.
Aktualnie (18 kwietnia 2022 r.), aby zostać nominatorem w sieci Polkadot (ang. a nominator on the Polkadot network), musisz mieć w portfelu minimum 160 DOT.
Nawet taka kwota nie daje gwarancji, że pozostaniesz w gronie nominatorów. Dlaczego? Ponieważ maksymalna liczba nominatorów (ang. the number of nominators) została arbitralnie ograniczona do 22,5 tys.
Jeżeli chętnych jest więcej, decyduje wyłącznie zasobność portfela.
Nominowanie w sieci Polkadot nie polega na tym, że wybierasz walidatora i czekasz biernie na nagrody. Na bieżąco monitorujesz zachowania walidatorów i sprawdzasz, czy np. nadmiernie nie wzrosła liczba nominacji, co skutkuje utratą prawa do nagród.
Jak zostać walidatorem?
Drugą opcją jest stakowanie z pozycji walidatora. Technologia blockchain nie jest dla Ciebie zagadką? Szukasz nowych wyzwań? Zgłoś się jako kandydat na walidatora (ang. a validator candidate).
Jeżeli zyskasz poparcie nominatorów i zbierzesz odpowiednią pulę tokenów do stakowania, dołączysz do grupy około 300 aktywnych walidatorów sieci Polkadot.
Jeżeli chcesz sprawdzić listę wszystkich walidatorów (ang. if you would like to check the list of all validators), podejrzysz ją bez problemu z poziomu portfela.
Pamiętaj, że rola walidatora wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jeżeli chcesz samodzielnie obsługiwać węzeł, musisz posiadać odpowiednią infrastrukturę serwerową. Wymagania sprzętowe nie są wyśrubowane.
Natomiast dużym wyzwaniem jest trwanie w gotowości do działania i utrzymywanie łączności z siecią w trybie 24/7.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Staking polkadot krok po kroku
Dysponujesz komputerem z dostępem do internetu i masz około 3 tys. USD na koncie? Spróbuj samodzielnego stakowania DOT.
Poniżej lista czynności, które musisz wykonać. Oto sześć kroków od zakupu polkadot do odbioru nagrody za stakowanie:
- Sprawdź aktualne warunki stakingu – dowiedz się, ile DOT musisz posiadać, aby wejść do grupy nominatorów;
- Kup polkadot – dobrym miejscem są giełdy krypto, np. Libertex, Coinbase lub Crypto.com;
- Załóż portfel – sieć Polkadot poleca m.in. Parity Signer (aplikacja na systemy Android i iOS), Polkadot-js Desktop (na komputer z platformą Windows, Mac lub Linux), Polkadot-js Extension (wtyczka do Google Chrome) oraz Ledger Live, czyli aplikacja na portfele sprzętowe Ledger;
- Załóż konta Stash i Controller – na konto Skarbiec (ang. Stash account) przelej DOT: pamiętaj, aby pozostawić na obu kontach po kilka tokenów na opłaty i obsługę stakowania: nagrody nie zostaną przesłane na konto, na którym nie ma min. 1 DOT – jeżeli do tego dopuścisz, konto zostanie zamknięte, a aktywa ulegną spaleniu;
- Wybierz zaufanych walidatorów – po zainstalowaniu portfela nastąpi automatyczne przekierowanie do sieci Polkadot, gdzie wybierzesz walidatorów (na co zwrócić uwagę, piszemy w dalszej części artykułu);
- Wybór walidatora i delegowanie DOT – wybierz ilość DOT (ang. choose the amount of DOT) i deleguj je do walidatora – na tym Twoja rola się nie kończy: w przypadku polkadot nie biernie oczekiwanie na nagrody za staking nie jest dobrą strategią (szczegóły w dalszej części artykułu).
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Czy stakowanie polkadot jest ryzykowne?
Ryzyko podczas stakingu wynika z faktu zamrożenia pewnej liczby tokenów.
Decydując się na samodzielne stakowanie, nie jesteś w stanie reagować na zmiany cen kryptowaluty.
Jeżeli dojdzie do radykalnej korekty kursu, nie sprzedasz zamrożonych DOT (aktualny kurs polkadot sprawdzisz tu).
Co prawda masz prawo w każdej chwili zrezygnować z nominacji i stakowania, jednak powinieneś poczekać 28 dni na odblokowanie aktywów (ang. you will need to wait 28 days to unlock your assets).
