Poradnik dla początkujących inwestorów – Opcje Binarne

opcje binarne podstawy

3133

Witamy w poradniku dla początkujących inwestorów

podręcznik inwestora

Nasz łatwy w użyciu poradnik opcji binarnych kompleksowo i w prosty sposób przedstawia tematykę Opcji Binarnych, dzięki czemu każdy inwestor, niezależnie od doświadczenia, może zarabiać. Podręcznik oraz pozostałe zasoby edukacyjne, pozwolą każdemu osiągnąć swoje cele inwestycyjne.

W świecie, który mamy na myśli, inwestorzy, którzy mają niewielkie pojęcie o rynkach finansowych czy Opcjach Binarnych, inwestują i tracą pieniądze. Świat nie musi taki być. Jesteśmy tu, by Ci pomóc. Jeśli mielibyśmy określić jednym słowem, co dla nas jest najważniejsze, byłaby to „wiedza”. Jednym z naszych celów jest dostarczenie inwestorom solidnych podstaw, edukacji i wiedzy o Opcjach Binarnych. Oczywiście wymaga to czasu, ale nasz cel jest jasny. Dostarczyć inwestorom jak najwięcej możliwości i wiedzy o rynkach, nauczyć ich interpretacji danych rynkowych i ostatecznie wskazać drogę zamiany wiedzy na skuteczną strategię inwestycyjną.

Jak mało kto wiem, że świat Opcji Binarnych nie wybacza błędów – dlatego właśnie postanowiliśmy napisać ten podręcznik. Zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje już sporo źródeł i materiałów na temat Opcji Binanych. Nie ma niestety takich, które prowadzą nowego inwestora za rękę, pokazując mu jak skutecznie inwestować w warunkach rynkowych, jak podejmować mądre decyzje. Wierzymy, że jesteśmy w stanie pomóc Ci osiągnąć to, podobnie jak pomogliśmy już wielu inwestorom.

Wprowadzenie do Opcji Binarnych – podstawy

Chociaż termin Opcje Binarne jest znany, często zdarza się, że nie jest właściwie rozumiany. Faktyczna definicja opcji binarnych to inwestycja, której podstawą jest „wszystko lub nic”, więc w efekcie inwestor dokonuje poprawnego wskazania zmian na rynku i notuje zysk – lub odwrotnie, wskazanie okazuje się być niepoprawne i inwestor nic nie zyskuje.

Wejdźmy głębiej w istotę tego, czym są opcje binarne. Termin składa się z dwóch słów, zacznijmy od słowa opcja. Opcja w języku inwestycyjnym jest podobna do opcji w codziennym życiu. Chodzi nam o opcję, w której Ty – inwestor – nabywasz wybór.

Zacznijmy od przykładu. Powiedzmy, że jesteś żonaty i masz trójkę dzieci. Życie jest piękne. Problemem jest tylko brak własnego lokum. Decydujesz więc, że czas coś kupić.

Wraz z małżonką wybieracie się na przejażdżkę po okolicy i znajdujecie fantastyczny dom wystawiony na sprzedaż. Wygląda jak spełnienie marzeń. Wszystko jest doskonale… jedynym problemem jest fakt, że cena tej nieruchomości wynosi 250,000PLN, a Ty masz tylko 3,000PLN na koncie w banku.

Układasz więc plan. Mówisz właścicielowi, że zapłacisz wszystkie posiadane przez siebie pieniądze na koncie, 3000PLN za OPCJĘ kupienia tej posiadłości za 3 miesiące, kiedy spodziewasz się wygrać w Lotto, za żądaną przez właściciela cenę. Nie deklarujesz, że na pewno kupisz ten dom, ale będziesz miał OPCJĘ kupienia go.

opcje binarne inwestycje

Twój plan może okazać się dla Ciebie w efekcie pomyślny lub wręcz przeciwnie. Przyjmijmy, że 3 miesiące później (po tym jak już wygrałeś na loterii), decydujesz się na zakup tego domu. Oglądając go, odkrywasz w piwnicy drogocenne przedmioty. Chociaż dom miał być wart 250,000PLN, okazuje się, że jest wart 2,500,000PLN. Jednak ponieważ kupiłeś za 3,000PLN opcję nabycia tego domu za 250,000PLN, tylko tyle musisz za niego zapłacić.

Wyobraźmy sobie inny rozwój sytuacji. Przyjmijmy, że wygrałeś na loterii i decydujesz się na zakup domu. Jednak obejrzawszy go, okazuje się, że wewnątrz jest w stanie wykluczającym zamieszkanie tam. W takiej sytuacji, nawet jeśli sprzedający obniży cenę do 20,000PLN, będziesz musiał i tak zapłacić 250,000PLN, ponieważ kupiłeś opcję o takiej wartości.

Należy jednak pamiętać, że zakup opcji nie oznacza konieczności zakupu samej nieruchomości, więc jeśli się na nią nie zdecydujesz, stracisz tylko kwotę, którą przeznaczyłeś na zakup opcji.

Ta historia jest doskonałym przykładem na to, czym tak naprawdę jest opcja. Kiedy kupujesz opcję na aktywo (to tylko wymyślne określenie na akcje, towary, waluty i indeksy) – nie kupujesz aktywa, tylko opcję nabycia aktywa po danej cenie w przyszłości.

Teraz pozostało nam już tylko zdefiniować słowo “binarny”. To już proste – binarny oznacza: dwukierunkowy, więć możesz tylko wygrać lub przegrać.

Inwestowanie w opcje binarne polega na zakupie opcji i inwestycji w prognozę czy wartość aktywa wzrośnie czy spadnie.

Podsumowując

Ujmując rzecz prosto, inwestowanie w opcje binarne to inwestycja w przewidywanie czy wartość (kurs) aktywa wzrośnie czy spadnie. Nie nabywamy danego aktywa, lecz opcję czy nabyć aktywo po określonej cenie w późniejszym czasie.

Różnica między naszą historią o nieruchomości, a opcją binarną polega na tym, że kupując opcję na nieruchomość, można zyskać tylko kiedy jej wartość wzrośnie. W wypadku inwestowania w opcje binarne, możesz nabyc opcję w dowolnym kierunku oraz praktycznie w każdych warunkach rynkowych.

Zalety Opcji Binarnych

Zarabiaj w dowolnych warunkach rynkowych i w dowolnym kierunku.

Zalety Opcji Binarnych

Możesz zarabiać zawsze – zarówno, kiedy wartość aktywa wzrasta, jak również gdy spada. A stosując niektóre strategie, możesz się nawet pomylić w swoim wskazaniu, a mimo to zarabiać.

