Końcówka roku należy do euro. Płytki rynek daje o sobie znać. Rynki bazowe zyskują, krajowy dług mniej atrakcyjny

1066
Informacje gospodarcze
Z kraju:

Dziś o 14:00 opublikowana zostanie inflacja CPI za grudzień (konsensus: 0,4% r/r). Tempo wzrostu PKB w IV kwartale wyraźnie przyspieszyło względem III kwartału, a w całym 2016 roku gospodarka urośnie o więcej niż 3% – ocenił wiceminister rozwoju J. Kwieciński.

Koszt programu 500 plus na koniec listopada br. wyniósł 15 mld 400 mln zł – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej E. Rafalska. Dodała, że z programu korzysta prawie 3 mln 800 tys. dzieci.

Budżet jest zrealizowany na poziomie poniżej 50% – poinformowała w czwartek premier B. Szydło. Nie sprecyzowała czy chodzi o wynik na koniec 2016 roku.

Na dwóch przetargach w styczniu MF zaoferuje obligacje łącznie za 8-16 mld zł – podał resort komunikacie.

W I kwartale MF planuje przeprowadzić 5-6 przetargów sprzedaży obligacji łącznie za 25,0-38,0 mld zł – podał resort w komunikacie.

W listopadzie portfel złotowych obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych zmniejszył się o 10,0 mld zł – poinformowało MF. Zdaniem resortu, jest to efekt wyników wyborów prezydenckich w USA.

Poziom prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych wyniesie około 27% przy stanie środków na koniec roku w wysokości około 40 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Ostateczne wartości będą znane po zamknięciu roku budżetowego.

Ze świata:

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 10 tys. do 265 tys. z 275 tys. tydzień wcześniej.

Zapasy amerykańskich hurtowników w listopadzie wzrosły o 0,9% m/m – poinformował Departament Handlu.

Rynek walutowy
Ostatnia sesja
Końcówka roku należy do euro

W trakcie czwartkowej sesji eurodolar kontynuował odbicie zapoczątkowane w trakcie środowej sesji. Na zakończeniu wczorajszego dnia EUR-USD wzrósł do 1,0490. Ruchy te można po części wyjaśnić płytkim rynkiem w ostatnich dniach oraz próbą obrony istotnego długoterminowego wsparcia na 1,0456. Kalendarium publikacji i wydarzeń na ten tydzień jest puste, wczoraj inwestorzy poznali jedynie initial claims w USA, które wypadły zgodnie z oczekiwaniami (265 tys.), przez co nie miały nawet najmniejszej szansy na przykucie uwagi. Nastroje na eurodolarze wpłynęły bezpośrednio na złotego: USD-PLN osłabł do 4,1975, dolnego pułapu w ostatnich kilku dniach, a EUR-PLN lekko wzrósł do 4,4050.

Dzisiejsza sesja
Płytki rynek daje o sobie znać

Dziś eurodolar we wczesnych godzinach nocnych poszybował do 1,0651, po czym zaczął oddawać zdobyte poziomy. Handel można już wytłumaczyć jedynie płytkim rynkiem wynikającym z braku ważnych wydarzeń i publikacji oraz przedłużonej przerwie świątecznej. Złoty pozostaje dziś stabilny do dolara oraz osłabia się względem umacniającego się euro: EUR-PLN podnosi się do 4,4190. Dzisiaj w kraju opublikowana zostanie inflacja CPI w grudniu (wstępny odczyt zakłada wzrost do 0,5% r/r). Inwestorzy powrócą na rynek dopiero w przyszłym tygodniu i zostaną przywitani wskaźnikami PMI dla przemysłu za grudzień. Dziś na rynku panuje podwyższona zmienność i może przynieść jeszcze niespodzianki, ale raczej krótkotrwałe.

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Rynki bazowe zyskują, krajowy dług mniej atrakcyjny

Dobre nastroje panujące wczoraj w porannej części handlu na rynkach bazowych rozciągnęły się na całą sesję. Niemieckie Bundy zanotowały wczoraj najniższą rentowność od listopada, choć skala spadku rentowności była niewielka i nie przekroczyła 3 p. b. Podobnie performowały wczoraj amerykańskie Treasuries, których rentowność spadłą do poziomu 2,477%, opublikowane dobre dane o poziomie wniosków dla bezrobotnych pozostały bez reakcji. W kraju krzywa ponownie została osłabiona. Dziesięciolatki straciły 8 p.b., co jednak przy niewielkiej aktywności inwestorów może pozostawać granicą błędu. Niemniej, ogłoszona wczoraj podaż ze strony MF na styczeń i 1q 2017 r. mogła stanowić presję dla obligacji.

Dzisiejsza sesja
Dziś CPI

Ostatnia sesja 2016 r. zapowiada się spokojnie. Rynki długu po tego tygodniowych próbach umocnienia w porannym handlu oddają nieco zysków. Na krajowym rynku ciekawym wydarzeniem dzisiejszego dnia powinna być publikacja grudniowej inflacji CPI. Rynek spodziewa się przyspieszenia inflacji w okolice 0,4%, co w przypadku wyższego odczytu będzie przesłanką do wzmocnienia oczekiwań inflacyjnych na przyszły rok i być może kontekst gry pod reakcje RPP. Warto jednak dodać, że cel inflacyjny RPP znajduje się dopiero na poziomie 2,5%, a prognozowany poziom inflacji w całym 2017 r. pozostaje wyraźnie poniżej celu, co w naszej ocenie przez większość roku będzie stabilizować politykę monetarną.