Staking — Co To Jest? Jak działa? Czy warto?

Mimo że wielu z nas mniej więcej rozumie, na czym polega technologia blockchain, na wyższych poziomach wtajemniczenia bylibyśmy jak dzieci we mgle. Staking kryptowalut ma podobny charakter.

Dla większości inwestorów jest to (tylko i aż) sposób na zdobycie nagrody za zamrożenie kapitału w niektórych kryptowalutach.

Jednak nawet jeśli chcesz stakować tylko dla zysku, przyda ci się przynajmniej podstawowa wiedza z tego zakresu. Właśnie po to powstał artykuł.

Czym jest staking? Do czego służy? Jak działa? Jakie ma wady i zalety? Dlaczego nie każda kryptowaluta go nagradza? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w tekście.

Staking: Najpopularniejsze Oferty 2024

  1. Binance – Jedna z największych giełd kryptowalut na świecie pod względem wolumenu transakcji.
  2. Libertex – kupuj instrumenty finansowe oraz kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Staking: Najlepsze giełdy 2024

Ranking brokerów kryptowalut

Inwestuj w cyfrowe aktywa wygodnie i na najlepszych warunkach. Wybierz pośrednika, za pomocą którego tanio i bezpiecznie kupisz oraz sprzedasz kryptowaluty.

Nie masz czasu na poszukiwania? Bez obaw!

Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie ranking wiodących brokerów kryptowalut, Forex i CFD, którzy regularnie wygrywają w naszych testach.

1. Binance

binance coin logo

  • Dostęp do ponad 600 różnych kryptowalut;
  • Niskie opłaty transakcyjne (maksymalnie 0,1%);
  • Dostęp do zaawansowanych narzędzi i funkcji analitycznych dla skutecznego handlu;
  • Bezpieczeństwo na wysokim poziomie;
  • Binance świadczy swoje usługi dla użytkowników z ponad 180 krajów;
  • Zasoby edukacyjne dla początkujących.

2. Libertex Libertex logotyp

  • Broker z ponad 20-letnim stażem;
  • Zerowe spready (zamiast nich niskie prowizje od transakcji);
  • 50+ kryptowalut w ofercie (tylko w formie kontraktów CFD);
  • Ponadto ok. 200 innych aktywów;
  • Dostęp do dwóch platform handlowych: autorskiej (Libertex) oraz MetaTradera 4;
  • Opcja handlu za pomocą robota;
  • Bezpieczeństwo (nadzór CySEC).

Sprawdź opinie o Libertex!

Czym jest staking?

dłoń przesuwająca stosik monet, staking Stakowanie (staking) kryptowalut to proces zamrażania funduszy w portfelu (lub na giełdzie kryptowalut) w celu obsługi operacji sieciowych blockchain, za które możesz otrzymać dodatkowe nagrody.

Stakowanie w zasadzie polega na blokowaniu dostępu do określonej ilości danej kryptowaluty na ustalony czas, w zamian za co sieć nagradza odpowiednią nagrodą.

Dlaczego?

Ponieważ blockchain w tym czasie "zmusza" twoje tokeny do pracy. Biorą udział w procesie weryfikacji i zabezpieczania transakcji, dzięki czemu nie potrzeba żadnego banku ani innej nadrzędnej instytucji, która się tym zajmuje.

W ten sposób blockchain gwarantuje decentralizację sieci.

W większości przypadków proces stakingu leży po stronie użytkowników uczestniczących w danym projekcie. Robią to np. za pośrednictwem osobistego portfela do przechowywania kryptowalut, takiego jak Trust Wallet.

Staking najczęściej można znaleźć w sieciach blockchain opartych na algorytmie konsensusowym Proof of Stake (PoS). Na dzień dzisiejszy istnieje już wiele takich kryptowalut.

Jakie kryptowaluty stakować w 2024 roku?

Battle Infinity

Logo Battle Infinity Battle Infinity uznawany jest za jedną z najlepszych kryptowalut w tym roku.

Oprócz tego to zdecentralizowana platforma gamingowa, która łączy protokoły Web 3.0 z funkcjami Play-to-Earn (P2E) opartymi na metaverse.

IBAT (BEP-20) to token użytkowy Battle Infinity, który został stworzony na Binance Smart Chain (BSC).

Platforma pozwala użytkownikom zarabiać na rozgrywkach, łączyć się z innymi inwestorami i budować relacje.