Oczywiście nie oznacza to, że możesz zamknąć oczy i wybierać losowo. Oznacza to jednak, że jeśli zrozumiesz jak działa rynek, możesz zarabiać w praktycznie każdej sytuacji, która na nim aktualnie panuje. Nawet, jeśli nie jesteś pewien w jakim kierunku będzie podążał.

Elastyczność

Inwestować w opcje binarne możesz zacząć z użyciem niewielkiej części kwoty, której potrzebowałbyś do inwestowania w zakup aktywów. Ponadto, strategie dla opcji binarnych pozwalają istotnie zmniejszyć ryzyko inwestycyjne.

Kupowanie aktywów zwykle wymaga wyłożenia znaczących sum, co niesie ze sobą większe ryzyko. Nabycie opcji binarnych wiąże się z zaangażowaniem znacznie mniejszych środków, często będących ułamkiem cen aktywów.

Szybkie wyniki

Dzięki opcjom binarnym, możesz zobaczyć efekty swoich inwestycji nawet w 60 sekund. Jest szybka i prosta metoda na osiąganie zysków z inwestycji.

Różnorodność Opcji

Masz do wyboru bardzo szerokie spektrum aktywów, dla których możesz nabyć opcję – są to waluty, towary, indeksy, akcje – więc możesz dywersyfikować swoje inwestycje.

Zyskowność

Jeśli Twoja inwestycja przebiegnie pomyślnie, możesz liczyć na niemal natychmiastowe zwroty w okolicach 75%.

Terminologia

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nauka terminologii bywa nudna, jednak wierzymy dobrze wyedukowanego inwestora. Nie martw się, postaramy się, by i ten dział był ciekawy.

Dzięki tej wiedzy, nauczysz się przewidywać kierunek zmian w oparciu o wiedzę, że historia na rynku zwykle się powtarza. Nauczenie się popularnych formacji ceny pozwala na przewidywanie, w jakim kierunku zmierza rynek. Nauczysz się, kiedy otwierać pozycje call, a kiedy put, używając wybranego aktywa. Inwestor otwiera opcje call, gdy spodziewa się, że cena aktywa wzrośnie lub put, gdy spodziewa się, że spadnie.

Proste? Call – wzrost, put – spadek

Następne pojęcia, które należy przyswoć to cena strike i wygaśnięcie. Cena strike to dokładny kurs aktywa w chwili, gdy otwierasz pozycję. Wygaśnięcie to czas, w którym Twoja pozycja zostanie zamknięta i rozliczona. Dla przykładu, jeśli kupisz opcję call zakładającą, że cena złota wzrośnie powyżej aktualnej ceny w ciągu godziny, aktualna cena złota będzie ceną strke, a okres godziny czasu będzie wygaśnięciem.

Call, put, cena strike i wygaśnięcie, zrozumiałem

Przyjmijmy, że zbliża się czas wygaśnięcia Twojej pozycji call, ale aktualnie cena jest niższa od ceny strike. Oznacza to, że Twoja opcja jest stratna, out-of-the-money. Jeśli cena znajduje się powyżej ceny strike, Twoja pozycja jest zyskowna, in-the-money.

Out of the money oraz in the money. Świetnie

Jeśli Twoja opcja jest out-of-the-money, ciągle masz możliwość zminimalizowania strat przez wcześniejsze zamknięcie opcji, możesz nawet przedłużyć czas wygaśnięcia. Minimalizowanie strat i wcześniejsze zamknięcie opcji umożliwia na naszej platformie narzędzie Sell. Przedłużenie czasu wygaśnięcia to z kolei narzędzie Rollover. Należy pamiętać, że użycie narzędzia Sell w wypadku opcji out-of-the-money wciąż będzie stratą, jednak istotnie mniejszą. Rollover natomiast zmniejszy potencjalny zysk.

Załóżmy teraz, że jesteś przekonany o słuszności swojego wyboru i chcesz powiększyć swoją inwestycję. W tym celu możesz użyć narzędzia Double-Up. Zwiększy to kwotę zainwestowaną w pozycję, ale zwiększy Twoją potencjalną wypłatę.

Sell, Rollover i Double-up. Proste.

Ponieważ terminologia jest techniczna, zalecamy zapoznanie sie z przygotowanymi przez nas przykładamy, wtedy będzie znacznie łatwiej przyswoić ją sobie. Przejrzyj je kilka razy, a wszystkie te pojęcia staną się dla Ciebie oczywiste.

Platforma opcji binarnych

platforma opcji binarnych

Oto co zobaczysz na platformie:

  1. Aktywo: Waluta, towar, indeks lub akcja, w które chcesz inwestować.
  2. Wygaśnięcie: Czas, kiedy Twoja opcja zostanie zamknięta i rozliczona.
  3. Kwota: Kwota, którą chcesz zainwestować.
  4. Wybór Traderów: Pokazuje co wybierają inni inwestorzy.
  5. “CALL” opcja zakupu, wzrostu.
  6. “PUT” or opcja sprzedaży, spadku
  7. Procent Wypłaty: Wyrażony w procentach zysk
  8. Potencjalna wypłata: Kwota, którą otrzymasz, jeśli Twoja opcja wygaśnie pomyślnie

Narzędzia

Poza szerokim sprektrm dostępnych aktywów, nasza platforma umożliwia inwestowanie przy pomocy różnych narzędzi. Możesz je wykorzystać w zależności od tego, jak zachowuje się rynek. Każde z narzędzi ma swoje zalety dla różnych rodzajów sytuacji na rynku

