Bitomat: Co to jest? Jak wypłacić bitcoin?

Bitcoina kupisz na różne sposoby, ale tylko jeden z nich gwarantuje ci niemal całkowitą anonimowość. Chodzi o bitomat, czyli urządzenie bardzo podobne do bankomatu, ale w pełni poświęcone kryptowalutom.

Mimo że (jak sama nazwa wskazuje) posiada w ofercie najczęściej bitcoina, w niektórych bitomatach znajdziesz również najpopularniejsze altcoiny.

Bitomaty są rozwiązaniem znacznie bezpieczniejszym od giełd kryptowalutowych, które są nieustannie atakowane przez hakerów. Jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie środków, zostań z nami.

W artykule przyglądamy się tym urządzeniom. Przeczytaj go, a poznasz odpowiedź na najważniejsze pytania z nimi związane, czyli: jak działa bitomat? Czy jest legalny? Jakie są prowizje? Czy jest bezpieczny? Gdzie takowy znajdziesz w Polsce?

Zapraszamy do lektury!

Bitomaty: Najlepsze oferty 2024

 1. Binance – renomowana giełda kryptowalut z wieloletnim doświadczeniem na rynku.
 2. Libertex – inwestuj z zerowymi spreadami.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

 Najlepsze Giełdy Bitcoin 2024

Co to jest bitomat?

bitomat grafika We wstępie pisaliśmy, że bitomaty działają w podobny sposób do tradycyjnych bankomatów. Nie znaczy to jednak, że są ich dokładnym odzwierciedleniem.

Bitomat to w gruncie rzeczy połączony z internetem elektroniczny kiosk, który umożliwia swoim użytkownikom kupno bitcoina oraz innych kryptowalut za zdeponowaną gotówkę.

Tutaj przeczytasz jak zacząć transakcje BTC.

Jednak w odróżnieniu od bankomatu, nie łączy cię zdalnie z kontem bankowym, na bazie którego wypłacasz, wpłacasz i przelewasz środki.

Bitomat tworzy transakcje w sieci blockchain. Za ich pomocą przesyła bitcoiny do wirtualnego portfela kryptowalutowego użytkownika (tutaj przeczytasz więcej o portfelu bitcoin). Często robi to poprzez kod QR.

Rozwój Bitomatów na świecie i w Polsce

bankomat bitcoin bitomat Zainteresowanie kryptowalutami stale rośnie. Potwierdza to chociażby fakt, że utworzono już 4335 bitomatów w ponad 70 krajach, a liczba ta stale rośnie.

Co więcej, dzięki regulacjom prawnym sprzyjającym wolnemu rynkowi, w okresie 2015-2018 ilość tych punktów wzrosła o ponad 600%.

Najpopularniejsze są dwustronne bitomaty, ponieważ dają więcej możliwości niż wersje, w których możemy jedynie kupować kryptowaluty.

Zainteresowany? Dowiedz się więcej o kryptowalutach!

Jednak zanim skorzystasz z bitomatu, zwróć uwagę na prowizje. Obecnie różnice w kosztach transakcji między bitomatami w całej Polsce potrafią zaskoczyć.

Są miejsca, w których kupisz kryptowaluty z prowizją w wysokości 1,2%, podczas gdy w innych obszarach kraju usługa będzie cię kosztowała nawet 5% i więcej!

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Wady i zalety Bitomatów

dwa kciuki w górę i w dół Kilka lat temu ogromna wadą bitomatów były wysokie prowizje od zakupu/sprzedaży btc.

Zdarzało się, że osiągały nawet 15% wartości transakcji. Jednak dzisiaj oferta jest już dużo bardziej przystępna.

Szukasz rozwiązania z niższymi opłatami od wymiany? Przeczytaj o kantorze bitcoin!

Kolejnym minusem tego rozwiązania jest konieczność fizycznego udania się do bitomatu. Jesli ten nie znajduje się blisko twojej lokalizacji, wpłata i wypłata gotówki może być męcząca.

Przejdźmy do zalet. Pierwszą z nich jest szybkość transakcji. Wymienisz gotówkę na BTC i odwrotnie w dowolnym momencie i nie zajmie ci to wiele czasu.

Kolejną zaletą Bitomatów jest anonimowość ich użytkowników. Aby z nich skorzystać, nie potrzebujesz dowodu osobistego, karty bankomatowej ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość.

