XAG/USD

Srebro

1398

 

Rano w Europie kurs XAG/USD nieco wzrósł. Ten surowiec osiąga wyższe maksima i wyższe minima nad niebieską linią krótkoterminowego trendu wzrostowego oraz nad obiema średnimi kroczącymi przy braku zmian w trendzie wzrostowym. Potrzebny jest jednak wyraźny ruch nad maksima 19,86 (R1), aby bieżący trend był kontynuowany. Taki ruch mógłby napotkać opór na poziomie 19,97 (R2), gdzie wyraźne wybicie mogłoby prowadzić aż do następnego poziomu oporu przy wartości 20,30 (R3). Z drugiej strony spadek poniżej poziomu wsparcia 19,45 (S1) mógłby sygnalizować powstanie szczytu formacji Failure Swing i kontynuowanie ruchu w kierunku rynku niedźwiedzia i bariery wsparcia na poziomie 19,15 (S3). Opieranie się na analizie wskaźnika momentum nie wydaje się być na tę chwilę dobrą strategią, ponieważ wskaźnik RSI jest skierowany do góry, podczas gdy wskaźnik MACD pozostaje poniżej swojej linii sygnału.

Poziomy wsparcia XAG/USD: 19,45 (S1); 19,32 (S2); 19,15 (S3).

Poziomy oporu XAG/USD: 19,86 (R1); 19,97 (R2); 20,30 (R3).

Srebro-18.06

 

W środę rano w Europie kurs dolara do większości pozostałych walut z grupy G10 pozostał na niezmienionym poziomie, ponieważ rynek oczekiwał na decyzję FOMC. Kurs dolara do funta brytyjskiego (GBP) nieco wzrósł, a do dolara nowozelandzkiego (NZD) — nieco spadł.

Dziś rano Bank of England opublikował stenogram z ostatniego spotkania ws. polityki pieniężnej. W stenogramie stwierdzono, że tegoroczny wzrost kursu może być bardziej prawdopodobny niż oczekują inwestorzy. Rada polityki pieniężnej (Monetary Policy Committee, MPC) stwierdziła, że tempo wzrostu gospodarczego może być utrzymane, a wówczas spowolnienie zakończy się szybciej niż oczekiwano wcześniej. „W tej sytuacji stosunkowo małe prawdopodobieństwo zwiększenia stopy dyskontowej w tym roku, jakiego można było oczekiwać na podstawie niektórych cen rynkowych, było nieco zaskakujące”, stwierdził bank. Po opublikowaniu tych informacji kurs pary GBP/USD dynamicznie rósł, ale po osiągnięciu oporu w okolicy 1,7000 kurs spadł poniżej poziomu początkowego.

Rand południowoafrykański zyskał najwięcej z walut z grupy EM, które śledzimy. Przyczyną było nieoczekiwane zmniejszenie się deficytu na rachunku obrotów bieżących w pierwszym kwartale przy wzroście inflacji do poziomu najwyższego w ostatnich niemal 5 latach. Dane inflacyjne najprawdopodobniej będą nadal odzwierciedlać dylemat Południowoafrykańskiego Banku Rezerw (SARB, South African Reserve Bank), jak zarządzać presją inflacyjną w sytuacji, gdy gospodarka słabnie.