Miedź w Europie

Trading

1111

Rano w poniedziałek w Europie kurs dolara do większości pozostałych walut z grupy G10 pozostał na niezmienionym poziomie, ponieważ nie opublikowano żadnych ważnych wskaźników mogących mieć wpływ na rynek. W stosunku do walut CAD, AUD i NOK kurs dolara był odpowiednio nieco wyższy.

Rubel rosyjski tracił najwięcej z walut z grupy EM, które śledzimy. Przyczyną było fiasko rozmów rosyjsko-ukraińskich w sprawie cen gazu. Akcje rosyjskich spółek również traciły w wyniku spadku kursu akcji największego rosyjskiego producenta gazu ziemnego, firmy OAO Gazprom. Przedstawiciel Gazpromu stwierdził, że w wyniku ciągłego niepłacenia za gaz Ukraina otrzyma ten surowiec jedynie na przedpłaty.

Polski złoty również był jedną z walut z grupy EM tracących na wartości. Przyczyną był wyciek nagrań rozmów prezesa Narodowego Banku Polskiego, Marka Belki, z ministrem Sienkiewiczem na temat przyszłości prezesa NBP i spowodowany tym wyciekiem kryzys rządowy.

Kurs miedzi zwyżkował, po tym jak chiński bank centralny, największy światowy odbiorca tego metalu, zwiększył zakres cięć w rezerwie obowiązkowej w celu ochrony wzrostu gospodarczego.

Rano w Europie miedź zwyżkowała, ale trend wzrostowy został zatrzymany na poziomie 3,0560 (R1), w pobliżu górnej granicy kanału wzrostowego i 200-godzinnej średniej kroczącej. Biorąc pod uwagę fakt, że wskaźnik RSI napotkał na opór na poziomie 70 i przesunął się w dół, oczekuje się nadejścia fali spadkowej. Jednak tak długo jak wartość pozostaje w fioletowym kanale wzrostowym, prognozy są pozytywne i zanim byki odzyskają siłę, należy rozważyć możliwość wystąpienia korekty spadkowej.

Poziom wsparcia: 3,0400 (S1); 3,0200 (S2); 3,0080 (S3).

Poziomy oporu: 3,0560 (R1); 3,0700 (R2); 3,0930 (R3).