Obraz w skali makroekonomicznej

eur/usd

1209

W centrum uwagi ponownie znalazł się system bankowy strefy euro   Inwestorzy po raz kolejny mają obawy co do kondycji europejskiego systemu bankowego. Najnowsze wiadomości z Europy nie są zbyt dobre. Akcje drugiego co do wielkości banku Portugalii, Banco Espirito Santo SA, zostały zawieszone podczas czwartkowej sesji z powodu obawy o kondycję finansową tej instytucji. Jedna z jej spółek matek, Espirito Santo International (ESI), ma problemy z terminową spłatą części swoich długów. ESI jest właścicielem 49% Espirito Santo Financial Group (ESFG), która z kolei jest właścicielem 25% udziałów banku. Portugalski bank centralny twierdzi jednak, że Banco Espirito został “odpowiednio odizolowany” od problemów spółki matki, ale rynek wyraźnie nie wierzy w te zapewnienia. Istnieją obawy, że niektórzy posiadacze papierów wartościowych ESI mogą wystąpić z roszczeniami wobec banku.

Wieści o kłopotach, przed którymi stoją europejskie banki, szczególnie te z peryferii Europy (Irlandia, Portugalia, Hiszpania, Włochy i Grecja), które jeszcze w pełni wyszły z kryzysu finansowego, zdominowały rynki. Ponadto UE nie określiła jeszcze ostatecznie zasad współdziałania z bankami, będącymi w tarapatach. W związku z tym, inwestorzy mają wątpliwości, czy operacje długoterminowego refinansowania EBC (TLTRO) pomogą w kredytowaniu przez europejskie banki i ożywią słabnącą gospodarkę strefy euro. W czwartek opublikowano również dane, które wykazały ostry spadek produkcji przemysłowej we Francji i we Włoszech za maj, oraz zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami nastąpił spadek produkcji w Niemczech i Hiszpanii w tym miesiącu. Hiszpański bank przerwał sprzedaż obligacji i w kilku bankach we Włoszech został zatrzymany handel.

Wzrost ryzyka w europejskim sektorze bankowym negatywnie odbija się na euro, natomiast posiada pozytywny wpływ na notowania dolara, jena i złota.

Poniższe wykresy pokazują ścisłą korelację pomiędzy względnymi wynikami akcji w Europie i USA i kursem EUR/USD. Wykres po lewej stronie wskazuje, że korelacja zmniejszyła się od 2013 r., ale wykres po prawej stronie pokazuje, że jest to w dużej mierze kwestia skali – w rzeczywistości korelacja pozostała dość ścisła aż do tego roku. Generalnie rzecz biorąc, w przypadku gdy indeks akcji banków europejskich MSCI (MSCI European Banks index) osiąga lepsze wyniki niż akcje banków w USA (MSCI US Banks index), kurs EUR/USD ma tendencję do wzrostu i vice versa. Z uwagi na obecne kłopoty europejskiego sektora bankowego możemy spodziewać się dalszego spadku kursu EUR/USD.