W dzisiejszych czasach używanie słowa „smart” w nazwie stało się popularne. Zamiast słowa telefon używa się smartfon. Zamiast zegarka masz na ręce smartwatch, a deweloperzy budują smart domy.
Wynikałoby z tego, że jak coś jest smart, to musi być lepsze. Słowo to oznacza mądry, inteligentny. To bardzo pożądana cecha, nawet jeśli odnosi się do rzeczy materialnych. Jednym z ciekawszych rozwiązań są inteligentne umowy.
Czytaj uważnie, a znajdziesz odpowiedź na pytania dotyczące smart kontraktów.
- Czym są smart kontrakty?
- Na czym polega idea inteligentnych umów?
- Jakie są zastosowania smart kontraktów?
- Jaka jest historia smart kontraktów?
W tym artykule poznasz technologię sieci blockchain, która stoi za smart contracts i dowiesz się, jak można ją wykorzystać.
Jak zacząć korzystać ze smart kontraktów w 5 prostych krokach
- Wybierz najlepszą ofertę: eToro.
- Załóż konto.
- Dokonaj pierwszej wpłaty.
- Znajdź wybrane pozycje na liście aktywów.
- Kup bezpośrednio lub wybierz dodatkowe opcje.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
3
Metody Płatności
Parametry
Funkcjonalność
Pomoc
Opłaty
Dostępne Kryptowaluty
Wybór monet
Ocena
- Inwestowanie krótko- i długoterminowe w akcje i fundusze ETF
- Podlega nadzorowi CySec i FCA
- 0% prowizji przy inwestycjach w akcje i ETF
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy przez wykorzystanie dźwigni finansowej. 67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.
- Platforma przyjazna dla początkujących
- Bezpłatne sygnały handlowe
- Aplikacja na iOS i Android
70,48% inwestorów prywatnych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy
- 0% prowizji za handel akcjami i funduszami ETF
- Autoryzowany i regulowany broker
- Prosta
74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Handel wiąże się z ryzykiem.
Smart kontrakty: Najlepsze Giełdy 2024
Exmo
Załóż KontoInwestycje w kryptowaluty są obarczone wysokim ryzykiem. Pamiętaj, że to użytkownicy są odpowiedzialni za wybór projektu, w który inwestują....
eToro
Załóż KontoKontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty pieniędzy przez wykorzystanie dźwigni finansowej. 67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy....
Libertex
Załóż Konto74,91% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Handel wiąże się z ryzykiem....
Na czym polega idea smart kontrakt?
Najłatwiej zobrazuję to na przykładzie automatu sprzedającego kawę. Podchodzisz, wybierasz napój, płacisz i po chwili odbierasz gotową kawę.
W całym tym procesie pomijasz kasjera. Albo inny przykład, kiedy chcesz kupić mieszkanie.
Idea smart kontraktu polega na zawieraniu umowy bez pośredników.
Czym są inteligentne kontrakty?
Smart kontrakt to program komputerowy, który definiuje i egzekwuje zestaw warunków umów lub transakcji.
Po wdrożeniu smart contract jego warunki są praktycznie niemożliwe do cofnięcia lub zmiany.
Każda strona inteligentnych umów może być pewna, że otrzyma to, co wynika z umowy.
Firmy zaczęły korzystać z inteligentnych kontraktów, ponieważ oferują one większą ochronę przed stratami, a jednocześnie zapewniają klientom spokój ducha. Smart kontrakty to samo wykonujące się umowy, które zawierają warunki porozumienia pomiędzy dwoma stronami.
Warunki umowy są zapisane za pomocą kodu, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Smart kontrakty wykonywane są na zdecentralizowanej platformie Ethereum. Sieć Ethereum działa na technologii łańcuchu blockchain.
Technologia blockchain jest znana głównie dzięki bitcoin (najpopularniejszej z kryptowalut). Pozwala m.in. na wykorzystanie kodu w smart contracts.
Umowy ułatwiają wymianę pieniędzy, akcji, nieruchomości lub innych aktywów. Dzieje się to bez uczestnictwa osób trzecich.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Jak działają smart kontrakty?