Ekosystem Battle Infinity składa się z kilku odrębnych części:

  • IBAT Premier League,
  • Battle Swap,
  • Battle Games,
  • Battle Arena,
  • Battle Market,
  • Battle Staking.

Battle Staking to opcja, dzięki której łatwo uzyskasz pasywny dochód. Jak działa?

Jeśli kupisz IBAT, zamrozisz token na giełdzie na określony czas, a w zamian skorzystasz z atrakcyjnych nagród – możliwości są różne .

W stakingu solo przetrzymasz IBAT przez miesiąc, pół roku lub rok. Odsetki są naliczane w skali roku. Staking IBAT zapewnia dodatkowe korzyści dla innych działań w ekosystemie Battle Infinity.

Staking w duecie dotyczy popularnych par kryptowalut, na przykład parowania z ETH, DOGE lub BNB.

Battle Infinity oferuje dodatkowo “staking skrzyń”. Zdobędziesz skrzynki NFT i odblokujesz je za pomocą odpowiedniego klucza.

Klucz kupisz za pośrednictwem Battle Market. Skrzynię NFT zdobędziesz za darmo, jeśli wykonasz codzienne zadania lub znajdziesz się w rankingu najlepszych graczy.

Tamadoge

tamadoge logo Tamadoge jest kolejną kryptowalutą, która buduje swoją popularność na memiczności znanego wszystkim psa. Tym samym jest podobna do Dogecoina i Shiba Inu.

Jednak z drugiej strony różni się od nich tym, że nie opiera swojego istnienia wyłącznie na zdobytej sławie. Posiada także praktyczne zastosowanie.

Jest natywną kryptowalutą Tamaverse, czyli wirtualnego świata projektu. Użytkownicy mogą w nim prowadzić drugie życie, m.in. nawiązywać nowe kontakty i kupować lub sprzedać różne przedmioty w formie tokenów NFT.

Równie ważną częścią projektu są zwierzęta Tamadoge Pets, które gracze hodują i rozmnażają. Działa to podobnie do popularnej w latach 90. gry o nazwie “Tamagotchi”.

Jako że wszystkie zwierzęta istnieją w formie tokenów NFT, można nimi również handlować.
Ponadto gra działa w systemie play-to-earn (graj i zarabiaj).

Oznacza to, że aktywność na platformie Tamadoge pozwoli ci zdobyć dodatkowe tokeny TAMA, które również sprzedasz lub wymienisz na dodatkowe przedmioty.

Dużą zaletą TAMA jest również to, że token ma ograniczoną podaż. Na rynku pojawią się jedynie 2 miliardy monet. Co więcej, TAMA ma charakter deflacyjny, gdyż przy każdej transakcji 5% tokenów będzie spalanych.

Wszystko to sprawia, że moneta bardzo szybko może pomnożyć swoją wartość.

Lucky Block

Lucky Block Lucky Block wprowadza rewolucję w zakładach online przy pomocy pierwszej zdecentralizowanej loterii.

Projekt powstał na blockchainie Binance Smart Chain.

Gwarantuje użytkownikom uczciwość oraz przejrzyste zasady gry. Jak wykorzystać token Lucky Block? Weź udział w loterii jackpot i wygraj 2% puli. Możesz także stakować tokeny w portfelu i zarabiać na codziennej dywidendzie.

To alternatywna szansa na generowanie zysku, na monetach Lucky Block (skierowana do inwetorów długoterminowych).

Warto dodać, że Lucky Block to najszybciej rozwijająca się kryptowaluta wg CoinMarketCap. Nic dziwnego, że jej przedsprzedaż zakończyła się przed terminem, a cena bardzo szybko rosła.

Zwroty z inwestycji w pierwszych miesiącach po debiucie Lucky Block sięgały kilku tysięcy procent.

DeFi Coin

Logo DeFi Coins DeFI Coin wprowadzono do sprzedaży na giełdzie w połowie stycznia 2022 r. Token jest powiązany z rozwijającą się giełdą DeFi Swap, dla której zapewnia płynność i przetrzymuje wartość. To wszystko w oparciu o model zdecentralizowanych finansów.

Twórcy założyli, że token DeFi Coin nie będzie przede wszystkim narzędziem inwestycyjnym czy walutą. Ma za zadanie ściągnąć zainteresowanie do giełdy DeFI Swap.