Nie ma żadnego mechanizmu, który chroniłby przed dotkliwymi stratami (wynikają ze zmian kursu DOT). W wielu przypadkach nie zrekompensują ich nawet ewentualne nagrody za stakowanie.
Wynika to stąd, że na stakingu zarabiasz maksymalnie kilkanaście procent w skali roku, natomiast korekta kursu często wynosi kilkadziesiąt procent w ciągu miesiąca (tutaj przeczytasz jak zarabiać na kryptowalutach).
Wystarczy przypomnieć, że wartość polkadot od początku listopada do połowy grudnia 2021 r. spadła o 50%. Gdy w czasie stakowania kurs wzrośnie, skorzystasz na tym, że masz w portfelu znaczną liczbę DOT.
Sprawdź aktualną cenę DOT:
Please enter and activate your license key for Cryptocurrency Widgets PRO plugin for unrestricted and full access of all premium features.- Polkadot
(DOT) - Price $7.45
- Market Cap
$11.33 B
Niezależnie od tego, czy pełnisz funkcję walidatora czy nominatora, musisz liczyć się z ryzykiem slashingu (ang. a risk of slashing).
Dojdzie do cięcia, jeżeli walidator złamie zasady obowiązujące w sieci, np. przejdzie w tryb offline, zaatakuje sieć lub uruchomi zmodyfikowane oprogramowanie (ang. Slashing will happen if a validator misbehaves in the network, e.g. goes offline, attacks the network, or runs modified software).
Nawet wtedy, gdy przyczyną rozłączenia z siecią była przerwa w dostępie do internetu lub brak zasilania, slashing jest nieunikniony. Oczywiście najwyższymi karami zagrożony jest atak na blockchain.
Błąd lub bezprawne działanie walidatora kończą się stratami również dla jego nominatorów.
Nie otrzymasz nagrody, a w skrajnych przypadkach stracisz część delegowanych monet. Dlatego ważne jest (ang. it is important), aby starannie wybierać i niezwłocznie zmieniać walidatorów.
Jak zmienić walidatora?
Jest wiele przyczyn zmiany wybranego walidatora lub przeorganizowania zestawu 16 walidatorów, których masz prawo nominować zgodnie z zasadami sieci Polkadot. Typowe powody to nadmierna liczba nominatorów i zbyt wysokie prowizje.
Obserwujesz nowego, dobrze rokującego walidatora i chcesz powierzyć mu swoje tokeny? Zrób to!
Procedura jest bardzo prosta, bo nie wymaga rozwiązywania aktualnej puli tokenów, oczekiwania na ich odmrożenie i ponownego nominowania wszystkich walidatorów.
Polkadot pozwala zmienić pojedyncze nominacje bez dekonstrukcji całej puli. Dostępne są dwa sposoby. Oto opis postępowania dla posiadaczy portfela Polkadot-JS UI (ang. the Polkadot-JS UI).
Zmiana walidatora za pośrednictwem zakładki Account Actions:
Jeżeli wiesz, których walidatorów chcesz usunąć, a których dodać, przejdź do Network, wybierz Staking, a następnie Account Actions.
Znajdź odpowiednie konto, kliknij ikonę trzech kropek i wybierz Set Nominees. Otworzy się okno, w którym zobaczysz listę wszystkich dostępnych walidatorów i listę tych, z których aktualnie korzystasz.
Aby przemieścić wybranego walidatora pomiędzy listami, wybierz jego wiersz w tabeli. Po skompletowaniu nowej listy kliknij przycisk Nominate. Twój nowy wybór zacznie obowiązywać w następnej erze stakingu.
Zmiana walidatora w zakładce Targets.
Ten sposób jest bardzo przydatny w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować z walidatorów, którzy mają zbyt dużą liczbę nominacji. Wejdź do zakładki Targets, przejrzyj statystyki, wybierz walidatorów, a następnie kliknij przycisk Nominate Selected.
Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu (ang. If you want to save some time), skorzystaj z opcji automatycznego wyboru 16 najlepszych walidatorów (ocena według kryterium dochodów). Jednak pamiętaj, że nie jest to jedyne istotne kryterium wyboru walidatorów.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze walidatora?
