Token: Uwierzytelniający Czy Darmowa Waluta? | Co To Jest? Jak Działa? Opinie

Tokeny mogą spełniać taką samą funkcję jak pieniądze. Zazwyczaj łączą się z konkretnym projektem, firmą lub osobą i są dedykowane jedynie dla ściśle określonego rodzaju usługi.

Na przykład tokenami konkretnej firmy, możesz zapłacić za jej usługi jedynie, za pośrednictwem wskazanej aplikacji i platformy. W ten sposób instytucja zapewnia sobie interakcję użytkownika wyłącznie z własnymi produktami.

Z powodzeniem zastępują tradycyjną gotówkę. Technologia blochchain umożliwia szybkie dokonanie rozliczeń opartych na inteligentnych umowach. W zdigitalizowanym świecie, określenie „tokeny”, odnosi się do jednostek wartości wydanych przez podmiot prywatny np. bank.

Występują w postaci żetonów, kart podarunkowych, bonów, voucherów, a także jako nagroda w grach komputerowych. Tokeny posiadają wiele podobieństw do kryptowalut.

Niedoświadczeni użytkownicy błędnie traktują je na równi z cyfrową walutą. Wynika z tego wiele nieporozumień. Jak odróżnić bitcoin od tokena? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kupuj Tokeny w Pięciu Prostych Krokach

 1. Wybierz najlepszą darmową platformę: Exmo.
 2. Załóż konto.
 3. Dokonaj pierwszej wpłaty.
 4. Znajdź wybrane tokeny na liście aktywów.
 5. Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Najlepsze Giełdy do Handlu Tokenami 2021

Polecany Broker
Etoro
Załóż Konto

Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 75% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.

Polecany Broker
Libertex
Załóż Konto

Kontrakty CFD zaliczają się do grupy instrumentów finansowych wysokiego ryzyka. 75% inwestorów traci na nich pieniądze.

Polecany Broker
Capital.com
Załóż Konto

Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzyz powodu dostępu do dźwigni finansowej. 72,6% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.

Ocena
5.0
4.9
4.7
Ocena w Aplikacji Mobilnej
9/10
8/10
9/10
Min. Transakcja
25€1€1€
Lewar
1:301:301:200
Handel z Dźwignią
Ilość Akcji
2.000+200+2425
Ilość ETFów
250+10+250+
Koszt Transakcji
€0€0€0
Miesięczny Koszt
€0€0€0
Fundusze ETF
0%0,01% - 0,5%0,01-2%
Fundusze
z 0,09%0,1% - 0,5%0,01-2%
CFD
z 0,09%0,01% - 8%0,01-2%
Plan Oszczędności
Copytrader, Stop-lossStop-lossN/A
Krypto
z 0,45%0,4% - 8%0,01-2%
Obligacje
z 0,09%0,1% - 0,5%0,01-2%
Opłaty za Handel
Spread0€Spread
Koszt wypłaty środków
5 USD0€0€
Opłaty za Brak Aktywności
10€ miesięcznie po 3 miesiącach10€0€
Depozyt
Opłaty za przewalutowanie0€0€
Nocna Pozycja CFD
Zmienne opłaty0€0€
Credit Card
Giropay
Neteller
Paypal
Sepa Transfer
Skrill
Sofort

Czym różnią się tokeny od kryptowalut?

Czym różnią się tokeny od kryptowalut

Tokeny mają szerszy zakres zastosowania niż kryptowaluty. Powstają w konkretnym celu, jako środek płatniczy za precyzyjnie określony rodzaj usług.

W wielu branżach tokenizacja coraz częściej stanowi alternatywę dla tradycyjnych strategii inwestycyjnych. Z powodzeniem używają ich deweloperzy w obszarze rynku nieruchomości.

Płatności dokonywane za pomocą tokenów najczęściej bazują na protokole blockchain. Nie posiadają własnych łańcuchów, dlatego podczas transakcji korzystają z systemów wybranych kryptowalut.

Naturalną konsekwencją takiego rozwiązania jest różnorodna oferta tokenów istniejących na rynku, w porównaniu do dostępnych w sieci cyfrowych walut.

W produkcji tokenów największy udział ma sieć blockchain ethereum. Najpopularniejszym tokenem z tego źródła jest token ERC20. Zbiór takich samych tokenów tworzy tzw. ekosystem macierzystej waluty cyfrowej.

Pozostałe rodzaje kryptowalut (m.in. bitcoin, najbardziej znana wirtualna moneta) zdecydowanie rzadziej udostępniają w tym celu swoje łańcuchy.