Jedyne dane, które musisz wprowadzić, to numer telefonu. Otrzymasz na niego potwierdzenie transakcji.

Czy Bitomaty są bezpieczne?

zdjęcie ekranu z napisem "security" W związku z rozwojem technologii pojawiają się również metody jej wykorzystania do celów przestępczych.

Około pół roku temu w sieci zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży oprogramowania z kartą płatniczą, która gwarantowałaby dostęp do Bitomatu i dokonywanie nieautoryzowanych jednorazowych transakcji BTC.

Cały sprzęt pojawił się jako oferta sprzedaży na stronie internetowej znajdującej się w „darknecie”.

Za pomocą karty i programu twórca zagwarantował kupującemu możliwość wybrania z bitomatu jednorazowych i nieautoryzowanych wypłat w wysokości około 33 tys. zł. Wydano też sprzęt umożliwiający pełną anonimizację na kwotę około 75 tysięcy złotych.

Oferta złośliwego oprogramowania rozprzestrzeniła się tak szeroko, że dotarła do samych producentów urządzeń. General Bytes oficjalnie odniósł się do powyższego oprogramowania.

Stwierdził, że złośliwy software nie działa i powoduje panikę wśród uczciwych użytkowników bitomatów, a sprzedawca zarabia pieniądze na oszustwie.

Generał Bytes dodatkowo sprawdził i przeanalizował budowę bitomatów oraz ich bezpieczeństwo. Według oficjalnych informacji poziom zabezpieczeń i systemów antykradzieżowych, którymi dysponują, jest niezaprzeczalnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych bankomatów.

Bezpieczeństwo gwarantują m.in. liczne audyty i testy bitomatów, aktualizacje oprogramowania i większe rozproszenie BTC w stosunku do tradycyjnej waluty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Gdzie w Polsce znajdują się bitomaty?

smartfon w dłoni, z tyłu bitomat Bitomat znajdziesz w każdym większym mieście. Zwykle należy do jednej z dwóch najpopularniejszych firm w Polsce: FlyingAtom lub Shitcoins.club.

Jeśli chcesz szybko znaleźć wygodną dla ciebie lokalizację, pełną rozpiskę bitomatów danego producenta sprawdzisz na jego oficjalnej stronie.

Jednak wygodniejszą opcją będzie specjalna platforma, która zbiera informacje na temat tego typu urządzeń (np. coinatmradar.com lub bitomaty.info). Tam szybko znajdziesz każdy bitomat, niezależnie od tego, do której firmy należy.

Poniżej podajemy kilka przykładowych lokalizacji:

 • Galeria Krakowska (Kraków);
 • Galeria Sarni Stok (Bielsko-Biała);
 • Centrum handlowe Arena (Gliwice);
 • Centrum handlowe Silesia (Katowice);
 • Park Handlowy Franowo (Poznań);
 • Centrum handlowe Jupiter (Warszawa).

Jak widzisz, większość bitcoinowych bankomatów znajdziesz w centrach handlowych (zwykle przy wyjściach, przy samym końcu galerii), w największych miastach Polski.

Jak używać bitomatu?

kobieta korzystająca z bitomatu Dla osoby, która po raz pierwszy zetknie się z bitomatem, transakcja może być nieco kłopotliwa. Zapewniamy jednak, że nie jest to trudne.

Cały proces przebiega podobnie jak w przypadku tradycyjnego bankomatu.

Wypłacisz lub wpłacisz gotówkę w kilku krokach:

 • Najpierw powinieneś wybrać opcję buy bitcoin;
 • Następnie podaj adres portfela (możesz to też zrobić, skanując kod QR), na który wyślesz kryptowaluty;
 • Włóż gotówkę do bitomatu;
 • Potwierdź transakcję.

W tym momencie bitomat wyśle kryptowaluty na podany wcześniej adres portfela.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Jak wypłacić gotówkę z bitomatu?

bitcoin atm Wypłaty gotówki z Bitomatu nie powinny powodować większych problemów.

Aby to zrobić, wybieramy interesującą nas kryptowalutę i podajemy kwotę, za jaką chcemy sprzedać bitcoiny lub altcoiny.

Bitomat wygeneruje wydruk z numerem, na który należy wykonać przelew kryptowaluty i kod QR.