Zestaw dobrych praktyk związanych z wyborem walidatora znajdziesz na stronie sieci Polkadot. Przedstawiamy wybór najważniejszych zaleceń:
- Wybierz więcej niż jednego walidatora – nominujesz maksymalnie 16 walidatorów: wykorzystaj cały dostępny limit i zwiększasz szansę trafienia na walidatora, którego sieć wybierze do stworzenia nowego bloku danych – dzięki temu zwiększasz swoją szansę na nagrodę;
- Sprawdź, czy walidator ma zweryfikowaną tożsamość – zielona ikonka oznacza walidatorów, których dane (adres na Twitterze, adres e-mail lub strona internetowa) zostały potwierdzone przez sieć Polkadot;
- Nie kieruj się wyłącznie kryterium opłacalności – masz do dyspozycji funkcję automatycznego wyboru najbardziej dochodowych walidatorów, jednak nie lekceważ pozostałych kryteriów oceny, szczególnie tych, które dotyczą bezpieczeństwa stakowania;
- Sprawdź wysokość prowizji walidatora – każdy walidator dostaje podobne nagrody, niezależnie od (ang. regardless of) liczby tokenów w puli, jednak wysokość pobieranych prowizji jest bardzo różna: od 0 do 100% – najlepiej jest wybrać zaufanego walidatora, nawet za cenę wyższej prowizji;
- Sprawdź, ile własnych tokenów postawił walidator – niska inwestycja własna walidatora nie zawsze oznacza, że jego ryzyko jest mniejsze: walidatorzy często nominują siebie samych z innych kont;
- Oceń wartość puli do stakowania – podział nagród jest proporcjonalny do liczby delegowanych tokenów: ta sama liczba stakowanych DOT pozwoli Ci otrzymać różnej wysokości nagrody – wyższe przy małej puli i niższe przy dużej;
- Oceń liczbę nominacji walidatora – tylko 256 nominatorów z najwyższymi wkładami bierze udział w podziale nagród: każda następna nominacja zwiększa ryzyko wypadnięcia poza grupę inwestorów uprawnionych do partycypowania w podziale nagród, dlatego unikaj walidatorów z dużą liczbą osób nominujących – przenieś ich nominacje na mniej popularnych walidatorów (ang. shift their nominations to less popular validators);
- Sprawdź historię walidatora – analizuj historie walidatorów, ich prowizje, nagrody i ewentualny slashing – na tej podstawie ocenisz wiarygodność i podejmujesz decyzje o udzieleniu nominacji.
Ile trwa era w stakowaniu polkadot?
Skład grup walidatorów i nominatorów zmienia się dynamicznie. Określony zestaw jest aktualny w czasie jednej ery, czyli w ciągu 24 godzin. Era dzieli się na 6 epok (inaczej nazywanych sesjami) po 4 godziny każda.
Przed zakończeniem ostatniej epoki wybierani są walidatorzy, którzy będą aktywni w następnej erze stakingu. Po zakończeniu każdej ery przychodzi moment naliczania i rozdzielania nagród.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Czym jest nadmierna subskrypcja?
Nadmierna subskrypcja, czyli zbyt duża liczba nominacji dla jednego walidatora, to jedna z ważnych przyczyn braku dochodów ze stakowania polkadot.
Walidator ma prawo wypłacić nagrody maksymalnie 256 nominatorom w jednej erze. Jeżeli więcej niż 256 nominujących wybierze jednego walidatora, to „nadwyżka” nie otrzyma nagród.
Jak sprawdzić, czy mieścisz się w puli i masz szansę na nagrody? Wejdź do zakładki Network, następnie Staking i Account Actions. Zobaczysz listę swoich aktywnych, nieaktywnych i oczekujących nominacji.
W przypadku, gdy Twój walidator ma nadmiar subskrypcji i nie należysz do grupy uprawnionej do nagród, zobaczysz listę nominacji na czerwono. W takiej sytuacji masz prawo zmienić walidatora.
Zmiana wejdzie w życie dopiero pod koniec następnej ery, czyli operacja potrwa maksimum dwa dni.
Drugi sposób polega na skorzystaniu z zakładki Staking Overview. Sprawdzisz, jaka różnica dzieli Cię od ostatniego z 256 nominatorów z najwyższymi stawkami. Aby ponownie zdobywać nagrody, przejdź do zakładki Targets i zmień walidatorów.
Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów stakingu DOT?
Zanim rozpoczniesz staking polkadot, skorzystaj z kalkulatora potencjalnych zysków. Jest to szczególnie zalecane w sytuacji, gdy zamierzasz obstawić większe ilości DOT.
Wynik kalkulacji skonfrontujesz z wysokością odsetek, którą podaje operator platformy stakingowej. Do kalkulatora wprowadź:
- Dane o swojej roli (nominator lub walidator);
- Wysokość prowizji walidatora lub dostawcy usługi stakowania;
- Liczbę stakowanych tokenów,
- Kursy wymiany walut (jeżeli chcesz, aby kalkulator podał wyniki w określonych monetach lub walutach fiducjarnych).