Tutaj przeczytasz jak zacząć handlować bitcoin.

Monety cyfrowe i tokeny należą do kategorii aktywów cyfrowych. Powstają przy wykorzystaniu kryptografii, czyli na podstawie zaszyfrowanych danych i informacji.

Stworzone w ten sposób narzędzia są unikalne, dlatego ryzyko ich podrobienia jest znikome. Wspomniane aktywa możesz przechowywać w jednym elektronicznym portfelu.

Jakie są rodzaje tokenów?

Podstawowy podział wyróżnia dwie kategorie:

 • tokeny zamienne,
 • tokeny niewymienialne.

Ze względu na różnorodność pełnionych funkcji, spośród tokenów zamiennych wyróżniamy:

Tokeny użytkowe (utility tokens)

Zapewniają dostęp do funkcjonalności systemów informatycznych, aplikacji oraz usług w sieci. Są zastępczym środkiem zapłaty za określoną usługę. Łączą się z blochchainem kryptowaluty, od której pochodzą.

Tokeny kapitałowe (commondity tokens)

Mają na celu przechowywanie zainwestowanego kapitału klienta. Na ich podstawie możliwe jest oszacowanie wartości majątku właściciela.

Spośród tokenów kapitałowych można wyodrębnić grupę, która obejmuje wszelkie dobra i towary, o ustalonej nadrzędnie wartości np.: ropa naftowa, srebro, gaz.

Jednak najczęściej są instrumentami analogicznymi do akcji i obligacji.

Są traktowane jak papiery wartościowe.

Token bezpieczeństwa (security tokens)

Oddzielną kategorię stanowi token bezpieczeństwa. Jest to mobilne urządzenie, które elektronicznie uwierzytelnia tożsamość osoby poprzez przechowywanie jej danych osobowych.

Właściciel podłącza token zabezpieczający do systemu, aby udzielić dostępu do usługi sieciowej.

Security Token Services (STS) wystawia tokeny zabezpieczające, które uwierzytelniają tożsamość danej osoby.

Usługi umożliwiające jednokrotne logowanie stanowią kolejny obszar, w którym tokeny bezpieczeństwa świetnie się sprawdziły. Dzięki nim użytkownik bez problemu zaloguje się na stronie internetowej zewnętrznego serwisu.

Odłączone urządzenia nie zachowują w pamięci hasła, ani żadnych danych z karty płatniczej. Aby uzyskać połączenie użytkownik jest zobligowany do  ręcznego wprowadzenia informacji z tokena do systemu.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Czy tokeny są bezpieczne?

token krypto Tokenizacja stanowi nową warstwą zabezpieczeń transakcji cyfrowych. Płacenie tokenami nie wymaga od klientów, dokonywania poważnych zmian w ich obecnych systemach do akceptacji płatności.

Natomiast inwestorów cieszy fakt, że nie muszą już podawać numerów kart płatniczych. Dane zapisane w sieci mogłyby zostać z łatwością przechwycone przez niepowołane osoby.

Dla klientów oznacza to zwiększenie bezpieczeństwa i wygody.

Eliminuje potrzebę ponownego wprowadzania numeru konta podczas zakupów w smartfonie czy tablecie.

Tokeny bezpieczeństwa nie są w 100% doskonałe, ani nieomylne. Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, kiedy niepowołana osoba uzyska dostęp do jakiejś usługi. Przyczyną może być kradzież lub zgubienie tokena.Wystarczy włączyć usługę dwuetapowego uwierzytelniania.

Uzyskanie dostępu do usługi zapisanej na tokenie, jest uwarunkowana posiadaniem jednocześnie dwóch elementów. Może to być np. karta bankomatowa właściciela oraz podanie określonej informacji (takiej jak kod PIN).

Dwupoziomowy proces uwierzytelnienia spowoduje, że utracony token stanie się bezużyteczny dla złodzieja lub osoby, która go znajdzie.

Niestety doświadczeni hakerzy potrafią bez problemu przebić się przez zabezpieczenia i uzyskać dostęp do danego tokenu. Dzieje się tak często, gdy właściciel nieświadomie przekazuje poufne informacje nieautoryzowanemu dostawcy.

Ryzykuje tym, że taka osóba bez jego wiedzy wprowadzi poufne informacje do bezpiecznej sieci. Jest to znane jako oszustwo typu man-in-the-middle. Pamiętaj, że każda sieć podłączona do Internetu jest podatna na taki atak.

Czy warto inwestować w tokeny?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aby Ci to ułatwić , przygotowaliśmy listę plusów i minusów inwestowania w tokeny.

