Ropa w USA nadal w górę po zwyżce w środę o 3,2 proc., ale rajd długo nie potrwa

1869

(PAP) Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nadal rosną po zwyżce w środę o 3,2 proc. – najmocniejszej od 1 grudnia 2016 r. Rajd na rynku ropy może jednak nie potrwać zbyt długo. Zapasy surowca w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 5,25 mln baryłek, ponad 2 razy mocniej od prognoz, ale nadal są bardzo wysokie – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,55 USD, po zwyżce o 22 centy, czyli 0,5 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 21 centów do 50,43 USD za baryłkę.

Oficjalny raport o zapasach ropy w USA przedstawił w środę Departament Energii USA (DoE).

Zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 5,25 mln baryłek, czyli 1,0 proc., do 522,53 mln baryłek – poinformował Departament Energii. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się spadku zapasów o 2 mln baryłek. To piąty z rzędu tydzień, w którym doszło do uszczuplenia stanów magazynowych ropy.

DoE podał, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 150 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc., do 241,08 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,59 mln baryłek, czyli 1,1 proc. do 148,77 mln baryłek – podał DoE.

„Wsparcie, jakie dostała ropa, jest bezpośrednio związane z tymi informacjami i mocniejszym od oczekiwań spadkiem zapasów surowca w USA” – mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney.

„Jednak produkcja ropy w USA znów wzrosła w ubiegłym tygodniu, a jej zapasy są na wysokim poziomie, więc to może sugerować, że obecny rajd cen ropy raczej długo nie potrwa” – dodaje.

DoE podał, że w ubiegłym tygodniu produkcja ropy w USA wzrosła do 9,3 mln baryłek dziennie, najwyższego poziomu od sierpnia 2015 r. To już 12. z kolei tydzień wzrostu amerykańskiej produkcji ropy.

Od początku stycznia trwa tymczasem zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih poinformował, że redukcja dostaw ropy z OPEC może zostać przedłużona do 2018 roku. Takie stanowisko sygnalizuje też Rosja.

Jednak okazuje się, że produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej nieznacznie wzrosła w kwietniu – do 9,946 mln baryłek dziennie – podały to anonimowe źródła mające dostęp do danych o produkcji.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 1,45 USD, czyli 3,2 proc., do 47,33 USD za baryłkę.