Sesji europejskiej na rynkach walutowych panował względny spokój

Indeks DAX

1450

W środę podczas porannej sesji europejskiej na rynkach walutowych panował względny spokój. Kurs dolara poruszał się praktycznie na niezmienionym poziomie w stosunku do pozostałych walut z grupy G10 z braku publikacji ważniejszych danych gospodarczych. Dolar osłabił się jedynie wobec SEK i NZD.

Notowania najważniejszych walut były stabilne w oczekiwaniu na dwa, prawdopodobnie bardzo ważne wydarzenia w kontekście polityki monetarnej, które odbędą się w drugiej części dnia. Fed opublikuje protokół z posiedzenia Federalnej Komisji ds. Operacji Otwartego Rynku, które odbyło się w dniach 17 – 18 czerwca br., a Mario Draghi, prezes EBC, przemówi w Londynie, gdzie przed około dwoma laty stwierdził, że „należy zrobić absolutnie wszystko, co jest potrzebne”, aby ratować euro.

Fitch, jedna z wiodących na świecie agencji ratingowych, dokonała wczoraj rewizji perspektywy dla Nowej Zelandii. Po publikacji oświadczenia agencji dolar nowozelandzki, waluta surowcowa, mocno poszybował w górę. Na porannej sesji azjatyckiej John McDermott, wiceszef RBNZ, oznajmił, że mimo korekty w górę szacowanego poziomu wzrostu do 2,8% w 2015 roku (szybszy wzrost niż poprzednia prognoza na poziomie 2,5%), Bank pozostaje sceptyczny co do informacji, jakoby rzeczywisty wzrost miał być silniejszy niż potencjalny. Oznacza to, że bank nadal musi zapewnić bardziej neutralny poziom stóp procentowych. Ta wypowiedź sprawiła, że na parze NZD/USD utrzymał się trend zwyżkowy. Cena próbuje przebić poziom 0,8844 i prawdopodobnie nie uda jej się to w obliczu publikacji protokołu z posiedzenia FOMC w drugiej części dnia, który najprawdopodobniej będzie obfitować w optymistyczne dane.

Indeks DAX spadał od poniedziałku po tym, jak po raz kolejny nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 10 000. Zniżki zatrzymały się wczoraj na poziomie wsparcia 9755 (S1), kreślonym przez dołki z 26 czerwca, oraz po odbicu w kierunku oporu na wysokości 9800 (R1). Dziś indeks DAX ponownie próbuje przebić wspomniany poziom. W krótkim okresie utrzymuje się tendencja spadkowa, a zdecydowane przecięcie poniżej wsparcia na wysokości 9755 (S1) może wywołać dalsze zniżki ku poziomowi wsparcia 9700 (S2). Niemniej jednak, uwzględniając znak momentum, można spodziewać się kolejnej zwyżkowej fali korekcyjnej. Wskaźnik RSI prawdopodobnie wyjdzie ze swojej strefy wyprzedaży, podczas gdy między wskaźnikiem a akcją ceny utrzymuje się pozytywna dywergencja. Ponadto, oscylator MACD wykazuje oznaki osiągnięcia dołka i w najbliższej przyszłości prawdopodobnie przetnie powyżej swojej linii sygnałowej. Na wykresie dziennym można zaobserwować formację świecową wieczornej gwiazdy, co świadczy o kontynuacji gwałtownych spadków w krótkim okresie.

Poziomy wsparcia DAX: 9755 (S1), 9700 (S2), 9640 (S3).

Poziomy oporu DAX: 9800 (R1), 9865 (R2), 9900 (R3).