Zalety tokenów

 • Generują unikatowe hasła, które są aktywne tylko przez kilka minut.
 • Użytkownik może zdalnie zgłosić utratę urządzenia.
 • System nie wymaga podania danych dotyczących bankowości elektronicznej klienta, np. numer karty transakcyjnej.
 • Wysokie limity dokonywanych płatności.
 • Procesy identyfikacji użytkownika oraz autoryzacji zleconych transakcji, przebiega sprawnie i szybko.
 • Mają szerokie zastosowanie, np.: zamiennik karty lojalnościowej, w grach, bonach podarunkowych, a ostatnio także w dziedzinie sztuki.

Wady tokenów

 • Nie są bezawaryjne, zdarzają się problemy techniczne.
 • Nie posiadają pełnej odporności na ataki hakerskie.
 • Ze względu na ogromną liczbę różnych tokenów dostępnych na rynku, inwestorzy bez doświadczenia mogą mieć problem z wyborem określonego produktu.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Czy opłaca się wyemitować własny token?

Nie ma obowiązku rejestracji nazwy tokenu jako znaku towarowego. Bez niej również przeprowadzisz udane ICO. Token może osiągać wysoką wartość lub spełniać inne cele, dla których został stworzony.

Prawie każdy może wyemitować token i nadać mu dowolną nazwę. W konsekwencji zdarza się, że w przestrzeni blockchainowej – przypadkowo lub celowo – pojawiają się dwa o identycznej nazwie.

W efekcie nabywcy czasem kupują inne tokeny niż chcieli. Z pierwotnym planem zakupu łączy je tylko podobna nazwa. Takie praktyki często stosują oszuści. Podobne nazwy produktów celowo wprowadzają klientów w błąd.

Innymi słowy, zbudowana przez rzetelną firmę wartość tokenu, może zostać bezprawnie zawłaszczona przez kogoś innego.

Jak założyć konto na eToro?

Logotyp eToro (zielony) Na eToro możesz handlować tokenami opartymi na blockchainie aż 23 rodzajów kryptowalut, dostępnych na platformie (m.in. bitcoin, litecoin, IOTA, ethereum itp).

Tutaj przeczytasz o tym, w jakie kryptowaluty inwestować.

eToro niezmiennie wyróżnia się na tle konkurencji. Dzięki atrakcyjnej ofercie, zdobywa regularnie nagrody i tytuły, potwierdzające wysoką jakość świadczonych usług.

Jeśli jesteś ciekawy, jakie korzyści przygotowała dla Ciebie giełda kryptowalut  zarejestruj się na platformie eToro i sam zobacz! Założenie konta zajmie Ci najwyżej kilka minut.

Przeczytaj pełną recenzję eToro!

Krok 1: Rejestracja

eToro formularz rejestracji Wejdź na oficjalną stronę internetową eToro i wypełni formularz rejestracyjny. Wpisz następujące informacje:

 • imię i nazwisko
 • numer telefonu kontaktowego
 • adres e-mail

Następnie ustal własne hasło, którego będziesz używać podczas logowania do systemu.

W odpowiedzi na prawidłowo uzupełniony arkusz rejestracyjny, system automatycznie wysyła maila z linkiem aktywacyjnym.

W celu uwierzytelnienia, zostaniesz poproszony o przesłanie skanu dokumentu potwierdzającego tożsamość np. dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy.

Krok 2: Wpłata/Depozyt

W tym momencie konto nie jest jeszcze aktywne. Uruchomisz je swoją pierwszą wpłatą. Minimalny depozyt początkowy to kwota 200€. W dowolnym momencie możesz wpłacać kolejne sumy i powiększać swój kapitał.

eToro formularz wpłaty depozytu Kwota w całości jest przeznaczona do kolejnych inwestycji. Platforma eToro nie wymaga opłat za założenie konta.

Krok 3: Konto demo

Wersja demonstracyjna została stworzona, żebyś mógł w bezpiecznych warunkach trenować swoje umiejętności. Broker udostępnia nowym użytkownikom wyznaczoną pulę wirtualnych środków finansowych. W przypadku niepowodzenia w inwestycjach, straty również nie są prawdziwe. Jak założyć wirtualne konto demo w eToro

Warto dodać, że konto demo jest całkowicie bezpłatne.

Dodatkowo dział obsługi klienta śpieszy z pomocą, gdy tego potrzebujesz.