Istnieją dwa języki programowania stosowane do pisania smart kontraktów za pośrednictwem platformy Ethereum – Solidity i Serpent.
Solidity jest językiem programowania wysokiego poziomu, używanym do wdrażania inteligentnych kontraktów przez sieć Ethereum.
Umożliwia programistom sprawdzanie programu w czasie wykonywania, a nie w czasie kompilacji.
Tradycyjnie, gdy dwie strony zawierają umowę, w celu jej wykonania korzystają z usług zaufanej strony trzeciej.
Wprowadzenie technologii blockchain, a następnie smart contracts pozwoliło na automatyzację wielu procesów.
Kiedy podpisujesz tradycyjną umowę, zgadzasz się na zestaw warunków i zasad, które egzekwowane są przez cywilny system sądowniczy. Jeśli któraś ze stron nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, narusza warunki umowy.
Bezpieczeństwo przy pracy ze smart kontraktami
Smart kontrakty sprawiają, że zerwanie umowy jest praktycznie niemożliwe.
Tradycyjna umowa opisuje warunki urzędowym językiem. Smart kontrakty są napisane w kodzie i nie wymagają interpretacji ich warunków na podstawie obowiązującego prawa.
Gdy warunki zostaną spełnione, egzekwowane są automatycznie za pomocą blockchain, który uwierzytelnia i zapisuje każdą transakcję. Zastosowanie kodu jest bezpieczne, ponieważ blockchain jest prawie niemożliwy do zhakowania lub zamknięcia.
Dzięki temu można łatwo prowadzić interesy z każdym, niezależnie od tego, czy dana osoba jest godna zaufania, czy nie. Nie ma możliwości, aby druga strona wycofała się z transakcji po tym, jak ty wywiążesz się ze swoich zobowiązań. Nie musisz obawiać się strat lub oszustwa.
Płatność dokonywana jest za pomocą kryptowalut, takich jak bitcoin (sprawdź jak handlować BTC) lub ether. Inteligentne umowy nie dotyczą wyłącznie transakcji finansowych np. handlu kryptowalutami. Mogą być stosowane w takich sytuacjach jak potwierdzenie warunków kupna samochodu lub rejestrowania własności nieruchomości.
Zastanawiasz się do czego jeszcze możesz wykorzystać smart kontrakty? Przeczytaj co to jest trading!
Jak smart contract działa w praktyce?
Ethereum jest najlepszą siecią do zawierania smart contracts.
Smart kontrakty na Ethereum działają w następujący sposób: użytkownik oczekujący usługi od firmy przekazuje jej określony zasób. Następnie firma uruchamia kontrakt.
Usługa jest świadczona, a transakcja jest zatwierdzana na blockchainie.
Jeśli warunki smart contracts zostaną spełnione, druga strona otrzymuje wynagrodzenie przewidziane w kontrakcie. W przeciwnym razie następuje ich zwrot. Banki mogą udzielać kredytów hipotecznych przy pomocy tej technologii.
Smart kontrakty na przykładzie
Ola prowadzi szkołę jazdy przy użyciu sieci Ethereum. Informacje o lekcjach każdego ucznia są w tej sieci zapisywane.
Marta chce nauczyć się prowadzić samochód, więc przekazuje 10 eterów na poczet inteligentnego kontraktu. Warunki umowy określają, że lekcje kosztują łącznie 10 etherów.
Po tym, jak Ola nauczy Martę prowadzić samochód, blockchain zatwierdzi transakcję, a aplikacja automatycznie przekaże 10 etherów do Oli.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Historia Nicka Szabo i smart kontraktu
Inteligentne kontrakty zostały po raz pierwszy zaproponowane w 1994 roku przez Nicka Szabo.
Mężczyzna jest znanym amerykańskim informatykiem, prawnikiem i kryptografem. W 1998 roku (11 lat przed wynalezieniem bitcoina) wymyślił wirtualną walutę o nazwie „Bit Gold”.
Szabo jest znany dzięki swoim badaniom nad kontraktami cyfrowymi i walutą cyfrową. W 1989 roku ukończył studia informatyczne na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Następnie uzyskał tytuł prawnika na George Washington University Law School.
