Wskaźnik parabolic SAR (ang.Stop and Reversal) jest wskaźnikiem trendu opartym na cenie oraz czasie. SAR oznacza „stop i rewers”. Paraboliczny SAR jest jednym z bardziej złożonych wskaźników, jeśli chodzi o podstawowe obliczenia, ale w tym artykule dowiesz się, co naprawdę robi SAR.
Pomimo bardzo skomplikowanej formuły matematycznej interpretacja wskaźnika jest prosta. Sygnał kupna (K) to wprowadzenie kwotowań powyżej przebiegu wskaźnika, natomiast sygnał sprzedaży to zejście poniżej przebiegu wskaźnika (S). Autor wskaźnika zaleca uwzględnienie tylko sygnałów zgodnych z bieżącym trendem (tj. Sygnałów pojawiających się po wcześniejszym utworzeniu trendu i zgodnie z jego kierunkiem).
Ponadto zachęcam wszystkich traderów do podejścia do podobnie wybranych wskaźników. Ważne jest, aby naprawdę zrozumieć, co robią Twoje wskaźniki, co powoduje ich wzrost lub spadek oraz sposób obliczania sygnałów.
Niech ten przewodnik zainspiruje Cię do tego, co jest potrzebne, aby naprawdę zrozumieć wykorzystanie narzędzia handlowego.
Wchodząc w głębszą analizę zaznacza się, iż:
- sygnał kupna jest generowany w chwili przejścia kursu notowań powyżej punktów, które tworzone są przez wskaźnik Parabolic SAR;
- sygnał sprzedaży pojawia się w chwili przejścia kursu notowań danego instrumentu finansowego poniżej punktów generowanych przez wskaźnik Parabolic SAR.
Parabolic SAR – podstawy
SAR rośnie poniżej ceny, kiedy wykazuje tendencję wzrostową. Idea wskaźnika parabolicznego SAR polega na tym, że sygnalizuje przesunięcie stop loss wraz z trwającym trendem wzrostowym. SAR w tym czasie może tylko wzrosnąć i nigdy nie spaść – stale zwiększając zabezpieczone, niezrealizowane zyski.
Kiedy cena odwraca się i spada poniżej SAR (po wzroście), kierunek zmienia się, a SAR jest powyżej cen bieżących – działając jako zatrzymanie spadku w trendzie spadkowym.
Poniższe zdjęcie skutecznie pokazuje podstawy działania wskaźnika. Podczas trendu spadkowego po lewej, punkty SAR były powyżej ceny, działając jako trailing stop. Świeca z czerwonym znacznikiem pokazuje, po raz pierwszy cena idzie do SAR. Gdy cena dotknie SAR, wywołałoby to stop loss. Ponadto SAR sygnalizuje zmianę kierunku.
Trudności w handlu z Parabolic SAR
SAR działa dobrze w określonych warunkach, ale podobnie jak wszystkie wskaźniki trendów, zawodzi podczas wahań na rynkach o zmiennym zasięgu.
Poniższy zrzut ekranu pokazuje, że SAR zmienił kierunek 5 razy w wybranym okresie. Paraboliczny SAR zasygnalizuje 2 pewne straty, 1 duży zysk i 2 średnie zyskowne transakcje. Może to zabrzmi całkiem dobrze, ale jak wszyscy zapewne się zgadzają, rzadko wszystko idzie zgodnie z planem, strata szybko prowadzi do decyzji pod wpływem emocji, a następnie z górki. Dlatego zaleca się podejście do analizy historycznej lub normalnego, regularnego przeglądu wykresu z bardziej pesymistycznego punktu widzenia.
Ten scenariusz pokazuje jeszcze gorszą sytuację, w której z 6 sygnałów SAR 5 transakcji zostałoby utraconych i tylko jeden potencjalny zysk.
Nie oznacza to jednak, że SAR jest ogólnie złym wskaźnikiem lub sygnały są błędne. Oznacza to po prostu, że inwestor musi dokładnie wiedzieć, jak korzystać ze wskaźnika i kiedy pozostać poza rynkiem.
Jest to w rzeczywistości założenie wszystkich strategii handlowych. Nic nie będzie działać w 100% przypadków, a przedsiębiorca jest odpowiedzialny za zrozumienie, kiedy jego system działa i kiedy brakuje mu przewagi.
Podsumowanie Parabolic SAR:
- pomaga analizować trend panujący na rynku;
- odnajduje zastosowanie w wyznaczaniu otwarcia, a także zamknięcia transakcji sprzedaży/kupna;
- sprawdza się tylko przy silnych trendach wzrostowych oraz spadkowych.
Naturalnie pokazana przeze mnie metoda analizy wykresów cenowych miała na celu prezentację jednej z wielu opcji wykorzystania wskaźnika Parabolic SAR, tym samym zaprezentowana metoda może być modyfikowana na różne sposoby.