  • Opcje binarne: Pozwalają na wskazanie czy cena danego aktywa wzrośnie czy spadnie w okresie nie dłuższym niż koniec dnia. Umożliwiają wykorzystanie trendów rynkowych wytworzonych w efekcie podania do publicznej wiadomości rozliczeń, raportów, wydarzeń ekonomicznych. Możesz wybierać spośród wielu zakresów czasowych i czasów wygaśnięcia.
  • Pary: Pozwalają na inwestycje w zachowanie jednego aktywa względem drugiego, przez wskazanie, które z nich straci lub zyska więcej. Jest to wyjątkowe narzędzie, pozwalające na inwestowanie pomiędzy kategoriami, na przykład w walutę wobec akcji lub towaru wobec indeksu.
  • Długoterminowe: Opcje długoterminowe pozwalają na inwestowanie w dłuższych okresach czasu, które sięgają nawet do roku. Możliwe jest wybranie jednego z wielu dostępnych aktywów.
  • 60 Sekund: Narzędzie to dostarcza możliwość bardzo szybkiego inwestowania, w zakresie od 60 do 300 sekund. Wybierz je w chwili, gdy podawane są ważne dane ekonomiczne o silnym wpływie na rynek. Zwróć szczególną uwagę na mocne wahania cen aktywów w jedną lub w drugą stronę.
  • Jedno Dotknięcie: To narzędzie pozwala na inwestowanie, gdy nie funkcjonują rynki finansowe, podczas weekendów i świąt. Pozwalają na osiągnięcie wyższych zwrotów niż pozostałe narzędzia związane z opcjami binarnymi, ponieważ ich podstawą jest założenie, że kurs aktywa musi osiągnąć wyznaczony kurs docelowy przed czasem wygaśnięcia. Jeśli kurs aktywa osiągnie kurs docelowy w dowolnym dniu przed czasem wygaśnięcia, pozycja jest zyskowna. Należy pamiętać, że w wypadku narzędzia One Touch, czasem wygaśnięcia jest zawsze kolejny piątek o godzinie 17:10 GMT, więc im wcześniej otworzysz pozycję, tym większą masz szanse na powodzenie.
  • Drabina: To narzędzie pozwala na wskazanie czy cena aktywa wzrośnie lub spadnie do określonego poziomu. Oznacza to, że im większa będzie rozbieżność między ceną strike , a wybranym poziomem, tym większy będzie zysk.

Najdogodniejszym czasem do stosowania tego narzędzia są okresy, gdy rynek jest spokojny, a wahania niewielkie.

Jak otworzyć pozycję

  1. Aktywo: Wybierz, w które aktywo chcesz zainwestować
  2. Wygaśnięcie: Wybierz czas, kiedy opcja ma zostać zamknięta
  3. Kwota inwestycji: Wybierz kwotę, którą chcesz zainwestować
  4. Kierunek: Wybierz kierunek, w którym według Ciebie zmieni się kurs aktywa.

Psychologia inwestowania

Wstęp

Aby odnosić sukcesy inwestycyjne, konieczne jest nauczenie się kontrolowania emocji. W wielu sytuacjach to właśnie one będą starały się przejąć kontrolę, więc musisz nauczyć się ufać swojej logice i wiedzy, aby odnieść sukces. W tym rozdziale pomożemy Ci wyrobić w sobie nawyki pozwalające na pomyślne inwestowanie.

Mity na temat działania mózgu

Wielu twierdzi, że aby podejmować logiczne, dobre decyzje inwestycyjn, dominować musi lewa półkula. Według nich, myślenie prawą stroną mózgu spowoduje podejmowanie gwałtownych, emocjonalnych decyzji. Najnowsze badania udowodniły, że chociaż niektóre procesy myślowe i aktywność mózgowa są związane z jedną stroną mózgu, to jednak większość decyzji podejmujemy używając obu. Półkule naszego mózgu nieustannie się ze sobą komunikują. Aby stać się efektywnym inwestorem, należy zrozumieć, że nie można tłumić pomysłów inwestycyjnych, lecz wziąć je pod rozwagę i wybrać te, które przyniosą najlepsze efekty.

Symptomy emocjonalnego inwestora

Symptomy emocjonalnego inwestora biorą się z nadziei i strachu. Taki inwestor, rozpoczyna inwestowanie i traci sporą sumę pieniędzy, ale kontynuuje swoje działania w nadziei na odbicie się. Tacy inwestorzy bazują na szczęściu i nie uwzględniają swoich pomyłek. Z kolei inwestor opanowany przez strach odczuwa ciężar w klatce piersiowej przed otwarciem pozycji i nie jest w stanie zaufać swojej wiedzy. Taki inwestor po stracie jednej nawet pozycji popada w jeszcze głębszy strach i boi się kontynuować działań.

Zarówno nadzieja jak i strach stanowią zagrożenie dla inwestorów. Odwracają uwagę od tego co istotne i nie pozwalają mu się stać emocjonalnie inteligentnym.

Inwestuj racjonalnie

Definicją racjonalności jest działanie w oparcie o powód lub logikę. Dotyczy to także inwestowania. Aby inwestować racjonalnie, należy kierować się logiką i powodem. Jeśli masz logiczny powód do otwarcia pozycji, to będzie to racjonalne działanie. Dobrym sposobem na upewnienie się, że używamy logiki i mamy dobry powód jest sprawdzenie czy byłbyś w stanie wytłumaczyć komuś, że również powinien otworzyć taką samą pozycję.

Wyzwanie inwestowania online

Inwestowanie online wymaga zwykle otwarcia konta zasilonego środkami znacznie większymi niż kwota, której będziemy potrzebowali do otwarcia jednej pozycji. Taki stan rzeczy może okazać się sporym wyzwaniem, ponieważ nie czując pieniędzy w kieszeni, łatwo zapomnieć, że inwestujemy prawdziwe pieniądze. Dlatego właśnie należy pamiętać, że pieniądze, które inwestujemy, wzięły się z naszej kieszeni i nie należy umieszczać na swoim koncie większych środków niż takie, którymi obracanie mogłoby powodować nerwowość w naszych działaniach.

7 zwyczajów skutecznych inwestorów

Oto podsumowanie siedmiu zwyczajów skutecznych inwestorów: 1) Rozumieją rynkowe realia. 2) Są odpowiedzialni podczas inwestowania. 3) Działają tylko w oparciu o sprawdzone metody. 4) Inwestują z zachowaniem zasad zarządzania kapitałem. 5) Rozumieją, jak zarządzać ryzykiem. 6) Podążają za długoterminowymi trendami. 7) Inwestują perspektywicznie.

Ważne zasady, które pomogą Ci psychologicznie

Oto kilka ważnych zasad, dotyczących psychologii inwestowania. Po pierwsze, naucz się zasad i podstaw inwestowania, które Ci dostarczymy. Po drugie, upewnij się, że Twoim inwestowaniem nie kierują emocje. Po trzecie, nie poświęcaj zbyt dużo czasu na inwestowanie. Jedyną metodą zyskanie odpowiedniej perspektywy jest zrobienie sobie przerwy. I po czwarte: ucz się na swoich zwycięstwach i porażkach.

Podsumowanie

W tym rozdziale nauczyłeś się, że mózg działa jako całość, poznałeś symptomy emocjonalnego inwestora, nauczyłeś się jak ważne jest racjonalne inwestowanie. Jak również tego, że inwestowanie online może być wyzwaniem oraz poznałeś 7 zwyczajów skutecznych inwestorów.