Pierwotnie ludzie nie interesowali się jego pomysłem. Akcja nabrała tempa, gdy w 2009 na scenie pojawił się bitcoin.
Bitcoin jest oparty na kodzie kryptowaluty „BitGold”-zaproponowanej przez Szabo w 1998 roku. Są tacy, którzy twierdzą, że Nick Szabo może kryć się za pseudonimem Satoshi Nakamoto.
Zainteresowanie smart contract wzrosło wraz z pojawieniem się bitcoina.
Firmy zaczęły interesować się jego pomysłem. W 2014 roku powstała zbudowana na technologii blockchain sieć Ethereum (tutaj przeczytasz o tym, jak kupić ethereum). Smart contracts są jedną z jej najważniejszych funkcji.
Jakie są zalety smart kontraktów?
Poznajmy niektóre kluczowe zalety smart kontraktów opartych na blockchainie. Porównam je do tradycyjnych umów:
- Pośrednicy, automatyzacja i oszczędność czasu – liczba pośredników zaangażowanych w realizację tradycyjnego kontraktu spowalnia proces. Zawarcie umowy może trwać kilka dni, a nawet tygodni. Smart kontrakty są zawierane w zaledwie kilka minut, ponieważ są zautomatyzowane i programowalne.
- Bezpieczeństwo – prywatność i bezpieczeństwo to problemy związane z tradycyjnymi kontraktami. Podczas korzystania z inteligentnych kontraktów, bezpieczeństwo zapewniają kryptografia, klucz publiczny i klucze prywatne. Utrzymywane w zdecentralizowanym systemie dane są prawie niemożliwe do modyfikacji. Smart contracts są podpisywane cyfrowo przy użyciu kluczy prywatnych. Mogą być odszyfrowane tylko przez klucz publiczny współdzielony przez zaangażowane strony.
- Dokładność – warunki i zasady są dokładnie opisane i wbudowane w smart kontrakt. Gdy tylko warunek zostanie spełniony, przekaz następuje automatycznie i jest rejestrowany. W przypadku tradycyjnego kontraktu mamy do czynienia z procesem ręcznym, który wymaga zatwierdzenia.
- Przejrzystość – tradycyjny system jest niedoskonały. Smart kontrakty są w 100 procentach przejrzyste, dostępne online 24h na dobę. Każdy może przejrzeć, skontrolować i zatwierdzić zarchiwizowane transakcje.
- Archiwizacja jest trudna w przypadku tradycyjnych kontraktów. Zwykle są przechowywane w archiwach, w formie papierowej. Śledzenie transakcji jest kłopotliwe. Przy cyfrowych kontraktach transakcje mogą być śledzone od samego początku. Archiwizacja odbywa się automatycznie. Historia transakcji jest w pełni dostępna online.
- Koszt– tradycyjne kontrakty są drogie w porównaniu do inteligentnych kontraktów dlatego, że wszyscy pośrednicy muszą zostać opłaceni. Smart kontrakty nie mają pośredników. Jedyne opłaty transakcyjne pochodzą z podstawowej infrastruktury sieci blockchain obsługującej smart contract.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Czy smart contracts mają jakieś wady?
Smart kontrakty, jak wiele nowych rozwiązań, mają wady. Nie zniechęcają one jednak do wykorzystywania smart contracts na co dzień.
- Regulacje prawne – Niewiele krajów pracuje nad regulacjami prawnymi dla tego rodzaju kontraktów.
- Kodowanie – hakerzy mają utrudnione zadanie, jednak nie można całkowicie wykluczyć ryzyka zhakowania umowy.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Smart kontarkty i ubezpieczenie lotnicze
W poniższej sytuacji smart kontrakty wykorzystywane są do realizacji umowy ubezpieczeniowej. Ola jest na lotnisku, a jej lot jest opóźniony.
Firma ubezpieczeniowa zapewnia ubezpieczenie od opóźnienia lotu, wykorzystując smart kontrakty. Ubezpieczenie rekompensuje stracony czas Oli.
W jaki sposób? Inteligentny kontrakt jest połączony z bazą danych rejestrującą status lotu. Smart kontrakt jest tworzony na podstawie określonych warunków.
Warunkiem dla wypłaty polisy ubezpieczeniowej jest opóźnienie lotu o dwie godziny lub więcej. W oparciu o kod, inteligentny kontrakt zabezpiecza pieniądze ubezpieczyciela do czasu, aż ten warunek zostanie spełniony.
Inteligentny kontrakt jest przesyłany do węzłów w EMV (kompilator runtime do wykonania kodu inteligentnego kontraktu) w celu oceny.
Wszystkie węzły w sieci muszą otrzymać ten sam wynik (zostanie zapisany w księdze publicznej). Jeśli lot jest opóźniony o ponad dwie godziny, smart contract wykona się sam, a Ola otrzyma rekompensatę.
Smart kontrakty są niezmienne. Nikt nie może zmienić warunków umowy w trakcie.
Głosowanie za pomocą smart kontraktu
Wykorzystanie Blockchain w procesie głosowania może wyeliminować typowe problemy.
Scentralizowany system głosowania napotyka trudności w śledzeniu głosów – oszustwa dotyczące tożsamości lub błędne liczenie głosów.
Warunki inteligentnego kontraktu są ustalone z góry.
Używając inteligentnego kontraktu, pewne predefiniowane warunki są z góry ustalone w kontrakcie.
Żaden wyborca nie może głosować za pomocą innej tożsamości cyfrowej niż jego własna. Każdy głos jest rejestrowany w sieci blockchain, a liczenie odbywa się automatycznie bez ingerencji osób trzecich. Każdy identyfikator jest przypisany tylko do jednego głosu.
Walidacja jest dokonywana przez użytkowników sieci blockchain. Głosowanie może odbyć się w publicznej księdze blockchain, lub w zdecentralizowanej autonomicznej organizacji opartej na konfiguracji blockchain. Informacje nie mogą być modyfikowane. Księga ta jest publicznie dostępna do audytu i weryfikacji.
Inteligentne kontrakty pozwalają na tworzenie systemów głosowania, w których można dodawać i usuwać członków, zmieniać zasady głosowania, okresy debat lub zastosować zasadę większości.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Smart contracts i crowdfunding
Smart kontrakty oparte na Ethereum możesz wykorzystać do tworzenia cyfrowych tokenów, do przeprowadzania transakcji. Możesz zaprojektować i wyemitować swoją własną walutę cyfrową, tworząc zbywalny komputerowy token.
Tokeny używają standardowego API monet. W przypadku Ethereum istnieją standaryzacje ERC 2.0. Pozwalają one kontraktowi na automatyczny dostęp do dowolnego portfela wymiany.
W rezultacie wytworzysz zbywalny token z ustaloną podażą. Platforma staje się w pewnym sensie bankiem centralnym, emitującym cyfrowe pieniądze.
Załóżmy, że chcesz rozpocząć działalność gospodarczą wymagającą finansowania. Ale kto pożyczyłby pieniądze komuś, kogo nie zna lub komu nie ufa? Smart kontrakty odgrywają tutaj ważną rolę.
W Ethereum można zbudować inteligentny kontrakt, który będzie przechowywał fundusze uczestników do czasu, aż minie określona data lub zostanie osiągnięty cel.
W zależności od wyniku fundusze są uwalniane do właścicieli kontraktu lub odsyłane z powrotem do wpłacających. Scentralizowany system crowdfundingu ma wiele problemów z systemami zarządzania.
Aby temu zapobiec, do crowdfundingu wykorzystuje się DAO (Decentralized Autonomous Organization). Zgodnie z warunkami określonymi w kontrakcie, każda osoba uczestnicząca w crowdfundingu otrzymuje token.
Każdy wkład jest rejestrowany na adres w blockchainie.
Czy smart kontrakty ułatwiłyby pracę brokerom?
Brokerzy eToro i Libertex udostępniają traderom nowoczesne platformy transakcyjne. Warto korzystać z ich rozwiązań, ponieważ umożliwiają szybką realizację transakcji.
Szybka realizacja transakcji mogłaby iść w parze z szybkim załatwianiem umów. Dlatego sądzę, że stosowanie smart kontraktów w przypadku brokerów byłoby sensowne. Więcej informacji o brokerach znajdziesz w tym artykule.
eToro
- Graj na spadki i wzrosty: krypto, akcje, cfd, surowce i waluty.
- Handluj z dźwignią finansową do 30x.
- Wygodne wpłacanie i wypłacanie środków przelewem, PayPal, Skrill, Neteller, kartą kredytową lub debetową.
- Funkcja kopiowania zagrań najlepszych graczy.
- Podlega regulacjom CySEC.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
XTB
XTB to polski broker, który spełnia wymogi renomowanych organizacji regulacyjnych, w tym Komisji Nadzoru Finansowego. Firma oferuje możliwość inwestowania w ponad 3000 różnych aktywów, w tym kontrakty CFD na akcje, kryptowaluty czy surowce.
Broker XTB jest przyjazny zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Nowicjusze chętnie skorzystają konta demo, a zaawansowani traderzy docenią np. możliwość handlu z dźwignią.
XTB oferuje własną platformę inwestycyjną – xStation 5, która jest znana z intuicyjnej obsługi i zaawansowanych narzędzi analitycznych. Ponadto jest dostępna na komputerach i systemach mobilnych (iOS i Android).
XTB nie wymaga minimalnego depozytu. Dokonasz płatności za pomocą kart debetowych, kredytowych, e-portfeli oraz przelewów bankowych. W razie pytań lub problemów technicznych, obsługa klienta jest dostępna przez 24 godziny na dobę i 5 dni w tygodniu.
Zalety:
- Regulowana i bezpieczna platforma;
- Szeroki wybór opcji inwestycyjnych;
- Dostęp do konta demo;
- Intuicyjna platforma xStation 5;
- Brak wymaganej minimalnej kwoty depozytu.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Pepperstone
Pepperstone to australijski broker, który działa zgodnie z regulacjami międzynarodowych organów nadzorczych, takich jak ASIC, FCA i DFSA. Oferuje inwestycje w setki różnych instrumentów finansowych, w tym CFD na akcje, kryptowaluty, towary oraz aktywa na rynku forex.
Pepperstone umożliwia dostęp do wielu platform handlowych, w tym popularnych MT4 i MT5. Co więcej, oferuje konto demo, które pozwala na testowanie i rozwijanie własnych strategii inwestycyjnych bez ryzyka. Możesz również skorzystać z materiałów edukacyjnych.
Pepperstone akceptuje różne metody płatności, w tym karty kredytowe, debetowe oraz e-portfele, takie jak Skrill czy PayPal. W razie pytań lub problemów, dostępny jest dział obsługi klienta, który pracuje przez 24 godziny na dobę i 5 dni w tygodniu.
Zalety:
- Bezpieczny i regulowany broker;
- Szeroki wybór instrumentów finansowych;
- Dostęp do różnych platform handlowych;
- Możliwość korzystania z konta demo do testowania strategii;
- Efektywna obsługa klienta.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie jest prowadzona ochrona konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Czy inteligentne umowy ułatwią biznes?
Kod sieci Ethereum i smart contracts są oparte na blockchainie, dlatego korzystają z tych samych rozwiązań. Pozwala to na szybkie i bezpieczne dla obu stron zawieranie cyfrowych umów.
Ten nowoczesny sposób działania możemy wykorzystać w różnych modelach biznesowych. Najczęściej Smart umowy będą zawierane przez firmy, które chcą zaoszczędzić na kosztach i czasie.
Formalności związane zawarciem umowy zostaną uproszczone. Kod sieci ma wiele różnych zastosowań i nowoczesnych rozwiązań. Wypłata środków realizowana jest na adres portfela.
Szybkość działania i przetwarzania danych platformy (aplikacji) pozwala zaoszczędzić czas.
Krzysztof swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i rozwijał latami. Handel na giełdzie pochłonął go w młodym wieku i szybko stał się jego sposobem na życie. Do jego głównych zainteresowań należy rynek kryptowalut. Jako jeden z pierwszych posiadaczy bitcoin w Polsce zna temat na wylot i chętnie dzieli się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.