Wartość DeFi Coin jest powiązana z jej wewnętrznymi wynikami. Prognozy zakładają, że wraz z rozwojem DeFI Swap w 2022 r., cena tokenów wzrośnie.

Dlaczego DeFI Coin jest interesującym aktywem? Ponieważ wynagradza inwestorów długoterminowych, którzy zdecydują się przetrzymywać monety w swoich portfelach.

Stakuj tokeny, a platforma wynagrodzi Cię statycznymi nagrodami.

Chcesz zarabiać pasywnie na kryptowalutach? Zainwestuj w DeFI Coin! W każdym momencie wymienisz lub sprzedasz monety bezpośrednio innemu użytkownikowi. Token działa w systemie wymiany wallet-to-wallet.

Dlaczego nie każdy blockchain oferuje staking kryptowalut?

staking Odpowiedź na to pytanie wymaga, abyśmy weszli nieco głębiej w technologię blockchain. Bo dlaczego np. Bitcoin nie pozwala na staking kryptowalut?

Już wyjaśniamy.

Większość kryptowalut działa w systemie zdecentralizowanym. Oznacza to, że nie ma nadrzędnej instytucji, która kontroluje przepływ informacji i środków.

Tutaj od razu rodzi się pytanie: jak wszystkie komputery biorące udział w sieci otrzymują prawidłowe dane, skoro nie dostarcza ich żaden nadrzędny autorytet? Odpowiedź brzmi: konsensus.

Duża część krypotowalut (w tym BTC i ETH 1.0) używa konsensusu, który nosi nazwę Proof of Work (PoW).

W tym systemie potrzeba ogromnych zasobów mocy obliczeniowych, za pomocą których sieć rozwiązuje problemy, czyli np. zatwierdza transakcje pomiędzy użytkownikami z przeciwległych zakątków globu.

Sprawdź nasz ranking kryptowalut!

Częścią tego systemu są górnicy (minerzy) z całego świata, którzy konkurują ze sobą o to, kto najszybciej rozwiąże kryptograficzną zagadkę. Zwycięzca dodaje nowy blok do łańcucha, za co w nagrodę otrzymuje monety danej kryptowaluty.

PoW dość skutecznie działa w prostych blockchainach — takich jak bitcoin (przeczytaj jak zdobyć BTC), który w gruncie rzeczy jest jedną wielką księgą rachunkową.

Jednak przy bardziej skomplikowanych sieciach (np. takich jak Ethereum), gdzie funkcjonuje mnóstwo aplikacji, a do tego działa cały system zdecentralizowanych finansów (DeFi), PoW nie daje rady.

Przy dużej aktywności użytkowników często zdarzają się "korki", przez co czas trwania transakcji się wydłuża.

Rozwiązaniem jest system Proof of Stake (PoS).

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Kto stworzył algorytm Proof of Stake?

proof of work proof of stake Sunny King i Scott Nadal są pomysłodawcami algorytmu PoS i stakingu. To ludzie, którzy w 2012 roku wydali swoją kryptowalutę o nazwie Peercoin.

Sieć blockchain leżąca u podstaw tej kryptowaluty początkowo była oparta na hybrydowym algorytmie konsensusowym łączącym zalety PoW i PoS, ale ostatecznie została przekształcona w sieć przy użyciu tylko algorytmu Proof of Work (PoW).

Taka konstrukcja pozwoliła użytkownikom Peercoin intensywnie wspierać sieć w początkowej fazie jej rozwoju, bez pełnego polegania na założeniach algorytmu PoS.

Już w 2014 r. Daniel Larimer opracował zmodyfikowaną wersję algorytmu PoS, który otrzymał nazwę Delegated Rate Proof (DPoS). Algorytm DPoS po raz pierwszy znalazł zastosowanie w sieci Bitshares. Od tego czasu zyskał ogromną popularność.

Przy tej okazji warto również wspomnieć w formie ciekawostki, że Larimer oprócz Bitshares stworzył także kryptowaluty Steem i EOS, które także opierają się na algorytmie DPoS.

Jakie są założenia DPoS? Algorytm polega przede wszystkim na tym, że przyznaje saldom użytkowników coś na wzór prawa głosu, za pomocą którego głosują na tzw. "delegatów". Delegaci z największą liczbą głosów (innymi słowy z największym poparcie dla „kapitału” zamienionego na głosy) następnie zarządzają siecią w imieniu swoich wyborców.

