Obraz rynku w skali makro

Forex

1246

Spokojny handel na rynku FX, większa zmienność na rynku towarów   Kursy walut oscylowały w wąskim przedziale wahań podczas wczorajszej sesji. Kurs USD wahał się w granicach ± 0,1% wobec czterech walut z grupy G10, spadł w stosunku do CAD i wzrósł vs NZD, JPY i GBP. Rynek towarów był bardziej zmienny. Kursy złota i srebra, które spadły pod koniec europejskiej poniedziałkowej sesji, nie zdołały zanotować odbicia. Ceny kukurydzy, pszenicy i kilku innych artykułów rolnych spadły jeszcze niżej. Traderzy szukający zmienności mogą wykorzystać znaczne zmiany rynku towarów. Ceny towarów rolnych są w dużym stopniu uzależnione od warunków pogodowych, a ja znam się bardziej na ekonomii, więc nie będę w stanie wypowiedzieć się w tej kwestii.

Nie było żadnej wiadomości, która mogłaby umocnić kurs CAD, kurs dolara kanadyjskiego po prostu odbił się nieco po piątkowym stromym spadku w świetle zajmowania pozycji przez inwestorów przed środową decyzją Banku Kanady odnośnie stóp.

Oświadczenie po spotkaniu Banku Rezerw Australii (RBA), które odbyło się 1 lipca, było praktycznie bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca, więc nie spodziewałem się żadnych nowych rewelacji wynikających z protokołu, który został wydany zeszłej nocy. Zgodnie z oczekiwaniami, zapiski pokazały niewielkie zmiany w tonie RBA i kurs pary AUD/USD na otwarciu dzisiejszej europejskiej sesji zanotował zaledwie 1 pipsową zwyżkę w stosunku do wczorajszego kursu otwarcia. Zgadzam się z gubernatorem RBA Stevensem, który powiedział, że kurs AUD “jest zawyżony, i nie tylko o kilka centów”. Spodziewam się spadku kursu AUD wraz z dalszą obniżką cen surowców.

W ciągu nocy odbyło się posiedzenie Rady Polityki Banku Japonii – nie nastąpiły żadne zmiany w polityce. Bank zachował dotychczasowy pakiet stymulacyjny i członkowie Rady oszacowali, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (z wyłączeniem świeżej żywności) wzrośnie 1,9% w skali roku od kwietnia 2015 r., (czyli tyle samo w porównaniu z prognozami ogłoszonymi trzy miesiące temu). Ceny wzrosły o 3,4% w roku do maja, czyli znacznie powyżej 2% poziomu docelowego Banku Japonii, ale zmiana ta obejmuje wpływ podwyżki podatku konsumpcyjnego o 2 punkty procentowe. Przed podwyżką podatku ceny rosły o 1,3% rdr, co sugeruje, że jest jeszcze pole do manewru, zanim ceny osiągną swój poziom docelowy. Jen jednak musi osłabić się jeszcze bardziej. Zarobki nadal rosną wolniej niż ceny, co oznacza, że siła nabywcza konsumentów maleje. To sprawia, że mało prawdopodobna jest inflacja popytowa (ang. demand-pull inflation). Jedyną alternatywą jest więc inflacja kosztowa (ang. cost-push inflation). Wraz ze spadkiem cen energii jedynym sposobem jest dalsze osłabienie waluty. Spodziewam się działań tego typu ze strony Banku Japonii jeszcze w tym roku. Kurs pary USD/JPY wzrósł dziś rano, ale niekoniecznie w reakcji na posiedzenie Banku; w dużym stopniu z uwagi na zwyżkę na rynku akcji w USA na początku amerykańskiej sesji.

Dziś: Podczas europejskiej sesji najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja niemieckiego dzusindeksu ZEW za czerwiec. Według prognoz indeks obecnych nastrojów wzrósł do 67,4 z 67,7,

podczas gdy indeks oczekiwań spadł do poziomu w wysokości 28,2 z 29,8 w poprzednim miesiącu. Prognozy zakładające pogorszenie się indeksów dodatkowo wzmacniają ostatnie oznaki spowolnienia ożywienia gospodarczego w strefie euro.

W Wielkiej Brytanii, przewiduje się, że inflacja CPI przyspieszyła +1,6% rdr w czerwcu z +1,5% rdr w maju, podczas gdy wskaźnik PPI za ten sam miesiąc wzrósł w tym samym tempie co w miesiącu poprzednim, czyli o +0,5% rdr.

W centrum uwagi rynku znajdzie się przedstawienie półrocznego sprawozdania polityki pieniężnej przez przewodniczącą Fed Janet Yellen w Senacie USA. Jej uwagi są zwykle oparte o wcześniejsze raporty Rezerwy Federalnej i zwykle zawierają mało interesujące informacje. Uwaga skupi się na sesji pytań i odpowiedzi, która nastąpi po prezentacji. W związku z tym, że FOMC uwalnia swoje własne prognozy co kwartał, słowa szefów Fed-u nie są aż tak istotne, jak kiedyś, jednak komentarze szefowej Rezerwy nadal mogą mieć wpływ na rynki. Po czerwcowym posiedzeniu FOMC, Yellen powiedziała, że ”ostatnie odczyty, na przykład wskaźnik CPI, były nieco zawyżone” i dodała, że dane inflacyjne są “pełne zgiełku”. Rynek skoncentruje się raczej na komentarzach dot. inflacji, a nie wzroście prognoz FOMC odnośnie stóp procentowych (oczekiwania dotyczące stóp procentowych w istocie spadły). Inwestorzy chcą usłyszeć, czy Yellen nadal ma taki sam pogląd na temat inflacji, który głosiła miesiąc temu, będą także wsłuchiwać się we wszelkie wskazówki nt. podwyżki stóp.

Jeśli chodzi o wskaźniki w USA, szacuje się, że sprzedaż detaliczna za czerwiec przyspieszy do +0,6% z +0,3% m/m, podczas gdy dane sprzedaży detalicznej z wyłączeniem samochodów i paliw wzrosną 0,4% w ujęciu miesięcznym z 0,0% m/m w poprzednim miesiącu. Wydany zostanie także indeks produkcji przemysłowej Empire State za lipiec.

Oprócz szefowej Rezerwy Federalnej Yellen, na dziś zaplanowano jeszcze pięć przemówień. Wypowiedzą się: członek Rady Prezesów EBC Christian Noyer, gubernator Banku Anglii Mark Carney, zastępca gubernatora Andrew Bailey i członek Komitetu Rady Polityki Finansowej Donald Kohn, ponadto Martin Taylor wystąpi przed Izbą Gmin.