Złoty z negatywnym sentymentem. Rynki w oczekiwaniu na środowe wydarzenia

1176
Informacje gospodarcze
Z kraju:

Dziś o 14:00 opublikowana zostanie finalna inflacja CPI w lutym (konsensus: 2,1% r/r).

Dziś o 14:00 opublikowana zostanie podaż pieniądza M3 w lutym.

Nadwyżka w handlu zagranicznym w styczniu wyniosła 462,0 mln euro – podał w poniedziałek GUS.

Udział Niemiec w polskim eksporcie spadł w styczniu o 0,3 pkt proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. i wyniósł 28,2%, a w imporcie wzrósł o 0,3 pkt proc. i stanowił 22,6%. – podał GUS.

Bilans niepewności wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyka dla inflacji CPI i dynamiki PKB – wynika z opublikowanej w poniedziałek przez NBP projekcji inflacji i PKB. Niepewność dotycząca głównych parametrów polskiej gospodarki kształtowana jest przede wszystkim przez czynniki zewnętrzne, takie jak polityka fiskalna w USA i Europie, Brexit oraz tempo wzrostu PKB Chin.

W 2017 wzrost PKB będzie na poziomie 3,7%, a w kolejnych latach nastąpi spowolnienie tempa wzrostu do poziomu potencjalnego – wynika z najnowszej projekcji NBP.

Rosnące ceny surowców energetycznych, energii elektrycznej oraz żywności przyczynią się do wzrostu inflacji, ale do końca 2019 roku nie przekroczy ona poziomu 2,5% – wynika z marcowej projekcji NBP. Zdaniem autorów, jej wzrost będą ograniczać niska inflacja w strefie euro oraz aprecjacja złotego.

Sprzedaż obligacji detalicznych w lutym wyniosła 428 mln zł wobec 487 mln zł miesiąc wcześniej – podało MF.

Ze świata:

Jutro w Holandii odbędą się wybory parlamentarne.

Dziś o 11:00 w Niemczech podany zostanie indeks ZEW za marzec, który ma wzrosnąć do 13 pkt.

Dziś o 13:30 w USA podana zostanie inflacja producencka w lutym (konsensus 1,9% r/r).

Dziś o 21:40 w USA podana zostanie zmiana zapasów ropy wg API za ostatni tydzień. Obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły w poniedziałek wieczorem ustawę upoważniającą premier T. May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

Premier Szkocji N. Sturgeon zapowiedziała, że planuje, aby drugie referendum ws. niepodległości Szkocji odbyło się na jesieni 2018 roku lub wiosną 2019 roku. Projekt ustawy w tej sprawie trafi do szkockiego parlamentu w przyszłym tygodniu.

Rynek walutowy
Premier T. May może rozpoczynać negocjacje

Pierwsza sesja tygodnia przebiegała dla eurodolara pod znakiem korygowania piątkowego umocnienia. EUR-USD co prawda wystartował na minimalnym plusie, a w godzinach wczesnoporonnych osiągał dzienne maksima na 1,0714, jednak począwszy w trakcie dnia sytuacja pogarszała się i w efekcie zagościło systematyczne osłabienie, które doprowadziło do spadku do 1,0653. Złoty handlowany był wczoraj w rytmie eurodolara, czyli umocnił się do słabego euro (EUR-PLN spadł do 4,3250) oraz korekcyjnie stracił względem dolara (USD-PLN wzrósł do 4,0614). W trakcie dnia nie było ważnych publikacji z rynków bazowych, co sprzyjało nastrajaniu się inwestorów na środowe doniesienia z Fed. Wczoraj parlament w Wielkiej Brytanii dał zielone światło premier T. May na rozpoczęcie negocjacji warunków wyjścia UK z UE.

Dzisiejsza sesja
Złoty z negatywnym sentymentem

Dzisiejsza sesja kontynuuje wczorajsze umacnianie dolara, co ciągnie w dół EUR-USD, aktualnie do 1,0640. Inwestorzy z niechęcią patrzą na złotego, który dziś traci względem obu głównych walut: USD-PLN rośnie do 4,0730, a EUR-PLN zyskuje do 4,3350. Opublikowana dziś inflacja konsumencka w Niemczech za luty wyniosła 2,2%, zgodnie z oczekiwaniami, jednak nie to przykuwa uwagę inwestorów. Od kilku dni twa oczekiwanie na głównego gracza, jakim jest Fed, który już jutro ogłosi decyzję odnośnie stóp procentowych (rynek jest pewny odnośnie podwyżki w marcu o 25 p.b.). Do tego czasu inwestorzy poznają jeszcze dane o inflacji CPI oraz sprzedaży detalicznej w USA za luty. Z kolei w kraju podana zostanie dziś inflacja CPI, która w lutym w finalnym odczycie ma wynieść 2,1% r/r (w styczniu wynosiła 1,8% r/r). Jutrzejszy dzień jest również ważny dla eurodolara ze względu na wybory parlamentarne w Holandii, których wynik będzie ważny z punktu widzenia funkcjonowania UE i strefy euro. /tk/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
Krajowy dług wciąż mocny

W poniedziałek nastroje na krajowym rynku długu pozostawały dobre. Krzywa została lekko umocniona i to pomimo najnowszej projekcji NBP, która pokazała wyraźny wzrost inflacji w okresie prognoz. Niemniej, pomimo podwyższenia centralnej ścieżki wg NBP inflacja do 2019 r. wciąż pozostanie poniżej celu 2,5%, co przekładając na oczekiwania wobec polityki monetarnej RPP mogło tonować podażowe nastroje. Co więcej lekkie umocnienie krajowych benchmarków zbiegło się z odreagowaniem na niemieckich Bundach. Za Oceanem z kolei, po sesji przerwy, rentowności ponownie wzrosły, co przygotowuje pole przed środową decyzją Fed, na której szeroko oczekiwana jest decyzja o podwyżce kosztu pieniądza.

Dzisiejsza sesja
W oczekiwaniu na środowe wydarzenia

We wtorek poranne dane o finalnej inflacji CPI w Niemczech pokryły wstępne odczyty, co przekłada się na spokojny handel na długu. Bundy konsolidują się nieznacznie powyżej odniesienia, a w ślad za nimi krajowe dziesięciolatki. Dzisiejsze pozostałe dane również skupią się głownie na inflacji. W USA opublikowana zostanie inflacja PPI a w kraju finalny odczyt CPI za luty. Dane prawdopodobnie nie będą miały większego znaczenia w kontekście kalibru jutrzejszych wydarzeń. W tym układzie sesja będzie upływać w atmosferze wyczekiwania na wynik jutrzejszej decyzji i retoryki Fed oraz wynik wyborów w Holandii. Tym samym dziesięciolatki mają dziś szansę zakotwiczyć się w granicach 3,750%. /afr/