Ten tydzień na Forex

handel walutami

1235

Ten tydzień rozstrzygnie o zasięgu dolara na cały miesiąc

O ile pierwsza część października sprzyjała korekcie na EURUSD, jako pochodna spekulacji o złagodzeniu polityki prowadzonej przez Fed, tak koniec miesiąca potwierdził, że nawet plotki nie są w stanie zmienić trendu, a wybicia notowań są od razu wykorzystywane do nowych sprzedaży. Fed potwierdził kierunek. A ECB i NFP w tym tygodniu rozstrzygną o całym listopadzie.

Dziś w nocy publikacje PMI z Chin pokazały po raz drugi z rzędu kłopoty z aktywnością wytwórczą tego kraju. A problemy z aktywnością wytwórczą w „największej fabryce” świata podsycają obawy o dynamikę światowego wzrostu gospodarczego, choć w największym stopniu uderzą w Europę. Wartość wskaźnika zbliża się dopiero do poziomu 50 punktów, choć w przypadku tej gospodarki już obecne poziomy potwierdzają poważne problemy Chin. Zgodnie z teorią przepływu pieniądza, kłopoty chińskiej gospodarki dają podstawę do umocnienia się dolara. Dziś poznamy też z serię PMI z europejskich gospodarek. Są one na tyle istotne, że potwierdzą czy wartości październikowe rzeczywiście stwarzają realne i duże niebezpieczeństwo dla Eurostrefy. Wartość wskaźnika dla całej Eurostrefy wynosi obecnie 50.3. Spadek poniżej tej bariery będzie sygnałem do szybszych spadków na EURUSD. Oscylowanie w pobliżu tej wartości też działa negatywnie dla euro, gdyż potwierdza negatywną tendencję. Publikacje PMI zwykle oznaczają dużą zmienność na rynku. Według mnie dopiero ewentualny spadek poniżej granicy 50 pkt. były bodźcem do takiego ruchu. W innym przypadku na większą zmienność trzeba będzie poczekać do czwartku i piątku. Wtedy poznamy odpowiednio decyzję ECB w sprawie stóp procentowych oraz w piątek raport NFP z amerykańskiego rynku pracy. O ile w tym przypadku ECB nie zmieni swojego toru, tak raport NFP może dobić euro. Na korzyść dolara przemawiają także plotki o wyjściu Wielkiej Brytanii z Eurostrefy. Plotki z niemieckiej prasy wpisują się we wcześniejsze sygnały, jakie dochodziły z UK i de facto zapoczątkowały silne osłabianie się funta wobec dolara. Tym samym układ tygodnia jest ponownie idealny do umocnienia się dolara na całym froncie. Do tego utrzymywanie się złota poniżej 1185 potwierdza realizacje scenariusza spadkowego z celem na 1080. Z technicznego punktu widzenia oporem dla EURUSD jest obecnie 1,2530, gdzie przebiega linia oporu przyspieszonego trendu spadkowego z ostatnich godzin. Utrzymanie się tej tendencji doprowadzić powinno do testu 1,2384. Aby utrzymać tendencję spadkową na GBPUSD byłaby potrzeba spadku kursu poniżej 1,5913. Opór przebiega na 1,5993, ale dopiero powrót powyżej 1,6040 wzmacniałby popyt na dłużej. Należy pamiętać, że układ rynku jest silnie spadkowy, dlatego testy oporów będą wykorzystywane przez większych inwestorów do zwiększania ekspozycji na sprzedaż. Pokonanie przez funta wsparcia 1,5913 otwiera drogę do 1,5810.

Na dzisiejszą sesję wyliczenia pivotów pokazują poziom główny dla EURUSD na 1,2543 ze wsparciami 1,2468 i 1,2411 a oporami 1,2600 i 1,2674.

Dla GBPUSD poziomem głównym jest 1,5983 ze wsparciami 1,5954 i 1,5912 a oporami 1,6025 i 1,6054.