GPW może być jednym z hitów 2017 roku

1333

Branże metalowa, budowlana, handlowa i motoryzacyjna są sektorami, w których można się spodziewać wzrostu kursów akcji w tym roku. Według prognoz EFIX Domu Maklerskiego WIG20 może wzrosnąć jeszcze dwucyfrowo, a najlepiej sobie radzący w ubiegłym roku mWIG40 – o ok. 7–8 proc.

– Naszym zdaniem polska giełda może być jednym z hitów 2017 roku – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Tomasz Marek, członek zarządu EFIX Domu Maklerskiego. – Jak widać po obecnych zmianach indeksów w ciągu ostatnich parunastu tygodni, na razie wyniki pokrywają się z naszymi prognozami. Oczekujemy kontynuacji trendu wzrostowego na naszej giełdzie.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy indeks 20 największych spółek na GPW wzrósł o ponad 20 proc., podobnie jak WIG30 i oba są na drodze do poziomów z przełomu kwietnia i maja 2015 roku, choć z prognoz EFIX Domu Maklerskiego wynika, że ówczesnych wartości raczej nie osiągną. WIG20 przekraczał wówczas 2500 punktów.

– Duże spółki, które są opisywane przez dwa indeksy – WIG20 i WIG30, naszym zdaniem zakończyły w 2016 roku średnioterminowe korekty, które trwały od 2011 roku i w tej chwili powinniśmy mieć co najmniej znaczące skorygowanie tych ruchów spadkowych, jeśli nawet nie początek nowej fali wzrostowej, którą oglądaliśmy w latach 2009–2011. Nasze dość ostrożne oceny, jeśli chodzi o potencjał WIG20, to jest 2300 punktów na ten rok – przewiduje Tomasz Marek.

Przed spadkami z sierpnia 2011 roku WIG20 przekraczał nawet 2900 punktów. Jednak nawet indeksy, które lepiej sobie poradziły w tym czasie, mają jeszcze według rozmówcy Newserii potencjał wzrostu. mWIG40, który w 2016 roku zwiększył wartość o jedną piątą i jest najwyżej od końca 2007 roku, może jeszcze w tym roku urosnąć o jakieś 7–8 proc. do 5000 punktów.

– Będzie sprzyjać temu z jednej strony obraz techniczny, z drugiej strony sytuacja fundamentalna – tłumaczy. – Na naszym rynku, jak i też na innych rynkach rozwijających się czy rozwiniętych da się dostrzec tzw. cykl Kitchina, czyli czteroletni cykl koniunkturalny. Minima gospodarcze powinny być według tego cyklu osiągnięte w ostatnim kwartale 2016 roku, najpóźniej w I kw. 2017 roku, giełda wyprzedza o kilka miesięcy zazwyczaj zmiany w realnej gospodarce, w związku z tym te wzrosty będą miały mocne poparcie fundamentalne i w drugiej części przyszłego roku należy oczekiwać bardzo wyraźnego odbicia w polskiej gospodarce.

Ubiegły rok pod względem tempa wzrostu PKB był słabszy od dwóch poprzednich, gdy gospodarka rozwijała się odpowiednio w tempie 3,3 oraz 3,9 proc. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrost PKB w Polsce w 2016 roku wyniósł 2,8 proc. Zdaniem ekonomistów ożywienie w polskiej gospodarce zacznie być widoczne najpóźniej w III kwartale 2017 roku wraz z odbiciem inwestycji publicznych związanych z napływem środków europejskich z perspektywy 2014–2020. Będzie to miało też wpływ na koniunkturę w poszczególnych branżach.

– Zarządzający zwracają mocno uwagę na sektory związane z branżą metalową ze względu na oczekiwane inwestycje infrastrukturalne, np. Stalprodukt. Ciepło wypowiadają się również o spółkach z branży związanej z budownictwem kolejowym, jak Torpol i Trakcja – przewiduje Tomasz Marek.

Indeks WIG-budownictwo w ostatnim roku spadł lekko o 2,35 proc. W styczniu zwiększył już swoją wartość o ponad 9 proc. Niewiele mniej, o 8,9 proc., wzrosły spółki motoryzacyjne. Tomasz Marek perspektywy wzrostu dostrzega także w branży detalicznej, np. odzieżowej. Nie chodzi jedynie o dobrze znane spółki, jak LPP, której jedna akcja kosztuje ponad 5300 zł, a w 2014 przekraczała 10 tys., lecz także o nowe podmioty.

– Naszym zdaniem w cenie powinny być spółki zajmujące się handlem detalicznym, aczkolwiek tutaj reprezentacja jest ograniczona. Ostatnio pod postacią PDA weszła spółka Textil Media, ona zaliczana jest przez naszych zarządzających do tego segmentu, ciepło się o niej wypowiadają w perspektywie najbliższych miesięcy –  zauważa członek zarządu EFIX DM. – Jeśli chodzi o pozostałe branże, dobrze też wypowiadamy się i uważamy, że trendy wzrostowe mogą być kontynuowane, w szeroko rozumianej branży automotive, tutaj Groclin i Alumetal to są te spółki, na które zwracamy uwagę.