W środę na porannej sesji europejskiej notowania dolara albo nie zmieniły się, albo wzrosły w stosunku do pozostałych walut z grupy G10

handel surowcami

1330

W środę na porannej sesji europejskiej notowania dolara albo nie zmieniły się, albo wzrosły w stosunku do pozostałych walut z grupy G10. Amerykańska waluta umocniła się do AUD, JPY, GBP, NZD i CAD, dokładnie w podanej kolejności. Względem NOK, EUR, SEK i CHF dolar pozostał na niezmienionym poziomie.

Na porannej sesji europejskiej funt brytyjski ciągle leciał w dół na skutek rosnącej niepewności wśród inwestorów odnośnie do wyniku referendum w sprawie Szkocji. Liderzy trzech największych brytyjskich partii politycznych w ostatniej chwili zapowiedzieli swój pobyt w Szkocji w celu wsparcia kampanii przeciw jej niepodległości. Ta nagła decyzja to skutek gwałtownego wzrostu liczby głosów na „tak”. Odzwierciedla ona obawy rządu wynikające z niewielkich różnic w sondażach między zwolennikami i przeciwnikami szkockiej niepodległości. O ryzykach związanych ze szkockim referendum będą prawdopodobnie dyskutować szef Banku Anglii Mark Carney i pozostali członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej podczas swojego wystąpienia dotyczącego sierpniowego raportu o inflacji, które odbędzie się w drugiej części dnia.

Ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie i poszanowanie przez obie strony konfliktu porozumienia o zawieszeniu broni wywołało cofanie się ceny na kursie palladu. Znaczny udział w globalnych zasobach palladu posiada właśnie Rosja, a niepewność odnośnie do sankcji i ograniczeń handlowych wywołała wzrosty. Mimo tego, że rynek nie dotknęły jeszcze żadne sankcje związane z tym metalem, to jakikolwiek taki zakaz mógłby odbić się na eksporcie palladu.

Cena palladu

Cena i kurs palladu załamała się wczoraj, przecinając poniżej linii szyi potencjalnej formacji głowy i ramion. Przecięcie poniżej poziomu 863 definiowanego przez dołek z 21 sierpnia oraz naruszenie niebieskiej linii długoterminowego trendu zwyżkowego to, moim zdaniem, potwierdzenie odwrócenia trendu, które toruje drogę dalszym spadkom. Spodziewałbym się, że cena tego szlachetnego metalu będzie cały czas lecieć w dół i spróbuje przebić poziom wsparcia 845 (S1). Przecięcie poniżej tego poziomu prawdopodobnie skieruje cenę ku dołkom z 5 i 6 sierpnia, w okolicy wsparcia na wysokości 838 (S2). Oscylator MACD leży poniżej swojej linii zerowej i sygnałowej, natomiast wskaźnik RSI, znajdujący się obecnie w strefie wyprzedaży, znalazł opór i jest znów skierowany w dół, co oznacza przyspieszenie momentum zniżkowego. Na obrazie w skali makro cena palladu spadła poniżej linii długoterminowego trendu zwyżkowego kreślonej od dołka z 20 marca. Co więcej, wskaźnik RSI z 14 dni spadł poniżej poziomu 50 i ma przed sobą jeszcze sporo miejsca, zanim wejdzie w strefę wyprzedaży. Z kolei dzienny oscylator MACD prawdopodobnie zyska wartość ujemną. Wszystkie wspomniane elementy analizy technicznej dają dość negatywny obraz i zwiększają prawdopodobieństwo kontynuacji spadków.

Poziomy wsparcia palladu: 845 (S1), 838 (S2), 820 (S3)

Poziomy oporu palladu: 863 (R1), 868 (R2), 878 (R3)