Ropa w niebezpiecznym punkcie

ropa naftowa

1211

Ropa naftowa spadła w tym roku o ponad 2 procent, a niektórzy analitycy są dość pesymistyczni w swoich prognozach, zwłaszcza jeśli OPEC nie dotrzyma swoich zobowiązań do zmniejszenia produkcji, jak to było uzgodnione w grudniu.

„Uważam, że ropa teraz jest w bardzo niebezpiecznej strefie, ponieważ wzrostu popytu jak na razie jeszcze nie obserwujemy” – zaznacza Boris Schlossberg, dyrektor zarządzający w BK Asset Management w programie „Power Lunch” na CNBC.

Wzrost stanu zapasów ropy surowej, podany w środę przez Energy Information Administration w rzeczywistości popchnął nawet cenę ropy nieco wyżej.

„Ironią całej tej sprawy jest to, że chociaż zobowiązanie do obniżenia produkcji ropy przez OPEC utrzymuje się, to zmian popytu jeszcze nie widać. A im dłużej ropa oscyluje na poziomie $ 52, tym bardziej prawdopodobne, że faktycznie ma zamiar skierować się ku dalszym spadkom cen. A jeśli poziom $ 50 jej nie zatrzyma, to myślę, że może spadać naprawdę bardzo szybko. Więc uważam, że jesteśmy w niebezpiecznym miejscu” – tłumaczy Schlossberg, dodając, że nie zająłby długiej pozycji na ropie naftowej w tym momencie.

W grudniu 2016 roku OPEC po raz pierwszy od 2008 roku zgodził się na ograniczenie produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie.

David Seaburg, szef tradingu w Cowen & Company, ma jednak bardziej optymistyczny punkt widzenia. Rzeczywiście, ropa utrzymuje się w zakresie od około $ 50 do $ 55 za baryłkę.

„Myślę, że z punktu widzenia tradowania, wskazuje na to, że jest to poziom na który chce się wkroczyć i prawdopodobnie spojrzeć w kierunku wzrostów” – powiedział Seaburg.

Analityk zaznacza, że trzeba poczekać na kolejne dane rządowe napływające w ciągu najbliższych tygodni, aby sprawdzić, czy umowa OPEC rzeczywiście jest dotrzymywana. Seaburg dodaje również, że wzrosty cen ropy w środę pomimo zwiększenia stanu zapasów jest dobrym sygnałem dla najbliższej przyszłości w warunkach zatłoczenia długich pozycji na rynku.

Strateg Cowen & Company w pełni rozumie inwestorów w tym byczym nastawieniu i uważa, że to będzie komfortowa pozycja w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy.