Przelewy bankowe

1653

Współcześnie zdecydowana większość osób decyduje się na opłacenie rachunków za pomocą przelewu bankowego. Takie rozwiązanie jest tanie i szybkie. Ponieważ technologia rozwija się bardzo szybko, większość banków oferuje – obok tradycyjnych przelewów ELIXIR – również inne, np. ekspresowe czy SORBNET. Co warto wiedzieć o poszczególnych przelewach?

Przelewy ELIXIR

Współcześnie są najpopularniejsze. Przelewy w systemie ELIXIR, gdyż o nich mowa, poprzedzał system Sybir. Zmiana nastąpiła w 2004 r. i od tamtego czasu podstawowym przelewem jest właśnie przelew ELIXIR (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa). System jest oparty na teletransmisji danych i jednocześnie rozrachunku netto. Dużą zaletą tego rodzaju przelewów jest czas ich realizacji. W przypadku przelewów międzybankowych mowa o min. 2 godzinach, zaś przelewy w obrębie tego samego banku są wykonywane najczęściej w ciągu kilku minut.

Przelewy w systemie ELIXIR są przesyłane w sesjach od poniedziałku do piątku. W każdym dniu roboczym mają miejsce trzy sesje: poranna, popołudniowa i wieczorna. Każdy z banków ustala własne godziny księgowania przelewów przychodzących i realizacji przelewów wychodzących. Informacje na temat godzin zainteresowani mogą znaleźć na stronach internetowych banków, z usług których korzystają.

Przelewy SORNET

Mniejszą popularnością wśród klientów indywidualnych cieszą się szybkie przelewy SORBNET. Możliwość skorzystania z nich doceniają jednak ci, którzy muszą szybko przekazać pieniądze na rachunek w innym banku. Właśnie w tym celu można wykorzystać wspomniane przelewy SORBNET. Przelew powinien dotrzeć w ciągu godziny, a dodatkowo kwota przelewu dokonywanego w tym systemie nie jest ograniczona do konkretnej kwoty. To duże uproszczenie.

Choć przelewy SORBNET oferują możliwość szybkiego przekazania pieniędzy, nie można zapomnieć, że taka usługa kosztuje. Klient decydujący się na zlecenie takiego przelewu, musi być świadomy tego, że jego konto zostanie uszczuplone o ok. 30 zł.

Z przelewu SORBNET mają obowiązek skorzystać klienci indywidualni dokonujący przelewu o wartości min. 1 mln zł. W innych przypadkach przelew SORBNET zostanie wykonany tylko i wyłącznie na wyraźne życzenie osoby zainteresowanej.

System SORBNET funkcjonuje również wyłącznie w dni robocze. Osoby zainteresowane mogą też skorzystać z systemu SORBNET-EURO. Za jego pomocą możliwe jest szybkie przelanie środków w walucie euro na wskazane konto.

Przelewy ekspresowe

Poza przelewami ELIXIR i SORBNET klienci mogą skorzystać z przelewów ekspresowych. Ich olbrzymią zaletą jest to, że mogą być realizowane w inne dni niż robocze. Na dodatkową uwagę zasługuje czas, w jakim następuje przekazanie środków – najczęściej przelew zostaje zrealizowany w ciągu 15 min. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przekazywanie pieniędzy jest niezwykle proste.

Polecenie przelewu, polecenie zapłaty i zlecenia stałe

By bank zrealizował przelew, klient powinien wykonać polecenie przelewu. W efekcie dochodzi do rozliczenia bezgotówkowego – bank przelewa wskazaną pulę pieniędzy na podane przez klienta konto. By jednak polecenie przelewu zostało zrealizowane, niezbędne jest, by właściciel konta posiadał na swoim koncie środki niezbędne do jego zrealizowania.

Dyspozycję polecenia przelewu można wykonać zarówno w formie papierowego, jak i elektronicznego formularza. Drugie są nie tylko tańsze, lecz także pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Dodatkowo taką transakcję klient może odwołać wówczas, gdy bank nie zdąży jeszcze obciążyć jego konta.

Z punktu widzenia klientów przydatnym rozwiązaniem jest zlecenie stałe, czyli dyspozycja przekazywania konkretnej puli środków wskazanemu odbiorcy. Co istotne, środki są przekazywane cyklicznie, np. co miesiąc. Korzystając ze zleceń stałych, klienci mogą opłacić rachunki stałe, np. ratę kredytu, ubezpieczenie czy rachunki za prąd lub telefon.

Właściciel rachunku może również zdecydować się na polecenie zapłaty. W takiej sytuacji wyraża zgodę na obciążanie swojego konta przez wskazanego odbiorcę. Również w ten sposób można regulować miesięczne opłaty, których wysokość trudno przewidzieć. Poza złożeniu polecenia zapłaty np. elektrownia będzie wysyłała rachunek zarówno do klienta, jak i banku, zaś ten drugi dokona przelewu.