Wraca trend wzrostowy na dolarze, jak to wpłynie na GPW i PLN?

1504

Po wczorajszym wystąpieniu Prezes FED, które potwierdzało wcześniejsze zapowiedzi trzech podwyżek w nadchodzącym roku dolar wrócił do łask. Bardzo ważne było stwierdzenie Yellen, że zbyt długie zwlekanie z podwyższeniem stóp procentowych byłoby nierozsądne. Oczywiście warunkiem wciąż jest rynek pracy i inflacja. Ciekawe, że pomimo tak klarownego stanowiska, rynek dopiero na czerwcowym posiedzeniu spodziewa się z prawdopodobieństwem wyższym niż 50%, że będzie podwyżka stóp procentowych (na podstawie kontraktów na FRA).

Polski złoty dość spokojnie zareagował na całą tą sytuację. Wciąż notowania PLN są neutralne, głównie pchane przez wydarzenia po drugiej stronie pary walutowej. USDPLN pomału, choć systematycznie idzie w górę. Najbliższy kluczowy opór znajduje się w przedziale 4,13 – 4,15.

EURPLN musi wybić z konsolidacji dla wyklarowania sytuacji. Górne ograniczenie to poziom 4,32 natomiast dolne to 4,28. Póki co jednak, brak siły do pokonania 4,32 sugeruje kontynuację trendu spadkowego.

GBPPLN po kolejnych słabych danych z Wielkiej Brytanii walczy ze wsparciem na 5,06. przebicie poziomu w dół będzie sugerowało spadki do wcześniej testowanego poziomu 4,93. Najbliższy opór znajduje się na 5,13 – 5,14.

CHFPLN podobnie jak EURPLN nie miał siły by pokonać opory na 4,05. Tym samym kontynuacja trendu spadkowego jest na ten moment bardziej prawdopodobna. Najsilniejsze wsparcie na ten moment znajduje się na 4 zł.

Polska giełda dziś odpoczywa. Presję podażową wzmacniają odpisy aktualizujące wartości projektów inwestycyjnych KGHM Polska Miedź na kwotę 5,2 mld złotych. Większość inwestoró w spodziewała się samych odpisów, pytaniem otwartym jest to na ile wielkość jest zaskakująca. Aktualnie KGHM rozpoczął korektę. Poziomy wsparć znajdują się na 115 i 108 zł.

Na WIG20 ciąży również Orange, które podało do publicznej informacji, że ma zamiar przestać dzielić się zyskami z akcjonariuszami. Wartość akcji została przeceniona o 13% względem ceny z piątku.

Wielu inwestorów spodziewa się testu WIG20 poziomu 2200 punktów co może być sygnałem ostrzegawczym i przed dotarciem do tego poziomu na WIG20 może zagościć korekta. Aktualne poziomy wsparcia to 2150, 2136 oraz 2100 punktów.

Zobacz: Brokerzy