Zwycięska taktyka – handel opcjami binarnymi

W tym rozdziale porozmawiamy o tym, jak stworzyć zwycięską strategię dla opcji binarnych. Ważne jest, by uwzględnić czy opcje binarne są dla Ciebie nowością czy przeciwnie – masz duże doświadczenie w inwestowaniu. Niezależnie od tego, zawsze można coś ulepszyć, z nami na pewno rozwiniesz swoje umiejętności.

4 cele inwestowania

Przed rozpoczęciem inwestowania, należy wyznaczyć sobie cele. Oczywiście, że każdy powie: „zarabiać”, ale jeśli szybki zarobek jest Twoim jedynym celem w inwestowaniu w opcje binarne, powinieneś zrobić krok do tyłu i popracować nad swoją motywacją. Wszyscy zawodowi inwestorzy mają cele i warto zastosować ich podejście, aby w efekcie samemu stać się jednym z nich.

  1. Wspinaj się powoli: Twoim pierwszym celem powinno być osiągnięcie zyskowności poprzez rozwijanie swoich umiejętności. Pamiętaj, że zysk nie przychodzi łatwo, więc jeśli planujesz zarobić tyle ile chcesz w kilku szybkich ruchach, oszukujesz się.
  2. Ustal granice: Ustal sobie zasady i trzymaj się ich. Musisz zdecydować w jaki sposób będziesz wchodził na rynek, jak będziesz zamykał pozycje i w jaki sposób będziesz zarządzał ryzykiem.
  3. Rezygnacja z otwarcia pozycji może być równie ważna jak jej otwarcie: rynek zawsze kusi, ale czasami po prostu nie ma okazji by na niego wchodzić. Jeśli Twoja wiedza i logika mówią Ci byś się powstrzymał, posłuchaj tego głosu.
  4. Kieruj się w stronę prostoty: Błędem, który popełnia wielu inwestorów jest kierowanie się w stronę coraz bardziej skomplikowanych rynków i strategii. Daje to złudne poczucie bycia profesjonalistą i powoduje straty. Trzymaj się rynków i strategii, które znasz, a dobrze na tym wyjdziesz.
Pułapka sukcesu

Nie żałuj małych zysków. Jeśli osiągnąłeś niewielki zysk opierając się na swojej edukacji, nie żałuj, że nie zaryzykowałeś inwestowania większą kwotą. Trzymałeś się zasad i przyniosło to efekt, przyniesie również w przyszłości. Wielu inwestorów, którzy regularnie notują niewielkie zyski, z czasem przyzwyczaja się do nich i zaczyna ryzykować większą część swojego kapitału przy otwieraniu pozycji. Jeśli będziesz trzymał się swoich zasad i zdobytej wiedzy, inwestował według naszej strategii minimalnego ryzyka, unikniesz tej pułapki.

Zaufaj sobie, nie ekspertom

Jeśli Twoja wiedza zdobyta poprzez naukę podpowiada Ci, że rynek zmierza w pewnym kierunku, jednak eksperci i artykuły twierdzą co innego, zaufaj sobie. Jeśli opierasz się na edukacji, to nie jest to przeczucie, a właściwa droga, którą powinieneś iść.

Podsumowanie

W tym rozdziale nauczyłeś się jak stworzyć zwycięską strategię. Poznałeś 4 najlepsze cele inwestowania, pułapki, w które często wpadają zwycięzcy oraz dowiedziałeś się, że jeśli Twoja wiedza mówi Ci coś innego niż wiadomości, powinieneś przede wszystkim zaufać sobie.

Wydarzenia ekonomiczne

Wiadomości rynkowe to podstawa analizy fundamentalnej. Podczas inwestowania należy zwracać uwagę na pojawiające się poszczególnych krajach dane ekonomiczne, aby móc zdecydować, w którym kierunku inwestować. Oto niektóre z ważnych wydarzeń ekonomicznych, które mają istotny wpływ n rynki: dane o zatrudnieniu, dane na temat inflacji, wzrost gospodarczy, jak również konferencje banków centralnych i krajowych rad, odpowiadających za politykę monetarną danego kraju. Każde z takich wydarzeń przynosi nowe dane ekonomiczne.

Oto przykład na to, jak wydarzenie ekonomiczne wpłynęło na rynek: 22 maja 2015 roku, prezes Rezerwy Federalnej USA, Janet Yellen ogłosiła, że jeśli amerykańska gospodarka nadal będzie się umacniać, prawdopodobne jest podniesienie stóp procentowych. Spowodowało to natychmiastowy wzrost wartości amerykańskiego dolara.

Japoński wykres świecowy
Japoński wykres świecowy

Analiza techniczna jest sposobem na przewidzenie aktywności rynku w oparciu o jego zachowanie z przeszłości. Dokonuje się tego poprzez analizowanie statystyk i wykresów, które pokazują nam w jaki sposób dane aktywo zachowywało się w przeszłości. Najpopularniejszym wykresem używanym do analizy jest japoński wykres świecowy. Jego popularność bierze się z faktu, że dostarcza on dużej ilości informacji w przystępny sposób. Świece japońskie są zwane również w skrócie OHLC – Open, High, Low i Close – Otwarcie, Góra, Dół i Zamknięcie, ponieważ każda świeca dostarcza tych informacji. Świeca ma kolor zielony, gdy wartość aktywa rośnie lub czerwony, gdy spada.

Trendy

Patrząc na dowolny wykres ekonomiczny, można zauważyć pewne schematy. Widać, jak aktywo zyskuje, traci lub utrzymuje swoją wartość. Schemat ten zwany jest trendem.

Trend wzrostowy: Ogólny pozytywny trend zwany jest trendem wzrostowym. Nie oznacza to, że na wykresie nie pojawią się żadne czerwone świece, jednak patrząc z szerszej perspektywy, widać wzrost wartości.

Trend spadkowy: Jest to odwrotność dla trendu pozytywnego, zwana trendem spadkowym. Na wykresie mogą się pojawiać pojedyncze świece wzrostowe, jednak patrząc na szerszy obraz, widać tendencję spadkową.

Trend konsolidacyjny: Aktywo, które wydaje się pozostawać na tym samym poziomie jest w trendzie konsolidacyjnym. W celu określenia takiego trendu należy szerzej spojrzeć na wykres.

Wsparcie, Opór i Liczby Fibonacciego

Jednymi z najważniejszych założeń analizy technicznej są poziomy wsparcia i oporu. Bardzo przydatnym narzędziem są również liczby Fibonacciego. Ujmując prosto, wsparcie i opór są podłogą i sufitem danego aktywa. Są to poziomy, poniżej i powyżej których nie spadał i nie wzrastał w przeszłości kurs danego aktywa. Liczby Fibonacciego są sposobem pozwalającym wyznaczyć te poziomy. Należy jednak pamiętać, że choć poziomy te pozwalają na przypuszczenie kierunku, w którym kurs danego aktywa będzie zmierzać, to jednak są one spekulacjami, a nie faktami.