Zapewniają jej bezpieczne działanie, weryfikację i zatwierdzenie transakcji oraz osiągnięcie konsensusu z innymi delegatami.

Ponadto każdy z właścicieli kryptowalut, których sieć oparta jest na algorytmie DPoS, może również skorzystać z możliwości zamrożenia swoich funduszy (udziałów) w celu uzyskania dodatkowych i powtarzalnych korzyści.

Algorytm DPoS to lekarstwo na ciągle przeciążone sieci blockchain. Wiele z nich zmaga się z tzw. "korkami" z powodu liczby transakcji przeprowadzanych przez użytkowników, które są gromadzone w blokach do czasu zatwierdzenia.

Konsensus między węzłami w sieci w ramach algorytmu DPoS jest generalnie osiągany szybciej niż w sieciach PoS lub PoW. Wynika to ze znacznie mniejszej liczby węzłów uczestniczących w procesie weryfikacji i walidacji bloku.

Z drugiej jednak strony sieci blockchain wykorzystujące mechanizm DPoS są mniej zdecentralizowane niż ich konkurenci używający algorytmów Rate Proof lub Job Proof. W przypadku DPoS użytkownicy sieci wybierają określone uprawnienia sieciowe, którymi są zwykle grupy węzłów.

Jak działa staking?

ilustracja staking Staking to proces zamrażania funduszy w celu otrzymania nagród, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo sieci.

Mechanizm stakingu najczęściej spotkasz w sieciach opartych na algorytmie Rate Proof (PoS) lub jednym z jego wariantów.

W przeciwieństwie do sieci blockchain opartych na Proof of Work (PoW), w których nowe transakcje są dosłownie wykopywane w postaci bloków, sieci oparte na algorytmie PoS wytwarzają i weryfikują nowe bloki zawierające transakcje w oparciu o mechanizm stakingu.

Taka konstrukcja oznacza, że węzły, które chcą uczestniczyć w procesie zabezpieczania sieci, nie muszą już stale modernizować swojego sprzętu, aby móc kopać (za pomocą np. koparek ASIC).

O kopaniu kryptowalut przeczytasz tutaj.

W sieciach PoS walidatory bloków są wskazywane na podstawie kwoty funduszy, które są w stanie zamrozić.

Najczęściej ci, którzy posiadają najwięcej jednostek danej kryptowaluty, mają większą szansę na wybór jako walidatora następnego bloku.

Podczas gdy proces wydobywania kryptowaluty opiera się na drogim i specjalistycznym sprzęcie (ASIC) i wymaga znacznych inwestycji oraz ciągłej modernizacji, staking wymaga bezpośrednich inwestycji (i zaangażowania) w daną kryptowalutę.

Każda sieć blockchain korzystająca z mechanizmu PoS ma swoje własne monety.

Staking pozwala na wyższy stopień skalowalności sieci. Między innymi dlatego Ethereum ostatecznie migruje z PoW do PoS, wraz z nadchodzącą aktualizacją Ethereum Casper.

Sieci, które opierają swoje działanie na mechanizmie DPoS, dają użytkownikom możliwość zasygnalizowania wsparcia dla wybranych węzłów w procesie głosowania.

Węzły w sieci DPoS noszą nazwę tzw. "delegowanych walidatorów" i odpowiadają za nieprzerwane oraz skuteczne działanie sieci. Każdy z tych węzłów uczestniczy w ciągłym procesie osiągania konsensusu i określania kluczowych parametrów.

Oczywiście nie robi tego za nic, bo otrzymuje nagrody za staking.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Inflacja a nagrody za staking

staking grafika W przypadku niektórych sieci blockchain nagrodą za z stakowanie środków jest z góry określony procent, który wiąże się ze wskaźnikiem „inflacji”.

Zmusza to właścicieli danej kryptowaluty do korzystania z niej (a nie do rozmnażania).

Co więcej, proces ten z definicji umożliwia wszystkim posiadaczom tokenów amortyzację kosztów operacyjnych, które wynikają z korzystania z sieci .

Na przykład sieć Stellar co tydzień rozdaje nagrody zainteresowanym użytkownikom. W jej obrębie użytkownicy inwestują swoje środki w ramach tzw. "puli stawek". Ten projekt daje możliwość kontrolowanego podziału nagród przy użyciu wcześniej określonych wartości.

