Risk/Reward Ratio – jedna z miar potencjalnej opłacalności danej transakcji, która oznacza stosunek ryzyka do zysku.
Zanim przejdziemy do praktycznej nauki gry na rynku, musimy zapoznać się jeszcze z dwoma tematami. Pierwszym z nim jest umiejętność szacowania ryzyka transakcji (o czym będzie w tym poście) oraz zarządzanie kapitałem (kolejny post).
Jak zacząć trading w 5 łatwych krokach
- Wybierz najlepszą ofertę: eToro.
- Załóż konto.
- Dokonaj pierwszej wpłaty.
- Znajdź wybrane pozycje na liście aktywów.
- Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
79,17% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
5
Metody Płatności
Parametry
Obsługa klienta
Ocena
Aplikacja Mobilna
Stałe Prowizje Za Operację
Opłata za prowadzenie konta
- Platforma przyjazna dla początkujących inwestorów
- Darmowe sygnały handlowe
- Aplikacja na iOS i Android
70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Brak prowizji od handlu funduszami ETF i akcjami
- Nieograniczony wolumen obrotu
- Darmowy dostęp do analiz eksperckich
Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 75% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Dostępne 142 pary walutowe
- Dwie platformy handlowe do wyboru
- Dostęp do funkcji stop loss
Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzyz powodu dostępu do dźwigni finansowej. 72,6% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Brak prowizji
- Broker regulowany przez CySec
- Środki zabezpieczane na oddzielnych rachunkach bankowych
Pamiętaj o ryzyku! 76,4% rachunków CFD inwestorów detalicznych traci pieniądze.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
- Zerowe spready
- Intuicyjna platforma handlowa
- Autoryzowany i regulowany broker
74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.
Informacje o koncie
Opłaty za operację
Trading: Najlepsze Giełdy 2024
POLECANY BROKER
capital.com
Załóż KontoKontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzyz powodu dostępu do dźwigni finansowej. 72,6% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.......
POLECANY BROKER
Alvexo
Załóż Konto70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy......
POLECANY BROKER
eToro
Załóż KontoKontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe. Niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 75% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy.......
POLECANY BROKER
Libertex
Załóż Konto74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.......
Jak sama nazwa wskazuje, Risk Reward Ratio (przedstawiany symbolicznie literami RR) jest współczynnikiem, który określa wielkość potencjalnego zysku, w stosunku do podejmowanego ryzyka na danej transakcji. Innymi słowy, wskaźnik ten daje inwestorowi informacje o tym, na ile mu się transakcja opłaca.
Wartość wskaźnika możemy wyliczyć wg następującego wzoru:
- dla pozycji długiej:
RR = (cena otwarcia – stop loss) : (take profit – cena otwarcia)
- dla pozycji krótkiej:
RR = (stop loss – cena otwarcia) : (cena otwarcia – take profit)
Sprawdźmy na przykładzie
Załóżmy, że chcemy otworzyć pozycję długą na parze walutowej EURUSD po cenie 1.35000. Stop Loss ustawiamy na poziomie 1.34400 a Take Profit na poziomie 1.3620.
Ryzyko transakcji wynosi: 1.3500 – 1.3440 = 0.0040, czyli 60 pips.
Przewidywany zysk z transakcji: 1.3620 – 1.3500 = 0.0120, czyli 120 pips.
Wskaźnik RR dla tej transakcji wynosi 60:120 pips, czyli 1:2.
Risk Reward = stosunek zysku do straty wynosi 1:2 czyli ryzykujemy jedną jednostkę kapitału aby zarobić dwie jednostki
Jeszcze przykład dla pozycji krótkiej. Sprzedajemy po cenie 1.3315. Ustawiamy Stop Loss na poziomie 1.3375 a Take Profit na 1.3285.
Ryzyko transakcji: 1.3375 – 1.3315 = 0.0060, czyli 60 pips.
Zakładany zysk z transakcji: 1.3315 – 1.3285 = 0.0030, czyli 30 pips.