Wsparcie: Jest to poziom, poniżej którego nie spadał w przeszłości kurs danego aktywa. Jest to poziom, na którym inwestorzy zwykle kupują, uważając, że od tego momentu wartość aktywa będzie rosnąć. Im więcej punktów składa się na poziom wsparcia, tym jest ono uznawane za silniejsze. Jeśli aktywo przełamie poziom wsparcia, oczekuje się pojawienia się trendu spadkowego.

Opór: Jest to poziom, powyżej którego nie wzrastał w przeszłości urs danego aktywa. Gdy aktywo osiąga poziom oporu, inwestorzy zwykle sprzedają, ponieważ uznają, że kurs osiągnął szczyt i aktywo zacznie tracić na wartości. Im więcej punktów składa się na poziom oporu, tym silniejszy się staje. Jeśli poziom oporu zostanie przebity, oczekuje się pojawienia się trendu wzrostowego.

Liczby Fibonacciego: Jest to jedna z popularnych metod wyznaczania poziomów wsparcia i oporu. Są to obliczenia bazujące na założeniu, że rynek odtworzy część poprzedniego ruchu, po czym będzie kontynuował ruch w pierwotnym kierunku. Obliczenia te pomagają wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu dla danego aktywa.

Średnie ruchome

Analizowanie średnich ruchomych może ułatwić analizę danych, ponieważ są średnimi z poprzednich danych i rozjaśniają obraz ruchów aktywa. W zależności od wybranego okresu czasu dla średniej, możliwe będzie stworzenie czytelnego wykresu w celu oceny aktywa. Dla przykładu, jeśli używasz dziesięciodniowej średniej ruchomej, każdy punkt na wykresie jest średnią wyników aktywa z poprzednich 10 dni.

Wstęga Bollingera

Wstęga Bollingera jest wskaźnikiem wykorzystującym średnie ruchome, składającym się z dwóch lini, które są odchyleniami od średniej ruchomej. Są one wskaźnikiem zmienności i ruchu cen. Inwestorzy sprawdzają szerokość wstęgi, by przewidzieć jak ruchomy będzie rynek.

Jeśli wstęga jest szeroka, co oznacza zwiększoną ruchomość, może być to sygnałem wskazującym zmniejszenie ruchomości w przyszłości. Jeśli jednak wstęga jest wąska, co oznacza zmniejszoną ruchomość rynku, może to zwiastować zwiększenie ruchomości.

Korekty

Zdarza się, że wartość aktywa zmierza w górę, jednak po drodze pojawia się kilka mniejszych uskoków. Są one zwane korektami. Uskok w dół nie oznacza, że aktywo zmieni kierunek na dłuższy czas, korekty są zwykle krótkoterminowe.

Podsumowanie

W tym rozdziale nauczyłeś się podstaw analizy rynku – podstaw analizy fundamentalnej i technicznej, tego, czym jest popyt i podaż, dlaczego tak ważne są wydarzenia ekonomiczne, czym są świece japońskie, trendy, wsparcie i opór oraz jak wskazać, w którym kierunku porusza się rynek.

Analiza fundamentalna Analiza fundamentalna giełda

Analiza fundamentalna jest szerszym spojrzeniem na to, jak zachowuje się dane aktywo lub branża. Opiera się na analizie ogólnego stanu finansowego ekonomii i skupia na takich czynnikach jak ważne dane ekonomiczne, publikowane praktycznie każdego dnia. Poniżej przedstawiamy niektóre kategorie danych, na których powinniśmy się skupić w trakcie analizy fundamentalnej:

Wykorzystanie globalnych cykli rynkowych

Globalna ekonomia i rynki poruszają się w cyklach. Ten akapit pomoże Ci zrozumieć, kiedy ekonomia znajduje się w cyklu, dzięki czemu będziesz mógł pomyślnie inwestować. Przewagą opcji binarnych jest możliwość wejścia i wyjścia z rynku niemal natychmiast. To tak, jakbyś obserwował karuzele, na której jeden z koni ma przyczepiony lśniący diament, a Ty w odpowiednim momencie wyciągasz rękę i go łapiesz, a następnie odsuwasz się. Tak samo działa to w ekonomii, należy zrozumieć kiedy wejść na rynek i kiedy go opuścić.

Wykorzystanie wiadomości

Kolejną podstawą inwestowania jest zrozumienie, że aktualne wiadomości i wydarzenia mają silny wpływ na rynek. Można pokazać tą zależność na bardzo wielu przykładach, oto jeden z nich. Inwestorzy lubią bezpieczne inwestycje. Inwestowanie w akcje jest uznawane za ryzykowną inwestycję, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć co dokładnie się wydarzy, jednak potencjalne zyski mogą być bardzo wysokie, znacznie wyższe niż oprocentowanie bankowe. Jeśli jednak, Rezerwa Federalna (bank centralny USA) zdecyduje się podnieść stopy procentowe, wielu inwestorów wycofa swoje środki z akcji na swoje konta oszczędnościowe, które są znacznie bezpieczniejsze. To z kolei przełoży się na wzrost wartości dolara. Taka sytuacja daje doskonałą ofertę na otwarcie opcji call dla amerykańskiego dolara.

Wykorzystanie zmienności, plotek i sentymentu

O zmienności mówimy, gdy kurs aktywa wywołuje silne ruchy. Gdy kurs aktywa gwałtownie wzrasta lub spada, powoduje to zmienność. Takie sytuacje są istotne dla inwestorów, ponieważ możesz zdecydować czy aktywo będzie nadal wzrastać i otworzyć opcję call lub zdecydować, że sytuacja się odwróci, a aktywo zacznie tracić na wartości i otworzyć opcję put.

Również plotki, choć niekoniecznie muszą być dokładne, również wpływają na rynek. Jeśli podejrzewa się, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe, spowoduje to spadek cena akcji, a wzrost wartości dolara.

Sentyment to generalne odczucia i emocje, dotyczące danego rynku. Jeśli rynek posiada silny sentyment, mówimy o rynku byków. Jeśli rynek posiada słaby sentyment, mówimy o rynku niedźwiedzi.

Dla przykładu, jeśli prezes Europejskiego Banku Centralnego ogłasza, że rynek jest silny i ma dobre widoki na przyszłość, powoduje to wzmocnienie sentymentu. Jeśli jednak mamy do czynienia z problemami czy kryzysem, a takie informacje również muszą zostać podane do wiadomości, spowoduje to osłabienie sentymentu.