Prześlij kryptowalutę, a po zatwierdzeniu transakcji zbliż się do bitomatu z wcześniej wygenerowanym kodem QR i wypłać gotówkę.

Czy bitomaty są legalne w Polsce?

młotek sędziowski na laptopie W naszym kraju regulacje dotyczące kryptowalut wciąż są nikłe. Jednak nie znaczy to, że firmy stojące za bitomatami nie muszą spełniać żadnych wymogów.

Każda z nich podlega regulacjom AML (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy), na mocy których dokumentują wszelkie transakcje.

A jak to wygląda w kwestii legalności?

KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) uważa, że w polskim systemie prawa nie ma przepisów, które zakazywałyby podobnej działalności. Oznacza to, że firmy oferujące usługi w charakterze bankomatów kryptowalut są legalne.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
67% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

Gdzie wygodnie inwestować w kryptowaluty? Ranking brokerów

Szukasz prostego i wygodnego sposobu na kupno bitcoinów i innych kryptowalut? Zerknij poniżej. Przygotowaliśmy dla ciebie ranking brokerów online, którzy regularnie zdobywają wysokie noty w naszych testach.

Z oferty brokerów warto skorzystać między innymi ze względu na konkurencyjne opłaty. Za korzystanie z bitomatów zapłacisz procent od transakcji. CFPB ostrzega, że opłaty te mogą być bardzo wysokie.

Również kursy kryptowalut dostępne w automatach nie są tak korzystne jak na platformach internetowych.

Mimo, że bitomaty są coraz popularniejsze, nie zawsze znajdują się w twojej okolicy. Skorzystaj z usług pośredników online, aby wymienić środki bez wychodzenia z domu.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Przeczytaj, gdzie i jak kupić bitcoin!

1. Binance

binance coin logo

 • Ponad 600 wirtualnych walut w ofercie;
 • Regularna aktualizacja katalogu dostępnych monet;
 • Konkurencyjne prowizje – tylko 0,1% za transakcję;
 • 25% zniżki na opłaty handlowe dla użytkowników, którzy mają w portfelu BNB;
 • Atrakcyjna oferta stakingu;
 • Fundusz ubezpieczeniowy SAFU;
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa;
 • Wygodna aplikacja mobilna na iOS i Android.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Wykorzystanie dźwigni finansowej niesie ze sobą wysokie ryzyko.
76.22% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy.

2. Libertex Libertex logotyp

 • Ponad 20 lat doświadczenia;
 • Zerowe spready (zamiast tego niskie prowizje od transakcji);
 • 50+ kryptowalut w ofercie (tylko jako kontrakty CFD);
 • Ponad 200 innych aktywów do wyboru;
 • Dostęp do przystępnej platformy autorskiej i rozbudowanego MetaTradera 4;
 • Ugruntowana pozycja na rynku i bezpieczeństwo.

Poznaj opinie użytkowników Libertex!

Podsumowanie

bitcoin w kieszeni spodni

Wiesz już, że bitomat to urządzenie, za pomocą którego wymienisz tradycyjną walutę na bitcoiny (i inne kryptowaluty).

Atrakcyjność tego rozwiązania kryje się przede wszystkim w anonimowości. Ludzie korzystają z bitomatów, gdy nie chcą, by rząd obserwował ich każdy ruch finansowy.

Co prawda płacą za to wyraźnie większymi prowizjami, niż na giełdzie, ale dla większości nie jest to tak duży problem.

Świadczy o tym chociażby fakt, że lista bitomatów na całym świecie staje się coraz dłuższa. Na początku budziły nieufność, ale dziś entuzjaści kryptowalut zrozumieli, że transakcje za ich pośrednictwem są bezpieczne. Gwarantują to regularne audyty i aktualizacje zabezpieczeń.

Alternatywą dla bitomatów są popularni brokerzy. Bitcoin kupisz m.in. za pośrednictwem Binance.

Ola jest absolwentką Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Już na studiach zajęła się handlem na rynkach finansowych. Dodatkowe zajęcie wkrótce zaczęło przynosić spodziewane zyski i hobby zmieniło się w prawdziwą pasję. Dziś Ola dzieli się widzą nabytą w trakcie i po studiach, by pomagać początkującym w stawianiu swoich własnych pierwszych kroków.