Wskaźnik RR wynosi 60:30 czyli 2:1, co oznacza, że transakcja jest mocno ryzykowna i lepiej sobie ją odpuścić.
Wartość współczynnika 1:3 oznacza, że potencjalny zysk z transakcji jest 3 razy większy niż podejmowane ryzyko, natomiast współczynnik 2:1 oznacza, że ryzykujemy 2 razy większą kwotę niż możemy zyskać. Lepiej odpuścić sobie takie transakcje i poczekać na lepszą okazję.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
79,17% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
Zobaczmy jak to wygląda na wykresie EURUSD:
Cena utknęła na pewien czas w kanale. Możemy to wykorzystać zajmując pozycję krótką po wyrysowaniu na wykresie Engulfing Bar. W pierwszym przypadku możemy otworzyć pozycję po cenie 1.4368 (cena otwarcia na pierwszym słupku po engulfing). Stop Loss ustawimy ok. 20 pipsów powyżej szczytu z engulfing bar, czyli na poziomie 1.4550. Nasz cel to dolne ograniczenie kanału, znajdujące się w okolicach 1.4050. Ponieważ cena bardzo często zawraca zanim dotknie dolnego ograniczenia kanału, stawiamy Take Profit kilkanaście pipsów powyżej. W naszym przypadku wybieramy poziom 1.4065. Możemy teraz wyliczyć wartość wskaźnika ryzyka podczas transakcji tradingowej. W danym zleceniu ryzykujemy 182 pipsy wobec 303 pipsów potencjalnego zysku. Oznacza to wartość wskaźnika w przybliżeniu 1:2 (dokładnie 1:1,6). Jak widzimy, jest to zlecenie raczej dla bardziej agresywnych graczy.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.
Engulfing Bar przykład
Formacja ta składa się z dwóch świec. Pierwsza z nich jest mniejsza, druga natomiast zakrywa całkowicie poprzednią.
W formacji objęcia hossy, poprzedzonej spadkami cen, pierwsza świeca ma czarny korpus niewielkich rozmiarów. Druga świeca posiada duży biały korpus, który zasłania poprzednią świecę.
Formację objęcia bessy poprzedza wzrost cen. Pierwszy korpus jest biały i krótki, a drugi czarny i całkowicie „przykrywający” korpus poprzedniej świecy
Po dotarciu ceny do dolnego ograniczenia kanału, następuje zwrot w kierunku górnej granicy kanłu, gdzie znowu pojawia się znana nam formacja Engulfing Bar. Po jej wyrysowaniu, mamy okazję zająć pozycję krótką na otwarciu następnej świecy, czyli po cenie 1.4437. Stop Loss tradycyjnie ustawiamy nieco powyżej szczytu, czyli na poziomie 1.4568. Celem jest dolne ograniczenie kanału. Stawiamy Take Profit na poziomie 1.4065. Sprawdźmy zatem jakie jest ryzyko danej transakcji. Ryzykujemy tutaj 131 pipsów, wobec 372 potencjalnych pipsów do zdobycia. Daje to wartość wskaźnika w przybliżeniu 1:3 (dokładnie 1:2,83). Jak widać, jest to zdecydowanie lepsza okazja do zajmowania pozycji.
Nie ma na świecie osoby, która była by w stanie zawierać transakcje na rynkach finansowych ze 100% skutecznością. Szczególnie na początku przygody z rynkami, skuteczność inwestora jest na niskim poziomie. Jeżeli nie chcemy, aby nasza obecność na rynkach była tylko krótką przygodą, musimy umieć szacować ryzyko transakcji, posiadać dobrą metodę zarządzania kapitałem, a także umiejętność panowania nad emocjami i psychiką.
Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków. Jest również pasjonatką gier kasynowych, dzieli się swoją szeroką wiedzą na temat hazardu w internecie. Ola doskonale rozumie mechanizmy działania kasyn i podpowiada, jak grać bezpiecznie i odpowiedzialnie.