Analiza Techniczna

Analiza techniczna jest metodą na przewidzenie przyszłych ruchów rynku, poprzez ocenę poprzednich wyników. Przeprowadza się ją w oparciu o statystykę, dotyczącą historii rynkowej lub trendów.

3 Zasady
  1. Ruch rynku – dane na temat aktywów są odzwierciedlane przez cenę (kurs) danego aktywa. Podstawą wszelkich prognoz ekonomicznych jest analiza zmian popytu i podaży. Wykresy odzwierciedlają nastroje, panujące w związku z tymi zmianami na rynku.
  2. Ceny poruszają się w trendzie – celem analizy wykresu jest identyfikacja pojawienia się trendu w jak najwcześniejszym jego etapie i inwestowanie zgodnie z jego kierunkiem. Kurs poruszający się w trendzie ma większe szanse na utrzymanie kierunku niż na zmianę.
  3. Historia się powtarza – to założenie opiera się na psychologii, która zakłada, że sytuacje, które wystąpiły w przeszłości, będą miały miejsce ponownie.

Niektóre ze sposobów na ustalenie trendu przy użyciu analizy technicznej to: poziomy wsparcia i oporu, średnie ruchome, wstęga Bollingera, korekty oraz liczby Fibonacciego:

Wsparcie

Jest to poziom, poniżej którego aktywo nie spadło w przeszłości. Na tym poziomie inwestorzy zwykle kupują dane aktywo, ponieważ uważają, że w tym właśnie miejscu zacznie się wzrost kursu. Nie jest to gwarantowane, jednak poziom wsparcia może pomóc w podejmowaniu decyzji.

Opór

Odwrotnością wsparcia jest opór, czyli poziom, powyżej którego aktywo nie wzrosło w przeszłości. Inwestorzy zwykle decydują się w takiej sytuacji na sprzedawanie aktywa, ponieważ uznają, że osiągnęło swój maksymalny poziom i od tego momentu zacznie tracić na wartości.

Liczby Fibonacciego

Jedną z popularnych metod na wyznaczenie poziomów wsparcia i oporu są liczby Fibonacciego. Są to obliczenia oparte na założeniu, że rynek skoryguje część swojego poprzedniego ruchu, a następnie wróci do ruchu w pierwotnym kierunku. Obliczenia te pomagają stwierdzić, w którym miejscu aktywo może ustalić swoje wsparcie lub opór.

Średnie ruchome

Ceny aktywów nieustannie się poruszają, co utrudnia analizę danych. Pomagają w niej średnie ruchome, ponieważ przedstawiają średnią z poprzednich danych, dzięki czemu otrzymujemy jaśniejszy obraz tego, jak zachowuje się aktywo. W zależności od zakresu czasowego wyznaczonego dla średniej, będziesz mógł otrzymać czytelniejszy wykres i ocenić sytuację aktywa. Dla przykładu, jeśli używasz średniej ruchomej z okresu 10 dni, każdy punkt na wykresie jest średnią dla aktywa z poprzednich 10 dni.

Wstęga Bollingera

Wstęga Bollingera to dwie linie, które pokazują skrajne odchylenia od średniej ruchomej. Są przez to wskaźnikiem zmienności lub zakresu ruchu. Inwestorzy wykorzystują szerokość wstęgi Bollingera do przewidzenia, jak zmienny będzie rynek w przyszłości. Jeśli wstęga jest szeroka, oznacza to zwiększoną zmienność, co może sygnalizować zmniejszenie jej w przyszłości. Jeśli wstęga jest wąska, oznacza to zmniejszoną zmienność, co z kolei może wskazywać na na nadchodzące jej zwiększenie.

Korekty

Zdarza się, że aktywo wykazuje się ogólną tendencją wzrostową, jednak po drodze pojawia się kilka uskoków. Nazywamy je korektami. Chwilowy spadek nie oznacza, że aktywo na pewno zacznie tracić na wartości przez dłuższy okres czasu. Korekty pomagają ocenić czy spadek będzie tylko chwilowy, czy też pojawiły się okoliczności wymagające naszej uwagi.

Wzrost ekonomiczny

Wstęp

Wzrost ekonomiczny jest podstawą dla wszystkich ekonomii. Definiowany jest jako długoterminowy rozwój produkcji. Jest on czynnikiem napędzającym politykę monetarną kraju.

Wzrost jest ważny, ponieważ dzięki niemu można walczyć z ubóstwem, podnosić stopę życiową, redukować bezrobocie oraz deficyt budżetowy kraju.

Istnieje wiele czynników, które wyznaczają tempo wzrostu ekonomicznego. Wzrost jednej ekonomii przynosi zwykle wzrost w innych.

Czynniki wzrostu

Oto kilka czynników, które decydują o tym czy ekonomia rośnie

  1. Zwiększenie wartości akcji. Jeśli wartość firmy rośnie, zyskują z nią pracownicy
  2. Zwiększenie aktywnej siły zawodowej. Im więcej ludzi może pracować, tym więcej zatrudnią firmy.
  3. Zwiększenie jakości pracy. Im wyższa jakość pracy, tym lepszy produkt trafia na rynek.
  4. Zwiększenie produktywności. Im więcej wytworzonych dóbr, tym więcej może trafić na rynek.
  5. Stabilność instytucjonalna. Ekonomia wykazuje się największą stabilnością w krajach demokratycznych.
  6. Zwiększony popyt. Ujmując prosto – im większe zapotrzebowanie, tym większe obroty i zyski.
Rola rządu oraz kredytów

Największym kupującym oraz sprzedawcą w dowolnej ekonomii jest rząd. Zbiera on podatki, a Bank Centralny kontroluje ilość dostępnych pieniędzy i kredytów.

Bank centralny kontroluje kredyty na dwa sposoby: poprzez zmianę stóp procentowych oraz drukowanie pieniędzy. Kredyt jest najważniejszą i zmienną częścią ekonomi.

Ludzie chcą kupować rzeczy, na które ich nie stać. Jest to możliwe dzięki kredytowi. Pożyczając pieniądze, muszą je zwrócić, w kwocie powiększonej o odsetki.

Gdy stopy procentowe są wysokie, ludzie pożyczają mniej. Gdy stopy są niskie, zwiększa się ilość zaciąganych kredytów.

Kryzys w 2008, stopy i inflacja

dług kredyt

Inną nazwą dla kredytu jest dług. Po tym, jak kredyt zostaje przyznany, staje się długiem. Kredytobiorca, otrzymawszy kredyt, może zwiększyć wydatki.Kredyty są powodem, dla którego istnieje ekonomiczny cykl długu. Gospodarka produkująca dużą ilość kredytów, wytwarza także duże zadłużenie.