W rezultacie, jeśli użytkownik sieci Stellar wejdzie w posiadanie 10.000 XLM na rok i podejmie się ich zamrożenia (staking), to zgodnie z założeniami sieci może być pewien, że na koniec tego okresu zarobi 100 XLM. Wynika to z faktu, że protokół Stellar ma stałą stopę inflacji wynoszącą 1%.

Tutaj przeczytasz więcej o tym, jak zarabiać na kryptowalutach.

Każdy użytkownik sieci może sam zdecydować, czy chce postawić swoje środki, czy nie. Staking to dodatkowe działanie, które można wykonać, ale nie jest wymagane, aby korzystać z sieci.

W świecie blockchain jest już wielu użytkowników, którzy cenią PoS bardziej niż PoW. Drugi wyklucza większość uczestników sieci z procesu przyznawania (tylko prawdopodobnej) szansy na uzyskanie nagród z wydobytego bloku.

W przypadku PoS uzyskanie nagrody jest pewne.

Staking poole

Staking Pools Staking pool jest tworzony, gdy kilku właścicieli jednostek danej kryptowaluty decyduje się połączyć swoje zasoby, aby zwiększyć szanse na wejście w rolę walidatora bloku, a tym samym na otrzymanie nagród.

Węzły (użytkownicy) tworzące staking pool mogą podsumować swoje zasoby, aby ostatecznie podzielić nagrody między siebie za weryfikację bloku proporcjonalnie do ich indywidualnego wkładu w pulę każdego z jego uczestników.

Staking poole są najbardziej popularne w sieciach, w których bariera wejścia (zarówno techniczna, jak i finansowa) jest stosunkowo wysoka.

Pool wymaga od swoich założycieli zapewnienia właściwej konfiguracji, rozwoju i konserwacji. Dlatego wielu (jeśli nie większość) twórców poola pobiera opłaty od swoich uczestników – zwykle w formie procentu prowizji odejmowanej od nagród wysyłanych do użytkowników.

Oprócz połączenia sił w celu osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest zdobycie nagród dla wszystkich zainteresowanych, pool zapewnia również dodatkową elastyczność w zakresie minimalnego czasu stakowania lub minimalnej wartości funduszy, która daje możliwość uczestniczenia w procesie zabezpieczenia sieci i dystrybucji nagród.

W rezultacie nowi użytkownicy otrzymują jeszcze więcej zachęt do uczestnictwa, co prowadzi do zwiększonej decentralizacji sieci.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Cold staking

cold staking Cold staking (czyli staking na zimno) to nic innego jak staking kryptowalut lub tokenów bezpośrednio z portfela, który nie ma dostępu do internetu (np. portfela sprzętowego).

Sieci blockchain, które obsługują cold staking, umożliwiają użytkownikom jednoczesne stakowanie funduszy i bezpieczne ich przechowywanie.

Jeśli jednak użytkownik zdecyduje się na przekazanie wcześniej oznaczonych środków (jako stakowanych), nie będzie już otrzymywał nagród.

Staking kryptowalut — zalety i wady

Jak wszystko co znane ludzkości, tak również staking ma swoje plusy i minusy. Czytaj dalej, a dowiesz się o wszystkich.

Zalety

  • Wielu długoterminowych inwestorów traktuje staking kryptowalut jako sposób, dzięki któremu cyfrowe aktywa wypracowują dla nich zysk. To o wiele lepsze, niż składowanie ich w portfelach, gdzie tylko zbierają wirtualny kurz.
  • Co więcej, poprzez staking wspierasz projekt, który ci się podoba. Gdy zamrażasz część swoich monet, przyczyniasz się do poprawy bezpieczeństwa i skuteczności całej sieci, dzięki czemu staje się odporniejsza na ataki i lepiej przetwarza transakcje.
  • Dodatkową zaletą jest fakt, że niektóre projekty nagradzają „stakerów” specjalnymi tokenami, które dają im prawo głosu co do przyszłych zmian i aktualizacji.

