Dzisiejsze informacje o ratingach Polski. Minutki EBC przyjęte ze spokojem

1490
Informacje gospodarcze
Z kraju:

Dziś o 14:00 opublikowany zostanie bilans płatniczy.

Dziś o 14:00 opublikowana zostanie finalna inflacja CPI w grudniu (konsensus: 0,8% r/r).

Premier B. Szydło spodziewa się dobrych wiadomości od dwóch agencji ratingowych, które na piątek zaplanowały publikację rewizji ocen wiarygodności kredytowej Polski.

Deficyt sektora rządowego i samorządowego w III kw. wyniósł 7,758 mld zł – podał GUS w niefinansowych rachunkach kwartalnych, według sektorów instytucjonalnych, w cenach bieżących.

Ze świata:

Dziś o 14:30 w USA podane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w grudniu, która ma wzrosnąć o 0,7% m/m.

Dziś o 16:00 w USA podany zostanie styczniowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który ma wzrosnąć do 98,5 pkt.

PKB Niemiec wzrósł w 2016 r. o 1,9 proc. r/r, bez uwzględniania czynników sezonowych.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w listopadzie wzrosła o 1,5% m/m, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,1%, po korekcie.

Członkowie Rady Prezesów EBC na swoim grudniowym posiedzeniu ocenili, iż inflacja w strefie euro w najbliższych miesiącach znacząco wzrośnie. Na spotkaniu rozważano dwie opcje QE – wynika z minutek EBC.

EBC może zacząć skupować aktywa z rynku według zmodyfikowanych na grudniowym posiedzeniu banku zasad, w tym o rentowności poniżej stopy depozytowej EBC, od 13 stycznia.

UE powinna w mniejszym stopniu opierać swój budżet na składkach państw członkowskich, natomiast w większym polegać na zasobach własnych – wskazała w raporcie grupa wysokiego szczebla, która zajmowała się wypracowaniem propozycji reformy dochodów UE.

Premier T. May przedstawi w najbliższy wtorek rządowe plany dotyczące przyszłych negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – poinformowało w czwartek Downing Street.

Minister finansów Niemiec W. Schaeuble zapowiedział obniżkę po wyborach parlamentarnych na jesieni tego roku podatków zarówno dla płatników indywidualnych, jak i dla biznesu. Ulgi mają wynieść około 15 mld euro.

Rynek walutowy Forex
Ostatnia sesja
Minutki EBC przyjęte ze spokojem

W trakcie pierwszej części wczorajszej sesji eurodolar kontynuował umocnienie zapoczątkowane w II połowie sesji z środy. Euro umacniało się w reakcji na lepsze od konsensusu dane o PKB w Niemczech oraz w oczekiwaniu na publikację minutek EBC, a tuż po publikacji dostało jeszcze chwilowy impuls, czym ustanowiło maksimum dzienne na 1,0684. Z protokołu grudniowego posiedzenia wynika, że EBC rozważał inną opcję dla wydłużenia QE (o 6 miesięcy z obecnym poziomem 80 mld EUR/m-c). Ponadto z protokołu wynika, że bank spodziewa się znaczącego wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach w związku z presją ze strony czynników bazowych, a niepewność polityczna tłumi perspektywy dla wzrostu PKB. W dalszej części dnia w USA opublikowano lepsze od oczekiwań dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, co wsparło dolara w drugiej części sesji. Finalnie w ciągu dnia EUR-USD umocnił się z 1,0580 do 1,0610. Złoty do euro ponownie był stabilny i zakończył dzień na pułapie 4,3837. Z kolei względem USD, krajowa waluta zmieniała się w rytmie eurodolara: USD-PLN w ciągu dnia spadł do 4,0902, by sesję zakończyć na pułapie 4,11207.

Dzisiejsza sesja
Informacje o ratingach Polski ważne dla PLN

Dziś eurodolar kontynuuje wczorajsze umocnienie i aktualnie notuje okolice 1,0644. Względem euro krajowa waluta pozostaje ponownie stabilna, natomiast słaby dolar daje o sobie znać także w parze ze złotym (USD-PLN spada do 4,1086). W trakcie dzisiejszego dnia nastroje dla dolara kształtowane będą przez informacje o sprzedaży detalicznej w USA w grudniu (oczekiwane przyspieszenie tempa do 0,7% m/m) oraz w dalszej kolejności styczniowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Z kolei złoty pozostaje pod wpływem wyczekiwania na wieczorne rewizje ratingów Polski dokonane przez Fitch oraz Moody’s (konsensus zakłada brak zmian w ratingach). Dziś również rynki poznają finalne grudniowe dane o inflacji CPI w Polsce. Jeśli żadnych zaskoczeń nie będzie ze strony tych danych, to przedpołudniowe nastroje dla złotego powinny utrzymać się do końca dnia. /tk/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Dług słabnie

Słabe nastroje panujące po rozczarowaniu rynków pierwszą konferencją prasową D. Trumpa, w której nie padły oczekiwane przez rynki konkrety odnośnie ścieżki polityki fiskalnej nowego prezydenta, w trakcie sesji dość szybko wyparowały. Tym samym poranne umocnienie długu dość szybko przerodziło się w ponowne wzrosty rentowności. Przyczyn osłabienia długu mogło być kilka. Przede wszystkim poranne dane z Niemiec pozytywnie zaskoczyły, a PKB w 2016 r. wzrósł mocniej od oczekiwań rynku. Wyraźnie mocniejsza od konsensusu okazała się również produkcja przemysłowa w strefie euro, a protokół z posiedzenia EBC wskazał, że bankierzy centralni oczekują, że inflacja w strefie euro w najbliższych miesiącach znacząco wzrośnie, a na spotkaniu rozważano dwie opcje QE. W drugiej części sesji pojawiła się spora porcja wypowiedzi członków Fed oraz ocena Fitch o braku krótkoterminowych ryzyk dla ratingi USA ze strony przyszłej polityki D. Trumpa. Finalnie amerykańskie Treasuries zakończyły dzień na poziomie 2,361%, a niemieckie Bundy na 0,313%. Krajowa krzywa została lekko skorygowana w górę, co dla dziesięciolatek oznaczało wzrost rentowności o 45 p.b.

Dzisiejsza sesja
Dziś CPI i decyzje agencji ratingowych

Ostatnia sesja na krajowym rynku długu zapowiada się ciekawie. O ile słabe nastroje na rynkach bazowych nadal spychają rodzime obligacje w dół, o tyle w kontekście reszty dnia duzą rolę odegrają czynniki wewnętrzne. Przede wszystkim istotny powinien być finalny odczyt grudniowej inflacji. Potwierdzenie szacunku nie powinno wywołać większej reakcji na rynku, ale odczyt rozbieżny z konsensusem będzie podstawą do podwyższenia zmienności. Kluczowe w kontekście dnia będą jednak wieczorne decyzje agencji ratingowych. Krajową wiarygodność kredytową ocenią Fitch i Moody’s. Rynek nie spodziewa się dziś jakichkolwiek zmian na poziomie ratingów i nastawień, co w przypadku zaskoczenia (obniżki w dół ratingu bądź nastawienia) może wywołać dynamiczne ruch. Biorąc jednak pod uwagę wczorajszą wypowiedź premier B. Szydło, wskazującą na oczekiwanie „dobrych wiadomości” z agencji prawdopodobieństwo zmian wydaje się niewielkie.