Świąteczny przewodnik handlowy

1300

Święta Bożego Narodzenia za pasem, zatem zaczynamy planować długo oczekiwany urlop. Jednak zanim gdziekolwiek wyjedziesz, poświęć chwilę uwagi najważniejszym wydarzeniom, które na sam koniec roku mogą okazać się kluczowe dla rynków finansowych.

6 grudnia: decyzja RBA o stopach procentowych, PKB strefy euro

6 grudnia w centrum uwagi znajdzie się Bank Rezerwy Australii (RBA), który ma wydać ostatnią w tym roku decyzję dotyczącą polityki finansowej. Równie istotne tego dnia będą poprawione dane o PKB strefy euro dla III kwartału, które mogą pogłębić spekulacje na temat polityki monetarnej.

7 grudnia: decyzja EBC o stopach procentowych

Jeśli jesteś na wakacjach, radzimy, żebyś 7 grudnia uważnie śledził rynek finansowy ze swojego pokoju hotelowego. W tym dniu EBC ma wydać bardzo ważne oświadczenie w sprawie polityki monetarnej, z którego traderzy dowiedzą się, jak będzie wyglądać przyszłość programu QE. Prezes EBC Mario Draghi obiecał rynkom, że bank centralny jasno wypowie się na temat polityki monetarnej i ostatniego spotkania w tym roku.

14 grudnia: decyzja Fed na temat stóp procentowych

14 grudnia na temat stóp procentowych ma wypowiedzieć się Rezerwa Federalna. Dowiemy się więc, czy nastąpi pierwsza od zeszłego grudnia podwyżka, czy też nie. Jak zareagują rynki? Co zrobią traderzy, jeśli Fed nie podejmie żadnych działań? Zaopatrz się w większą ilość kawy i przygotuj się na 13 i 14 grudnia. Fed może nieźle na rynku namieszać.

15 grudnia: decyzja BOE o stopach procentowych, dane o inflacji w USA

Traderzy będą mieli twardy orzech do zgryzienia, jeśli zdecydują się na wolne w drugiej połowie grudnia – Bank Anglii (BOE) wyda bowiem w tym czasie oświadczenie o polityce monetarnej. Dla BOE tym razem najważniejsza będzie kwestia luzowania ilościowego. Być może grudniowe spotkanie nie skończy się decyzją o zwiększeniu działań stymulujących, ale za to dostarczy informacje na temat prognoz gospodarczych i inflacji.

W Stanach Zjednoczonych Departament Pracy opublikuje raport dotyczący inflacji konsumenckiej na miesiąc listopad.

19 grudnia: decyzja BOJ o stopach procentowych

Bank Japonii w sierpniu zrestrukturyzował program polityki monetarnej, zatem 19 grudnia najprawdopodobniej dowiemy się, co zostało zmienione w nowym paradygmacie politycznym. Japońscy politycy już zdążyli oświadczyć, że osiągnięcie inflacji na poziomie 2% zajmie znacznie więcej czasu niż przewidywano.

22 grudnia: PKB Wielkiej Brytanii, PKB oraz dynamika dochodów i wydatków ludności w USA

22 grudnia to ostatnia większa sesja przed Świętami. Być może skusisz się i poświęcisz chwilę na sprawdzenie danych o PKB Wielkiej Brytanii i USA na III kwartał, choć pewnie nie jest to aż tak konieczne, ponieważ poprawione dane nigdy nie wywołują tego samego poziomu zmienności jak ich pierwsza odsłona. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy jednak nie zostać tego dnia na posterunku, może przekonają cię do tego dane o dynamice dochodów i wydatków w USA.

Po Świętach na pewno możesz odetchnąć i wziąć wolne do końca roku, jeśli tylko masz na to ochotę. Co prawda ominą cię dane o inflacji w Japonii i o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w Chinach, ale to nie szkodzi. Po całym roku ciężkiej pracy zasłużyłeś na wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi. A zatem, do Nowego Roku!