Krok 4: Trading

Ciesz się wszystkimi możliwościami, jakie otwiera przed Tobą posiadanie konta na eToro.

eToro jak wygląda handel

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

=
BitcoinBitcoin
Uporządkuj wg

4 Brokerzy spełniający twoje kryteria

Metody Płatności

Parametry

Funkcjonalność

Support

Opłaty

1 lub lepiej

Bezpieczeństwo

1 lub lepiej

Dostępne Kryptowaluty

1 lub lepiej

Ocena

1 lub lepiej
Polecany Broker

Ocena

za € 1000 Dostaniesz
0.0540BTC
Zalety
 • Szeroki wybór kryptoaktywów;
 • Intuicyjny interfejs;
 • Materiały edukacyjne dla początkujących inwestorów.
Opłaty
Bezpieczeństwo
Dostępne Kryptowaluty
Parametry
Szybka WeryfikacjaDla PoczątkującychUsługa PortfelaAplikacja Mobilna
Metody Płatności
Karta KredytowaPrzelew SEPA
za €1000 Dostaniesz
0.0540 BTC

Inwestycje w kryptowaluty są obarczone wysokim ryzykiem. Pamiętaj, że to użytkownicy są odpowiedzialni za wybór projektu, w który inwestują.

Ocena

za € 1000 Dostaniesz
0.0545BTC
Zalety
 • Inwestowanie krótko- i długoterminowe w akcje i fundusze ETF
 • Podlega nadzorowi CySec i FCA
 • 0% prowizji przy inwestycjach w akcje i ETF
Opłaty
Bezpieczeństwo
Dostępne Kryptowaluty
Parametry
Szybka WeryfikacjaDla PoczątkującychUsługa PortfelaAplikacja Mobilna
Metody Płatności
Karta KredytowaPayPalPrzelew SEPASkrillNatychmiast
za €1000 Dostaniesz
0.0545 BTC

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy przez wykorzystanie dźwigni finansowej. 67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Ocena

za € 1000 Dostaniesz
0.0543BTC
Zalety
 • 0% prowizji za handel akcjami i funduszami ETF
 • Autoryzowany i regulowany broker
 • Prosta
Opłaty
Bezpieczeństwo
Dostępne Kryptowaluty
Parametry
Szybka WeryfikacjaDla PoczątkującychAplikacja Mobilna
Metody Płatności
Karta KredytowagiropayNetellerPayPalSkrillNatychmiast
za €1000 Dostaniesz
0.0543 BTC

83% inwestorów detalicznych traci kapitał, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Handel wiąże się z ryzykiem.

Ocena

za € 1000 Dostaniesz
0.0543BTC
Zalety
 • Nutzerfreundliche Plattform
 • 0% Provisionen
 • Einzahlung ab 20€
Opłaty
Bezpieczeństwo
Dostępne Kryptowaluty
Parametry
Szybka WeryfikacjaAplikacja Mobilna
Metody Płatności
Karta KredytowagiropayNetellerPrzelew SEPASkrillNatychmiast
za €1000 Dostaniesz
0.0543 BTC

CFDs sind komplexe Instrumente, die aufgrund von Hebelwirkung ein hohes Risiko des schnellen Geldverlustes darstellen. 72.6% der Kleinanleger-Konten machen Verluste beim Handel von CFDs mit diesem Anbieter.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Gdzie mogę bezpiecznie przechowywać swoje tokeny?

Do tego celu świetnie nadają się portfele elektroniczne, zarówno typu online, jak i offline. Możliwość wygodnego przechowywania posiadanych kryptowalut i tokenów w jednym miejscu. Zanim dokonasz wyboru, upewnij się czy portfel jest kompatybilny z tokenami, które masz zamiar w nim przechowywać.

Jakie tokeny są godne uwagi w 2021 roku?

Nieustannie na rynek trafiają nowe tokeny. Wydaje się rozsądne, by skupić się na grupie (żetonów) mających zastosowanie w branży, którą się zajmujesz. Najwięcej nowości powstaje z blochchaina kryptowaluty ethereum. Ostatnio w tej grupie powstały tokeny: ERC-721, ERC - 223, ERC - 777 i ERC - 1155. Natomiast w oparciu o blockchain Hyperledger Fabric, powstał token o nazwie Fabtoken.

Gdzie dokonać rejestracji tokenu?

Istotą blockchaina jest oderwanie od poszczególnych jurysdykcji i porządków prawnych. Ze znakiem towarowym sprawa wygląda inaczej. Jest to prawo terytorialne – chronione tam, gdzie zostało zarejestrowane, a nie wszędzie na świecie. Jeśli zarejestrowaliśmy znak towarowy wyłącznie w Polsce, nie możemy zakazać jego używania, np. w Turcji.

Artykuły

Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.