Wynik pozwoli Ci realnie oszacować zysk. Pamiętaj jednak, że nie jest to wartość gwarantowana, lecz prognozowana.
Skorzystaj ze sprawdzonego kalkulatora Staking Rewards. Obliczysz na nim nie tylko zyski ze stakowania DOT, lecz także innych walut z mechanizmem Proof-of-Stake (PoS).
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Czy staking polkadot jest dla każdego?
Poznając bliżej zasady stakowania DOT, szybko zauważysz (ang. you will see), że są bardziej złożone niż w przypadku innych kryptowalut wykorzystujących mechanizm Proof-of-Stake (PoS).
Wysoki poziom trudności kompensują relatywnie wysokie zyski. Warto stakować polkadot, lecz trzeba się do tej operacji dobrze przygotować – finansowo i merytorycznie.
Kluczową kwestią jest dobór roli, platformy (np. Aqru) i metody stakowania do własnej wiedzy i doświadczenia. Kolejne stopnie wtajemniczenia to korzystanie ze staking pooli, rola nominatora i wreszcie rola walidatora.
Organiczny rozwój kompetencji zmniejsza ryzyko porażki i zapewnia czas na zgromadzenie niezbędnych funduszy.
Masz DOT w portfelu? Sprzedaj je, wymień lub stakuj. Najważniejsze, żeby aktywa pracowały i przynosiły zysk. Jeżeli nie zamierzasz pozbywać się monet DOT, staking jest skutecznym sposobem na ich pomnażanie.
To rozwiązanie, które przypadnie do gustu doświadczonym hodlerom. Skorzystają na nim także nowicjusze. Jedynie traderzy uznają staking za mało atrakcyjną formę zarabiania na kryptowalutach.
FAQ: Najczęściej zadawane pytania
Czy staking polkadot jest ryzykowny?
Bez wątpienia lepiej stakować posiadane DOT niż trzymać je w portfelu i nie podejmować żadnych działań. Wysokość zysków ze stakowania DOT nie jest gwarantowana. Najbardziej przewidywalne efekty daje staking za pośrednictwem takich platform jak Crypto.com. Bardziej ryzykowny jest staking bezpośredni, czyli występowanie w roli nominatora lub walidatora. Szczególnie ta druga funkcja wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i odpowiedzialności za powierzone aktywa.
Ile zarobisz na stakowaniu DOT?
Dochody ze stakowania polkadot mieszczą się w przedziale od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Nie jest to zysk gwarantowany, lecz prognoza. Wysokość zarobku, który trafia do Twojego portfela, jest uzależniona od wielu zmiennych, w tym m.in. prowizji walidatora lub platformy, ilości postawionych tokenów i wahań kursu DOT podczas stakowania.
Czym jest slashing?
Blockchainy, które korzystają z mechanizmu konsensusu Proof-of-Stake, stosują system kar i nagród. Nagrody są zachętą do zachowań zgodnych z zasadami danej sieci. Kary, znane jako slashing, polegają na ścinaniu lub odbieraniu nagród, a niekiedy także części postawionych tokenów. Gdy walidator popełnia błąd lub z premedytacją łamie zasady sieci, jego nominatorzy też są pozbawiani nagród.
Czym jest staking pool?
Nagrody za staking polkadot otrzymują tylko wskazani przez sieć walidatorzy. Najważniejszym kryterium wyboru jest wielkość puli tokenów przeznaczonych do stakowania. Staking pool to inaczej stakowanie zespołowe. Dzięki niemu grupa inwestorów łączy swoje zasoby i w ten sposób zwiększa szansę zdobycia nagród za staking.
Czym różni się tradycyjny staking od soft stakingu?
Tradycyjne stakowanie wymaga zamrożenia określonej puli aktywów, np. na kilka tygodni lub miesięcy. W tym czasie nie masz do nich dostępu. Soft staking najczęściej ma niski próg wejścia i nie wiąże się z blokowaniem środków. Zyski ze stakowania są naliczane od dziennego salda na rachunku.
Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków. Jest również pasjonatką gier kasynowych, dzieli się swoją szeroką wiedzą na temat hazardu w internecie. Ola doskonale rozumie mechanizmy działania kasyn i podpowiada, jak grać bezpiecznie i odpowiedzialnie.