Wady

  • Staking sprawia, że zamrażasz część swojego kapitału. Tym samym nie możesz go przelać lub sprzedać przez określony czas. To oczywisty minus w sytuacji, w której cena danej kryptowaluty ulega nagłej zmianie.
  • Ponadto każdy projekt może mieć inne zasady w związku ze stakingiem, więc zanim do niego dołączysz, dobrze się z nimi zapoznaj.Tym bardziej, że inwestycja w kryptowaluty wciąż jest bardzo ryzykowna. Rynek cyfrowych aktywów cechuje się wysoką niestabilnością. Nie jest to bezpośrednia wada stakingu, ale musisz brać ten fakt pod uwagę.
  • I finalnie — w niektórych projektach może zdarzyć się tak, że walidator doda do sieci błędny blok. W takiej sytuacji część zestakowanych tokenów może zostać spalona przez sieć. To zdarzenie określamy mianem „slashing event”.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Jak zacząć staking?

Różne monety kryptowalut Uważasz, że staking kryptowalut to coś dla ciebie? Dobra informacja jest taka, że praktycznie każdy może skorzystać z tej funkcji.

Mimo to jest kilka istotnych warunków.

Po pierwsze — wiele blockchainów wymaga określonej minimalnej inwestycji (dla przykładu w Ethereum 2 potrzebujesz przynajmniej 32 ETH).

Po drugie — niezbędne będzie również nieco wiedzy technicznej oraz komputer, który poświęcisz na całodobowe analizowanie transakcji.

Jak zapewne się domyślasz, udział w danym projekcie na taką skalę wymaga pewnych zabezpieczeń. Oprócz tego jest dużym zobowiązaniem. Jeśli twój komputer przerwie pracę chociażby na chwilę, ryzykujesz tym, że sieć spali część twoich kryptowalut.

Jednak na szczęście jest też prostsza droga.

Wiele giełd kryptowalut (np. Binance czy Coinbase) udostępnia staking poole, do których możesz dołączyć. W tym wypadku bariera wejścia dla pojedynczej osoby zazwyczaj jest o wiele niższa, a ponadto nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu.

Jak wiesz z wcześniejszej części artykułu, wysokość nagród różni się w zależności od wpłaconych na konto poola środków.

Staking — podsumowanie

Wiesz już, na czym polega staking i czego wymaga od inwestora. Jeśli interesują cię lokaty długoterminowe albo chcesz wesprzeć konkretny projekt i na tym zarabiać, jak najbardziej rozważ tę opcję.

Staking jest atrakcyjny również dlatego, że udostępnia go wiele kryptowalut. Poza Ethereum (ETH), o którym już wspominaliśmy, odsetki ze stakingu zdobędziesz również w blockchainach:

  • Tezos (XTZ),
  • Cosmos (ATOM),
  • Algorand (ALGO)
  • i wielu innych.

Atrakcyjne oferty przyciągają do kryptowalut PoS wielu zainteresowanych, co potwierdza przepływ miliardów USD w ich stronę. Ponadto PoS rozwiązuje również kryzys ekologiczny, przed którym stanął "energożerny" protokół PoW.

Mimo to — jak przy każdej inwestycji — weź pod uwagę ryzyko. Rynek kryptowalut to wciąż jeden z najbardziej niestabilnych rynków na świecie.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

FAQ

Co to jest staking jako usługa (z ang. Staking-as-a-Service)?

W internecie znajdziesz platformy, które udostępniają możliwość stakowania kryptowalut poprzez pośrednika. Zajmuje się on całym zapleczem technologicznym tego procesu, więc nie musisz tego robić samodzielnie. W zamian za tę usługę pobiera prowizję (zazwyczaj procent od nagród za stakowanie).

Po co stakować kryptowaluty?

Oczywiście dla nagród. Dzięki zamrożeniu części twoich tokenów w blockchainie, otrzymasz odsetki w formie kryptowaluty. Dodatkowym atutem jest to, że tym działaniem wspierasz ulubiony projekt, bo przyczyniasz się do bezpieczeństwa sieci oraz szybszego przetwarzania transakcji.

Czy staking jest bezpieczny?

Najbezpieczniejszą formą stakingu jest tzw. cold staking. W tym celu będzie ci potrzebny zimny portfel kryptowalut (np. sprzętowy), czyli taki bez dostępu do internetu. Żaden haker nie ma do niego dostępu, więc masz pewność, że twój kapitał jest bezpieczny.

Artykuły

Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków. Jest również pasjonatką gier kasynowych, dzieli się swoją szeroką wiedzą na temat hazardu w internecie. Ola doskonale rozumie mechanizmy działania kasyn i podpowiada, jak grać bezpiecznie i odpowiedzialnie.