Ceny surowców generalnie zyskały od momentu wygrania wyborów prezydenckich w USA przez Donalda Trumpa. Główną siła napędową były jego plany wydatków na infrastrukturę, które napędzały wiec na takich towarach jak ołów, pallad i miedź.
Ceny wyżej wymienionych surowców odnotowały ostre zyski również w ostatnim miesiącu, aczkolwiek ropa i inne surowce energetyczne cierpią na odwróceniu się Trumpa od obietnicy, aby złagodzić ograniczenia dotyczące wierceń, co mogłyby doprowadzić do wzrostu dostaw na już przesycony rynek.
„Trudno jednak przypisywać jakiekolwiek wzrosty cen towarów tylko Trump’owi, skoro objął urząd dopiero 20 stycznia, ale wygląda na to, że fundamenty ropy opierają się na produkcji, podczas gdy nadzieje na popyt pochodzą z sektora przemysłu” – twierdzi Jodie Günzberg, globalny szef rynku towarów i realnych aktywów w S&P Dow Jones Indices.
Największe zyski wśród surowców w miesiącu styczniu odnotowały ceny ołowiu – ponad 14%, według danych FactSet. – „Ołów zazwyczaj rośnie najbardziej w okresach słabego dolara – zyskuje średnio ponad 7% przy każdym spadku dolara o 1%” – powiedział Günzberg.
W styczniu ołów zyskał ponad 16% i odnotował swój najlepszy miesiąc od lipca 2010 r.
Ceny platyny i palladu wzrosły ponad 10%, a miedź wzrosła o prawie 9%. Złoto wzrosło w tym czasie o 5%, to był największy miesięczny przyrost od czerwca, srebro natomiast skoczyło prawie 10%, odnotowując swój pierwszy miesięczny wzrost od września.
„Tło polityczne pozostaje pro-wzrostowe na surowce przemysłowe – w mniejszym stopniu dla rynku energii, ale tylko dlatego, że pozostaje on głównie w kręgu wpływu globalnego porozumienia produkcyjnego” – zaznacza Richey, współautor raportu o rynkach surowców. Umowa pomiędzy członkami Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej oraz innych głównych producentów ma ograniczyć 2% światowej podaży ropy na początku roku.
„Metale szlachetne, zwłaszcza złoto, są również notowane z wysoką korelacją w stosunku do dolara, a także „handlu w warunkach polityki Trumpa”- dodaje analityk. Indeks dolara USA, stosunek wartości waluty amerykańskiej wobec sześciu walut, stracił około 2,6% w ostatnim miesiącu.
Dla rynków surowców przemysłowych wzrost aktywności gospodarczej w połączeniu z wydatkami na infrastrukturę są sprzyjające wzrostom – podkreśla Tyler Richey. Jest to także optymistyczne jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię i produkty naftowe.