Silny dolar i mniejszy eksport osłabiają amerykańskie PKB

dolar USD

1505

Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych spadł do najniższego od pięciu lat poziomu. I chociaż wartość dolara amerykańskiego nadal rośnie względem pozostałych walut głównych, fakt ten zmusił lokalnych producentów do importowania tanich komponentów. Ze względu na większe koszty zakupu dla międzynarodowych rynków, zmniejszył się również poziom eksportu.

Cena Dolara

Pomimo nie najlepszego bilansu handlowego, nie zmniejszył się poziom wydatków konsumenckich, czego można byłoby się spodziewać po podwyżce stóp procentowych. Wzrósł też poziom inwestycji biznesowych, dokładnie tak jak obiecywał nowy prezydent Donald Trump, mówiąc, że te właśnie kroki doprowadzą do wzrostu gospodarczego.

Według Biura Analiz Ekonomicznych obliczony w stosunku rocznym PKB za ostatni kwartał 2016 roku wzrósł zaledwie o 1,9%, znacząco mniej niż w kwartale III, kiedy wynosił 3,5%. W związku z tym nie sprawdziły się szacunki analityków, którzy spodziewali się 2,2%. W roku 2016 gospodarka wzrosła tylko o 1,6%, w porównaniu ze znacznie lepszym rokiem 2015, kiedy wzrost gospodarczy wyniósł 2,6%.

Według analityków wygenerowana jeszcze przed referendum w Wielkiej Brytanii zmienność, to, co nastąpiło potem, a także okres przedwyborczy w USA spowodowały, że niezwykle trudne stało się przewidywanie poziomu wzrostu gospodarczego. Te zniechęcające wyniki mogą skłonić Fed do odłożenia na później decyzji o kolejnej podwyżce stóp procentowych, przynajmniej do czasu, aż poziom zmienności się ustabilizuje, a perspektywy gospodarcze staną będą wyraźniejsze.

Donald Trump jest przekonany, że gospodarka zacznie rosnąć szybciej niż w okresie prezydentury Baracka Obamy. Sekretarz stanu Steve Mnuchin, krótko po swojej nominacji, oszacował, że gospodarka może wzrosnąć o 4% po realizacji planów związanych z cięciami podatkowymi i wydatkami infrastrukturalnymi.

Ostatnie groźby Trumpa dotyczące nałożenia podatku w wysokości 20% na produkty z Meksyku, który miałby sfinansować budowę muru między USA a Meksykiem, jak również mocny dolar osłabiający eksport, mogą utrzymać poziom niepewności na wysokim poziomie i zwiększyć sceptycyzm względem większego wzrostu gospodarczego na ten rok. Eksport wzrósł w III kwartale 2016 roku, na skutek zwiększenia popytu na soję, co wynikało z mniejszych dostaw tego produktu z Ameryki Łacińskiej. Ale przez ostatnie trzy miesiące 2016 roku poziom eksportu wrócił do normy.

Z drugiej jednak strony są widoki na lepszą przyszłość, zwłaszcza biorąc pod uwagę niski poziom bezrobocia, podwyżkę płac i silny sektor nieruchomości. Trump obiecał większe wydatki infrastrukturalne oraz przeniesienie części fabryk należących do przedsiębiorstw amerykańskich do USA, co również może zadziałać na korzyść wzrostu gospodarczego.

W czwartek byliśmy świadkami osłabienia kursu EUR/USD o 0,8%. Najpopularniejsza para walutowa na świecie w ciągu tygodnia pozostawała względnie stabilna, po tym jak straciła niecałe 0,1%, osiągając poziom 1.07025$.

Przyszłość pokaże, czy spowolnienie wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale 2016 roku było wynikiem zmienności w eksporcie, czy też trend spadkowy utrzyma się także w pierwszym kwartale roku 2017. Wszystko może zależeć od tego, jak w czasie będzie wyglądało spożycie publiczne oraz cięcia podatkowe, natomiast nadal nie jest pewne, kiedy Fed znów podniesie stopy procentowe.