Chiny zaskoczyły bilansem handlu, w USA spotkanie na szczycie. Initial claims lepsze od oczekiwań

1398
Informacje gospodarcze
Z kraju:

Inwestycje finansowane środkami unijnymi podniosą dynamikę PKB w 2017 r. o ok. 1 pkt proc. – ocenił wiceminister rozwoju J. Kwieciński. W latach 2018-2019 ten impuls wzrośnie do ok. 1,5 pkt. proc.

Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2016 roku wyniosło 4 218,92 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 3,8 proc. – podał GUS.

Rząd w rozwiązaniu problemów dotyczących walutowych kredytów hipotecznych nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego, a frankowicze powinni szukać pomocy w sądach – poinformował prezes PiS J. Kaczyński.

Ze świata:

Dziś o 16:00 w USA podany zostanie odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (wst.) za luty, który ma spaść do 97,8 pkt.

Dziś o 20:00 w USA opublikowane zostanie saldo budżetu federalnego za styczeń, które ma wzrosnąć do 40 mld USD.

Głosujący w 2017 r. członek FOMC C. Evans powtórzył wczoraj apel o wolne tempo podnoszenia stóp procentowych. Zaznaczył jednocześnie, że scenariusz trzech podwyżek w tym roku nie jest nieracjonalnym założeniem. Natomiast niegłosujący w tym roku przedstawiciel J. Bullard podtrzymał swoje gołębie stanowisko dotyczące ruchów na stopach procentowych. Według niego nie materializują się warunki do silniejszego wzrostu inflacji, a presja cenowa jest umiarkowana.

Rynek walutowy FX
Ostatnia sesja
Initial claims lepsze od oczekiwań

W trakcie czwartkowej sesji eurodolar kontynuował zapoczątkowane przed kilkoma dniami osłabienie. Pierwsza część dnia mijała stabilnie, EUR-USD w tym czasie wychodził na plusy, jednak w popołudniowej części handlu nastroje wyraźnie sprzyjały dolarowi. USD wsparły lepsze od oczekiwań dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni tydzień, które spadły do 234 tys., ciągnąc w dół również średnią 4-tygodniową. Z późniejszych wypowiedzi szefów Fed wynikało, że są zwolennikami ostrożnego podnoszenia stóp procentowych, max 2 w tym roku, co było powtórzeniem i taki scenariusz rozgrywają również rynki. Dobry sentyment dla dolara trwa, tracą waluty EM, co również przekłada się na korektę ostatniego umocnienia złotego. W trakcie wczorajszej sesji USD-PLN wzrósł do 4,0452, a EUR-PLN po przejściowym umocnieniu do 4,3241, dzień zakończył na poziomie 4,3103.

Dzisiejsza sesja
Chiny zaskoczyły bilansem handlu, w USA spotkanie na szczycie

Dzisiaj na starcie inwestorzy poznali lepsze od oczekiwań dane z Chin dotyczące bilansu handlu zagranicznego w styczniu, który nieoczekiwanie wzrósł do 51,3 mld USD. Dzisiaj ważne będą jeszcze popołudniowe publikacje z USA (indeks Uniwersytetu Michigan za luty) oraz wizyta premiera Japonii w Waszyngtonie, ważna z puntu widzenia zapowiedzianej prze D. Trumpa rezygnacji USA z projektu Partnerstwa Transpacyficznego. Rynki wyczekują na przekaz płynący ze wzajemnego spotkania. W trakcie dzisiejszej sesji EUR-USD osłabia się, osiągając minima z ostatnich 3 dni i aktualnie poziom 1,0640. Złoty dziś umacnia się do euro: EUR-PLN spada do 4,3030 oraz pozostaje stabilny do silnego dolara: USD-PLN przy poziomach 4,0430.

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Wystromienie krzywej

Środowe gołębie przesłanie RPP poprawiło notowania krótszych benchmarków – rentowności 1Y- i 2Y- spadły po 2 p.b. W przypadku dłuższego końca krzywej zauważalne było lekkie osłabienie, dla dziesięciolatek o 2 p.b., a pięciolatek o 1 p.b., ale jest to ruch wpisujący się range tego-tygodniowej konsolidacji. Na rynkach bazowych korekta wzrostowa została wyhamowana. Rentowności Bundów na koniec dnia wyniosły 0,312% (+ 1 p.b.), a Treasuries 2,397% (+5 p.b.). W sferze publikacji makro pojawił się bardzo dobry odczyt initial claims, co mogło wspierać spadkowe tendencje na Treasuries.

Dzisiejsza sesja
Dziś indeks Michigan

Z wydarzeń politycznych można mówić o odżywających nadziejach związanych z nową prezydenturą w USA. Trump zapowiedział, iż w przeciągu 2-3 tygodnia ogłosi założenia dotyczące systemu podatkowego (stymulus fiskalny) a prasowe doniesienia po rozmowie telefonicznej z Xi Jinpigiem tonują obawy o zaostrzenie relacji USA – Chiny. Tym samym pojawił się pretekst do zakończenia wzrostowej korekty na długu. Póki co nie spodziewamy się jednak znaczącej przeceny na rynkach bazowych, a raczej spokojnego wyczekiwania na precyzyjniejsze wieści zza Oceanu. Takie otoczenie dla krajowego długu jest neutralne z większym ryzykiem przejścia w negatywne. Zwłaszcza dłuższy koniec może będzie wrażliwy, krótszy póki co stabilizuje nastawienie RPP.