Informacje gospodarcze
Z kraju:
Dziś o 15:00 MF ogłosi podaż długu na styczeń i na I kwartał 2017 r.
Co najmniej do końca I półrocza 2017 r. poziom stóp procentowych pozostanie raczej bez zmian – ocenił członek RPP J. Żyżyński. W jego ocenie na razie nic nie wskazuje, żeby obniżone w III kwartale tempo wzrostu PKB miało utrzymać się dłużej.
Ze świata:
Dziś o 14:30 w USA podana zostanie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która ma spaść do 264 tys.
Rynek walutowy
Ostatnia sesja
Dolar pokazał siłę
Środowa sesja sprzyjała dolarowi w parze z euro, jednak nastroje nie były jednorodne. Do wczesnych godzin wieczornych eurodolar systematycznie osłabiał się osiągając dołek dzienny na 1,0369, natomiast po godz. 19 zaczął odrabiać straty i sesję zakończył na poziomie 1,0707. Kurs wczoraj przetestował okolice ostatniego, bliskiego wsparcia na 1,0350 i na tym się w zasadzie skończyło. Inwestorzy nie mieli pretekstu ze strony kalendarium (które było puste) do dalszego umocnienia dolara. Konsekwencją umocnienia dolara do euro, było osłabienie złotego: USD-PLN wzrósł do 4,2294, a EUR-PLN finalnie pozostał stabilny w okolicy 4,3968.
Dzisiejsza sesja
Końcówka roku bez zaskoczenia
Wczorajszy nieudany atak na wsparcie dla EUR-USD, przerodził się już wczoraj na odrabianie dziennych strat przez euro, co kontynuowane jest również dziś. Aktualnie EUR-USD odzyskał całe wczorajsze osłabienie i notuje okolice 1,0455, czyli poziomy konsolidacji z 4 poprzednich dni. Złoty handlowany jest pod dyktando eurodolara, czyli dziś dla odmiany odrabia straty do dolara: USD-PLN spada do 4,2130 oraz osłabia się względem zyskującego euro: EUR-PLN umacnia się do 4,4070. W trakcie dzisiejszej sesji kalendarium wydarzeń ponownie jest puste, poza jedną informacją, która może zainteresować nieco uwagę rynków – o godz. 14:30 w USA opublikowana zostanie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni tydzień. Z uwagi na stanowisko Fed oraz nakreśloną wstępnie politykę podwyżek stóp procentowych, dzisiejsza publikacja traci nieco na znaczeniu. Wygląda na to, że zakończenie roku nie będzie zaskakujące.
Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Rynki bazowe lekko zyskują
Środa nie odbiegała znacząco od ostatnich dni i krajowy dług pozostawał w wąskim zakresie wahań, choć stał w opozycji do rynków bazowych. Krzywa rentowności została lekko skorygowana w górę przy jednoczesnym umocnieniu na rynkach bazowych. Wciąż atrakcyjne pozostawały wczoraj Bundy, a do spadków rentowności dołączyły wczoraj również Treasuries, wspierane słanym odczytem indeksu podpisanych umów kupna domów i odpływem kapitały z rynków akcyjnych. Ostatecznie Bundy zakończyły dzień poziomem 0,196%, a Treasuries 2,508%. Dziesięciolatki zamknęły sesję rentownością 3,468%.
Dzisiejsza sesja
Sesja bez impulsów
Przedostatni sesyjny dzień tego roku o poranku na rynkach bazowych przynosi ponowne umocnienie zarówno niemieckich jak i amerykańskich benchmarków, choć trudno doszukiwać się jednoznacznych impulsów do wzrostów. Po części dobrej percepcji rynków długu sprzyjać może korekta na europejskich rynkach akcji, choć jej skala jest umiarkowana. Krajowe dziesięciolatki ponownie jakby w oderwaniu tanieją, ale słaba aktywność na rynku sprzyja chaotycznym ruchom. Tym samym, do jutrzejszej publikacji inflacji notowania nie powinny mieć istotniejszego wpływu na nastroje w szerszej perspektywie.