Real brazylijski (BRL) jest to oficjalna waluta Brazylii. Każda realna (liczba mnoga: reais) jest podzielona na 100 centavos. Bank Centralny Brazylii (Banco Central do Brasil) posiada wyłączne uprawnienia do emisji banknotów i monet w Brazylii.
Kurs Real brazylijski (BRL)
Monety są emitowane w nominałach od 1 centavos do 100 centavos. Banknoty są wyceniane od 1 do 100 reali. Awers każdego banknotu przedstawia rzeźbę symbolizującą republikę, z wyjątkiem banknotu o nominale 10 reali, który zawiera wizerunek Pedro Álvares Cabral, portugalskiego nawigatora, który jest uważany za pierwszego Europejczyka badającego Brazylię; rewersy są ozdobione wizerunkami dzikich zwierząt, w tym żurawia (banknot 5-reali), ptaka arara (banknot 10-reali) i lamparta (banknot 50-reali).
W XX wieku, głównie z powodu presji inflacyjnej, Brazylia była zmuszona do wprowadzenia wielu zmian w swoim systemie walutowym. Od okresu kolonialnego do 1942 r. system monetarny Brazylii opierał się na reís, wywodzącym się z portugalskiego reala, który w XV i XVI wieku był walutą portugalską. W 1942 r. rei został zastąpiony przez krucjatę (cruzeiro). Po kilku dodatkowych zmianach w systemie monetarnym, w połowie lat 80. powstało cruzado, jednak dalsza niestabilność gospodarcza doprowadziła do jego ostatecznego upadku. Kolejne systemy monetarne były tworzone i znoszone aż do 1994 r., kiedy to powstał real, zastępując krótko żyjącego poprzednika, cruzeiro real (1993-94).
Historia Waluty Brazylii
Waluta Brazylii to Real brazylijski (l.mn. reais). Wewnętrznie oznaczana jest jako R$. 1 real dzieli się na 100 centavos.
Brazylijska nazwa kraju pochodzi od rosnącego w tym kraju drzewa „pau brasil” (brazylijskie drzewo), które służyło do malowania koloru świecącego węgla.
Pierwszym odkrywcą ziemi był portugalski żeglarz Pedro Alvares Cabral, dowódca flotylli. W marcu 1500 r. Portugalczycy postawili na swoim brzegu krzyż do nieznanej krainy. Cabral rozkazał załodze uklęknąć i pocałować go. Zebrani tam Indianie zrobili to samo. Na znak tego faktu Cabral nazwał nowo odkryty teren „Wyspą Prawdziwego Krzyża”.
Według historyków, tropikalne środowisko Brazylii nie pozwalało wcześniej na powstanie bardziej złożonych relacji społecznych. Indianie żyjący w zamkniętym środowisku i przywiązujący dużą wagę do czystości rasy, byli zmuszeni szukać żon w swoim sąsiedztwie, wśród szczepów tej samej krwi. Te relacje zachęcały do wymiany małych nadwyżek produktów między szczepami – dwa jajka, garść pieprzu, wiązka warzyw, kilka rzędów koralików.
Kiedy w 1500 roku Brazylia stała się kolonią portugalską, pierwsze monety obiegowe i srebrne rzeczywistości pochodziły z Korony. Holenderscy osadnicy wybili własne monety srebrne i złote, zwane klipsami (forma wielokąta).
Praktyka polegała na zwróceniu wydobytego złota Maisons de Fondation, skąd odkrywca kopalni, po zapłaceniu podatku koronnego, otrzymał je w postaci sztabek oznaczonych ciężarem, próbką, liczbą i herbem królewskim. Za złoto w sztabkach przywiezione do Mennicy Rio de Janeiro jego właściciele otrzymali w zamian monety – połowę wartości ośmiu hiszpańskich piastrów. W 1865 r. monety srebrne i złote prawie całkowicie zniknęły z obiegu. Pierwsze papierowe pieniądze w Brazylii pojawiły się pod koniec XVIII wieku i były przeznaczone przede wszystkim dla poszukiwaczy diamentów. Były one w formie paragonów i mogły być wymieniane na złote monety. W wyniku inflacji, szybko zmieniająca się wartość brazylijskiej waluty doprowadziła do wypuszczenia na rynek dużych ilości różnych monet i ogromnej ilości banknotów. Wykorzystano również niewiążące banknoty, na których wydrukowano nowy nominał, przywracając im wartość płatniczą.
System monetarny Brazylii, obowiązujący w latach:
- 1833-1942: 1000 reis = 1 milreis,
- 1942-1967: 100 centavos = 1 cruzeiro,
- 1967-1985: 1000 old cruzeiros = 1 cruzeiro novo,
100 centavos = 1 novo cruzeiro, - 1986-1989: 1000 cruzeiros novos = 1 cruzado,
100 centavos = 1 cruzado, - 1990-1993: 100 centavos = 1 cruzeiro,
1 novo cruzado = 1 cruzeiro, - 1993-1994: 1000 cruzeiros = 1 cruzeiro real,
- 1994: 2750 cruzeiros reals = 1 real,
100 centavos = 1 real.
System dziesiętny wprowadzono w 1942 r. Nazwa waluty „cruzado” wywodzi się od umieszczonego na monetach krzyża jerozolimskiego. Monety emisji 1993 r. posiadają wizerunki zwierząt z brazylijskiej puszczy: papugi, mrówkojada, jaguara z młodym, wilka. Wszystkie nowe monety bite są z nierdzewnej stali i noszą wizerunek „wolności” – symbol politycznej swobody. Na banknotach cruzeiro umieszczono sceny z brazylijskiej historii, tradycji, kultury, przyrody. Awers banknotu 500 cruzeiros przedstawia różnorodność flory i fauny amazońskich lasów tropikalnych. Niespotykaną formą graficzną wśród walut innych państw, jest umieszczenie na banknotach brazylijskich niektórych nominałów dwóch identycznych portretów odwróconych do siebie i dwóch dwustronnych znaków wodnych.
Dla upamiętnienia 500-lecia Brazylii, 22 kwietnia Bank Centralny wyemitował okolicznościowy banknot obiegowy o nominale 10 reali. Na awersie banknotu umieszczono: portret Pedro Alvaresa Cabrala, pracujących Indian, florę i faunę. Na rewersie twarze mieszkańców Brazylii. Banknot wykonano na papierze z włókna polimerowego, odznaczającego się wysoką trwałością materii.