Kredyty i zadłużenie nie są złą rzeczą. Stają się dopiero wówczas, gdy stają się zbyt dużym obciążeniem i wierzyciel nie jest w stanie spłacać swoich należności.

Gdy zwiększa się aktywność ekonomiczna, mówimy o wzroście. W czasie jego występowania, wzrastają ceny, w związku ze zwiększonym popytem.

Gdy rosną ceny, mamy do czynienia z inflacją. Sytuacja ta nie jest na rękę bankowi centralnemu. By jej przeciwdziałać, banki centralne podnoszą wówczas stopy procentowe i zmniejsza się ilość kredytów.

Jeśli jednak inflacja i zadłużenie rosną zbyt szybko, pojawia się bańka, a dług zaczyna rosnąć szybciej niż dochody

Obciążenie związane z długiem staje się zbyt duże z powodu mniejszych wydatków, mniejszych dochodów i mniejszej ilości udzielanych kredytów.

Nazywamy to recesją. Sytuacja taka miała miejsce w USA w 1929 roku, a ostatnio w 2008. Dochody obniżyły się, wartość aktywów spadła, załamały się rynki giełdowe.

Pożyczający wyprzedawali aktywa w celu spłaty zobowiązań, zalewając nimi rynek. Problem z recesją tkwi w tym, że banki centralne nie mają nad nią kontroli, ponieważ tylko do pewnego stopnia mogą obniżyć stopy procentowe.

Radzenie sobie z recesją

Gospodarka może zredukować zadłużenie na 4 sposoby. Pierwszym jest cięcie wydatków, w tym – rządowych. Następnym sposobem jest redukcja długu przez jego restrukturyzację i bankructwo. Trzecim jest redystrybucja środków. Czwartym, dodruk pieniędzy przez bank centralny.

Wszystkie te strategie zostały wykorzystane w USA w 2008 roku. Jest to jednak długi proces i przed poprawą sytuacji, ulega ona dalszemu pogorszeniu. Czemu? Ponieważ cięcie kosztów zmusza firmy do zwolnień.

Ludzie mają wówczas mniejszą możliwość spłaty zadłużenia. Pozostali, słysząc o problemach banków, wycofują z nich swoje środki. Bank jest w potrzasku i pojawia się widmo niewypłacalności.

Powoduje to stagnację. Ludzie restrukturyzują swoje długi i zgadzają sie na spłatę mniejszych kwot.

Jest to również problemem dla rządu, któremu spadają wpływy z podatków, mimo że musi ponosić większe koszty wyższego bezrobocia i wpompować więcej środków w gospodarkę.

Rząd może zwiększyć dochody przez opodatkowanie bogatych. Aby przekazać ludziom więcej pieniędzy, bank centralny może zarządzić dodruk pieniędzy na zakup aktywów finansowych i obligacji, dzięki czemu rząd może nabywać dobra i usługi.

Bank centralny musi mieć pewność, że nie dodrukuje zbyt dużej ilości pieniędzy, ponieważ spowodowałoby to zwiększenie inflacji. Z tego właśnie rząd i bank centralny muszą w tej kwestii działać razem.

Celem jest osiągnięcie sytuacji, w której dochód rośnie szybciej od długu. W chwili, gdy dochód rośnie szybciej, ludzie zyskują zdolność kredytową i mogą pożyczyć więcej pieniędzy, wiec ekonomia może zacząć się powoli podnosić z recesji.

Kryzys europejski

dług

Ujmując prosto, kryzys w Europie wziął się z kłopotów euro, waluty 19 europejskich krajów. W ciągu ostatnich 4 lat, kilka krajów strefy euro, z Grecją na czele znalazło się w sytuacji bliskiej bankructwa.

Przed drugą wojną światową, wszystkie kraje europejskie miały własne waluty i regulacje handlowe, co powodowało niską wymianę handlową.

Zniszczenia powstałe wskutek wojny były tak ogromne, że jedynym sposobem na odbudowę w Europie było ułatwienie jej. Postępująca integracja doprowadziła ostatecznie do utworzenia Unii Europejskiej.

Część państw UE zdecydowało się w 1999 na wprowadzenie wspólnej waluty, euro. Państwa te zgodziły się również na prowadzenie tej samej polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny (ECB).

Jednak pomimo wspólnej polityki monetarnej, kraje posiadały różną politykę fiskalną. Na politykę fiskalną danego kraju składają się dochody z podatków i innych źródeł oraz wydatki rządowe. Jeśli rząd chce pożyczyć więcej pieniędzy niż zbiera z podatków, musi je pożyczyć, co prowadzi do powstania deficytu.

Grecja, będąc częścią UE, mogła pożyczyć sporo pieniędzy od większych krajów i zatrudnić więcej pracowników administracyjnych, podnieść pensje i obniżyć wiek emerytalny.

W innych częściach UE, podobnie jak w USA, pojawiło się zadłużenie spowodowane bańką na rynku nieruchomości. Dług ten obciążał wszystkie państwa członkowskie UE.

Rosnący dług nie był jednak zagrożeniem aż do 2008, gdy załamała się gospodarka Stanów Zjednoczonych. Jej załamanie wpłynęło na współpracujące z USA kraje. Poszczególne państwa nie były w stanie spłacić swoich zobowiązań, a gospodarka Grecji runęła.

Z wyjątkiem Niemiec, stało się to problemem dla większości europejskich krajów. Pozostałe kraje właśnie tam zaczęły szukać pomocy.

Niemcy zgodzili się pomóc, pod warunkiem, że wspomagane państwa wprowadzą zmiany prawne w postaci wprowadzenia programów oszczędnościowych, a także podniesienie wieku emerytalnego. Warunki te odpowiadały wszystkim krajom oprócz Grecji. Sprawy skomplikowały się jeszcze bardziej, ponieważ władzę w kraju objęła skrajnie lewicowa partia, która nie chciała zaakceptować wprowadzenia programu oszczędnościowego. Krótkoterminowa akceptacja warunków nie gwarantowała, że problem nie powtórzy się w przyszłości.

Dziś, aby otrzymać pomoc ze strony UE, Grecja i inne kraje europejskie, muszą akceptować odpowiedzialność skarbową i wprowadzić szereg przepisów, dzięki którym sytuacja, w której się znalazły, już się nie powtórzy.

