Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek

1738

Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 16 stycznia

Sprawdź: Kursy walut 

RZECZPOSPOLITA

Firmy planują w strefach inwestycje za 12,4 mld zł. (s. B1)

W minionym roku do funduszy dla inwestorów detalicznych wpłacono o 5 mld zł więcej niż z nich wypłacono. Rok wcześniej było to prawie 2 mld zł więcej. (s. B3)

Ofensywa Ubera na polskim rynku. Kontrowersyjny start-up będzie dostarczał paczki i jedzenie zamawiane online. (s. A1, B4)

PARKIET

2016 rok był dla Vistuli rekordowy – mówi prezes grupy Grzegorz Pilch. W tym roku apetyty też są spore. Prezes zapowiada utrzymanie 15,6 proc. wzrostu przychodów z 2016 roku. (s. 03)

Inwestycja Polwaksu idzie zgodnie z planem, w ciągu najbliższych tygodni spółka wyłoni generalnego realizatora instalacji odolejania. (s. 04)

Bank centralny Turcji stara się ratować lirę przed spadkiem. Wstrzymanie aukcji pożyczek repo zostało uznane przez część inwestorów za zakamuflowaną podwyżkę stóp i tureckiej walucie pozwoliło odrobić część strat. To może jednak nie wystarczyć. (s. 05)

GAZETA WYBORCZA

Co najmniej 8 blionów dolarów ukryto w rajach podatkowych przed fiskusem. Gdyby je wydobyć, problem biedy i nierówności dochodowych byłby mniejszy. (s. 8)

PULS BIZNESU

1000 nazwisk zawiera lista działaczy Prawa i Sprawiedliwości, partii satelickich oraz członków ich rodzin i znajomych, którzy objęli stanowiska w państwowych spółkach, agencjach i urzędach. (s.2-23, 36)

UOKiK, KNF i NBP chcą dla pośredników zakazu pobierania prowizji od ubezpieczycieli, a co najmniej ujawniania ich wysokości. (s. 24)

Agencje Fitch i Moody’s utrzymały naszą wiarygodność kredytową. Pierwsza ostrzega jednak, że jeśli rząd chce mieć dobre oceny, musi pilnować dyscypliny w budżecie. (s. 24)

Przewalutowanie dobrowolne, ale z nakazu. Nadzór boi się skrajnych pomysłów na kredyty frankowe i przymusza banki do stopniowej ich zamiany na złotowe. (s. 25)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Opozycja straszy: przez wadliwe przyjęcie budżetu państwa na 2017 rok UE obetnie nam fundusze. Tyle że Komisja Europejska nie ma realnych możliwości ograniczenia należnych Polsce pieniędzy. (s. A4-5)

W rekomendacjach Komitetu Stabilności Finansowej nie ma mowy o przewalutowaniu kredytów. Są natomiast sposoby na zachęcenie banków do ich restrukturyzacji. (s. A9)

Wzrost cen w Chinach napędza globalną inflację. (s. A12)

Optymalna strategia na dziś: czekać i obserwować. Jakakolwiek zmiana stóp procentowych wprowadzałaby teraz dodatkową i niepotrzebną niepewność do gospodarki – mówi Łukasz Hardt, członek Rady Polityki Pieniężnej. (s. A13)

TYGODNIK DO RZECZY

W dającej się przewidzieć przyszłości nie przewidujemy akwizycji zagranicznej. Skupiamy się teraz na integracji aktywów bankowych – mówi prezes PZU (WA:PZU) Michał Krupiński. (s. 80-81)