3 kluczowe kroki dla rozwijania umiejętności zarządzania kapitałem

711

Rozwijanie umiejętności zarządzania kapitałem umożliwia traderom prawidłowe alokowanie pozycji przy zachowaniu zgodności z poziomami tolerancji ryzyka. Zarządzanie pieniędzmi powinno zatem stanowić nieodzowny element ogólnej strategii handlowej przedsiębiorcy. Często zdarza się, że znaczenie właściwego zarządzania pieniędzmi jest pomijane, dlatego w niniejszym artykule ujawniamy trzy kluczowe kroki w rozwijaniu umiejętności zarządzania kapitałem w handlu.

KROK 1: Dyscyplina

Jako ludzie, traderzy często kierują się bardziej emocjami niż zdrowym rozsądkiem, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że ustanowili konkretne zasady zarządzania pieniędzmi, których mogą przestrzegać. Na przykład, ilość kapitału powinna zawsze być czynnikiem przy ustalaniu górnego limitu wielkości pozycji. Innym sposobem dążenia do właściwego poziomu ryzyka jest dostosowanie wielkości pozycji w celu odzwierciedlenia dynamiki pary walutowej. Na przykład rozsądne jest utrzymywanie mniejszych pozycji przy handlu wysoce wolatylnymi parami lub aktywami.

KROK 2: Radzenie sobie ze stratami

Idealnym scenariuszem w przypadku handlu jest pozwolenie pracować pozycjom zyskownym i zmniejszenie strat. Ale o wiele łatwiej powiedzieć niż zrobić! Dlatego ważne jest, aby móc szybko wyjść z pozycji, gdy istnieją wyraźne dowody na to, że rynki odwracają się przeciwko naszym transakcjom. Naturalną ludzką skłonnością jest dążenie do zmiany złej sytuacji, ale jest to również bardzo powszechny błąd, który wyzerował wiele kont, jeśli chodzi o handel walutami.

Rynki są poza twoją kontrolą i ważne jest, aby zastanowić się nad tym, jaki byłby twój plan „awaryjny”, gdyby zaistniał zły scenariusz. Nie należy lekceważyć szans na wystąpienie szoków cenowych. Nie musisz zagłębiać się daleko w przeszłość, aby znaleźć przykłady szoków cenowych. W styczniu 2015 r. Frank szwajcarski wzrósł o około 30% w stosunku do euro w ciągu kilku minut. Zawsze warto zapoznać się z historycznymi wynikami rynków, oraz z ekstremalnymi scenariuszami z przeszłości i przygotować się na najbardziej niekorzystną sytuację.

KROK 3: Zrozumienie dźwigni

Dźwignia finansowa daje możliwość pomnożenia zysków, ale może również zwiększyć straty, gdy rynki odwrócą się przeciwko tobie. Bardzo wysoki wskaźnik dźwigni może wyczyścić twoje konto, ponieważ zasadniczo inwestujesz z „pożyczonym kapitałem”, podczas gdy pokrywasz straty z własnych funduszy. Dźwignia jest bardzo przydatnym narzędziem, ale bardzo ważne jest, aby zrozumieć rozmiar całej ekspozycji.

Zobacz także inne artykuły związane z zarządzaniem kapitałem:

Poprzedni artykułAlgorytm Min-Max
Następny artykułbet-at-home