Bezpieczne inwestowanie

Nie bez powodu inwestowanie straciło na popularności po kryzysie w 2008 roku. Wiele osób straciło część lub całe zainwestowane środki. Chociaż inwestowanie jest relatywnie ryzykowne, istnieją sposoby na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Poniżej kilka podpowiedzi, dzięki którym będziesz bezpieczny na chwiejnych rynkach:

  1. Rynek wyszedł już z kryzysu w przeszłości i prawdopodobnie stanie się tak znowu. Zachowanie cierpliwości i spokoju jest kluczowe.
  2. Oceń jakie ryzyko nie powoduje u Ciebie niepokoju.
  3. Po tym, jak określiłeś już jaką kwotę chcesz inwestować, rozdziel środki na różne aktywa, aby zdywersyfikować inwestycje.
  4. Zawsze pamiętaj, że nie istnieją wśród aktywów „pewniaki”, które zawsze będą zyskiwać. Dobrym pomysłem jest wyjście z rynku, jeśli już zarobiłeś. 5. Nie inwestuj większej kwoty niż faktycznie posiadana.

Stosując się do tych zasad, będziesz bezpieczniejszy na rynkach.

Międzynarodowa wymiana handlowa

Zastanów się przez chwile nad tym, jak bardzo jesteś zależny w codziennym życiu. Weźmy za przykład Twoją komórkę. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że części zostały wyprodukowane w Chinach, a sam telefon został zaprojektowany w USA.

Przykład ten można rozszerzyć na Twój samochód, żywność czy odzież. Międzynarodowa wymiana handlowa jest kluczowym składnikiem każdej gospodarki. Niektóre więcej konsumują, inne więcej produkują, jednak handel między krajami jest częścią wzrostu gospodarczego.

Szerszą nazwą dla handlu międzynarodowego jest globalizacja. Jest to zjawisko międzynarodowej integracji poprzez wymianę produktów. Chociaż globalizacja jest pojęciem stosunkowo nowym, to idea handlu międzynarodowego ma korzenie w dalekiej przeszłości. W dawnych czasach kupcy musieli podróżować na długich trasach, aby sprzedać swoje produkty w odległych krajach. Dzięki rozwojowi technologii, powstaniu współczesnych metod komunikacji i infrastruktury, handel może się odbywać nawet między bardzo odległymi od siebie krajami.

Globalizacja przynosi korzyści także konsumentom. Im większa konkurencja i wybór na rynku, tym niższy jest koszt produktu dla odbiorcy. Im większa jest podaż, tym niższy popyt i koszt. Globalizacja daje ponadto możliwość dostarczenia obywatelom danego kraju produkty, których lokalna gospodarka nie jest w stanie sama wyprodukować.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na międzynarodową wymianę handlową, w tym – wydarzenia polityczne. Jeśli walki między Arabią Saudyjską, a Jemenem spowodują zamknięcie terminalu ropy naftowej, można spodziewać się niemal natychmiastowego wzrostu cen ropy z powodu zmniejszonych dostaw.

Niektóre kraje, jak USA są głównie importerami i konsumentami. Niektóre natomiast dostawcami i eksporterami, jak na przykład Japonia. Gospodarka takich krajów jest zależna od importu i eksportu, a analiza balansu między tymi dwoma czynnikami, daje nam obraz siły danej gospodarki. Analiza ta, zwana jest bilansem obrotów bieżących.

Oto przykład na to, jak kraj staje się dostawcą danego produktu. Powiedzmy, że kraj A posiada duże zasoby bawełny i może tanio sprzedawać ubrania, jednak nie posiada winnic, więc nie jest w stanie produkować tanio wina. Kraj B natomiast posiada dużo winnic i może produkować tanie wino, jednak nie posiada pół uprawnych bawełny, więc ubrania są tam drogie. Jak pewnie się domyślasz, kraj A skupi się na produkcji ubrań i będzie kupować wino od kraju B. Kraj B natomiast skupi się na produkcji wina, a odzież będzie importować z kraju A. Scenariusz ten spowoduje, że kraje te będą miały silne więzi ekonomiczne, a zależności między nimi, mogą się rozszerzyć poza handel.

Kolejną zaletu handlu międzynarodowego jest wzrost inwestycji zagranicznych. Gdy inwestor zauważy, że dany kraj jest głównym dostawcą jakiegoś produktu, na który zapotrzebowanie będzie według niego rosło – inwestuje w dany produkt, przez co inwestuje w kraj dostarczający go.

Sesje na światowych rynkach

Kiedy inwestować

Kiedy inwestować

Globalne koło ekonomiczne

Globalne koło ekonomiczne

Odpowiednia strategia inwestycyjna znacznie zwiększa skuteczność działań. Dzięki konsekwencji w stosowaniu jej, można zasadniczo zwiększyć skuteczność inwestycji.

Dobrze przemyślana pozycja, zrealizowana zgodnie z przyjętą strategią, skutecznie zmniejsza ryzyko dla całego kapitału. Decyzja o otwarciu opcji lub wstrzymaniu podejmowana jest w oparciu o rozmaite kryteria, zależne od stosowanej strategii. Można oprzeć się o wiadomości rynkowe lub sięgnąć do wielu innych źródeł, które pomogą w analizie.

Wszystko w Twoich rękach!

Jak widać, istnieje wiele możliwości wykorzystania opcji binarnych do osiągnięcia zysków. Opcje binarne zapewniają liczne możliwości zarabiania na dowolnym rynku, niezależnie od kierunku, w którym podąża. Aby osiągnąć zysk, nie musisz czekać konkretne nastawienie rynku…

Warto zawsze uważać podczas ważnych wydarzeń ekonomicznych czy ogłoszeniu danych rynkowych. Pamiętaj, że pojawienie się ruchu w jednym lub drugim kierunku, wymaga bodźca. Jednymi z najsilniejszych czynników, powodujących silne ruchu są wydarzenia ekonomiczne.

Wnioski

Jednym z głównych powodów, dla których opcje binarne są tak popularne, jest możliwość wejścia na rynek i wyjścia z niego. Mogą być prostym sposobem na zarabianie pieniędzy bez większego wysiłku, konieczne jest jednak zrozumienie jak odczytywać sygnały płynące z rynku.

Zysk w opcjach binarnych, w odróżnieniu od innych instrumentów, jest znany jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Trafia on na konto inwestora w momencie, gdy opcja wygaśnie in-the-money.

Wykorzystanie opcji binarnych do daytradingu może wydawać się nieco dziwna, jednak dogłębne zrozumienie opcji binarnych pozwoli na stworzenie sobie możliwości zarobku. Właściwe wykorzystanie opcji call i put, w ogromnym stopniu redukuje ryzyko inwestycyjne.